Roman Mády nežije

Plzeň – 3. května
Policejní svodka je strohá jako obyčejně. Obzvlášť informuje-li o tragické události. V pátek prvního května okolo třinácté hodiny se na silnici mezi obcemi Nýřany a Blatnice kamión srazil s osobním automobilem Ford. Jeho dvacetiletý řidič utrpěl vážná zranění neslučitelná se životem. Ale pak se vám všechno spojí dohromady. Ve svém voze vydechl naposledy sympatický kluk, který se před lety vydal na cestu k plochodrážním hvězdám.

 

Nešťastný slánský trénink

Roman Mády nežije

Přitom ještě před deseti lety neznal jméno Roman Mády v plochodrážních kuloárech vůbec nikdo. Jenže jednoho dne jeho tatínek slyšel v rádiu, že PK Plzeň hledá nové plochodrážníky. Ačkoliv sport levých zatáček znal jen z televize, přihlásil se.

Závodní zkušenosti z motokrosu a endura mu přišly náramně vhod. Na jaře 2011 odstartoval tréninky ještě s prastarou Hondou, aby se hned v následující sezóně ozdobil stříbrnou medailí z klasického mistrovství republiky stopětadvacítek.

Malé dráhy nebyly jeho gustem, proto se soustředil na klasické tratě. A roku 2013 se stal mistrem republiky. Mířil do pětistovek. Osud mu však nebyl nakloněn. Na samém sklonku července 2014 měl nezaviněný pád při souboji s jiným soupeřem ve Slaném. Co bylo horší, motocykl odražený od nafukovacího vaku nasměroval řidítka do nechráněné části přilby.

Středa 19. září 2013 byla velkým dnem Romana Mádyho – na Borech vyhrál poslední mistrovstvé stopětadvacíky před Kryštofem Rybářem a Filipem Hájkem a stal se mistrem republiky

Lékaři v Motole si dali záležet. Roman Mády se zotavil a vyhrál nejdůležitější závod svého života. S plochou dráhou však musel být konec. Pořídil si trialový motocykl a na sport levých zatáček nezanevřel.

Vcelku pravidelně chodil na závody na Borech. Když se v prosinci Petr Křikava loučil se svým postem šéfa SCM, v sokolovně na slánském Kvíčku se červený mikrofon moderátora dostal i k němu.

Slíbili jsme si, že se na jaře potkáme zase v Plzni.

 

Bohužel nepotkáme…

 

Fatální sekundy

Loni v prosinci se sým otcem ve slánském Kvíčku…

Muž v kamiónu měl na cestě z Velké Británie těžkou fachu. Poblíže Blatnice si ulevil u příkopu. Pak šel opět kroutit kolečkem s plánem natankovat levnější naftu u blízké benzinky. Co se dělo dál, ví jen on sám. Každopádně záhy se svým vozem šněroval silnici.

Roman Mády spatřil blížící se nebezpečí včas. Poslal svůj ford ze silnice do příkopu. Ale střetu s těžkotonážníkem již nedokázal zabránit ani jeho andělíček strážný, který mu tatínek nalepil na přístrojovou desku.

Čest jeho památce!

Pilně se trénuje také v Chabařovicích

Chabařovice – 2. května
Plochodrážní motory se pravidelně ozývají také v Chabařovicích. Pod trenérským vedením Ladislava Šifaldy se zde jezdí každé úterý a čtvrtek od sedmnácti hodin. Nicméně včerejší celodenní trénink stopětadvacítek na malé dráze se nesetkal s velkou odezvou. Naopak je pravděpodobné, že se ke slovu dostane i klasický ovál.

 

Adam Nejezchleba, Dominik Hrbek a Petr Marek ve společnosti Ladislava Šifaldy

Do Chabařovic pravidelně jezdí Tony Katra v doprovodu Eduarda Krčmáře, který zde pilně trénuje s domácími Petrem Markem a Adamem Nejezchlebou. V úterý dorazil rovněž Štěpán Ševčík z Plzně. Od dalších jízd jej neodrazil ani drobný pád, kdy se ve výjezdu dostal na trávu a skončil saltem přes řidítka.

Celodenní trénink naplánovaný na malou dráhu na včerejšek však zůstal nevyužit, ačkoliv klub oslovil celou řadu kolibříků. „Nikdo neměl zájem si zajezdit,“ říká Pavel Marek. „Dost nás to překvapilo, když se na malé dráze trénuje jen u nás v Chabařovicích.“

Chabařovická dvojice v depu

Adam Bednář se omluvil, že má nepojízdný motocykl, a Matouš Kameník stále léčí nohu zraněnou z lyžování o jarních prázdninách. Ozval se pouze pardubický Dominik Hrbek, který do Chabařovic dorazil i se svým otcem. Trénink si užil, ačkoliv se zprvu nevyhnul několika pádům, po nichž se naštěstí pouze oklepal a pokračoval dál.

„Láďa Šifalda klukům radil techniku, jak správně ovládat motocykl,“ vypráví Pavel Marek. „Péťa s Adamem pilovali jízdu ve dvojici se startem. Den předtím jsem mladým závodníkům luxusně připravil a usmykoval dráhu, což si pochvalovali.“

V Chabařovicích však pracují i na klasickém ovále, který by měl být připravený v průběhu příštího týdne. O trénink mají evidentně zájem Pražané a Eduard Krčmář.

Eduard Krčmář – na snímku ve společnosti Petra Marka, Adama Nejezchleby a Tonyho Katry – by se sám mohl objevi v akci v Chabařovicích již příští týden

Foto: Pavel Marek