Bruno Belan doufá, že v sobotu za Žarnovicu pojede lépe než v neděli v Žarnovici

Slaný – 31. května
Nominace na post druhého náhradníka úvodního dílu SGP2 v Praze z něj učinila přímého aktéra velkolepé podívané, jakou za svou plochodrážní kariéru nezažil. Navíc se i osmnáctkou na vestě podíval na dráhu a získal světový bod. Nicméně plochodrážní kolotoč se točí dál, Bruno Belan má za sebou dva podniky MACEC Cupu a v sobotu se chystá na první ligu do Kopřivnice.

 

Bruno Belan na autogramiádě před závodem | foto Pavel Fišer

„V pátek jsem měl hezkej pocit,“ netajil se Bruno Belan. „Udělal jsem první bod v mistrovství světa. Ale dráha byla docela na prd, byla hodně měkká. Ale závod byl pro mě velká zkušenost. A motivace, abych se tam dostal zase, taky.“

Neděle jej už zastihla v Žarnovici. Speedway Club jej oslovil s nabídkou startu v kopřivnické první lize. Garantoval, že dlouhou cestu ze Slaného nebude vážit jen kvůli tréninku a slavnostnímu nástupu, protože se závodníci prostřídají. A tak jim Bruno Belan řekl ano.

Bruno Belan získal bod do juniorského mistrovství světa | foto Karel Herman

S takovou nabídkou byl spokojený, ale se svým odpoledním účinkování v MACEC Cupu již méně. „Nedařilo se mi,“ krčí rameny. „Trénink byl pěknej, pak mi ale v první jízdě prasknul velkej řetěz. Ve druhý shořela spojka, ve třetí zase řetěz, rozbilo se vodítko. Čtvrtou jízdu jsem vyhrál a pak dojel třetí. V Kopřivnici se budu snažit udělat co nejvíc bodů.“

Bruno Belan chce dál kráčet po chodníku světové plochodrážní slávy | foto Štěpán Ševčík

Robert Chmiel si Žarnovicu prodloužil také do Pardubic

Pardubice – 30. května
Robert Chmiel včera stál na nejvyšším stupínku MACEC Cupu ve slovenské Žarnovici, aniž by ztratil jediný bod. Dnešní třetí díl středoevropského poháru v Pardubicích pro něho skončil navlas stejně. O svém maximálním triumfu rozhodl v rozjížďce s číslem čtrnáct, když porazil Bartosze Szymuru. Ten stál na druhém stupínku pódia, kam se vešel také Marko Levišin. Nejlepší z českého kontingentu se stal Jaroslav Petrák. Usměvavý pesimista pošilhával doma po pódiu, které mu nakonec o vlásek uniklo. Mistrovské dvěstěpadesátky se staly kořistí Adama Bednáře, jenž v rozjezdu porazil Vojtěcha Šachla.

Bartosz Szymura, Robert Chmiel a Marko Levišin na pódiu | foto Karel Herman

Pětistovky rozdávají karty na začátku…

Jeden z klíčových momentů – Robert Chmiel (červená) vede před Markem Levišinem (bílá) | foto Karel Herman

Dát dohromady startovní listinu bylo ošidnější, než by se mohlo na první pohled zdát. A to navzdory faktu, že soutěž pokračovala o nějakých sedmadvacet hodin po závodě v Žarnovici. Pardubický mítink měl namále a nebýt doprovodných dvěstěpadesátek ranku mistrovství republiky, byl by s ním amen.

Ve svítkovských boxech chyběl jen Mateusz Gzyl, ostatních patnáct vyložilo své motocykly. Ačkoliv kvůli technickým problémům odstoupili Patryk Zielinski a Stanislav Ogorodnik a Andreie Popu v závěru ze závodu vyndal lékař, viděli jsme podívanou, jež by snesla přirovnání k českému přeboru.

Jaroslav Petrák (žlutá) jezdí před Andreiem Popou (modrá) | foto Karel Herman

Smůlu měl i Miran Praznik. Poté, co Vasil Zlamaň v rozjížďce s číslem čtyři, skončil v depu s chybějícím šteftem ve spojce. Na ovál vjel až v rozjížďce s číslem sedm, a když v závěru bilancoval, právě úvodní body mu chyběly na stupně vítězů.

I když. Z trojice premiantů včerejší Žarnovice chyběl Jakub Valkovič. Nicméně Robert Chmiel a Marko Levišin nechtěli prodávat svou kůži lacino. Oba se potkali již v rozjížďce s číslem pět. Polák, jehož jen pád před pěti lety ve Slaném připravil o titul českého šampióna juniorských družstev, měl na vrch již zároveň s vylétnutím pásky.

