Po noclehu závodníci otevřou českou první ligu

Žarnovica – 30. června
Spojit slovenský šampionát s nějakým závodem českého termínového kalendáře byl vpravdě geniální. Při stále platných koronavirových restrikcích by domácí mistrovství spojené s jubilejním Memoriálem Ladislava Eliáše dostalo důstojné aranžmá. Navíc se Speedway Club revanšoval našim závodníkům za zvýšené cestovné nejen finančními náhradami, ale i proplaceným noclehem. Všedním dnem si však na sebe pořadatelé upletli bič. Jednak se Martin Vaculík stejně nemůže uvolnit z Polska kvůli testům na covid. A navíc celá řada členů včetně startmaršála musí zůstat v práci. Nicméně námaha bude stát dozajista za to, vždyť vyrovnanou startovní listinou slyne nejen zítřejší individuální mítink, nýbrž rovněž čtvrteční první liga.


Tipujte:

Kdo vyhraje první ligu v Žarnovici?

View Results

Loading ... Loading ...

Nováček Rastislav Ciferský letos odjezdil nejvíc závodů ze všech Slováků

Startovní listina prvoligového klání se rekrutuje ze slovenského šampionátu. Domácí nasazují celou svou čtveřici, která je schopná závodit s pětistovkou. Paradoxně nejvíc rozjetý je benjamínek Rastislav Ciferský, který u nás odjel dva přebory. Jakub Valkovič se kvůli pracovním povinnostem svezl jen jednou, David Pacalaj se vrací po operaci kýly, zatímco Ján Mihálik naskočil do plochodrážního kolotoče nedávno. Pro všechny případy je Žarnovica domluvená se Zdeňkem Holubem na operativním záskoku.

Z hostování musí těžit také Kopřivnice, která sní o skvělém výsledku, který by pro zářijové vyvrcholení soutěže pod hradem Šostýn přivedl hojný počet diváků. Protože se nováčci zatím trénují a Roman Marek se zhlédnul ve flat tracku, moravské vesty obléknou Josef Franc, Jan Macek a Martin Málek.

Martin Gavenda nastoupí za Pardubice

Ze svých vlastních zdrojů vychází Markéta. Tým, který v posledních dvou sezónách neznal nic než vítězství, pojede s juniory Janem Kvěchem, Petrem Chlupáčem a Danielem Klímou, jež budou jištěni Ondřejem Smetanou.

Stejně jako Kopřivnice, nastoupí ve třech i Pardubice. Jejich sestavu tvoří rutinér Jaroslav Petrák, uzdravený junior Daniel Šilhán a Moravan Martin Gavenda.

Sestavy na čtvrteční první ligu v Žarnovici:

Žarnovica: Jakub Valkovič, Ján Mihálik, David Pacalaj, Rastislav Ciferský
Pardubice: Jaroslav Petrák, Daniel Šilhán, Martin Gavenda
Kopřivnice: Josef Franc (Praha), Jan Macek, Martin Málek
Praha: Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Ondřej Smetana

Poznámka: sestavy nebyly ještě oficiálně nahlášeny

První liga se vrací tam, kde loni skončila – Marián Šebián v červenci 2019 přivedl v Žarnovici na nástup Michala Danka, Jakuba Valkoviče a Zdeňka Holuba

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

 

Češi a Slováci v akci 347

Vedle České republiky se na ploché dráze zatím regulérně závodí jen v Polsku. Tamní extraliga nabrala pořádný švunk. Do akce se dostávají rovněž Martin Vaculík a Václav Milík. Jeho novorozený synek přitom oslavil své první vítězství, když se i za pomoci fanoušků stal Miminkem 24. týdne v anketě Kutnohorského deníku, když svou největší konkurentku předčil o více než pět set hlasů. Ale pojďme raději na ovály, je tady pondělí a s ním tradiční kompilace magazínu speedwayA-Z.

 

Martin Vaculík a Václav Milík jezdí v polské extralize

V pondělí Zielona Gora prohrála před domácím publikem s Czestochowou poměrně vysoko 31:59. Nejlepším domácím závodníkem se stal Martin Vaculík se svými jedenácti body (1 3 2 2 2 1).

