Česká plochodrážní ročenka je plnoletá

Česká Třebová – 25. dubna
Na počátku byl sen. Sepsat všechno podstatné, co se na našich oválech za celou sezónu zběhlo, doplnit výsledky a skvělými snímky, a dát dohromady plochodrážní knížečku. Letos se čtenářům dostává do rukou již osmnácté vydání. Česká plochodrážní ročenka dospěla na práh plnoletosti a je dokonce starší než řada hrdinů svého letošního ročníku.

 

Plochá dráha se loni naštěstí vypořádala s koronavirovými restrikcemi. U nás se startovalo déle oproti původním záměrům, nicméně podzimní harmonogram už nikdo neseškrtal. Byl by hřích nezachytit všechny skvělé okamžiky, jimiž závodníci bavili publikum v ochozech od Mariánských Lázní po Žarnovicu či od Chabařovic po Březolupy.

Zlepšily se i podmínky pro práci žurnalistů. A za fakt, že ani jeden ze čtyř prvoligových mítinků neměl nástup, takže v knížečce chybí společný snímek pardubického družstva, žádný virus nemůže. Ovšem na druhou stranu, východočeští borci se na vás zubí coby extraligoví šampióni na obálce.


Jak získat publikaci Česká plochodrážní ročenka?

  • Náklad letošní ročenky byl dokončen prakticky v předvečer slánského finále mistrovství republiky jednotlivců. Přímý prodej nebyl příliš halasně avizován, nicméně řada fanoušků si svou oblíbenou knížečku našla víceméně instinktivně.

  • I nadále bude možné si publikaci Česká plochodrážní ročenka 2022 koupit za Kč 140,- u prodejního stolečku přímo při závodech.

  • Květen není příliš bohatý na plochodrážní závody a počet k výtisků k mání se snižuje. Ovšem i letos vyřizujeme objednávky pro zaslání poštou. Vzhledem k hektickému pořadu minulých dnů odejdou první zásilky během tohoto týdne.

  • Za balné a poštovné účtujeme manipulační poplatek Kč 70,-


Člověk musí být optimista a místo stěžování si hledat pozitiva ve všech aspektech svého bytí. A tak mi dovolte poděkovat všem, díky nimž si tato slova můžete nyní přečíst. Na prvním místě musím zmínit reklamní partnery. Mnohokrát děkujeme Bellis, Stavby Němec, GRS Liberec, Autoškola Zubr, MPM, Shupa a Speedway Club Žarnovica.

S jejich jmény se ostatně nesetkáváte na stránkách ročenek poprvé. Při starém zůstává také mnoho dalších věcí. Vrací se kalendář závodů včetně časů začátků. Václav Milík využil coby mistr republiky své právo, vybral si fotografii Pavla Fišera z březolupského finále na titulní stranu a určil její barevný styl.

Česká plochodrážní ročenka 2022 si už našla své první čtenáře | foto Eva Palánová

Svými snímky přispěli i další klíčoví spolupracovníci magazínu speedwayA-Z. Najdete zde také fotografie Karla Hermana, Kirila Ianatchkova, Evy Palánové, Andreje Diviše, Jiřího Georgieva, Veroniky Novotné, Davida Reygondeau a Davida Jetmara. Vůbec poprvé v knižní podobě svou práci prezentuje Štěpán Ševčík. Ano, ten závodník, který letos přešel ze stopětadvacítky na čtvrtlitr.  O korekturu výsledkové části se postarali tradičně Petr Moravec a Zdeněk Hrbáček a premiérově rovněž Martin Búri.

Na mně byla maličkost. Přihodit pár svých snímků, sepsat texty, poskládat výsledky a uvést do pohybu výrobní záležitosti, aby se osmnáctá plochodrážní ročenka dostala ke svým čtenářům. Věřím, že se Vám bude líbit, a doufám v její dlouhověkost!

Češi a Slováci v akci 413

Měl to být tajný závod bez diváků, bez možnosti pořizovat fotografie a bez výsledků. Nakonec se však informace dostaly na světlo. A tak víme, že při testování nových pořádků Speedway Grand Prix v Goričanu ve finálové jízdě neupadl Leon Madsen, nýbrž Daniel Klíma. Tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z vás však vedle Chorvatska zavede také do Polska, Belgie a Maďarska.

 

Polská juniorská družstva

Petr Chlupáč se po úterní pražské extralize přesunul do Polska | foto Karel Herman

Tým ACCR vstoupí do skupiny E polských juniorských družstev až tuto středu v Leszně, nicméně první Čech již do šampionátu zasáhnul. Petr Chlupáč totiž jezdí v déčku za své Opole. Ve středu v Czestochowej skončil jeho celek čtvrtý za třetím Rybnikem, druhou Lodží a triumfujícími domácími.

