Francis Gusts postoupil s odřenýma ušima, avšak nakonec mu hráli lotyšskou hymnu

Praha – 4. října
Joj, to jsme se načekali, než improvizace předchozích dvou sezón skončily. Konečně přišel ten správný Memoriál Luboše Tomíčka. V pondělí po Zlaté přilbě, byť pravda o hodinu dřív oproti zavedené devatenácté, i s ohňostrojem. Jen ten déšť nikde! Jeho kapky však ale nikomu nechyběly. Ve finálové jízdě se prosadil Francis Gusts, jehož mezi nejlepších pět poslala jen lepší pomocná kritéria. Na stupních vítězů stál společně s Nickem Škorjou a Jakubem Jamrogem, Jan Kvěch přišel o třetí místo v pátém kole, když mu motocykl přestal jet.

Nick Škorja, Francis Gusts a Jakub Jamrog na stupních vítězů

Není pozdě vítězit

Nástup proběhl v tradičním motocyklovém stylu

Nástup byl okázalý jako vždy, nicméně početné publikum se těšilo na závodní akci. Rozjížďka s číslem jedna nemohla z českého úhlu pohledu dopadnout optimálněji. Jan Kvěch měl ve druhém kole náskok již poloviny celé rovinky před Michalem Castagnou. Hned vzápětí se Daniel Klíma popral o vítězství s Jakubem Jamrogem.

Jan Kvěch komentuje své úvodní vítězství:

„Dobrý, teď uvidíme.“

Polák byl sice po startu vpředu, nicméně český junior jej objel vnějškem první zatáčky. Jakub Jamrog kontroval v nájezdu do třetího kola. Po postupu prahnul i třetí Josef Franc. Byl tvrdý, nicméně Daniel Klíma si udržel vrch. Do třetice se české publikum radovalo ve třetí jízdě. Přitom v ní skoro celou depu udával tempo Francis Gusts.

Jan Kvěch (červená) vede první jízdu před Ričardsem Ansviesulisem (žlutá), Petrem Chlupáčem (bílá) a Michele Castagnou (modrá)

Avšak Václav Milík se jako pověstná deux ex machina zjevil v poslední nájezdu na spodní straně a nekompromisně sebral lotyšskému mladíkovi vítězství. Jenže přece jen to měli být cizinci, kteří se po druhé pětině dělili o vedení. Jakub Jamrog vyhrál šestou jízdu ve stylu start – cíl. Hned vzápětí se mu vyrovnal Matias Nielsen.

Dán, který loni vytrhnul extraligový trn z pražské paty, jednoznačně vyhrál rozjížďku s číslem čtyři. V sedmé jízdě udeřil na vedoucího Václava Milíka, aby se spodem druhého nájezdu dostal před něho. Své úvodní vítězství neobhájil ani Jan Kvěch. V rozjížďce s číslem pět jej odvedl Nick Škorja, jenž se v úvodní sérii musel sklánět před Matiasem Nielsenem.

Matias Nielsen (modrá) letí do vedení před Václava Milíka (červená), Petra Chlupáče (žlutá) a Lukase Fienhageho (bílá)

Memoriál Luboše Tomíčka je ovšem specifický svou finálovou jízdou, v jejíchž pěti kolech bojuje o vítězství pět nejlepších muž§ základní části. Ztratit jeden či dva body proto tolik mrzet nemusí. Větší ztráta již může být klíčová, ale na začátku třetí série skýtal dnešní závod ještě spoustu možností nápravy.

Josef Franc by mohl sloužit jako ukázkový případ. Byl to právě pražský rutinér, kdo v rozjížďce s číslem deset přetnul vítěznou šňůru Matiase Nielsena. Vedení se přitom ujal již s letem pásky vstříc potemnělé pražské obloze. Podobně si počínal i Daniel Klíma v jedenácté jízdě. Petr Chlupáč, jemuž nebylo dobře po těle, si ve druhém kole poradil s Przemyslawem Liszkou. Nicméně jeho bodové konto bylo až přespříliš hubené na postupové ambice.

 

Optimistů je méně než pesimistů

Jakub Jamrog (bílá) útočí na Daniela Klímu (žlutá)

Jan Kvěch kraloval rozjížďce s číslem devět, v níž už po startu za sebou nechal Václava Milíka. Nick Škorja se zase pustil ve dvanácté jízdě do křížku s Francisem Gustsem. Lotyš od něho převzal vedoucí příčku vnějškem úvodního oblouku, jenže Slovinec se přece jen prosadil nazpět v nájezdu do posledního okruhu.