V úterý šel do akce rovněž Václav Milík. Jeho Rybnik dorazil do Grudziadze pro porážku 58:32 a pardubický kapitán skóroval čtyřmi body s jedním bonusem (1 2 1 0 -).

V sobotu večer se Zielona Gora dočkala svého prvního domácího triumfu, když pokořila Grudziadz 48:42. Martin Vaculík inkasoval devět bodů s jedním bonusem (3 3 1 E 2).

Na vítězné straně stál včera i Václav Milík. Rybnik totiž předčil Gorzow těsně 46:44 a český závodník mu pomohl osmi body s jedním bonusem (1 2 1 2 2).

„Dnes se mi jelo fajn,“ svěřoval se Václav Milík na tiskové konferenci. „Opravdu se letos cítím dobře, zůstává jen otázka nastavení motocyklu, ale cítím se na něm dobře. V dnešním závodě jsem si s nimi jemně hrál, ale bojoval jsem a to je nejdůležitější. Ve čtrnácté jízdě to po startu tak dobré nebylo, ale na rovince se mi to dobře rozjelo. Hodně rychlý Robert Lambert mi moc nemohl ujet a to pro mě byla informace, že jsem dobře připravený.“

Ilustrační foto: Pavel Fišer

Cesta za titulem může začít v sobotu

Mariánské Lázně – 28. června
Sobota 18. července se stane klíčovým dnem české dlouhé dráhy, protože v Mariánských Lázních bude korunován nový mistr republiky. Pro možné testování formy i motocyklů se nabízí jedna jediný příležitost. V sobotu 4. července se mezi 13:00 a 15:00 uskuteční poslední trénink před mistrovským mítinkem.

Příští sobotu se bude v Mariánských Lázních trénovat
Příští sobotu se bude v Mariánských Lázních trénovat

 

 

 

 

 

 

Foto: Jiří Bayer

Žarnovica bude svedkom plochodrážneho dvojdnia

Žarnovica – 28. júna
Len pred dvomi týždňami, keď boli ohlásené ďalšie uvoľňovania obmedzení na Slovensku, ktoré hovorili aj o športových podujatiach, začal Speedway Club Žarnovica s prípravou prvých pretekov sezóny, vlastne hneď dvojice podujatí. Dnes už je takmer jasné, kto tu bude 1. júla bojovať o medzinárodný titul majstra Slovenska a na druhý deň o ligové body.


Tipujte:

Označte trojici, která ve středu bude na pódiu slovenského šampionátu:

View Results

Loading ... Loading ...

Bez mestskej dotácie, ale predsa…

Jakub Valkovič má na svém letošním kontě pouze plzeňský přebor

Prvé správy hovorili o tom, že od 1. júla sa počet účastníkov na podujatiach zvýši z 500 na 1000. SC Žarnovica na to reagoval ihneď stanovaním termínov prvej dvojice pretekov. Tomu samozrejme musel prispôsobiť aj tvorbu štartovnej listiny a samotný systém pretekov. Keďže v tom čase ešte nebolo jasné, ktoré krajiny budú na hraniciach otvorené, prvotný úmysel bol zorganizovať Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a Memoriál Ladislava Eliáša rovnako ako pred niekoľkými rokmi, systémom 20 jázd pre 16 pretekárov a finálovou jazdou o titul.

Štartovnú listinu mali tvoriť vlastne všetci tí, ktorí by v Žarnovici štartovali aj deň potom pri 1.lige. Veľkým limitom boli a aj sú financie, keďže klubová pokladňa zíva prázdnotou, väčšina sponzorov pozastavila podporu a mesto nevie garantovať, či vôbec tento rok na plochú dráhu poskytne nejakú dotáciu a obmedzený počet divákov hovoril, že bude akurát možno na vyplatenie jazdcov.