Jiří Georgiev po zjištění, že jeho závodník Milen Manev pojede v repete osmé jízdy sám:

„To jsme mohli dát starou hranu.“

Na scéně se objevil nový hráč. Bartosz Szymura bral jen samé trojky, než jej Robert Chmiel podruhé ve třinácté jízdě podruhé předčil v nájezdu do druhého kola. V rozjížďce s číslem devatenáct vyhrál popáté, aby si šel stoupnout na nejvyšší stupínek pódia. Dvojkou se stal Bartosz Szymura, protože v první zatáčce dvacáté jízdy objel Marka Levišina, čímž jej odkázal na post dnešní trojky.

Matouš Kameník (čerevená) útočí na Bartosze Szymuru (žlutá) | foto Karel Herman

Úvodní jízdy rozhodly o osudu Jaroslava Petráka. Na úvod rozjížďky s číslem tři se vnějškem dostal před Milena Maneva, leč Bartosze Szymuru nestihnul. A pak ve druhé sérii jen před sebou sledoval Marka Levišina a Roberta Chmiela. Na pódiu nestál, přesto rozhodl o jeho obsazení.

Hodně vysoko mířil Matouš Kameník. Avšak v rozjížďce s číslem devatenáct neodjel vůbec dobře. Před sebou měl Mirana Praznika a právě Jaroslava Petráka. Těmito třemi body si pardubický matador řekl nejen o závěrečné čtvrté místo, ale i postavení nejlepšího Čecha závodu.

 

…a Adam Bednář na závěr

Jan Hlačina (žlutá) v souboji s Oliverem Schmidem (bílá) | foto Štěpán Ševčík

Ani druhý díl mistrovství republiky dvěstěpadesátek nebyl prostý škrtů ve startovní listině. Josef Novotný řeší technické problémy s motorem, který chlastá olej jako duha. Svůj pohonný agregát ve čtvrté jízdě zadřel rovněž Štěpán Ševčík a druhou polovinu klání byl nucen odjet na vypůjčeném motocyklu od Adama Nejezchleby.

Rozpis však zůstal u deseti jmen a jako takový byl hodně neproporcionální. Vojtěch Šachl měl již za sebou velké sólo v rozjížďce s číslem jedna, když se ve třetí jízdě postavil Adamu Bednářovi. Ten slynul bojovností stejně jako Vojtěch Šachl podařeným startem, nicméně úvodní vítěz zůstal bez porážky.

Adam Bednář (bílá) si drží vrch před Zoltánem Lovasem (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

A tak se zdálo být rozhodnuto. Navíc Vojtěch Šachl ve druhém okruhu páté jízdy přece jen přelstít Jana Hlačinu, aby se s devíti body hřál na čele aktuální klasifikace. A Adam Bednář v sedmé jízdě odstartoval jako úplně poslední.

Adam Bednář vysvětluje, co se dělo v rozjížďce s číslem sedm:

„Popravdě z prvního výjezdu jsem trochu nadával, že jsem pustil plyn, zdálo se mi, že nejalo do pásky. Dvě kola jsem si je načítal a pak to tam pustil.“

V prvním výjezdu měl za sebou měl pouze Olivera Schmida. A zdálo se, že více než bod mu souzen nebude. Jenže ve druhé zatáčce třetího okruhu pražský závodník jako blesk z čistého nebe podjel nejen Damirse Filimonovse, ale také maďarského nováčka Zoltana Lovase. A když poté v rozjížďce s číslem deset odvedl Vojtěcha Šachla, měli oba po jedenácti bodech.

Adam Bednář (modrá) vede před Svenem Cerjakem (žlutá) | foto Karel Herman

O vítězství musel rozhodnout rozjezd. Oba si na startovním roštu stoupli tak těsně k sobě, že je dělil jen kužel a startmaršál Jaroslav Kocek. Pak už páska letěla nahoru a Adam Bednář zároveň s ní dopředu. Vojtěch Šachl byl druhý, zatímco Jan Hlačina si brilantním závěrem sebral třetí místo Svenu Cerjakovi i Zoltánu Lovasovi.