Na konci třetí série tím pádem stála trojice osmibodových mužů. Jan Kvěch, Nick Škorja a Matias Nielsen. Václav Milík a Jakub Jamrog, jenž v deváté jízdě trčel na třetím místě za pardubickým závodníkem a vedoucím Janem Kvěchem, měli o bod méně. Události ovšem nabraly naprosto nepředvídatelný spád.

Do postupové hry se zamíchal Przemyslaw Liszka, který si již prve troufnul na oba naše juniory ve startovní listině. V rozjížďce s číslem třináct ukazoval celá čtyři kola výfuk Janu Kvěchovi. A když jej Pražan chtěl v první zatáčce posledního okruhu objet, nemilosrdně jej zavřel.

Václav Milík vysvětluje svou nulu z rozjížďky s číslem čtrnáct:

„Neodstartoval jsem. A dostal jsem cejchu.“

Václav Milík (žlutá) se propadl za Michele Castagnu (červená), Daniela Klímu (bílá) a Nicka Škorju (modrá)

Nick Škorja naproti tomu vyhrál čtrnáctou jízdu, v níž si dvakrát prohodil místo s Michelem Castagnou. Ital jej minul v prvním výjezdu, avšak o dvě kola později musel v první zatáčce nazpět za Slovincova záda. Václav Milík skončil poslední a s nulou se do boxů vracel také Josef Franc po rozjížďce s číslem patnáct.

Zato hodnota akcií Francise Gustse stoupla poté, co se Lotyš v úvodním oblouku patnácté jízdy přenesl před Marka Levišina. Matias Nielsen vyhrál rozjížďku s číslem šestnáct před Jakubem Jamrogem. V otázce postupu do finále mohli být optimisty oba.

 

Porucha místo pódia

Josef Franc (červená) se řídí dopředu mezi Przemyslawem Liszkou (modrá) a Ričardsem Ansviesulisem (žlutá)

Finálová tajenka se plnila postupně s průjezdem cílovou metou v závěrečné sérii. Jan Kvěch vyhrál sedmnáctou jízdu ve stylu start – cíl a mohl se opřít o třináct bodů. Daniel Klíma v první jízdě podjel Matiase Nielsena, jehož posléze držel na uzdě až do cíle. Větší důvod k optimismu měl ovšem Dán.

Do banku hodil svých dvanáct bodů, kdežto pražský junior jen devět. Marko Levišin v rozjížďce s číslem osmnáct marně dotíral na Michele Castagnu. Italovi však byl triumf pramálo platný, protože s osmi body mu bylo finále vzdálené bez ohledu na výsledek závěrečných dvou jízd.

V té předposlední dlouho vedl Nick Škorja. Jakub Jamrog se ale tlačil dopředu. Před nájezdem do třetího kola se ujal vedení, aby své skóre zaokrouhlil na hodnotu dvanáct. Poražený Slovinec disponoval dvanácti a tak za finálovou vodou byli oba dva.

Nick Škorja (červená) vede zatím finále před Francisem Gustsem (žlutá)

V rozjížďce s číslem dvacet definitivně zhasly postupové naděje Václava Milíka. V prvním oblouku se hnal na vedoucího Przemyslawa Liszku. Popadla jej však kolej, která jej poslala daleko ven. Místo triumfu se pardubický kapitán vracel do svého depa již s druhou nulou v řadě. Do hry o stupně vítězů však vstoupil Josef Franc.

V první zatáčce třetího kola jako blesk z čistého nebe zjevil na čele, když jedním vrzem překonal Ričardse Ansviesulise a Przemyslawa Liszku. Sám už pomýšlet na účast v klíčové jízdě pěti nejlepších. Nicméně nepustil do ní Przemyslawa Liszku, který by tam zamířil v případě, že by zůstal na čele. Takhle však místo devíti bodů měl pouhých osm.

Přitom ve srovnání s ostatními dvěma devítibodovými závodníky, Danielem Klímou a Francisem Gustsem by mohl nabídnout dvě trojky v kombinaci s jejich jednou. Pražan Lotyše sice porazil v sedmnácté jízdě, v níž byl Francis Gusts až poslední, avšak ve srovná s ním měl o jedno druhé místo méně. Finálová vrata se tak zabouchla těsně před ním.

Jan Kvěch krčí rameny po finálové jízdě:

„Přestávalo to jet v nájezdu, ubral jsem a jen mě to nakoplo.“

Konec pódiových nadějí pro Jana Kvěcha

Nick Škorja si volil postavení na finálovém startovním roštu jako první. Vybral si dobře, protože po vylétnutí pásky vyrazil do čela. Za sebou měl Jana Kvěcha, který však na vnitřní straně druhé zatáčky hodně prodělal a klesl na třetí příčku. Nesložil však zbraně a osnoval odvetu.