 

Limity padajú aj ostávajú

Josef Franc patří k favoritům

Situácia sa však trochu mení k lepšiemu. Obmedzenie do 1000 divákov by nemalo platiť a od 1.júla by teoreticky mohol byť žarnovický štadión naplnený na polovičnú kapacitu. S touto dobrou správou sa začalo pracovať aj v klube a po telefonáte na Úrad verejného zdravotníctva SR sa začali prijímať zmeny pri organizácii pretekov. Samozrejme všetko je ešte o doladení ďalších detailov a vecí s tým súvisiacich, pričom nové správy vychádzajú rýchlejšie, než sa dalo predpokladať. Momentálne, tak ako odporučili z Úradu verejného zdravotníctva SR, klub musí pracovať s tým čo je oficiálne vydané a čo platí pre súčasnosť.

Momentálne platí všetko ako bolo oboznámené, čiže predpredaj vstupeniek na 1. júla v predajni DeltaCom, alebo ich rezervácia prostredníctvom emailu, či facebookovej stránky, obmedzený počet voľných vstupeniek, na mieste v deň pretekov si bude možné kúpiť vstupenky do ich vypredania aj 1. júla a aj 2. júla. Fanúšikovia budú tiež oboznamovaní s opatreniami, ktoré má povinnosť zverejniť a zabezpečiť organizátor. Medzi nimi aj to, že každý účastník podujatia musí mať rúško, respektíve prekrytie horných dýchacích ciest.

 

3x stupne víťazov

Do Žarnovice se chystá i zkušený Jaroslav Petrák

Štartovná listina obsahuje nakoniec 21 mien spoločne s náhradníkom. Pretekárov čaká 16 jázd základného rozpisu v päticiach. Po základnej časti pretekov sa najlepší pretekár nielen že stane víťazom 20. ročníka Memoriálu Ladislava Eliáša, ale zaistí si tak priamy postup do finálovej jazdy o slovenský titul. Ďalší desiati jazdci v poradí absolvujú dvojicu semifinálových jázd, z ktorých vždy dvaja najlepší postúpia do finále. vo finále tak bude štartovať pätica najlepších. Diváci budú tiež svedkami vyhlásenia majstra Slovenska juniorov, ktorým sa stane najlepší domáci junior v pretekoch. Titul obhajuje David Pacalaj, ktorý však s tréningami začal iba túto stredu, keďže po operácii pruhu musel rehabilitovať. Výhodu tak môže mať práve Jakub Valkovič, či Ján Mihálik, aby si napravili chuť z minulého roka.

 

V štartovke nechýbajú majstri Slovenska, ale ani Čiech

Martin Málek už titul mistra Slovenska jednou vyhrál

V štartovnej listine síce nakoniec predsa len chýba minuloročný víťaz Martin Vaculík, no nechýbajú v nej zvučné mená. Josefa Franca, niekoľkonásobného medailistu majstrovstiev sveta na dlhej plochej dráhe a multišampióna MČR jednotlivcov, netreba ani predstavovať.

Lákadlom je určite aj štart mladého juniora z Prahy Jana Kvěcha, ktorý je nielen úradujúcim českým juniorských šampiónom, ale aj víťazom Európskeho pohára do 19 rokov, ktorým sa stal práve vlani na našej dráhe. Na päty im budú určite stúpať mladí dravci Petr Chlupáč, či Daniel Klíma a ďalší. Chýbať na štarte nebude ani majster Slovenska z roku 2018 Zdeněk Holub, či slovenský šampión z roku 2013 Martin Málek. Keď už sme pri majstroch Slovenska bude tu štartovať aj víťaz nášho šampionátu z roku 2011 Maďar Norbert Magosi. Miešať kartami bude určite aj Ondřej Smetana, Martin Gavenda, či mladý dravý pretekár z Ruska, ktorý momentálne býva v Poľsku a pracuje u ladiča motorov našich pretekárov Staszka Burzu. Zabúdať netreba ani na domácich pretekárov, ktorí dokážu na domácej dráhe poraziť aj skúsenejších súperov.

