Archiv autora: Kiril Ianatchkov

Andreas Jonsson a Václav Milík byli a nebyli na berlínském ledu

Berlín – 29. února a 1. března
Teď, když jsem, doufám, přitáhl pozornost, můžu upřesnit, že Václav Milik byl přítomen jen svým logem na motocyklu Lukáše Hutly. Andreas Jonsson sice mítink po oba dva dny sledoval z hlediště, ale na přímou otázku rezolutně odmítl, že kdy ledy pojede.

 

Ke sportu patří i emoce

Andreas Jonsson v Berlíně nechyběl

Berlínský Ice Speedway of Nations byla první a vzhledem k současné situaci zřejmě i poslední letošní příležitost vidět v akci v západní Evropě nejlepší plochodrážní ledaře. Teplá zima vyloučila pořádání závodů na přírodních oválech a tempo, s jakým se ruší sportovní akce po celém světě díky pandemii koronaviru, nevěští nic dobrého ani pro počátek hlavní sezóny.

Český tým navrhnul Antonín Klatovský, ale pod svou taktovkou jej prvně měl nový reprezentační kouč Filip Šitera. Na ovál poslal všechny tří závodníky, za což budiž pochválen. Na mě největší dojem udělal Andrej Diviš. A to ihned při své první jízdě, ve které vinou defektu nebodoval.

Měl daleko od precizní jízdy Rusů, ale co postrádal na vyježděnosti, vrchovatě kompenzoval bojovností. Musí být těžké odjet jen pár tréninkových kol a pak zazářit v závodech, takže pochvalme, co si pochvalu zaslouží. Další dva Češi si vedli jako na houpačce. Padali, nechávali se předjet těsně před finišem, ale také vyhrávali.

Dvojitý český pád

Lukáš Hutla odjel nejlepší jízdu druhý den proti Rusům i přesto, že skončil s jediným bodem, měl dvojici Dmitrij Chomičevič – Igor Kononov pořád na dosah. Objektivně Češi měli na to skončit před Finy, Kazachy a možná i Rakušany. Ale platí totéž co výše, bez dostatečného množství závodů je vše otázkou štěstí.

Lukáš Hutla s Janem Klatovským začínali a končili proti Kazachům. Ten první souboj ovlivnil pád přeloučského ledaře, který uklouzl v první zatáčce, a výhra kapitána stačila akorát na remízu. Závěrečná jízda dopadla kuriózně. Nejdřív Jan Klatovský na konci roviny ho vzal s sebou do balíku Pavla Někrasova.

Lukáš Hutla (4) útočí na Danila Ivanova (6)

Naštěstí se jako u všech ostatních pádů obou dnů nikomu nic nestalo, ale Jan Klatovský byl značně rozladění a všechno si vyříkával s Kazachem. Ale oba motocykly se po nárazu zahákly a nemohlo to skončit jinak než pádem. Pokud jste to už neviděli, tak tady je odkaz.

Jízda se opakovala bez vyloučeného Čecha a osamocený Lukáš Hutla se pokusil vítězství a remízu, přesně tak jak to udělal po jeho pádu den nato Jan Klatovský. Odstartoval výborně a udělal si velký náskok, ale ve druhém kole uklouzl, upadl a bylo po závodění. Jízda se jela do třetice už jen se dvěma Kazachy a byl to jedine 5:0 za cely zavodní víkend. Přesto bych nikomu nic nevyčítal v této neobvyklé sezoně. Zúčastnili se, předvedli některé skvělé jízdy a krásné manévry a nakonec sport není jen o výsledcích, počítají se i emoce.

 

Finále, nefinále

Johann Weber vodí Jana Klatovského

Favorité z Ruska za oba dny ztratili jen tři body. Dvakrát domácí Johan Weber skončil druhý za Danielem Ivanovem a jednou totéž dokázal Švéd Martin Haarahiltunen. Mimochodem Danil Ivanov vyhrál všech osm jízd, které odjel a finále, a je v nejlepší formě. Nejlepším Evropanem, jak napovídaly první závody mistrovství světa jednotlivců, byl domácí Johann Weber. Jezdil sebevědomě a pral se o vítězství pokaždé, když vyjel na led. Měl dobré starty a užíval si bouřlivé prostředí domácího podniku.