Pražský junior dodal naprostou většinu bodů svého celku, když se hodnota jeho skóre zastavila na osmi (2 3 1 1 1).

Nazítří se situace opakovala takřka navlas. Czestochowa znovu triumfovala před Lodží, Rybnikem a Opole, jemuž však ke třetí pozici chyběl jediný bod. Petr Chlupáč opět skóroval osmi body (1 2 1 2 2).

Polská liga

Včera už Eduard Krčmář se svým otcem přihlížel na slánském ovále Rallye Prague Revival | foto Antonín Škach

Z úhlu pohledu našich závodníků odstartovaly polské ligy v sobotu. V první lize Landshut doma prohrál se Zielonou Gorou 42:48. Se třemi body a jedním bonusem (1 0 – 2).  Jan Kvěch neprožil povedený závod. Nicméně díky 5:1 s Maxem Frickem v rozjížďce s číslem třináct jeho klub začal otáčet kormidlem ke svému vítězství.

V sobotu Rzeszow prohrál domácí druholigové klání s Poznaní 42:48, když Eduard Krčmář inkasoval šest bodů (0 1 1 2 2). V neděli Petr Chlupáč debutoval za Opole i ve druhé lize. Duel Opole vs. Rawicz skončil 58:32 a on dosáhl na čtyři body (0 3 1 -).  Kvůli důlnímu neštěstí v Pawlowicích bylo odvolán prvoligový duel Rybnik vs. Krosno s Václavem Milíkem. Martin Vaculík se na včerejším extraligovém triumfu Gorzowa nad hostující Toruní 47:43 podílel deseti body (0 3 3 2 2).

Inkognito generálka na Speedway Grand Prix

Koncem dubna začíná seriál letošní Speedway Grand Prix. Nový promotér Discovery hovoří o počátku nové plochodrážní éry. Aby vše klaplo, jak má, v sobotu v Goričanu upořádal generálku. Byla netradiční už jen proto, že se konala za zavřenými dveřmi stadiónu.

Finálová SGP nanečisto v Goričanu

Nikdo ze stálých účastníků seriálu se nemohl závodu zúčastnit a tak plochodrážní esa alternovali jiní závodníci. Kupříkladu Jan Jeníček vystupoval jako Jack Holder, na Daniela Klímu zase připadla role Leona Madsena.

Daniel Klíma vyhrál v základní části všechny rozjížďky, v semifinále byl druhý, zatímco ve finále upadl. Soupeři jej po startu zavřeli a on se probíjel dopředu. Zvítězil Nick Škorja před Nicolasem Covattim a Maticem Ivačičem. Do semifinále pronikl také Jaroslav Petrák (1 2 1 2 2), který skončil celkově sedmý. Jan Jeníček byl třináctý (1 1 1 1 0), Patrik Búri (ex F 1 E 2) čtrnáctý a Bruno Belan (1 1) patnáctý.

Odstartoval MACEC Cup

Jaroslav Petrák dal za víkend dva závody | foto Szilvia Szabo

Včera odstartoval MACEC Cup svým prvním závodem v maďarském Nagyhalasz. Bouřka o slejvák ukončily závod předčasně po čtvrté sérii. Vyhrál Robert Chmiel (12 bodů, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Patryk Rolnicki (11) a Marko Levišin (10).

Jan Jeníček skončil desátý (1 0 2 1), Patrik Búri dvanáctý (3 0 X -), Bruno Belan třináctý (1 0 0 2) a Jaroslav Petrák patnáctý (0 1 1 0). Další kola seriálu jsou plánována do Žarnovice (29.5.), Pardubic (30.5.), neupřesněné lokality v Polsku (30.8.) a rumunské Braily (1.10.).

Jediný Čech v Belgii

Patrik Linhart v Heusden-Zolderu se svým technickým týmem | foto Patrik Linhart

Patrik Linhart se při zatím svém posledním comebacku na ovály prezentoval vždy při slánských přeborech a kostěnických akcích. O víkendu vyrazil do Belgie. Volný závod v Heusden-Zolderu vyhrál Daniel Gappmaier, jenž cílem finále proburácel před Tobiasem Thomsenem a Romano Hummelem. Slánský závodník s jedenácti body (1 2 3 3 2) pronikl do semifinále, kde dojel třetí a celkově obsadil šestou pozici.