V Pardubicích ve středu startují dvě nové soutěže naráz

Pardubice – 31. května
Slejváky předchozích dnů vzaly ploché dráze primát prvních letošních motoristických mítinků u nás, protože o tomto víkendu odstartoval EDDA CUP v závodech automobilů do vrchu v Kdyni. Nicméně českému sportu levých zatáček přesto zůstává jeden primát. Ve středu se v Pardubicích uskuteční první plochodrážní závod v Evropě od konce března. Začne boj rovnou o dva tituly.

 

Elita do přeboru

Český vicemistr Eduard Krčmář ve startovní listině nechybí

Přebor, který u nás v posledním desetiletí zdomácněl, letos ze strategických a komerčních důvodů uskuteční pod názvem Pohár AČR. Po jeho pardubické ouvertuře jej v rychlém sledu čekají červnové zastávky v Plzni, ve Slaném a v Praze. V červenci se uskuteční odložený Liberec a pak již se termíny vrátí k originálnímu kalendáři s druhým kláním v Pardubicích a říjnovým vyvrcholením v Březolupech.

Pardubická startovní listina slibuje skvělou podívanou. Z české špičky chybí jen Václav Milík a Jan Kvěch, kteří mají za sebou karanténu pro polskou extraligu. A také Zdeněk Simota, který se podobně jako Patrik Mikel a Michal Škurla do přeboru nepřihlásil.

 

Začátek šampionátu dvěstěpadesátek

O doprovodný program se postarají dvěstěpadesátky. Mladí závodníci starší dvanácti let měli původně zápolit v jakési čtvrtlitrové obdobě přeboru. Nakonec však členové plochodrážní komise dospěli ke změně koncepce.

Josefa Novotného čeká závodní debut s dvěstěpadesátkou

Zatímco v letech 2017 – 2019 se o titulu mistra rozhodlo v jediném závodě ať již v Kopřivnici, tak ve Slaném, letos půjde o seriál. Jeho první díl uvidí právě Svítkov ve středu večer. V současné době probíhá schvalování pravidel, jež by na stránkách AČR měla být k dispozici během zítřka.

Každopádně systém závodů bude obdobný jako u stopětadvacítek na klasických oválech, kdy se každý účastník dostane do akce ve čtyřech rozjížďkách. Vyloučena není ani účast zahraničních závodníků, která je ovšem podmíněna vývojem situace.

 

Mimořádná opatření

Středeční závody začínají bez nástupu úderem sedmnácté hodiny. Nicméně začátek v netradičním čase není jedinou věcí, na níž si návštěvníci musí dát pozor. Do hlediště se totiž dostane pouze sto padesát lidí. A vše nasvědčuje paradoxní skutečnosti, že závod bude vyprodán.


Petr Moravec komentuje restrikce provázející závod:

„Jsme přesvědčeni, že tento počet je na akci v areálu, jakým bezesporu stadion ve Svítkově je, zcela neadekvátní. Ale chceme závodit a jsme rádi, že alespoň někdo do hlediště může a věříme v lepší časy a hlavně, že naše argumenty budou vyslyšeny a my nebudeme muset žádné účastníky omezovat. Vzhledem k omezení počtu účastníků, který platí jak pro hlediště, tak i parkoviště závodních strojů je připraven pro ty, kdož se nevejdou do hlediště, stream závodu přes internet. Dovolíme si také požádat fanoušky, aby sledovali internetové stránky klubu, dozví se tam nejenom adresu na stream, ale především v úterý ráno i informace o dostupnosti vstupenek.“


Účastníci závodu si budou moct zakoupit rovněž novou publikaci Česká plochodrážní ročenka. Aby prodejce našeho vydavatelství nesnižoval povolené kvóty osob jak v depu, tak hledišti, došlo k dohodě s pořadateli, že prodejní stoleček umístíme před vstup do areálu.