Cestu do hlediště si našlo méně diváků, než v minulých letech, ale FIM Ice Speedway of Nations World Championship zdaleka není tak napínavým závodem, jako finále jednotlivců. Přece jen Rusové nezávodí proti sobě. Většinou se usadili v čele ihned po startu a předváděli vysoké leďařské umění. Takže o titul by mohli přijít jen náhodou, zapříčiněnou nešťastnou shodou okolností.

Danil Ivanov neprohrál jedinou rozjížďku

Nic takového se nestalo, takže finále proti Švédům pojistili už v první zatáčce a nenechali se ani na chvíli ohrozit. Při bodovém systému finále o bronz a zlato zaručovalo úspěch jakékoliv vítězství. Boje o druhé finálové místo a o bronz byly mnohem napínavější. Ještě v druhé polovině nedělních závodů šance dostat se do finále měli Švédové, Němci a dokonce i Rakušane.

Samotné malé finále se obrátilo ve velké zklamání pro Rakušany. Harald Simon v první zatáčce chytil nerovnost tratí, ledová kolej ho vyhodila a pád vyloučil z další účastí. Pak po dlouhá léta nejúspěšnější rakouský závodník Franz Zorn usoudil, že nemá formu, aby porazil Němce a tak ani nepřijel na start opakované jízdy.

Podobně, jako v souboji Čechů s Kazachy jsme byli znovu svědky jízdy dvou závodníků stejného týmu, která ale tentokrát znamenala bronzový stupeň pro domácí. Němci měli velkou radost s úspěchem před domácím publikem. Nechali si vychutnat jak slavnostní kolo na závěr, tak i závěrečné vyhlášeni.

 

Resumé

Danil Ivanov má za sebou Andreje Diviše a Lukáše Hutlu

Šampionát ledových družstev nebyl perfektní podívanou a obvykle perfektní Němci měli pořadatelské problémy oba dny. V sobotu se už od první jízdy startovalo odmávnutím zelené vlajky, což se jen tak na mistrovství světa nevídá.

Druhý den pro změnu odešla světelná tabule a po několik jízd diváci byli odkázáni jen na informace od hlasatele. Přesto mistrovství splnilo očekávání a rozhodně stálo za zhlédnutí. Diváci se bavili dobře po oba dva dny a za rok jich rozhodně přijde mnohem víc na individuální soutěž. Doufejme, že u toho budou i Češi. A to nejen v hledišti.

Lukáš Hutla (4) a Jan Klatovský (3) v duelu s Vladimirem Čeblokovem (2) a Pavlem Někrasovem (1)

Foto: Kiril Ianatchkov

Fotka od Lukáše Staňka jako jediná zastupovala plochou dráhu na slavnostním večeru

Praha – 6. února
Třiačtyřicátý ročník ankety Zlatý volant vyvrcholil včera slavnostním vyhlášením. Motocykly byly na akci tradičně slabě zastoupené, a sice jen ve třech kategoriích. Událost roku, Zlaté oko pro nejlepší fotografy a pochopitelně Zlatá řidítka, která získal silničář Filip Salač. Nejjasnější hvězdou večera se však stal Giacomo Agostini a jeho přítomnost snadno vyvážila nadvládu čtyř kol. Další super star večera. Romain Grosjean, má ve formuli jedna dvojnásobek pneumatik božského Aga i mnohonásobně víc koní v motoru a o elektronice nemluvě, určitě není rychlejší než třináctinásobný světový šampión. Potkat jej, je vždycky nezapomenutelný zážitek.

 

Giacomo Agostini byl největší hvězdou večera

Plochá dráha byla zastoupena velice okrajově. Dá-li se ovšem o zastoupení vůbec mluvit. Postaral se o to Lukáš Staněk, jehož snímek Focus se vešel do nominace deseti kandidátů, z nichž nakonec vzešel vítěz Zlatého oka. Cenu si nakonec vyhrál Martin Kozák se svou fotografií Dragster.