V nájezdu do třetího kola se do vedení prosadil Francis Gusts. Jan Kvěch záhy jezdil třetí před Jakubem Jamrogem. Pódium mu ale nebylo evidentně souzeno. Na začátku posledního pátého kola zajel k mantinelu a kvůli patáliím s motorem se ani nedostal do cíle.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch čeká, až si bude volit startovní rošt

„Dobrý, nebylo to špatný,“ přemítal Jan Kvěch nad svým dnešním výkonem. „Škoda defektu ve finálový jízdě. Přestávalo to jet v nájezdu, ubral jsem a jen mě to nakoplo. Jak říkám, dařilo se, až na tu poslední rozjížďku.“

„Tu těsnost mám v oblibě,“ připomínal Daniel Klíma, že těsným způsobem nevypadl z nadstavbových částí víkendových závodů až dneska. „Jako v Pardubicích, tam mi to uteklo taky o bod. A dneska to ani o ten jeden bod nebylo. Závody byly vyrovnaný, jezdilo se mi hezky, dráha byla fajn.“

Václav Milík ve chvíli soustředění

„Bylo to super,“ bilancoval Václav Milík. „Přes noc jsme se vraceli z Polska, dnes mi to jelo pěkně, nechci svůj výkon svádět na to, že jsem byl unavenej. Až tu čtvrtou jízdu jsem neodstartoval a dostal cejchu. V poslední jízdě jsem si všechno zblbnul sám, natáhla mě kolej, když jsem objížděl Liszku. Moh‘ jsem se svézt ve finále, ale jsem celej a zdravej.“

„Mrzí mi, že to dopadlo, jak to dopadlo,“ zamýšlel se Petr Chlupáč. „Neměl jsem svůj den. Ráno jsem měl horečku a rozmejšlel se, jestli pojedu. A dopadlo to, jak to dopadlo.“

„Prostě mi to nešlo,“ krčil Ondřej Smetana rameny. „Byl jsem pomalej, jak od startu, tak při jízdě. Den blbec, jak včera na Přilbě, tak dneska.“

Nick Škorja (červená) vede ve finále před Francisem Gustsem (žlutá), Janem Kvěchem (modrá) a Jakubem Jamrogem (bílá)
Nick Škorja (červená) vede ve finále před Francisem Gustsem (žlutá), Janem Kvěchem (modrá) a Jakubem Jamrogem (bílá)
TOT FIN
1. Francis Gusts, LAT 2 2 2 3 0 9 1.
2. Nick Škorja, SLO 2 3 3 3 2 13 2.
3. Jakub Jamrog, PL 3 3 1 2 3 12 3.
4. Matias Nielsen, DK 3 3 2 3 1 12 4.
5. Jan Kvěch, CZ 3 2 3 2 3 13 E
6. Daniel Klíma, CZ 2 1 3 1 2 9
7. Josef Franc, CZ 1 1 3 0 3 8
8. Michele Castagna, I 2 0 1 2 3 8
9. Przemyslaw Liszka, PL 1 1 1 3 2 8
10. Václav Milík, CZ 3 2 2 0 0 7
11. Marko Levišin, UA 0 2 0 2 2 6
12. Petr Chlupáč, CZ 1 1 2 1 1 6
13. Ričards Ansviesulis, LAT 0 3 0 1 1 5
14. Lukas Fienhage, D 0 0 1 1 0 2
15. Ondřej Smetana, CZ 1 0 0 0 0 1
16. Steven Goret, F 0 0 0 0 1 1
17. Jaroslav Vaníček, CZ DNR
18. Pavel Kuchař, CZ DNR

Vložený závod 250 ccm:

1. Adam Bednář, Praha 2 2 2 2 8
2. Matouš Kameník, Divišov 1 1 1 0 3
3. Vojtěch Šachl, Chabařovice 0 X 0 1 1
Tma dala vyniknout ohňostroji

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer, Kiril Ianatchkov a Štěpán Ševčík

Češi a Slováci v akci 390

I nižší polské ligy včera dospěly ke svému vyvrcholení. Landhsut porazil Opole i ve finálové odvetě a postoupil do první polské ligy pro rok 2022. Nicméně u toho naši závodníci nebyli, a proto nás bude zajímat finálová odveta první ligy.

 

Jan Kvěch nastoupil za své Krosno

V sobotu byl krosenský tým včetně Václava Milíka a Jana Kvěcha přijat na místní radnici a včera se pustil do nelehkého úkolu eliminovat třicetibodovou ztrátu po prvním klání v Ostrowě.

Krosno doma vyhrálo 49:10. Václav Milík mu přispěl deseti (3 0 3 1 3), Jan Kvěch pěti (1 1 3) body, nicméně do extraligy postoupil Ostrow.

Ilustrační foto: Pavel Fišer