Startovní listiny středečních závodů v Pardubicích:

Přebor ČR – pohár AČR:

kvalifikace:
Pavel Kuchař, Praha
Michal Baštecký, Praha
Jakub Exler, Praha
hlavní závod:
1 Zdeněk Holub, Praha
2 Václav Kvěch, Plzeň
3 Ondřej Smetana, Praha
4 Jaroslav Petrák, Pardubice
5 druhý z kvalifikace
6 Petr Chlupáč, Praha
7 Filip Hájek, Praha
8 Eduard Krčmář, Slaný
9 Martin Málek, Březolupy
10 Josef Franc, Praha
11 vítěz kvalifikaci
12 Daniel Šilhán, Pardubice
13 Hynek Štichauer, Pardubice
14 Daniel Klíma, Praha
15 Martin Gavenda, Březolupy
16 Milan Dobiáš, Slaný
17 třetí z kvalifikace

MR 250 ccm:

1 Adam Bednář, Praha
2 Josef Novotný, Pardubice
3 Vojtěch Šachl, Divišov
4 Jan Hlačina, Pardubice
5 Jaroslav Vaníček, Praha
6 Bruno Belan, Slaný
7 Jan Jeníček, Pardubice
Do akce se dostane také Zdeněk Holub

Foto: Karel Herman a Antonín Škach

Den pro Romana Mádyho

Plzeň – 30. května
Smutek, bolest, slzy. Ale i neuvěřitelná hrdost. To jsou pocity, které včera naplnily plochodrážní stadion v Plzni na Borech. Poslední rozloučení s velikým talentem, skvělým synem a výborným kamarádem Romanem Mádym. Samolepky s Romanovým portrétem na maskách motocyklů, dečkách a vestách závodníků, tedy těch nejbližších Romanových přátel.


Spanilá jízda na jeho  počest. Hromada květin u portrétu Romana. V červené Oktávii s vlaječkou s Romanovým portrétem a jménem, zahájila jízdu Romanova maminka. Hned za ní, na zelené motorce, Romanův táta. Ve stoje, aby vzdal památce svého syna čest.

Spousta kamarádů a přátel, kteří se přišli rozloučit a vzdát čest plzeňskému plochodrážníkovi. Po vzpomínce si mohli zatrénovat na dráze. Za řidítka zasedl dokonce i Michael Hádek. I když v civilu bez kombinézy a v běžné botě.

Václav Kvěch svezl svého mladšího brášku. Trénovali mimo jiné Ondřej Smetana, Zdeněk Simota, Petr Chlupáč, František Klier a další.

Byl to prostě den, jak má být. Byl, Romčo, jen a jen pro Tebe! Vzpomínáme!

Foto: Pavel Fišer

Sobotní akademie měla opět úspěch

Slaný – 30. května
Slunečné sobotní počasí poskytlo skvělé aranžmá dalšímu dílu slánské plochodrážní akademie pod taktovkou rtuťovitého Miroslava Rosůlka. Malý ovál pro sebe využili Dominik Hrbek, Karel Průša a Tony Katra. Dominik Hrbek vyzkoušel i velkou dráhu. Na ní po dlouhé pauze, kterou vedle koronaviru podzimní zranění ruky prodloužila na osm měsíců, prvně za řidítky dvěstěpadesátky vyjel Bruno Belan. Získal potřebnou jistotu před svým středečním závodník debutem ve čtvrtlitrech v novém poháru. Do akce vyrazili rovněž Eduard Krčmář a Vojtěch Zamazal.

Miroslav Rosůlek přednáší

Foto: David Hrbek

Nádherné počasí provázelo sobotní slánskou akademii

Patrika Linharta vábí sedlo plochodrážního motocyklu

Slaný – 30. května
Ve svých dvaadvaceti letech se v září roku 2007 loučil se svou kariérou vskutku parádně. Ve Slaném vyhrál rozlučkovou jízdu Františka Liebezeita, jenž se ve stejný den pověsil závodní kombinézu na hřebík, a pak stál na nejnižším stupínku Memoriálu Antonína Vildeho. O sto procentní jistotě svého plochodrážního důchodu však tehdy  hovořil poměrně opatrně. A vskutku, napřesrok se vrátil na jeden extraligový závod, posléze koketoval i s dlouhou dráhou, ale do sedla usedl předloni v belgickém Heusden-Zolderu. Nyní však Patrik Linhart plánuje start ve slánském přeboru, přičemž jeho výsledek rozhodne o jeho další kariéře.