Lukáš Staněk byl jediným, kdo v prestižních anketách připomněl plochou dráhu

Foto: Kiril Ianatchkov

Tomíčkův memoriál již zná svého letošního vítěze

Praha – 5. září
Ještě se nestalo v dlouholeté historii tradičního podzimního závodu, aby datum jeho konání nebyl znám ještě na konec léta, natož pří zahájení plochodrážní sezóny. Letos tomu tak je a to z důvodu už jednou odložené rekonstrukce pražské Markéty, která měla být hotova už v roce minulém. Okolností posunuly stavební práce letošek a pražský plochodrážní klub v rychlém sledu odjel podstatnou část sezony už červnovou Speedway Grand Prix.


Jaký je Váš názor?

Který termín Tomíčkova memoriálu Vám vyhovuje více?

View Results

Loading ... Loading ...

Rychlá myšlenka a ještě rychlejší čin

Na úterní tiskové konferenci: zleva Tomáš Topinka, Ondřej Smetana, Zdeněk Holub a Petr Ondrašík

Janusz Kolodziej oslavil první vítězství v seriálu a brány stadiónu se uzavřely právě až do doby konání Tomíčkova memoriálu. Přesný datum se měl určit v závislosti na ukončení přestavby travnaté plochy na umělý koberec pro rugby a výměně osvětlení za nové, které by zabezpečilo konání nejenom plochodrážních závodů a zápasů rugbystů, ale v podstatě jakoukoliv večerní akci.

Jenomže čas plynul, sezóna se pomalu blíží ke svým podzimním vrcholům a stavební technika není k vidění, natož výsledky její práce. O Tomíčkově memoriálu nepadlo ani slovo a tak se zdálo skoro jisté, že letos tradice bude přerušena. Polovina září byla tak nepravděpodobným termínem, že manažer Markéty Pavel Ondrašík využil pauzu na dlouho odkládanou operací kolene. Až do minulého týdne, kdy najednou zničehonic se objevily  titulky o zázračné zahraně Memoriálu Luboše Tomíčka.

Velice si vážím inteligence čtenářů magazínu speedwayA-Z a předpokládám, že rázem odhadli, že vítězem z titulku tohoto článku, nemůže byt nikdo jiný než plochodrážní obec v čele s fanoušky a pochopitelně pořadatelé. Proto položím poněkud jinou otázku. Co mají společného kosmický program Apollo americké NASA a AUTO KLUB MARKÉTA při PSK Olymp Praha? Odpovím na konec.

 


Poslední novinky startovní listiny:

Dnes už je jisté, že v neděli nastoupí také Josef Franc, který se do Prahy přesune letecky, ačkoliv létající stroje nejsou jeho šálkem čaje. Zbývají dvě místa. Nedopadla jednání s Peterem Ljungem a finanční požadavky Grigorije Laguty byly přece jenom hodně mimo mísu. Na spadnutí je však dohoda s Tero Aarniem, šestnáctým borcem by měl být nějaký Polák. O náhradnické vesty se podělí Filip Hájek a Daniel Klíma.


Naděje Čechů

Zatím víme, že nebudeme ochuzení o stávající a bývalé účastníky seriálu SGP. Je velice pravděpodobné, že alespoň někdo z mladých závodníků se tam probojuje v blízké budoucností a Chris Holder nejen, že bude obhajovat loňský primát, ale přivede i svého mladšího bratra, který stoupá v hierarchii světové ploché dráhy a určitě zkusí následovat i úspěchy svého zatím úspěšnějšího sourozence.

Poslední novinkou je potvrzený start Josefa France

Doneslo se vám, že podnik je naplánován na nedělní odpoledne jednak z velice omezených alternativ, ale hlavně proto, aby ho mohlo navštívit co nejvíc mladých lidí. Neuškodí zopakovat, že mezí čtrnáctou a patnáctou hodinou bude zpřístupněno depo a určitě budou k vidění nejenom mechanici, ale i většina, ne li všichni startující.

