Archiv autora: Kiril Ianatchkov

Pražská velká cena má doplněnou startovní listinu

Praha – 23. května
AK Markéta velice dbá informovat veřejnost a to nejenom motoristickou o dění kolem ploché dráhy, zejména podílí-li se na organizaci nadcházejícího závodu. Na tiskové konference pravidelně zve hosty a tentokrát to ve středu byl Zdeněk Holub v souvislostí se začátkem seriálu Speedway GP. Místo náhradníka do pražské velké ceny si vysloužil skvělým umístěním v Prague Open, letos pod nazvem Velká cena UNITOP, kde prohrál jen s Josefem Francem. Ten Grand Prix nemůže jet pro termínovou kolizi s mistrovství světa na dlouhé dráze.

 

Dvě třetiny hostů jsou ve Švédsku

Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Zdeněk Holub na úterní tiskové konferenci

Zdeněk Holub prozradil, jak pečlivě se připravoval na sezónu, a pochválil si atmosféru ve svém dočasném extraligovém klubu SC INTERTEAM, kde svou účastí přispívá hvězda Grand Prix Martin Vaculík. A to jak vysledky, tak radou pro meně zkušené členy týmu. Zkušenost z extraligy a účasti na pražské velké ceně si mladý Pražan velice cení a těší se na červnový závod.

Paradoxně pak dobrá zpráva na úvod tiskovky, byla špatnou pro ni samotnou, ale snad nikomu to nemohlo tam moc vadit. Další dva pozvaní se totiž nemohli zúčastnit, jelikož Václav Milík a Ondřej Smetana neplánovaně nastoupili do švédských lig. Pardubičan naskočil do Elitserien za Dackarnu Malilla. Pražan debutoval za Hagfors v nižší Allsvenskan. Z bleskové informací magazínu speedwayA-Z už víte, že tato trojice dostala divokou kartu a pozice náhradníků pro červnovou Grand Prix, takže se dáme poněkud jiným směrem.

 

Kvalifikační novinka

V sobotu 18. května se odjel úvodní závod letošního seriálu SGP, který urči Individuálního mistra světa pro rok 2019. A prvně se vyzkoušela nově zavedená kvalifikace během pátečního tréninku. Připomeňme si, o co jde a jak to vypadalo v praxi, protože tuto novinku uvidíme i za necelý měsíc také v Praze.

Matej Žagar vyhrál kvalifikace a v desáté jízdě porazil i pozdějšího vítěze Madsena, ale moc mu nepomohlo, že vybíral jako první, protože do semifinále neprošel

Na konec pátečního tréninku má všech šestnáct jezdců základního rozpisů jednu minutu na libovolný počet kol, z kterých se pak započítává nejlepší čas. Podle výsledné klasifikace si pak jezdci od prvního po posledního vybírají startovní pořadí v jinak nezměněném standardním rozpisu na dvacet jízd. Protože ani trénink, ani kvalifikace nejsou povinné, zbývající jezdci, kteří nemají naměřený žádný čas, dostávají své startovní pořadí obvyklým losováním.

Ihned při úvodu chyběli hned tři borci, takže poté co si kvalifikanti rozebrali třináct míst, zbylá rozlosoval sám Armando Castagna mezí Bartoszem Zmarzlikem, Maxem Frickem a Taiem Woffindenem. Tato trojice totiž pravě v pátek absolvovala odložený závod polské extraligy, která trpí nedostatkem nahradich termínů.

Mimochodem trojnásobný mistr světa Greg Hancock se vzápětí vyjádřil proti praxi pořádat závody v den tréninku před velkou cenou, takže uvidíme, zda se brzy nedočkáme úpravy i v tomto ohledu?  Když už jsme u Grega Hancocka, dostal od BSI možnost vypustit libovolný počet závodů a vrátit se do seriálu podle vlastního uvážení. On sám už oznámil, že nepojede ani ve slovinském Kršku. Sympatické gesto a přejme jeho rodině šťastné rozuzlení vážného zdravotního problému závodníkovy manželky.

 

Nové dimenze pátečního tréninku

Zpět ke kvalifikaci. Tu historicky první vyhrál Matej Žagar (čas 13.143 sekund). Nejlepší čas na jedno kolo ze závodu není k dispozici, a protože v kvalifikaci se měří letmý start, tak ani nelze srovnávat s výsledky ze soboty, kdy nejrychlejší byl Martin Vaculík v šesté jízdě, a to 55,36 sekund. Pro zvědavé, naopak nejpomalejší byla Lindbäckova úvodní výhra za 57,35 sekund.