 

Hlasy z depa

Bruno Belan v akci | foto Štěpán Ševčík

„Jsem nasranej, na starý kolena mi utekla bedna,“ vraštil čelo Jaroslav Petrák. „Ale zase jsem s ní tak moc nepočítal, už mi není dvacet. Říkal jsem si, že to bude tak sedmý místo, ale první jízda rozhodla. Zase dobrý, musíš mladý porážet, navíc jedeš doma a snažíš si spravit si chuť po Žarnovici, komplikoval se to, jak to bylo roztrhaný..“

„Dobrý,“ odtušil Matouš Kameník. „Škoda tý čtvrtý jízdy s Jardou Petrákem. Špatně jsem odstartoval…“

„Dneska asi dobrý,“ bilancoval Bruno Belan. „Ale v poslední jízdě jsem si stoupnul do koleje a neodjelo mi to, to jsem pokazil.“

Jaroslav Petrák (modrá) má za sebou Bruna Belana (bílá) | foto Karel Herman
1. Robert Chmiel, PL 3 3 3 3 3 15
2. Bartosz Szymura, PL 3 3 3 2 3 14
3. Marko Levišin, UA 3 2 3 3 2 13
4. Jaroslav Petrák, CZ 2 1 3 3 3 12
5. Milen Manev, BG 1 3 2 3 1 10
6. Matouš Kameník, CZ 2 3 2 1 2 10
7. Bruno Belan, CZ 3 1 2 2 0 8
8. Miran Praznik, SLO E 2 1 2 3 8
9. Jakub Exler, CZ 0 2 1 1 2 6
10. Andrei Popa, ROM 2 0 1 2 – 5
11. Rastislav Cíferský, SK 1 1 0 1 2 5
12. Stanislav Ogorodnik, UA 1 0 2 E – 3
13. Vasil Zlaman, UA T X 1 1 1 3
14. Radek Bambuch, CZ 2 F 0 F F 2
15. Patryk Zielinski, PL E T – – – 0

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Mateusz Gzyl (PL); varování za startovní přestupek Stanislav Ogorodnik v rozjížďce s číslem třináct

Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Jan Hlačina na pódiu dvěstěpadesátek | foto Karel Herman

MR 250 ccm:

1. Adam Bednář, Praha 2 3 3 3 11+3
2. Vojtěch Šachl, Praha 3 3 3 2 11+2
3. Jan Hlačina, Pardubice 2 2 3 3 10
4. Sven Cerjak, SLO 3 1 2 2 8 (los)
5. Zoltán Lovas, H 3 2 1 2 (los)
6. Štěpán Ševčík, Divišov 2 2 E 1 5
7. Damirs Filimonovs, LAT 1 1 1 0 3
8. Oliver Schmid, Plzeň 1 0 0 1 2
9. Adam Nejezchleba, Divišov 0 0 1 1 2

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Josef Novotný (Pardubice)

Adam Bednář (bílá) se žene okolo Zoltana Lovase (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

České dvěstěpadesátky zachránily dnešní MACEC Cup

Pardubice – 30. května
Natřískaný jarní program ve Svítkově pokračuje dnes v sedmnáct hodin středoevropským závodem MACEC Cup. Přitom ještě včera večer visel osud závodu na proklatě tenkém vlásku. Ve startovní listině totiž figurovalo všeho všudy dvanáct jmen. A nebýt mistrovství republiky v kubatuře 250 ccm, dost možná, že by pardubický stadión zůstal velice tichým místem.

 

Oproti Žarnovici nepojede Jakub Valkovič a také Jaroslav Vaníček, který se včera v Žarnovici nepříjemně potloukl. Petr Moravec se však nakonec dostal na šestnáct jmen. Zatím se ví, že za Českou republiku navíc pojedou Jakub Exler a Radek Bambuch.

Jaroslav Petrák bude hájit české barvy | foto Pavel Fišer

Češi a Slováci v akci 417

Uplynulý týden stál z našeho úhlu pohledu dozajista za to! Martin Málek, Hynek Štichauer a Josef Franc stříbrní v Long Track of Nations v Herxheimu! Úspěch jako hrom, ačkoliv odložíme spekulace, kdože je vlastně mistrem světa dlouhodrážních družstev! Dva junioři ve finálové jízdě SGP2 v Praze a Petr Chlupáč na stupních vítězů! A nakonec Martin Vaculík coby vítěz české velké ceny! Kdo by to řekl, když se jako plochodrážní embryo před sedmnácti lety objevil na kvalifikaci české juniorky ve Slaném, kde do jeho boxů proudili lidé vlastně jen kvůli jeho tatínkovi Zdenovi? Jenže v uplynulých sedmi dnech čeští a slovenští plochodrážníci.

 

Polsko, Švédsko

Oliver Schmid se z Wolfslake vracel s pohárem | foto Václav Schmid

Procházku za nimi dnes začínáme již v pondělí. Prvoligové Krosno dorazilo do Gniezna, které doslova a do písmene rozložilo výsledkem 29:61 na atomy. Václav Milík pro hosty inkasoval deset bodů a dva bonusy (0 2 3 2 3). Pardubický kapitán něco podobného v opačném gardu prožil ve švédské lize. Duel Eskilstuna vs. Motala dopadl 58:32. Doplňme ještě skóre pardubického kapitána – 1 0 3 3 2 2 čili dohromady jedenáct.

