V Pardubicích ve středu startují dvě nové soutěže naráz

Pardubice – 31. května
Slejváky předchozích dnů vzaly ploché dráze primát prvních letošních motoristických mítinků u nás, protože o tomto víkendu odstartoval EDDA CUP v závodech automobilů do vrchu v Kdyni. Nicméně českému sportu levých zatáček přesto zůstává jeden primát. Ve středu se v Pardubicích uskuteční první plochodrážní závod v Evropě od konce března. Začne boj rovnou o dva tituly.

 

Elita do přeboru

Český vicemistr Eduard Krčmář ve startovní listině nechybí

Přebor, který u nás v posledním desetiletí zdomácněl, letos ze strategických a komerčních důvodů uskuteční pod názvem Pohár AČR. Po jeho pardubické ouvertuře jej v rychlém sledu čekají červnové zastávky v Plzni, ve Slaném a v Praze. V červenci se uskuteční odložený Liberec a pak již se termíny vrátí k originálnímu kalendáři s druhým kláním v Pardubicích a říjnovým vyvrcholením v Březolupech.

Pardubická startovní listina slibuje skvělou podívanou. Z české špičky chybí jen Václav Milík a Jan Kvěch, kteří mají za sebou karanténu pro polskou extraligu. A také Zdeněk Simota, který se podobně jako Patrik Mikel a Michal Škurla do přeboru nepřihlásil.

 

Začátek šampionátu dvěstěpadesátek

O doprovodný program se postarají dvěstěpadesátky. Mladí závodníci starší dvanácti let měli původně zápolit v jakési čtvrtlitrové obdobě přeboru. Nakonec však členové plochodrážní komise dospěli ke změně koncepce.

Josefa Novotného čeká závodní debut s dvěstěpadesátkou

Zatímco v letech 2017 – 2019 se o titulu mistra rozhodlo v jediném závodě ať již v Kopřivnici, tak ve Slaném, letos půjde o seriál. Jeho první díl uvidí právě Svítkov ve středu večer. V současné době probíhá schvalování pravidel, jež by na stránkách AČR měla být k dispozici během zítřka.

Každopádně systém závodů bude obdobný jako u stopětadvacítek na klasických oválech, kdy se každý účastník dostane do akce ve čtyřech rozjížďkách. Vyloučena není ani účast zahraničních závodníků, která je ovšem podmíněna vývojem situace.

 

Mimořádná opatření

Středeční závody začínají bez nástupu úderem sedmnácté hodiny. Nicméně začátek v netradičním čase není jedinou věcí, na níž si návštěvníci musí dát pozor. Do hlediště se totiž dostane pouze sto padesát lidí. A vše nasvědčuje paradoxní skutečnosti, že závod bude vyprodán.


Petr Moravec komentuje restrikce provázející závod:

„Jsme přesvědčeni, že tento počet je na akci v areálu, jakým bezesporu stadion ve Svítkově je, zcela neadekvátní. Ale chceme závodit a jsme rádi, že alespoň někdo do hlediště může a věříme v lepší časy a hlavně, že naše argumenty budou vyslyšeny a my nebudeme muset žádné účastníky omezovat. Vzhledem k omezení počtu účastníků, který platí jak pro hlediště, tak i parkoviště závodních strojů je připraven pro ty, kdož se nevejdou do hlediště, stream závodu přes internet. Dovolíme si také požádat fanoušky, aby sledovali internetové stránky klubu, dozví se tam nejenom adresu na stream, ale především v úterý ráno i informace o dostupnosti vstupenek.“


Účastníci závodu si budou moct zakoupit rovněž novou publikaci Česká plochodrážní ročenka. Aby prodejce našeho vydavatelství nesnižoval povolené kvóty osob jak v depu, tak hledišti, došlo k dohodě s pořadateli, že prodejní stoleček umístíme před vstup do areálu.

Startovní listiny středečních závodů v Pardubicích:

Přebor ČR – pohár AČR:

kvalifikace:
Pavel Kuchař, Praha
Michal Baštecký, Praha
Jakub Exler, Praha
hlavní závod:
1 Zdeněk Holub, Praha
2 Václav Kvěch, Plzeň
3 Ondřej Smetana, Praha
4 Jaroslav Petrák, Pardubice
5 druhý z kvalifikace
6 Petr Chlupáč, Praha
7 Filip Hájek, Praha
8 Eduard Krčmář, Slaný
9 Martin Málek, Březolupy
10 Josef Franc, Praha
11 vítěz kvalifikaci
12 Daniel Šilhán, Pardubice
13 Hynek Štichauer, Pardubice
14 Daniel Klíma, Praha
15 Martin Gavenda, Březolupy
16 Milan Dobiáš, Slaný
17 třetí z kvalifikace

MR 250 ccm:

1 Adam Bednář, Praha
2 Josef Novotný, Pardubice
3 Vojtěch Šachl, Divišov
4 Jan Hlačina, Pardubice
5 Jaroslav Vaníček, Praha
6 Bruno Belan, Slaný
7 Jan Jeníček, Pardubice
Do akce se dostane také Zdeněk Holub

Foto: Karel Herman a Antonín Škach