Úspěch v kvalifikaci se nepromitl do konečných vysledků zavodů. Ve finále úspěli jezdci od osmého místa dál. Leon Madsen spěje k vítězství před Lindgrenem (červená), Dudkem a Iversenem

Další z navrátilců do SGP, druhý z challenge Hans Kristian Iversen, se probojoval až do finále. Přitom vybíral jako osmý těsně před pozdějším vítězem Leonem Madsenem. Další dva finalisté Patryk Dudek a Fredrik Lindgren se kvalifikovali na desátém a jedenáctém místě. Paradoxně tak v závodě uspěli závodnicí ze spodní časti kvalifikační výsledkové tabulky.

Přesto systém kvalifikací má svůj význam, jednak tím, že trénink už nebude o ničem a závodnici nebudou vynechávat poslední série tréninkových jízd. Časem navíc jezdci určitě zdokonalí taktiku výběru startovacích pozic a začnou brát ohledy nejenom na to, z kterého pole odstartují dvakrát, ale kde začnou závod a vedle koho se postaví, pokud budou vybírat po první osmičce. Rozhodně diváci budou mít postaráno o víc emocí už v patek a veřejně přístupný trénink nebude už výjimkou jako v Praze, ale běžný standard.

 

Mizející vstupenky

Varšavská kvalifikace

Před pražským kolem SGP ještě uvidíme mítink v Kršku a poznáme další aspekty letošní novinky. Každopádně v Praze děti v doprovodu dospělého budou mít volný vstup na páteční trénink. A chcete-li je vzít na sobotní závod, už je nejvyšší čas postarat se o lístky. Dle informace od pořadatelů jich zbývá posledních asi 900 kousků. A to pote, co kapacita Markety byla zvýšena o 613 míst na dvou dočasných tribunách. Vše nasvědčuje tomu, že letos českou Grand Prix uvidí vice než 8500 diváků. Od varšavských šedesáti tisíc je to hodně daleko, ale na pořádnou atmosféru by mělo stačit.

Foto: Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Plochodrážní jaro je konečně tady

Praha – 21. března
Od včerejška vládne kalendáři jaro. Trénink na pražské Markétě nebyl v letošní sezóně první, protože už dva předchozí víkendy se jezdilo v Kostěnicích a ve středu i v Kopřivnici. Každopádně se však včera v Praze představilo v akci prozatím nejvíc závodníků a svým počínáním na obou oválech pozvali na ostré dění příští úterý a čtvrtek.

Vojtěch Šachl krouží kolečka na malé dráze
Josef Franc v akci
Filip Hájek jezdí před Patrikem Mikelem
Matěj Kůs prvně na dráze po loňském zranění
Radost z jízdy v podání Michala Škurly

Foto: Kiril Ianatchkov

Stověžatá matka měst je na počátku jara v centru pozornosti plochodrážních fandů

Praha – 21. března
Tisková konference AK Markéta souvisí se začátkem sezony na pražském oválu již tradičně. Ta dnešní měla za cíl nejenom probudit fanoušky ze zimního spínku, ale také je prostřednictvím médií seznámit s letošními závody v českém hlavním městě. Právě na Markétě příští týden začíná sezóna v Čechách. V úterý se jede první díl pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup, aby o pouhé dva dny později startovala první liga. Další podniky budou následovat v rychlém sledu kvůli rekonstrukci, která zabraňuje hovořit o datu Tomíčkova memoriálu.

Tomíčkův memoriál stále neznámou

Už loňský kalendář byl do značné míry podřízen plánované rekonstrukci s umělým trávníkem pro ragbisty a novým umělým osvětlením, které bude sloužit všem sportovcům. Již na podzim se melo závodit v novém, ale výběr dodavatele se zkomplikoval a vše se překlopilo do roku 2019.

Ondřej Smetana, Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Josef Franc na včerejší tiskové konferenci

Takže i letos je zavodní děni na velkém ovále naplánované na první měsíce sezóny a skončí ohňostrojem po pražské Speedway Grand Prix. Tradiční Memoriál Luboše Tomíčka nezmizel z podzimních plánů, ale zatím není stanoven termín, který se odvíjí od terminu předání objektu. Jedinou jistotou je, že letos nebude v pondělí po pardubické Zlaté přilbě, ale nejspíš v některém dalším podzimním víkendu.

A to ne kvůli nezájmu pražského a pardubického klubu dále rozvíjet úspěšnou spolupráci z posledních let, ale zase kvůli termínové kolizi s polskou plochodrážní extraligou. Ano, je to tak, přestože už bude po finále tamní hlavní soutěže, která je mimochodem naplánovaná vždy na pátek a neděli, polský promotér si vybral zrovna toto pondělí na vyhlášeni výsledků. A smluvně si vyžádal účast všech jezdců extraligy.

