Čeští benjamínci nasbírali více zkušeností než bodů

Leszno – 27. dubna
Tým ACCR vstoupil do programu své skupiny E polského šampionátu juniorských družstev s velice mladým týmem bez výraznějších mezinárodních zkušeností. Výsledkem se stalo čtvrté místo, nicméně Zdeněk Schneiderwind rozhodně nevěší hlavu.

Češi v Leszně: Matouš Kameník, Jaroslav Vaníček, Zdeněk Schneiderwind, Matěj Frýza, Jakub Exler a Pavel Kuchař | foto laskavostí Zdeňka Schneiderwinda

„Na Leszno a Rawicz nemáme,“ říká český reprezentační kouč bez obalu. „Dalo by se závodit s Gnieznem, ale chybí nám tahoun. Určitě teď vyhrávat závody nemůžeme, ale doufám, že pro ty naše kluky to bude odrazovej můstek v jejich kariérách.“

1. Unia Leszno 52
Antoni Mencel 12, Damian Ratajczak 15, Maksym Borowiak 12, Hubert Jablonski 13, Hubert Scibak DNR
2. Kolejarz Rawicz 33
Steven Goret 12, Bartosz Curzytek 8, Blazej Wypior 5, Kacper Klosok 8
3. Start Gniezno 23
Mikolaj Czapla 10, Kacper Mateusz Grzelak 2, Marcel Studzinski 11, Szymon Szwacher nepřipuštěn ke startu lékařem
4. ACCR 12
Pavel Kuchař 0 (0 – – – 0), Matěj Frýza 3 (1 X 0 1 1), Jakub Exler 1 (1 0 – – 0), Matouš Kameník 2 (0 1 0 0 1), Jaroslav Vaníček 6 (0 1 1 2 2)

 

Petr Marek na své domácí dráze udeřil naplno

Chabařovice – 26. dubna
Ještě včera v poledne jsme nevěděli, zda se třetí díl seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup v Chabařovicích vůbec pojede kvůli podmáčené dráze. Nakonec ji kluci dali dohromady a po sedmnácté hodině se mohlo závodit. Nakonec bez ztráty bodu vyhrál Petr Marek a ujal se vedení v průběžné klasifikaci, další příčky na pódiu patřily Karlu Průšovi a Tonymu Katrovi. Jelo se i s německou účastí a míšenští závodníci absolvovali také přátelský závod v kubatuře 50 ccm. A Štěpánka Nyklová spojila opět závodní den se svým narozeninovým. Oslavila tak v Chabařovicích i své narozeniny a připravila si pro své kamarády i malé pohoštění. Od pořadatelů dostala malou kytičku, všechno nejlepší, Štěpánko!

Karel Průša, Petr Marek a Tony Katra na stupních vítězů | foto Jiřina Šifaldová
C B A TOT
1. Petr Marek, Chabařovice 3 3 3 3 3 15
2. Karel Průša, Slaný 3 2 3 2 2 12
3. Tony Katra, Slaný 2 3 2 3 1 11
4. Štěpán Melč, Plzeň 3 3 2 1 3 12
5. David Hofman, Pardubice 2 2 1 3 2 10
6. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 2 3 2 1 9
7. Levi Böhme, D 1 1 2 2 3 9
8. Luboš Hromádka, Pardubice 2 1 1 1 2 7
9. Roman Štola, Mariánské Lázně 1 1 1 F 1 4

Vložené jízdy 50 ccm:

1. Erich Barth, D
2. Arthur Schütze, D
3. Petr Peterka, Chabařovice
4. Erich Salcar, Chabařovice
5. Ondřej Nechuta, Chabařovice
6. Raymen Forkert, D
V Chabařovicích závodilo patnáct kolibříků | foto Jiřina Šifaldová

Aktuální pořadí seriálu:

