Favorit nepřipustil další překvapení

Landshut – 23. dubna
Když před čtrnácti dny porazil nováček z Landshutu v úvodním závodě první polské ligy na svém stadionu favorizovanou Bydgoszcz, jednalo se o obrovské překvapení. V sobotu dorazil do Bavorska soupeř ještě těžšího kalibru. Zielona Gora je stejně jako domácí, nováčkem první polské ligy, ovšem z opačného konce. Zatímco Landshut vloni postoupil z druhé ligy o patro výš, polský tým musel po mnoha úspěšných letech opustit elitní společnost v ekstralize. V probíhající sezóně tak pochopitelně směřuje veškeré úsilí všech v klubu k co nejrychlejšímu návratu o patro výš. Zielona Gora patří v zemi našich severních sousedů k nejpopulárnějším klubům, navíc ji z prvoligových týmů dělí od Německa nejmenší kilometrová vzdálenost, takže nepřekvapila početná skupina polských fandů v hledišti.

 

Ačkoliv domácím chyběla jedna z hlavních opor, zkušený Martin Smolinski, byla před závodem z Poláků cítit lehká nervozita. Ta ještě vzrostla, když se hned v první rozjížďce dvojice Huckenbeck – Riss prohnala cílem před Janem Kvěchem a velezkušeným Protasiewiczem. Úvod závodu patřil dál domácím, první vítězství polského týmu s myškou na vestě zaznamenal až ve čtvrté jízdě junior Dawid Rempala. I ve druhé sérii drželi domácí mírný náskok, který po sedmi jízdách vzrostl až na šest bodů. Ve druhé polovině závodu začali hosté ztrátu pomalu snižovat, přesto stále tahali za kratší konec. Zlom přineslo až vítězství dvojice Fricke – Kvěch ve třinácté jízdě, kdy se zelenohorští dostali prvně v závodě do vedení. Rozřešení přinesla hned první z dvojice finálových, tzv. nominovaných jízd. Australan Tungate s Protasiewiczem dalším výhrou 5:1 rozhodli o osudu závodu, závěrečná remíza už jen upravila konečné skóre.

Jan Kvěch pomáhal otočit skóre | foto Pavel Fišer

Hlavní oporou vítězů byl dvanáctibodový Krzysztof Buczkowski, standard odvedl i Max Fricke, důležitými body dokázal přispět i junior Dawid Rempala, který přišel před sezónou z Rzeszowa. Domácí měli největší jistotu v Huckenbeckovi, který se jen jednou podíval v cíli na soupeřova záda a se čtrnácti body byl nejúspěšnějším jezdcem sobotního podvečera. Velmi dobrým vystoupením se prezentoval i Erik Riss. Zklamaný byl naopak mladý Dán Mads Hansen, kterého problémy se spojkou zaměstnaly víc než soupeři na dráze.

Českého fanouška pochopitelně nejvíc zajímá výkon Jana Kvěcha v kombinéze Zielone Gory. Tříbodový zisk může být těžko důvodem ke spokojenosti, v závěru své vystoupení trochu vylepšil. Po dvou nepříliš povedených jízdách ho trenér Źyto nahradil Tonderem, ale protože efekt této změny nebyl patrný, pražský junior se ve čtvrté sérii vrátil do sestavy. Dva body s bonusem, když kryl záda Maxi Frickemu, byly zadostiučiněním nejen pro jezdce a nadšené fanoušky, ale hlavně nastartovaly důležitý obrat v celkovém vývoji závodu

Jan Kvěch po závodech: „Určitě to mohlo být lepší. Začátek děsný. Byl jsem tu jen jednou před čtyřmi léty, trochu jsme nevěděli nastavení, bojovali jsme s tím. Pak už to bylo lepší, ty dva body byly důležité. V Landshutu hodně záleží, kdo odjede od startu, těžko se tu pak předjíždí. Další plány? Za čtrnáct dní mistrovství světa juniorů, pak kvalifikace do Grand Prix, také jsem podepsal dánskou ligu, ale spíš když bude čas.“