Uspořádat seriózní závod bez závodníků z polské extraligy rovna se zříct se většiny elitních jmen. A o to nestojí ani diváci, ani pořadatelé Tomíčkova memoriálu. Tolik kalendář, pořád bude s jednou neznámou.

Josef Franc neztrácí humor

Na tiskovce byli přítomní dva jezdci pražského Olympu. Mistr republiky Josef Franc a čerstvý reprezentant Ondřej Smetana. Manažer Tomáš Topinka ihned v úvodu prozradil, že Josef Franc letos nepojede pražskou Grand Prix a ani nebude jako divák, protože má povinnosti v mnohem důležitějším mistrovství světa na dlouhé dráze, kterého druhé kolo se pojede ve stejný den jako SGP.

Josef Franc neztrácí humor

Tato skutečnost ihned poukázala, kde jsou závodníkovy priority v roce 2019. A jak jinak i tentokrát si klade vysoké cíle, medaile co nejvyšší hodnoty. Že má na to, nepochybuje nikdo, kdo alespoň trochu sleduje jeho karieru, takže v Praze oželíme jeho účast a budeme držet palce, ať splní, co si předsevzal.

Jinak forma pražského favorita je nejlepší, příprava probíhá dle plánu a už se mu povedlo letos odjet pres 120 tréninkových kol a to ještě před odpoledním tréninkem v Praze. Dlouhá dráha může byt prioritou, ale Josef Franc vůbec neopomíná i klasickou. Zúčastní se jak extraligy družstev, tak i mistrovství republiky jednotlivců, kde bude obhajovat titul.

jediná změna oproti loňské sezóně je, že tentokrát mu nevyšla smlouva v polském Krosně. A to hlavně kvůli změně tamního managementu, který zatím má jiné představy o složeni týmu.

To svědčí o velkém elánu pražské jedničky a on sám nechává ostatní možnosti zcela otevřené a bude se řídit podle vývoje sezony. Přidáme-li, že ani trochu neztratil cit pro humor, tak se máme na co těšit.

Ondřej Smetana pokukuje po sedmnáctce

Druhý host má zatím skromnější úspěchy, ale zase prakticky celou kariéru před sebou, a ta je zrovna na vzestupu. Ondřej Smetana prozradil, že letos už odjel dva závody, oba ve Francii, kde jezdí ligu. Ta je naplánovaná na jaro a skončí už v dubnu, takže mu poskytne příležitost dobře začít sezónu.

Pak ho čeká kvalifikace do mistrovství Evropy v ukrajinském Rovně a zúčastni se dubnové Velké ceny UNITOP příští sobotu, z níž vzejde náhradník pražské Speedway Grand Prix. Ondřej Smetana skromně nekomentoval své vyhlídky na zisk vesty s číslem sedmnáct, ale podle všeho se pokusí o záznam v análech SGP.

Ještě jednou velká cena

Ondřej Smetana by se nebránil zúčastnit se aktivně SGP v Praze

Plán odjet v Praze vše, co se dá, co nejdřív není podřízen jen plánované rekonstrukci, ale má dát příležitost českým jezdcům co nejlepší vstup do mezinárodní sezony. Vesměs všechny kvalifikace začínají velice brzo, takže je žádoucí vstoupit do nich rozjetí. Letos navíc odpadávají divoké karty pořadatele do challenge SGP. Z každého kola postoupí vždy nejlepší čtveřice a je to skvělá šance dostat se do prestižního seriálu.

V SGP nastane ještě jedna změna a ta zatraktivni páteční trénink. Jak jsme již informovali, na závěr volného tréninku, každý ze šestnácti účastníků dostane jednu minutu na trati a nejlepší dosazeni čas určí pořadí, ve kterém si bude vybírat startovní místo na sobotní závod. Přidá to na zajímavosti a diváci uvidí, jaké casy jsou schopni jednotliví jezdci dosáhnout bez tlaku soupeřů. Budeme zvědaví, co to všechno přinese.

Když jsme u SGP, hlavním sponzorem pražského kola bude opět turecký výrobce pneumatik ANLAS. zatím jediný plochodrážník vjel na ovál SGP s těmito pneumatikami a to loni v na Markete Brit Craig Cook, který ale už v Praze se vrátil k  osvědčeným Mitas. Uvidíme letos.

 

Foto: Pavel Fišer

Berlín rozdělil ledařský šampionát na dvě půle

Berlín – 2. a 3. března
Berlín je nejpřístupnější světovou destinaci pro českého fanouška ledové ploché dráhy. V německé metropoli se vždy počátkem března jede jeden z dvoudenních závodů mistrovství světa jednotlivců, popřípadě družstev.