Pražské stoupající hvězdy nové generace Zdeněk Holub, Ondřej Smetana, Jan Kvěch a další si brousí stroje na útok na pódium, nejlépe jeho nejvyššího stupně. Rýsuje se vyrovnaný boj s velice spravedlivým systémem dvaadvaceti jízd. Zaručí dvěma nejúspěšnějším jezdcům postup rovnou do finále a další čtyřce jízdu poslední šance na obsazení posledních dvou míst ve finále. Proč by pak nešlo porazit Holdem a Iversen, dostanou- li se do závěrečné fáze mítinku?

Nezapomínejme, že Hans Kristian Iversen přijede do Prahy rovnou ze sobotní dánské velké ceny. Asi chápete, že to všechno píšu, abyste měli o důvod víc vypravit se v neděli odpoledne na pražský plochodrážní stadion, nehledě na kratičkou dobu mezi ohlášením a konáním podniku.

 

Paralely s letem na Měsíc

Petr Ondrašík se na tiskovce prezentoval s optimistickou alternativou

A co má Tomíčkův memoriál společného s NASA a cestou Apollo na Měsíc? Pokud hádáte, že už vice než padesát let historie, máte pravdu. Ale já měl na mysli úterní tiskovou konferenci. Před 50 lety NASA měla připraveny dva scénáře. Povede se přistát na Měsíci a úspěšně se vrátit na Zemi anebo riskantní manévr bude na poslední chvíli opuštěn a pověstný velký skok lidstva odložen na neurčito. Na každý případ byly připravené odpovídající mediální výstupy.

Nevím, zda se Petr Ondrašík inspiroval americkými raketovými vědci, ale přiznal, že o termínu tiskovky věděl dávno, ale až do minulého pátku netušil, co přesně na ní oznámí. Povedl se ten nejméně pravděpodobný optimistický scénář.

Třeba tato skutečnost je ten malinký poslední důvod, který vás přivede na plochodrážní ovál na pražské šestce. Obrovské úsilí a vytrvalost pořadatelů si to zaslouží. Věří, že nakonec vyhrajeme všichni. A kdo získá jednapadesátý triumf, se dozvíme jen za pár dní v neděli podvečer.

 

Foto: Pavel Fišer

Pražská velká cena má doplněnou startovní listinu

Praha – 23. května
AK Markéta velice dbá informovat veřejnost a to nejenom motoristickou o dění kolem ploché dráhy, zejména podílí-li se na organizaci nadcházejícího závodu. Na tiskové konference pravidelně zve hosty a tentokrát to ve středu byl Zdeněk Holub v souvislostí se začátkem seriálu Speedway GP. Místo náhradníka do pražské velké ceny si vysloužil skvělým umístěním v Prague Open, letos pod nazvem Velká cena UNITOP, kde prohrál jen s Josefem Francem. Ten Grand Prix nemůže jet pro termínovou kolizi s mistrovství světa na dlouhé dráze.

 

Dvě třetiny hostů jsou ve Švédsku

Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Zdeněk Holub na úterní tiskové konferenci

Zdeněk Holub prozradil, jak pečlivě se připravoval na sezónu, a pochválil si atmosféru ve svém dočasném extraligovém klubu SC INTERTEAM, kde svou účastí přispívá hvězda Grand Prix Martin Vaculík. A to jak vysledky, tak radou pro meně zkušené členy týmu. Zkušenost z extraligy a účasti na pražské velké ceně si mladý Pražan velice cení a těší se na červnový závod.

Paradoxně pak dobrá zpráva na úvod tiskovky, byla špatnou pro ni samotnou, ale snad nikomu to nemohlo tam moc vadit. Další dva pozvaní se totiž nemohli zúčastnit, jelikož Václav Milík a Ondřej Smetana neplánovaně nastoupili do švédských lig. Pardubičan naskočil do Elitserien za Dackarnu Malilla. Pražan debutoval za Hagfors v nižší Allsvenskan. Z bleskové informací magazínu speedwayA-Z už víte, že tato trojice dostala divokou kartu a pozice náhradníků pro červnovou Grand Prix, takže se dáme poněkud jiným směrem.

