Češi a Slováci v akci 360

Déšť o prodlouženém víkendu nepřišel zrovna vhod. Kdo si myslel, že si po odvolané juniorce v Praze, vychutná včerejší boj o titul mistra republiky dvojic, plakal jako zasmušilá obloha. Litoval také Martin Švestka, který měl v sobotu startovat v mistrovství Gniezna amatérských závodníků. Na druhou stranu se Jan Kvěch dočkal premiéry v polské extralize. Ale ještě předtím se v dnešním díle kompilace magazínu speedwayA-Z musíme podívat do slovinského Krška.

 

Bastian Borke, Anže Grmek a Jakub Valkovič stojí v Kršku na pódiu

V pátek pršelo i ve Slovinsku, avšak pořadatelé dali dráhu dohromady na sobotní šampionát své země. Kvůli koronaviru musel Matej Žagar zůstat v Polsku a poprvé od roku 2002 uvolnil mistrovský trůn. Závod vyhrál Michele Castagna, který projel cílem finálové rozjížďky před Maticem Ivačičem, Nickem Škorjou a Danielem Gappmaierem. Mistrem Slovinska se ale stal Matic Ivačič.

Ve startovní listině figurovala trojice Slováků. David Pacalaj ovšem kvůli opatřením vlády vycestovat nemohl, takže se na ovále objevili jeho dva starší kluboví kolegové. Jakub Valkovič skončil s osmi body celkově osmý (0 3 1 3 1), ale v samostatné klasifikaci juniorských závodníků stál na třetím stupínku pódia za domácím Anže Grmekem a Dánem Bastianem Borkem. Rastislav Ciferský (0 1 0 1 1) byl dvanáctý.

O Martinovi Švestkovi již byla řeč v úvodním odstavci, každopádně bývalý plochodrážník Prahy a Mšena se do Gniezna podívá. Náhradní termín MANUTRANS Cupu byl totiž stanoven na sobotu 10. října.

Jan Kvěch se mihnul polskou extraligou

Jan Kvěch měl po zisku evropského poháru přejet z Güstrowa do Polska vstříc svému debutu v tamní extralize s vestou Zielonej Gory. Jenže v sobotu pršelo, takže odvety semifinále play off byly přesunuty na pondělí. To však měl být ve Slaném na mistrovství republiky dvojic. Když i ve středočeském královském městě řádil déšť, mohl startovat v Leszně.

Nicméně se startovním číslem osm do závodu nezasáhl. Skóre se zastavilo na 55:33 a do finále postoupilo Leszno (103:77). Martin Vaculík inkasoval devět bodů se dvěma bonusy (1 1 2 3 2).

Druhé semifinále Gorzow vs. Wroclaw se kvůli stavu oválu včera neuskutečnilo a hledá svůj náhradní termín.

 

Foto: Dorotka Valkovičová, ilustrační: Kiril Ianatchkov