Patryk Dudek se zlaté krasavice dočkal

Pardubice – 3. října
Už před šesti lety se hnal jako první závodník ve velkém finále do cíle. Jenže mu prasknul řetěz! A tak se Patryk Dudek zlaté přilby od Pavla Lejhance dostal až dnes. V klíčové jízdě triumfoval stylem start – cíl přímo před zraky Jasona Doyleho, jemuž zabránil prodloužit svůj hattrick z předchozí trojice sezón. Z českých závodníků nikdo neproniknul do semifinále, nejblíže k postupu mezi nejlepší dvanáctku měl Hynek Štichauer.

Patryk Dudek vede velké finále

Tuhle zlatou krasavici si Jason Doyle neodveze, protože skončí ve sbírce Patryka Dudka

Artjom Laguta přibil noční můru na toruňský ovál

Toruň – 2. října
Po pátečním závodě vstupoval Artjom Laguta do závěrečné velké ceny letošního roku s převahou devíti bodů na Bartosze Zmarzlika. Avšak zprvu se zdálo, že se štěstí nakloní k Polákovi. Rus, nebo přesněji řečeno vzhledem k současné legislativní sportovní normě reprezentant ruské federace MFR, v prvních třech sériích dal do kupy všehovšudy tři body. Nakonec však nedal noční můře sebemenší šanci, postoupil do semifinále, a když jej vyhrál, mohl slavit titul mistra světa. A to přestože cílem finále proburácel jako první Bartosz Zmarzlik.

Artjom Laguta se stal mistrem světa

Emil Sajfutdinov, Bartosz Zmazlik a Maciej Janowski na pódiu poslední letošní velké ceny

Artjom Laguta se nejen stal prvním Rusem, který vyhrál plochodrážní mistrovství světa jednotlivců, ale také prvním šampiónem narozeným v Asii. Světlo světa totiž prvně spatřil v přístavním městě Bolšoj Kamen nedaleko Vladivostoku na pobřeží Japonského moře.

„Dnes byl pro mě velmi dobrý den,“ nechal se slyšet po svém triumfu. „Jsem velmi šťastný. Pokud se týká prvních třech jízd, motorka měla problém s rychlostí na startu. Moje čtvrtá rozjížďka byla ze čtyřky a já věděl, že jestli ji nevyhraju, nebude žádné semifinále. Hlavou mi znělo ‚jenom vítězství, jenom vítězství‘. V semifinále byl Bartosz na jedničce, já na trojce. Věděl jsem, že potřebuji dobrý start, a dokázal jsem to!“

Přitom Bartosz Zmarzlik vyhrál pět velkých cen, což na titul mistra světa bylo málo. „Abyste porazili Barka, musíte být silní,“ svěřoval se Artjom Laguta. „Několik sezón je před námi, tak jsem věděl, že dnes bude silný. Ale já se letos soustředil, abych byl ještě silnější, protože vím, že se Bartek nikdy nevzdá.“

Artjom Laguta se z ochozů dočkal nejen aplausu, ale i pískotu. „Vypískali mě dostatečně hlasitě, aby mi pomohli,“ reagoval nový světový šampión. „Ale je normální, že se povzbuzují domácí závodníci. S tím není žádný problém. V mé zemi by to bylo úplně stejné, jen by fandili mně.“