Archiv autora: Kiril Ianatchkov

Plochodrážní jaro je konečně tady

Praha – 21. března
Od včerejška vládne kalendáři jaro. Trénink na pražské Markétě nebyl v letošní sezóně první, protože už dva předchozí víkendy se jezdilo v Kostěnicích a ve středu i v Kopřivnici. Každopádně se však včera v Praze představilo v akci prozatím nejvíc závodníků a svým počínáním na obou oválech pozvali na ostré dění příští úterý a čtvrtek.

Vojtěch Šachl krouží kolečka na malé dráze
Josef Franc v akci
Filip Hájek jezdí před Patrikem Mikelem
Matěj Kůs prvně na dráze po loňském zranění
Radost z jízdy v podání Michala Škurly

Foto: Kiril Ianatchkov

Stověžatá matka měst je na počátku jara v centru pozornosti plochodrážních fandů

Praha – 21. března
Tisková konference AK Markéta souvisí se začátkem sezony na pražském oválu již tradičně. Ta dnešní měla za cíl nejenom probudit fanoušky ze zimního spínku, ale také je prostřednictvím médií seznámit s letošními závody v českém hlavním městě. Právě na Markétě příští týden začíná sezóna v Čechách. V úterý se jede první díl pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup, aby o pouhé dva dny později startovala první liga. Další podniky budou následovat v rychlém sledu kvůli rekonstrukci, která zabraňuje hovořit o datu Tomíčkova memoriálu.

Tomíčkův memoriál stále neznámou

Už loňský kalendář byl do značné míry podřízen plánované rekonstrukci s umělým trávníkem pro ragbisty a novým umělým osvětlením, které bude sloužit všem sportovcům. Již na podzim se melo závodit v novém, ale výběr dodavatele se zkomplikoval a vše se překlopilo do roku 2019.

Ondřej Smetana, Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Josef Franc na včerejší tiskové konferenci

Takže i letos je zavodní děni na velkém ovále naplánované na první měsíce sezóny a skončí ohňostrojem po pražské Speedway Grand Prix. Tradiční Memoriál Luboše Tomíčka nezmizel z podzimních plánů, ale zatím není stanoven termín, který se odvíjí od terminu předání objektu. Jedinou jistotou je, že letos nebude v pondělí po pardubické Zlaté přilbě, ale nejspíš v některém dalším podzimním víkendu.

A to ne kvůli nezájmu pražského a pardubického klubu dále rozvíjet úspěšnou spolupráci z posledních let, ale zase kvůli termínové kolizi s polskou plochodrážní extraligou. Ano, je to tak, přestože už bude po finále tamní hlavní soutěže, která je mimochodem naplánovaná vždy na pátek a neděli, polský promotér si vybral zrovna toto pondělí na vyhlášeni výsledků. A smluvně si vyžádal účast všech jezdců extraligy.

Uspořádat seriózní závod bez závodníků z polské extraligy rovna se zříct se většiny elitních jmen. A o to nestojí ani diváci, ani pořadatelé Tomíčkova memoriálu. Tolik kalendář, pořád bude s jednou neznámou.

Josef Franc neztrácí humor

Na tiskovce byli přítomní dva jezdci pražského Olympu. Mistr republiky Josef Franc a čerstvý reprezentant Ondřej Smetana. Manažer Tomáš Topinka ihned v úvodu prozradil, že Josef Franc letos nepojede pražskou Grand Prix a ani nebude jako divák, protože má povinnosti v mnohem důležitějším mistrovství světa na dlouhé dráze, kterého druhé kolo se pojede ve stejný den jako SGP.

Josef Franc neztrácí humor

Tato skutečnost ihned poukázala, kde jsou závodníkovy priority v roce 2019. A jak jinak i tentokrát si klade vysoké cíle, medaile co nejvyšší hodnoty. Že má na to, nepochybuje nikdo, kdo alespoň trochu sleduje jeho karieru, takže v Praze oželíme jeho účast a budeme držet palce, ať splní, co si předsevzal.

Jinak forma pražského favorita je nejlepší, příprava probíhá dle plánu a už se mu povedlo letos odjet pres 120 tréninkových kol a to ještě před odpoledním tréninkem v Praze. Dlouhá dráha může byt prioritou, ale Josef Franc vůbec neopomíná i klasickou. Zúčastní se jak extraligy družstev, tak i mistrovství republiky jednotlivců, kde bude obhajovat titul.

jediná změna oproti loňské sezóně je, že tentokrát mu nevyšla smlouva v polském Krosně. A to hlavně kvůli změně tamního managementu, který zatím má jiné představy o složeni týmu.

To svědčí o velkém elánu pražské jedničky a on sám nechává ostatní možnosti zcela otevřené a bude se řídit podle vývoje sezony. Přidáme-li, že ani trochu neztratil cit pro humor, tak se máme na co těšit.