Danil Ivanov, DMitrij Koltakov a Niklas Svensson

Letos se na Horst-Dohm-Eisstadion odjely třetí a čtvrté finále soutěže jednotlivců a seriál vstoupil do své druhé půle. Letos, bohužel bez české účasti, což bylo znát i na tribunách, kde vlála jediná Česká vlajka. Ta, kterou vyvěsily pořadatelé.

Neměnná zato byla dominance ruských jezdců, navíc umocněná Andrejem Šišegovem s kazachstánskou licenci AMFK.  Ten však po nezaviněném pádu v sobotním semifinále s číslem jedna musel odstoupit s poraněním ruky.

Andrej Šišegov (181) při své kolizi s Dinarem Valejevem (114) a Sefanam Svenssonem

Foto: Kiril Ianatchkov

Pozlacená Fabia byla pokřtěna

Praha – 19. prosince
Jan Kopecký je mistrem světa rallye za letošní rok v kategorii WRC2. Tato správa oběhla svět fanoušku motoristického sportu koncem října, když se český jezdec na českém stroji stal nedosažitelným pro ostatní adepty na titul. Vzhledem k relativně skromné odezvě médií je určitě dobře připomenout tento fakt i na stránkách magazínu speedwayA-z, přestože naše specializace je určitě poněkud odlišná.

 

 

Petr Dufek a Jan Kopecký na středečním křtu

Že Jan Kopecký bude podepisovat biografickou knihu Pozlacená Fabia, jsme včas informovali. Obzvlášť když autorem je Petr Dufek, který je zodpovědný i za publikaci „sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA“ o slavném pardubickém plochodrážním závodě.

Petr Dufek se účastnil křtu a autogramiády, takže nešlo se ho nezeptat, jaké jsou osudy nejnovější plochodráźni publikace. Knížka sice byla představena veřejností na výstavě Racing Expo v pražských Letňanech při svém křtu, ale pořád není k dostání. Dobra zpráva však je, že konečně šla do tisku 20. prosince a brzy se ji dočkáme.

Pokud Pozlacená Fabia nemá s knížkou sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA společné jen to zlato v názvu a autora, tak opravdu se máme na co těšit. Kvalita a množství fotografii, souhrn výsledků Jana Kopeckého, tisk a vazba a hlavně naprostá aktuálnost publikace jsou nesporným lákadlem.

Samotný Jan Kopecký je velkou osobností motorismu. Velice přívětivý muž věnoval pozornost každému z přítomných a neopomenul vstát od stolku, na kterém podepisoval nejen novou knihu, pokaždé když mu další fanoušek pogratuloval k titulu a podal ruku. A že jich nebylo málo!

Skvělé provedení knihy Pozlacená Fabia je důkazem, že se máme na co těšit také v případě publikace o Zlaté přilbě

Přirozenost a skromnost si musejí získat ihned každého, kdo se dostane poblíž čerstvého Mistra světa napoprvé. A tak došlo i na pár otázek. Z krátkého rozhovoru vyplynulo, že cesta k titulu nebyla nijak jednoduchá a hladká. Přes dominantní pozice během celé sezóny
její začátek byl víc než nejistý.

Škoda Motorsport, o které Jan Kopecký nemluví jinak než o rodině, původně nabídla podporu jen pro Rally Monte Carlo. Ambice týmu kolem Jana Kopeckého ale byly mnohem větší, tak se dal na shánění potřebných prostředků sám. A nepovedlo se, jelikož o úspěchu v kterémkoliv motoristickem sportu už dávno nerozhoduje pouhý talent, poctivá dřina a perfektně pracující tým.

Vzhledem k potřebným velkým financím a angažovanost nejlépe továrny, zájmy jezdce musí odpovídat momentalním potřebám sponzorů. Tentokrát to vyšlo opravdu na poslední chvíli a nebylo to bez háčků. Podmínkou účastí v dalších soutěžích mistrovství světa byla bezpodmínečná výhra v Monte Carlu. Dle Jana Kopeckého se stačí jednou netrefit ve výběru pneumatik v té které RZtě a mate po nadějích.

Prvenství v Rallye Monte Carlo bylo vybojováno a továrna poněkud slevila. Skonči-li Jan Kopecký v dalším kole nejhůř druhý, pojede se celý zbytek seriálu. Další výhra znamenala, že se tým už mohl soustředit jen na naplnění velkého cíle zisku mistrovského titulu. Povedlo se. Povedla se i obhajoba prvenství v domácím Barum Rally a mistrovství republiky.

Jan Kopecký bude mít o něco jednodušší start do nové sezony, pro kterou už má podepsanou smlouvu se Škoda Motorsport. A auto pro rok 2019 se intenzivně připravuje.

Foto: Kiril Ianatchkov