Úterý tradičně patřilo polské extralize U24. Lublin doma podlehl Lesznu 37:53. V domácí sestavě se Jakub Valkovič prezentoval čtyřmi body (2 2 0 – 0). Gorzow na svém stadiónu porazil Czestochowou 55:35, k čemuž mu Daniel Klíma pomohl šesti body (0 2 0 3 1).

 

Svátek v Německu

Čtyřicet dnů po Velikonocích křesťané slaví Nanebevstoupení Páně. Státní svátek bývá záminkou i pro pořádní ploché dráhy. Kromě Herxheimu se jelo také ve Wolfslake. Oberkrämer Pokal opanovali Seveřené. Zvítězil Švéd Anton Karlsson před Finem Antti Vuolasem a Norem Matthiasem Pollestadem.

Jaroslav Vaníček skončil s jedenácti body (3 3 1 2 2) pátý, když jej do finále nepustila pomocná kritéria. Rámcový podnik dvěstěpadesátek se sta kořistí Olivera Schmida. Klouzající spojka jej sice na úvod poslala do pásky, ale tři další triumfy mu přinesly devět bodě (T 3 3 3). Alina Sassenhagen měla stejně, nicméně s jedinou trojkou skončila za plzeňským borcem.

 

Skok do Polska

Češi ve Wolfslake: Václav Schmid, Jaroslav Vaníček st., Jaroslav Vaníček a Oliver Schmid | foto Václav Schmid

Ale nazpět do Polska. V sobotu se Krosno vypořádalo doma s Landshutem 47:43. Václav Milík mu zajistil dvanáct bodů s jedním bonusem (3 3 3 1 2). Včera Rybnik na svém stadiónu podlehl Zielonej Goře 35:55. Jan Kvěch v sestavě hostí skóroval sedmi body se čtyřmi bonusy (1 2 2 2 0).

V sedmém kole druhé ligy se neobjevil žádný Čech. Rzeszow Eduarda Krčmáře měl volný los, Opole včera zničilo Pilu 65:24, ale Petr Chlupáč v sestavě nefiguroval.

 

MACEC v Žarnovici

Marko Levišin, Robert Chmiel a Jakub Valkovič na stupních MACEC Cupu v Žarnovici | foto Szilvia Szabo

Středoevropský pohár MACEC Cup včera otevřel plochodrážní sezónu ve slovenské Žarnovici. Triumfoval polák Robert Chmiel s patnácti body. Další pořadí: 2. Marko Levišin (UA) 13+3, 3. Jakub Valkovič (SK) 13+2, 4. Bartosz Szymura (PL) 13+NS, 5. Miran Praznik (SLO) 10, 6. Matouš Kameník (CZ) 9, 7. Milen Manev (BG) 8, 8. Jaroslav Petrák (CZ) 7, 9. Stanislav Ogorodnik (UA), 10. Rastislav Cíferský (SK) 5, 11. Patrik Búri (SK) 5, 12. Patryk Zielinski (PL) 5, 13. Bruno Belan (CZ) 4, 14. Juraj Šuška (SK) 3, 15. Jaroslav Vaníček (CZ) 2, 16. Andrei Popa (ROM) 1, 17. Vasil Zlaman (UA) 0.

Startovní listina na pardubický MACEC bude po dnešní Žarnovici

Pardubice – 29. května
Maratón českých závodů pokračuje hned zítra v Pardubicích. Startovní listina vznikne až po dnešním podniku soutěže v Žarnovici. Každopádně české barvy mají reprezentovat Jaroslav Petrák, Bruno Belan, Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček. Za Slováky nastoupí Patrik Búri a místo Jakuba Valkoviče pojede Rastislav Cíferský.

V pátek Jaroslav Petrák vypomohl v technickém týmu Petra Chlupáče | foto Pavel Fišer

Martin Vaculík si splnil další dětský sen

Praha – 27. května
Odmalička žije prakticky jen plochou dráhou a video kazety se záznamy velkých cen u nich v žarnovickém obýváku ani náhodou nemohly být pokryty byť jen slaboučkou vrstvou prachu. Pochopitelně se jezdil sledovat závody Grand Prix na pražské Markétě. A se zavřenýma očima sníval, že jednoho dne… Ve finále české Speedway Grand Prix vlétl Maciej Janowski do pásky. Při repete Martin Vaculík vystřelil dopředu jako střela a nechal Tai Woffindena a Jasona Doyla, ať si za jeho zády dělají, co chtějí. Inu, opravdoví muži si ovšem své sny plní, byť se umí radovat jako malí chlapci!