 

Kvalifikační novinka

V sobotu 18. května se odjel úvodní závod letošního seriálu SGP, který urči Individuálního mistra světa pro rok 2019. A prvně se vyzkoušela nově zavedená kvalifikace během pátečního tréninku. Připomeňme si, o co jde a jak to vypadalo v praxi, protože tuto novinku uvidíme i za necelý měsíc také v Praze.

Matej Žagar vyhrál kvalifikace a v desáté jízdě porazil i pozdějšího vítěze Madsena, ale moc mu nepomohlo, že vybíral jako první, protože do semifinále neprošel

Na konec pátečního tréninku má všech šestnáct jezdců základního rozpisů jednu minutu na libovolný počet kol, z kterých se pak započítává nejlepší čas. Podle výsledné klasifikace si pak jezdci od prvního po posledního vybírají startovní pořadí v jinak nezměněném standardním rozpisu na dvacet jízd. Protože ani trénink, ani kvalifikace nejsou povinné, zbývající jezdci, kteří nemají naměřený žádný čas, dostávají své startovní pořadí obvyklým losováním.

Ihned při úvodu chyběli hned tři borci, takže poté co si kvalifikanti rozebrali třináct míst, zbylá rozlosoval sám Armando Castagna mezí Bartoszem Zmarzlikem, Maxem Frickem a Taiem Woffindenem. Tato trojice totiž pravě v pátek absolvovala odložený závod polské extraligy, která trpí nedostatkem nahradich termínů.

Mimochodem trojnásobný mistr světa Greg Hancock se vzápětí vyjádřil proti praxi pořádat závody v den tréninku před velkou cenou, takže uvidíme, zda se brzy nedočkáme úpravy i v tomto ohledu?  Když už jsme u Grega Hancocka, dostal od BSI možnost vypustit libovolný počet závodů a vrátit se do seriálu podle vlastního uvážení. On sám už oznámil, že nepojede ani ve slovinském Kršku. Sympatické gesto a přejme jeho rodině šťastné rozuzlení vážného zdravotního problému závodníkovy manželky.

 

Nové dimenze pátečního tréninku

Zpět ke kvalifikaci. Tu historicky první vyhrál Matej Žagar (čas 13.143 sekund). Nejlepší čas na jedno kolo ze závodu není k dispozici, a protože v kvalifikaci se měří letmý start, tak ani nelze srovnávat s výsledky ze soboty, kdy nejrychlejší byl Martin Vaculík v šesté jízdě, a to 55,36 sekund. Pro zvědavé, naopak nejpomalejší byla Lindbäckova úvodní výhra za 57,35 sekund.

Úspěch v kvalifikaci se nepromitl do konečných vysledků zavodů. Ve finále úspěli jezdci od osmého místa dál. Leon Madsen spěje k vítězství před Lindgrenem (červená), Dudkem a Iversenem

Další z navrátilců do SGP, druhý z challenge Hans Kristian Iversen, se probojoval až do finále. Přitom vybíral jako osmý těsně před pozdějším vítězem Leonem Madsenem. Další dva finalisté Patryk Dudek a Fredrik Lindgren se kvalifikovali na desátém a jedenáctém místě. Paradoxně tak v závodě uspěli závodnicí ze spodní časti kvalifikační výsledkové tabulky.

Přesto systém kvalifikací má svůj význam, jednak tím, že trénink už nebude o ničem a závodnici nebudou vynechávat poslední série tréninkových jízd. Časem navíc jezdci určitě zdokonalí taktiku výběru startovacích pozic a začnou brát ohledy nejenom na to, z kterého pole odstartují dvakrát, ale kde začnou závod a vedle koho se postaví, pokud budou vybírat po první osmičce. Rozhodně diváci budou mít postaráno o víc emocí už v patek a veřejně přístupný trénink nebude už výjimkou jako v Praze, ale běžný standard.