 

Patrik Linhart pojede červnový přebor ve Slaném

„Nevím, jestli je to comeback,“ přemítá Patrik Linhart. „Chci se svýzt. Mám čas, jsem doma, pracuju v Čechách. Zatím pojedu přebor ve Slaným a uvidím, jak to bude. Když to půjde hezky, pojedu dál. Když nebudu stačit motorově, vynahradím to srdíčkem.“

Někdejší mistr republiky dvojic a vítěz extraligy plánoval zasáhnout do kontrolního závodu v Kostěnicích, avšak jeho záměry překazil déšť. „Hezky jsem se svez‘,“ odmítá, že by mu počasí zkazilo minulou sobotu. „Odjížděl jsem spokojenej‘.“

Patrik Linhart se v Kostěnicích náramně bavil, byť stav oválu nedovolil závodit

Foto: Karel Herman

Seznamy závodníků jsou zveřejněny

Pardubice – 29. května
Seznam závodníků pro středeční přebor v Pardubicích byl včera finalizován. Kluby přihlásily celkem sedmnáct závodníků. Tím pádem se uskuteční jedna kvalifikační jízda s trojicí startujících a dvěma postupujícími. V doprovodném poháru dvěstěpadesátek figuruje šest borců. Startovní čísla budou zveřejněna v neděli.


Tipujte:

Označte trojici, která skončí na pódiu pardubického přeboru.

View Results

Loading ... Loading ...

Josef Franc se po letech vrací do přeboru

Seznam přihlášených na středeční přebor v Pardubicích:

Eduard Krčmář, Slaný
Hynek Štichauer, Pardubice
Zdeněk Holub, Praha
Martin Málek, Březolupy
Ondřej Smetana, Praha
Petr Chlupáč, Praha
Josef Franc, Praha
Daniel Klíma, Praha
Filip Hájek, Praha
Jaroslav Petrák, Pardubice
Martin Gavenda, Březolupy
Václav Kvěch, Plzeň
Daniel Šilhán, Pardubice
Milan Dobiáš, Chabařovice
kvalifikace:
Pavel Kuchař, Praha
Michal Baštecký, Praha
Jakub Exler, Praha

Pohár 250 ccm:

Adam Bednář, Praha
Bruno Belan, Slaný
Jan Hlačina, Pardubice
Jan Jeníček, Pardubice
Jaroslav Vaníček, Praha
Vojtěch Šachl, Divišov
Adam Bednář ve středu vymění stopětadvacítku za dvěstěpadesátku

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Dva drsné slejváky proměnily pohár stopětadvacítek na volný trénink

Praha – 28. května
Chyběl snad jen Jaroslav Vaníček. Při tréninku na plzeňských Borech měl kolizi s Jakubem Exlerem a naříkal si na bolavou ruku. Předevčírem vyzkoušel trénovat na malé Markétě s novým povrchem a zjistil, že kvůli bolestem se dnes v žádném případě nedá. Jenže jeho žal spláchnul déšť, takže seriál PRO-TEC Speedway Mini Cup naostro odstartuje až příští středu ve Slaném.

Kromě trénování si kolibříci přijeli na malou Markétu pořídit společný snímek
Adam Bednář trénoval vskutku naplno

V improvizovaném depu rozbilo stan celkem dvanáct plochodrážníků. Obloha se na ně mračila, ale nikdo si z jejího smutně šedivého výrazu nic nedělal. Závodnické pohledy se spíše upíraly na dráhu, o níž se po slunečním úterním tréninku šířily jen samé superlativy.

Jenže pak pohroma. Něco okolo čtvrt na čtyři se nebesa otevřela naplno. Kapky nešlo počítat už jen proto, že se voda k zemi řítila v podobě dlouhých šedivých hadů. Sotva slejvák ustal, po pár minutách schytala dráha druhou vlnu dešťového náletu.

Ladislav Šifalda udílí cenné rady Petru Markovi, Karel Průša přihlíží a Zdeněk Schneiderwind čeká na další závodníky

Tomáš Topinka, jenž působil v roli arbitra, měl jasno. Dráhu upravit nejde, aby snesla bezpečné závodění. Protažené obličeje malých závodníků uklidňoval nejen obligátním tvrzením, že kalendář nabízí spoustu dalších možností k měření sil.

Nabídl také možnost volného tréninku, čehož drtivá většina přítomných využila. Zdeněk Schneiderwind se mezitím svěřoval, že nehledá žádný náhradní termín. PRO-TEC Mini Cup se zatím plánuje v intencích svého nového kalendáře.

Štěpánka Nyklová a Matěj Frýza

Foto: Pavel Fišer a Antonín Škach

Na malé Markétě dnes závodit nešlo