Tai Woffinden, Martin Vaculík a Jason Doyle na stupních vítězů | foto Pavel Fišer
Martin Vaculík projíždí cílem finále před Tai Woffindenem a Jasonem Doylem | foto Pavel Fišer

„Téměř před dvaceti lety jsem stál na druhé straně mantinelu na Markétě a křičel na Tonyho Rickardssona, Tomasze Golloba a další závodníky, které jsem měl rád,“ zasnil se Martin Vaculík po svém triumfu. „Žádal jsem je, jestli se s nimi mohu vyfotit. A dnes se jiní lidé chtějí fotit se mnou. Opravdu se mi splnil sen a pražské vítězství je speciální chvíle pro mě.“

Jan Kvěch neměl svůj den | foto Štěpán Ševčík

Slovenské eso si osvojilo polštinu a angličtinu stejně dobře jako svou rodnou slovenštinu. Na tiskové konferenci by se slůvko dobré v jeho mateřštině z jeho úst rozhodně netratilo. Ovšem triumf ve velké ceně přece jen chtěl světovější formát.

„Wow,“ nezklamal Martin Vaculík. „Závodění v Praze je vždycky něco speciálního pro mě. Za prvé miluju město, kde jsem strávil mnoho času od svých juniorských let. A pak jsem sem jezdíval s otcem a díval se na závody. Nyní jsem v Grand Prix a dnes přišel velmi zvláštní moment pro mě. Splnil jsem si sen, že jsem vyhrál českou velkou cenu.“

Martin Vaculík slaví triumf v české velké ceně | foto Pavel Fišer

Pražský triumf jakoby přišel ve správnou chvíli, aby dal vyniknout Slovákovým ambicím a zastínil jeho výkony v Goričanu a ve Varšavě. Z devíti tabulkových bodů je rázem dvacet devět a on věří, že se potkává se skvělou formou.

„Od začátku sezónu se hodně trápím,“ připouští. „Ale nyní se cítím dobře s technikou, má rychlost. Startuji dobře a můj tým pracuje velmi dobře. Makáme pilně, uklidňujeme se a postupujeme krok za krokem. Děláme, co můžeme, s výsledkem, co přišel dnes, jsem spokojený. Plochá dráha je tvrdý sport, celou dobu musíš zůstat soustředěný. Sezóna je dlouhá, musíte žít přítomností a užívat si každou chvíli.“

1. Martin Vaculík, SK 3 2 2 3 2 3 3 18
2. Tai Woffinden, GB 1 3 3 3 3 2 2 17
3. Jason Doyle, AUS 3 1 0 3 1 2 1 11
4. Maciej Janowski, PL 3 0 1 2 3 3 T 12
5. Bartosz Zmarzlik, PL 2 1 3 2 3 1 12
6. Daniel Bewley, GB 1 3 2 X 2 1 9
7. Leon Madsen, DK 2 0 2 1 3 0 8
8. Anders Thomsen, DK 2 2 3 0 0 F 7
9. Max Fricke, AUS 0 0 3 2 2 7
10. Jack Holder, AUS 3 2 0 1 1 7
11. Fredrik Lindgren, S 1 3 2 1 0 7
12. Patryk Dudek, PL 1 3 1 0 1 6
13. Robert Lambert, GB 0 2 1 1 2 6
14. Mikkel Michelsen, DK 0 1 0 3 0 4
15. Pawel Przedpelski, PL 2 0 0 0 1 3
16. Jan Kvěch, CZ 0 ex 1 2 0 3
17. Daniel Klíma, CZ (res) 1 1
18. Petr Chlupáč, CZ (res) DNR

Aktuální pořadí seriálu:

1. Bartosz Zmarzlik 44, 2. Maciej Janowski 43, 3. Leon Madsen 40, 4. Mikkel Michelsen 33, 5. Tai Woffinden 32, 6. Jason Doyle 31, 7. Max Fricke 30, 8. Fredrik Lindgren 30, 9. Martin Vaculík 29, 10. Anders Thomsen 24, 11. Robert Lambert 22, 12. Dan Bewley 20, 13. Jack Holder 17, 14. Patryk Dudek 15, 15. Pawel Przedpelski 12, 16. Matej Žagar 11, 17. Maksym Drabik 4, 18. Jan Kvěch 1.

Polští fanoušci svého krajana na stupních vítězů neviděli | foto Štěpán Ševčík