Češi a Slováci v akci 410

Nedělní výkon Lukáše Hutly, který v Heerenveenu bojoval o vítězství v závodě ranku světového šampionátu na ledové dráze i celkový bronz, je zprávou týdne. Nicméně vedle reprezentace se na nizozemském ledě objevil také moravský dobrodruh Lukáš Hromádka. O slovo se ale hlásí letní plochodrážní sezóna, naši závodníci se představili v Polsku a vedle zítřejší Talent Trophy půjdeme v sobotu na Markétu už na první opravdické závody roku 2022.

Rej polských sparingů

Jan Kvěch a Václav Milík účinkovali v polských přátelácích | foto Pavel Fišer

Naši dnešní procházku za českými a slovenskými plochodrážníky na jejích zahraničních závodech v uplynulém týdnu začínáme již v pondělí. Sparing Rybnik vs. Krosno skončil za stavu 51:27, přičemž Václav Milík inkasoval pro hosty sedm bodů s jedním bonusem (1 3 2 1).

Kola polských sparingů se točila i nadále. Ve středu Gorzow doma porazil mistrovskou Wroclaw 47:42, v čemž jí Martin Vaculík pomohl osmi body (3 2 E 3). Nebýt poruchy motocyklu ztratil jediný bod s Danielem Bewleyem v rozjížďce s číslem osm.

Čtvrteční nepřízeň počasí zmařila odvetu ve Wroclawi. Zielona Gora ve stejný den porazila doma Leszno 57:33. Jan Kvěch skóroval osmi body s jedním bonusem (3 2 1 2). V pátek při odvetě v Leszně domácí zvítězili o jediný bod 45:44 a Jan Kvěch skončil s devíti body (2 2 2 3).

Na otočku do Nizozemí

Lukáš Hromádka vyrazil na otočku do Nizozemí | foto Pavel Fišer

Jen sám a sám vyrazil Lukáš Hromádka do Heerenveenu na Pohár Roelofa Thijse, který předcházel víkendovému vyvrcholení ledařského mistrovství světa. V brzkých ranních hodinách teprve opouštěl Postupice, kde u Jana Hlačiny vyzvedl repasovaný motor. S přívěsným vozíkem za svým vozem ani příliš nemyslel na své třicetiny.

Závod se jel dle rozpisu mistrovství světa a cílem finále proburácel jako první Henri Ahlbom před Benediktem Monnem a Jimmy Olsenem, kdežto Martin Posch byl vyloučen kvůli pádu. Lukáš Hromádka skončil patnáctý (0 0 0 0 1). Po závodech mu Martin Wildt a Ondřej Smetana, který pomáhal v týmu pražského ledaře, pomohli naložit vybavení a on otočil příď svého automobilu směrem na Frýdek-Místek.

„Bylo to na ruce, předjížděli mě,“ přemítal cestou nazpět. „Udělal jsem bod, když ta ženská (Annica Karlsson – pozn. redakce) s sebou plácla. „Motorka šlapala jako hodinky, jela dobře, ale chce to trénovat. Za barákem mám přehradu, ale co máš dělat, když nemrzne?! Chce to Švédsko na podzim.“

Ostrý start polské sezóny

Martin Vaculík minulý týden absolvoval tři závody | foto Pavel Fišer

O víkendu se v Polsku začalo bojovat také o mistrovské body. Toruň v sobotu viděla mezinárodní individuální šampionát tamní extraligy, jež nese jméno Zenona Plecha. Finále přineslo pořadí Bartosz Zmarzlik, Tai Woffinden, Leon Madsen a Nicki Pedersen. Martin Vaculík se sedmi body v základní části (3 3 0 1 0) postoupil do semifinále, v němž dojel třetí za Jackem Holderem a vítězným Leonem Madsenem. Byl tak vyřazen a skončil celkově osmý.

Včera se v Poznani jel polský šampionát dvojic a titul slavil tým Lublinu ve složení Mikkel Michelsen, Wiktor Lampart a Dominik Kubera. Gorzow v sestavě Bartosz Zmarzlik, Martin Vaculík (0 2 1) a Szymon Wozniak, skončil čtvrtý o bod za Lesznem a Grudziadzem, jež se rozjížděly o stříbro.