 

Mizející vstupenky

Varšavská kvalifikace

Před pražským kolem SGP ještě uvidíme mítink v Kršku a poznáme další aspekty letošní novinky. Každopádně v Praze děti v doprovodu dospělého budou mít volný vstup na páteční trénink. A chcete-li je vzít na sobotní závod, už je nejvyšší čas postarat se o lístky. Dle informace od pořadatelů jich zbývá posledních asi 900 kousků. A to pote, co kapacita Markety byla zvýšena o 613 míst na dvou dočasných tribunách. Vše nasvědčuje tomu, že letos českou Grand Prix uvidí vice než 8500 diváků. Od varšavských šedesáti tisíc je to hodně daleko, ale na pořádnou atmosféru by mělo stačit.

Foto: Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Plochodrážní jaro je konečně tady

Praha – 21. března
Od včerejška vládne kalendáři jaro. Trénink na pražské Markétě nebyl v letošní sezóně první, protože už dva předchozí víkendy se jezdilo v Kostěnicích a ve středu i v Kopřivnici. Každopádně se však včera v Praze představilo v akci prozatím nejvíc závodníků a svým počínáním na obou oválech pozvali na ostré dění příští úterý a čtvrtek.

Vojtěch Šachl krouží kolečka na malé dráze
Josef Franc v akci
Filip Hájek jezdí před Patrikem Mikelem
Matěj Kůs prvně na dráze po loňském zranění
Radost z jízdy v podání Michala Škurly

Foto: Kiril Ianatchkov

Stověžatá matka měst je na počátku jara v centru pozornosti plochodrážních fandů

Praha – 21. března
Tisková konference AK Markéta souvisí se začátkem sezony na pražském oválu již tradičně. Ta dnešní měla za cíl nejenom probudit fanoušky ze zimního spínku, ale také je prostřednictvím médií seznámit s letošními závody v českém hlavním městě. Právě na Markétě příští týden začíná sezóna v Čechách. V úterý se jede první díl pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup, aby o pouhé dva dny později startovala první liga. Další podniky budou následovat v rychlém sledu kvůli rekonstrukci, která zabraňuje hovořit o datu Tomíčkova memoriálu.

Tomíčkův memoriál stále neznámou

Už loňský kalendář byl do značné míry podřízen plánované rekonstrukci s umělým trávníkem pro ragbisty a novým umělým osvětlením, které bude sloužit všem sportovcům. Již na podzim se melo závodit v novém, ale výběr dodavatele se zkomplikoval a vše se překlopilo do roku 2019.

Ondřej Smetana, Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Josef Franc na včerejší tiskové konferenci

Takže i letos je zavodní děni na velkém ovále naplánované na první měsíce sezóny a skončí ohňostrojem po pražské Speedway Grand Prix. Tradiční Memoriál Luboše Tomíčka nezmizel z podzimních plánů, ale zatím není stanoven termín, který se odvíjí od terminu předání objektu. Jedinou jistotou je, že letos nebude v pondělí po pardubické Zlaté přilbě, ale nejspíš v některém dalším podzimním víkendu.

A to ne kvůli nezájmu pražského a pardubického klubu dále rozvíjet úspěšnou spolupráci z posledních let, ale zase kvůli termínové kolizi s polskou plochodrážní extraligou. Ano, je to tak, přestože už bude po finále tamní hlavní soutěže, která je mimochodem naplánovaná vždy na pátek a neděli, polský promotér si vybral zrovna toto pondělí na vyhlášeni výsledků. A smluvně si vyžádal účast všech jezdců extraligy.

Uspořádat seriózní závod bez závodníků z polské extraligy rovna se zříct se většiny elitních jmen. A o to nestojí ani diváci, ani pořadatelé Tomíčkova memoriálu. Tolik kalendář, pořád bude s jednou neznámou.