Ondřej Smetana pokukuje po sedmnáctce

Druhý host má zatím skromnější úspěchy, ale zase prakticky celou kariéru před sebou, a ta je zrovna na vzestupu. Ondřej Smetana prozradil, že letos už odjel dva závody, oba ve Francii, kde jezdí ligu. Ta je naplánovaná na jaro a skončí už v dubnu, takže mu poskytne příležitost dobře začít sezónu.

Pak ho čeká kvalifikace do mistrovství Evropy v ukrajinském Rovně a zúčastni se dubnové Velké ceny UNITOP příští sobotu, z níž vzejde náhradník pražské Speedway Grand Prix. Ondřej Smetana skromně nekomentoval své vyhlídky na zisk vesty s číslem sedmnáct, ale podle všeho se pokusí o záznam v análech SGP.

Ještě jednou velká cena

Ondřej Smetana by se nebránil zúčastnit se aktivně SGP v Praze

Plán odjet v Praze vše, co se dá, co nejdřív není podřízen jen plánované rekonstrukci, ale má dát příležitost českým jezdcům co nejlepší vstup do mezinárodní sezony. Vesměs všechny kvalifikace začínají velice brzo, takže je žádoucí vstoupit do nich rozjetí. Letos navíc odpadávají divoké karty pořadatele do challenge SGP. Z každého kola postoupí vždy nejlepší čtveřice a je to skvělá šance dostat se do prestižního seriálu.

V SGP nastane ještě jedna změna a ta zatraktivni páteční trénink. Jak jsme již informovali, na závěr volného tréninku, každý ze šestnácti účastníků dostane jednu minutu na trati a nejlepší dosazeni čas určí pořadí, ve kterém si bude vybírat startovní místo na sobotní závod. Přidá to na zajímavosti a diváci uvidí, jaké casy jsou schopni jednotliví jezdci dosáhnout bez tlaku soupeřů. Budeme zvědaví, co to všechno přinese.

Když jsme u SGP, hlavním sponzorem pražského kola bude opět turecký výrobce pneumatik ANLAS. zatím jediný plochodrážník vjel na ovál SGP s těmito pneumatikami a to loni v na Markete Brit Craig Cook, který ale už v Praze se vrátil k  osvědčeným Mitas. Uvidíme letos.

 

Foto: Pavel Fišer

Berlín rozdělil ledařský šampionát na dvě půle

Berlín – 2. a 3. března
Berlín je nejpřístupnější světovou destinaci pro českého fanouška ledové ploché dráhy. V německé metropoli se vždy počátkem března jede jeden z dvoudenních závodů mistrovství světa jednotlivců, popřípadě družstev.

Danil Ivanov, DMitrij Koltakov a Niklas Svensson

Letos se na Horst-Dohm-Eisstadion odjely třetí a čtvrté finále soutěže jednotlivců a seriál vstoupil do své druhé půle. Letos, bohužel bez české účasti, což bylo znát i na tribunách, kde vlála jediná Česká vlajka. Ta, kterou vyvěsily pořadatelé.

Neměnná zato byla dominance ruských jezdců, navíc umocněná Andrejem Šišegovem s kazachstánskou licenci AMFK.  Ten však po nezaviněném pádu v sobotním semifinále s číslem jedna musel odstoupit s poraněním ruky.

Andrej Šišegov (181) při své kolizi s Dinarem Valejevem (114) a Sefanam Svenssonem

Foto: Kiril Ianatchkov

Pozlacená Fabia byla pokřtěna

Praha – 19. prosince
Jan Kopecký je mistrem světa rallye za letošní rok v kategorii WRC2. Tato správa oběhla svět fanoušku motoristického sportu koncem října, když se český jezdec na českém stroji stal nedosažitelným pro ostatní adepty na titul. Vzhledem k relativně skromné odezvě médií je určitě dobře připomenout tento fakt i na stránkách magazínu speedwayA-z, přestože naše specializace je určitě poněkud odlišná.

 

 

Petr Dufek a Jan Kopecký na středečním křtu

Že Jan Kopecký bude podepisovat biografickou knihu Pozlacená Fabia, jsme včas informovali. Obzvlášť když autorem je Petr Dufek, který je zodpovědný i za publikaci „sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA“ o slavném pardubickém plochodrážním závodě.

Petr Dufek se účastnil křtu a autogramiády, takže nešlo se ho nezeptat, jaké jsou osudy nejnovější plochodráźni publikace. Knížka sice byla představena veřejností na výstavě Racing Expo v pražských Letňanech při svém křtu, ale pořád není k dostání. Dobra zpráva však je, že konečně šla do tisku 20. prosince a brzy se ji dočkáme.

Pokud Pozlacená Fabia nemá s knížkou sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA společné jen to zlato v názvu a autora, tak opravdu se máme na co těšit. Kvalita a množství fotografii, souhrn výsledků Jana Kopeckého, tisk a vazba a hlavně naprostá aktuálnost publikace jsou nesporným lákadlem.