PHA PLZ CHA TOT
24.3. 20.4. 26.4.
1. Petr Marek, Chabařovice 13 12 15 40
2. Karel Průša, Slaný 12 15 12 39
3. Tony Katra, Slaný 14 13 11 38
4. Štěpán Melč, Plzeň 11 11 12 34
5. David Hofman, Pardubice 9 9 10 28
6. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 8 9 25
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 10 7 4 21
8. Luboš Hromádka, Pardubice 9 7 16
8. Levi Böhme, D 9 16
Padesátky měly v Chabařovicích svůj vlastní závod | foto Jiřina Šifaldová

Tai Woffinden generálku na chorvatskou velkou cenu skutečně nevyhrál

Goričan – 23. dubna
Sličné naváděčky zvedají své cedule před finálovou rozjížďkou. Tai Woffinden vystřelí dopředu z pozice od mantinelu a nakonec projíždí cílem jako první. Leona Madsena zavře trojice ostatních soupeřů a on na těžké dráze ve snaze dohnat své zpoždění padá. Tak by mohla vypadat krátká zpravodajská flash, kdyby se ovšem první velká cena letošního roku v chorvatském Goričanu neměla konat až popozítří. Nechme vzpomínky na budoucnost čtenářům Ericha von Dänikena a podívejme se skulinou zatažené opony tajné generálky, co může fanoušek od letošní Speedway Grand Prix očekávat, až jej nový promotér vtáhne do děje.

 

V sobotu v Goričanu startuje první letošní velká cena

Jednou z prvních jistot české velké ceny je televizní pokrytí. Přímý televizní přenos poběží na ČT Sport a ČT Sport Plus již od devatenácti hodin, zatímco repríza se plánuje na pondělí 30. května od jednadvaceti. Nadto již v pátek je na programu ČT Sport přenos mítinku SGP2, který pokračuje v tradici světového šampionátu juniorů.

ČT Sport nabídne rovněž sestřih nejlepších momentů z každé další velké ceny a čeští fanoušci mohou využít kompletní servis na Eurosport App. A to včetně tréninků a na ploché dráze doposud nevídaných údajů z telemetrie jako jsou srdeční tep závodníků, časy na kolo či analýzu trajektorie na ovále.

I to je důvod, proč se promotéři z Discovery rozhodli vyzkoušet si všechno nanečisto minulou sobotu v Goričanu, kde slibovaná nová éra ploché dráhy startuje. Na rozpravě bylo na všechny apelováno, ať se nic veřejně nezveřejňuje. Vstupní branou vskutku neproklouzla ani malinkatá myšička, jenže znáte, jak to chodí…

Dráha v Goričanu byla minulou sobotu hodně těžká

Na základě líčení bezprostředních účastníků, kteří už ve velkém světě ploché dráhy ledacos zažili, aranžmá letošních velkých cen vypadá perfektně. Pakliže doposud byl seriál Speedway Grand Prix skvělý, letos se zvedne minimálně o dva levely.

Na první pohled zaujme jednotný styl boxů. V Goričanu panují stísněné podmínky, ale pakliže se rozvinou do jedné řady, půjde o dech beroucí pohled. Všechny kóje jsou v majetku promotéra a budou cestovat od štace ke štaci. Podobný osud čeká i pódium, které je z obou stran stejné, takže nejlepší trojice se může nachlup stejně prezentovat i divákům na protilehlé straně stadiónu.

Sobotní generálka byla dotažená k dokonalosti už jen tím, že její účastníci alternovali skutečné účastníky cyklu velkých cen. Daniel Klíma figuroval jako Leon Madsen, z Jana Jeníčka se stal Jack Holder. Jaroslav Petrák se stylizoval za Maxe Frickeho, s nímž jej ostatně spojuje postava Pavla Fuksy, které své ruce přiložil svého času k dílu i na jeho motocyklu.

Finálová SGP nanečisto v Goričanu

Bruno byl prvním náhradníkem coby Nick Škorja, který paradoxně závody vyhrál pod jménem Taie Woffindena. Pokud se týká startovních čísel šestnáct až osmnáct květnové české velké ceny, dnes proběhne schůze výboru pražského klubu. Po ní ovšem bude jasněji jen zasvěceným, protože karty dozajista budou odkryty na tradiční tiskové konferenci před velkým kláním.