Josef Franc neztrácí humor

Na tiskovce byli přítomní dva jezdci pražského Olympu. Mistr republiky Josef Franc a čerstvý reprezentant Ondřej Smetana. Manažer Tomáš Topinka ihned v úvodu prozradil, že Josef Franc letos nepojede pražskou Grand Prix a ani nebude jako divák, protože má povinnosti v mnohem důležitějším mistrovství světa na dlouhé dráze, kterého druhé kolo se pojede ve stejný den jako SGP.

Josef Franc neztrácí humor

Tato skutečnost ihned poukázala, kde jsou závodníkovy priority v roce 2019. A jak jinak i tentokrát si klade vysoké cíle, medaile co nejvyšší hodnoty. Že má na to, nepochybuje nikdo, kdo alespoň trochu sleduje jeho karieru, takže v Praze oželíme jeho účast a budeme držet palce, ať splní, co si předsevzal.

Jinak forma pražského favorita je nejlepší, příprava probíhá dle plánu a už se mu povedlo letos odjet pres 120 tréninkových kol a to ještě před odpoledním tréninkem v Praze. Dlouhá dráha může byt prioritou, ale Josef Franc vůbec neopomíná i klasickou. Zúčastní se jak extraligy družstev, tak i mistrovství republiky jednotlivců, kde bude obhajovat titul.

jediná změna oproti loňské sezóně je, že tentokrát mu nevyšla smlouva v polském Krosně. A to hlavně kvůli změně tamního managementu, který zatím má jiné představy o složeni týmu.

To svědčí o velkém elánu pražské jedničky a on sám nechává ostatní možnosti zcela otevřené a bude se řídit podle vývoje sezony. Přidáme-li, že ani trochu neztratil cit pro humor, tak se máme na co těšit.

Ondřej Smetana pokukuje po sedmnáctce

Druhý host má zatím skromnější úspěchy, ale zase prakticky celou kariéru před sebou, a ta je zrovna na vzestupu. Ondřej Smetana prozradil, že letos už odjel dva závody, oba ve Francii, kde jezdí ligu. Ta je naplánovaná na jaro a skončí už v dubnu, takže mu poskytne příležitost dobře začít sezónu.

Pak ho čeká kvalifikace do mistrovství Evropy v ukrajinském Rovně a zúčastni se dubnové Velké ceny UNITOP příští sobotu, z níž vzejde náhradník pražské Speedway Grand Prix. Ondřej Smetana skromně nekomentoval své vyhlídky na zisk vesty s číslem sedmnáct, ale podle všeho se pokusí o záznam v análech SGP.

Ještě jednou velká cena

Ondřej Smetana by se nebránil zúčastnit se aktivně SGP v Praze

Plán odjet v Praze vše, co se dá, co nejdřív není podřízen jen plánované rekonstrukci, ale má dát příležitost českým jezdcům co nejlepší vstup do mezinárodní sezony. Vesměs všechny kvalifikace začínají velice brzo, takže je žádoucí vstoupit do nich rozjetí. Letos navíc odpadávají divoké karty pořadatele do challenge SGP. Z každého kola postoupí vždy nejlepší čtveřice a je to skvělá šance dostat se do prestižního seriálu.

V SGP nastane ještě jedna změna a ta zatraktivni páteční trénink. Jak jsme již informovali, na závěr volného tréninku, každý ze šestnácti účastníků dostane jednu minutu na trati a nejlepší dosazeni čas určí pořadí, ve kterém si bude vybírat startovní místo na sobotní závod. Přidá to na zajímavosti a diváci uvidí, jaké casy jsou schopni jednotliví jezdci dosáhnout bez tlaku soupeřů. Budeme zvědaví, co to všechno přinese.

Když jsme u SGP, hlavním sponzorem pražského kola bude opět turecký výrobce pneumatik ANLAS. zatím jediný plochodrážník vjel na ovál SGP s těmito pneumatikami a to loni v na Markete Brit Craig Cook, který ale už v Praze se vrátil k  osvědčeným Mitas. Uvidíme letos.

 

Foto: Pavel Fišer