Samotný Jan Kopecký je velkou osobností motorismu. Velice přívětivý muž věnoval pozornost každému z přítomných a neopomenul vstát od stolku, na kterém podepisoval nejen novou knihu, pokaždé když mu další fanoušek pogratuloval k titulu a podal ruku. A že jich nebylo málo!

Skvělé provedení knihy Pozlacená Fabia je důkazem, že se máme na co těšit také v případě publikace o Zlaté přilbě

Přirozenost a skromnost si musejí získat ihned každého, kdo se dostane poblíž čerstvého Mistra světa napoprvé. A tak došlo i na pár otázek. Z krátkého rozhovoru vyplynulo, že cesta k titulu nebyla nijak jednoduchá a hladká. Přes dominantní pozice během celé sezóny
její začátek byl víc než nejistý.

Škoda Motorsport, o které Jan Kopecký nemluví jinak než o rodině, původně nabídla podporu jen pro Rally Monte Carlo. Ambice týmu kolem Jana Kopeckého ale byly mnohem větší, tak se dal na shánění potřebných prostředků sám. A nepovedlo se, jelikož o úspěchu v kterémkoliv motoristickem sportu už dávno nerozhoduje pouhý talent, poctivá dřina a perfektně pracující tým.

Vzhledem k potřebným velkým financím a angažovanost nejlépe továrny, zájmy jezdce musí odpovídat momentalním potřebám sponzorů. Tentokrát to vyšlo opravdu na poslední chvíli a nebylo to bez háčků. Podmínkou účastí v dalších soutěžích mistrovství světa byla bezpodmínečná výhra v Monte Carlu. Dle Jana Kopeckého se stačí jednou netrefit ve výběru pneumatik v té které RZtě a mate po nadějích.

Prvenství v Rallye Monte Carlo bylo vybojováno a továrna poněkud slevila. Skonči-li Jan Kopecký v dalším kole nejhůř druhý, pojede se celý zbytek seriálu. Další výhra znamenala, že se tým už mohl soustředit jen na naplnění velkého cíle zisku mistrovského titulu. Povedlo se. Povedla se i obhajoba prvenství v domácím Barum Rally a mistrovství republiky.

Jan Kopecký bude mít o něco jednodušší start do nové sezony, pro kterou už má podepsanou smlouvu se Škoda Motorsport. A auto pro rok 2019 se intenzivně připravuje.

Foto: Kiril Ianatchkov

Letňany zvou opět na motoristickou výstavu

Praha – 31. října
V neděli 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut na výstavě Racing + Classic Expo v pražských Letňanech bude křest nové knihy k 70. ročníku Zlaté přilby. Slavnosti se zúčastní všech pět žijících českých vítězů slavného závodu včetně Oldřicha Klaudingera. Vítěz z roku 1961 ovšem svou účast podmínil stavem svého zdraví. Milan Špinka, Jiří Štancl, Tomáš Topinka a Václav Milík by ale neměli chybět.

 

Lukáš Pešek zve do Letňan

Pokud tato informace není dostatečnou pozvánkou zajet o víkendu 9. – 11. listopadu do PVA EXPO Praha, vězte, že dvouvýstava je skvělou příležitostí rozšířit si obzory o celou řadu motoristických sportů a vidět nejen zavodní vzácné veterány. Pořadatel přislíbil více než sto zajímavých exponátů včetně motocyklu Karla Abraháma z minulé sezóny. Jednostopá vozidla má na starosti Lukáš Pešek. A ten byl přítomen i na včerejší tiskové konferenci spolu s dalšími hosty Adamem Lackem, vicemistrem Evropy v závodech tahačů a Lukášem Vojáčkem, mistrem Evropy v závodech do vrchu. V Letňanech ale bude mnohem víc hostů a na speciálním pódiu se budou střídat po tři dni trvání výstavy. Po každé prezentaci bude následovat autogramiáda, takže bude něco lákavého i pro sběratele podpisů.

V sobotu se uskuteční kolo mistrovství republiky RC modelů a po zbylé dva dny hosté. Hlavně děti si budou moci vyzkoušet řízení těchto špičkových modelů. Zase pro děti bude k dispozici pravá motokára. Dospělým je pak určen simulátor, na kterém se připravují špičkoví závodníci. Denně pár jezdců zkusí své uměni a bude se hledat nejlepší čas. Test budou absolvovat i někteří profesionálové, takže je příležitost porovnat vlastni výkony s těmi nejlepšími. Pochopitelně jsou připravené i ceny.

Výstava Racing Expo měla loni svou premiéru

Hlavním sponzorem Glasurit Classic Expo je světoznámá firma, která ve své databázi uschovává barevné kódy automobilů a motocyklů už od roku výroby 1931, takže určitě dokáže poradit, jak zrenovovat vlastního veterána.

Loni se uskutečnil první, skromný ročník výstavy. Letos pořadatelé mají daleko větší ambice, a aby udrželi zájem až do otevření dveří PVA EXPA, budou přidávat na své webové stránky jednotlivé vozy do seznamu toho, co o víkendu uvidíte.

Foto: Kiril Ianatchkov a Sport Press