 

Štart 1.ligy

Rastislav Ciferský pojede svůj první závod před domácím publikem

1.liga sa síce v sezóne 2020 zredukovala iba na dve stretnutia, no tak v prípade Žarnovice ako aj Kopřivnice, ide o miesta, ktoré mávajú na takýchto pretekoch najpočetnejšie divácke návštevy. Už v spomínaný štvrtok 2. júla bude plochodrážne dvojdnie pokračovať práve meraním si síl tímov z Prahy, Pardubíc, Kopřivnice a domácej Žarnovice. Na štarte sa predstavia tí istí slovenskí a českí pretekári ako deň predtým pri slovenskom šampionáte.

Momentálna podoba štartovnej listiny Medzinárodných majstrovstiev Slovenska a 20. Memoriálu Ladislava Eliáša:

Slovensko: Jakub Valkovič, Ján Mihálik, David Pacalaj, Rastislav Cíferský, náhradník – Anton Wannasek
Česká republika: Josef Franc, Martin Málek, Jan Macek, Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Ondřej Smetana, Daniel Klíma, Zdeněk Holub, Martin Gavenda, Daniel Šilhán, Jaroslav Petrák
Maďarsko: Norbert Magosi, Roland Kovács
Lotyšsko: Richards Ansviesulis
Bulharsko: Milen Manev
Rusko: Vjačeslav Monachov

Obidve podujatia sa začínajú nástupom o 17.00 hod.

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

První mítink na borském mini ovále zavedl na pódium esa i debutanta

Plzeň – 27. června
Milan Kůs, který dnes dorazil na plzeňské Bory ze svého šumavského farmářského azylu, musel být navýsost spokojený. Prosadit si stavbu malého oválu uvnitř velké nebylo snadné. A tak si rozhodně nemohl nechat ujít jeho závodní premiéru, kterou obstarala série PRO-TEC Speedway Mini Cup. Již potřetí v řadě triumfoval Jaroslav Vaníček. Na pódium se dostal také Vojtěch Šachl. A vůbec poprvé v poháru kolibříků také Petr Marek. A to na nové trati nikdy předtím nestartoval!

Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Petr Marek – nejlepší trojice závodu

Trojice neporažených

Tony Katra v souboji s Petrem Markem a Mariánem Jiroutem

Jaroslavu Vaníčkovi nová trať evidentně seděla. Mítink otevřel hladkým triumfem ve stylu start – cíl v rozjížďce s číslem jedna, v níž za sebou nechal Adama Bednáře a Karla Průšu. Hned vzápětí Adam Nejezchleba odstartoval jako natěšená raketa. Jenže jeho chyby v úvodním okruhu nemohl nevyužít Matěj Frýza. Rozjížďka s číslem tři se opakovala kvůli pádu Tonyho Katry a v repete si svou první dnešní trojku připsal Petr Marek.

Vzápětí se smál Štěpán Ševčík. Avšak Josef Černý vyjel z dráhy a tak na něho v cíli nečekal žádný bod. Úvodní sérii uzavřel elegantním vítězstvím Vojtěch Šachl. Po první úpravě upadl Karel Průša přes hák. Opakovalo se ve dvou a Matěj Frýza připravil o punc neporazitelnosti. Jeho šestibodové skóre posléze vyrovnali Jaroslav Vaníček v sedmé a Vojtěch Šachl v desáté jízdě.

 

Vzájemné konfrontace

Karel Průša versus Josef Černý

V půlce základní části se zdálo, že trojice pro finále A je jasně nalajnovaná. Pravda, s pěti body mezi ní toužil proniknout Adam Bednář, jenž prve jasně ovládl osmou jízdu. Nicméně los závodu sváděl papírové favority proti sobě. Dravý Matěj Frýza nedal ani chvilku pokoje vedoucímu Jaroslavu Vaníčkovi. Ovšem byl to Pražan, jenž si v rozjížďce s číslem dvanáct připsal třetí triumf.

Duel Vojtěcha Šachla a Adama Bednáře ve třinácté jízdě přerušil pád Tonyho Katry. Slánský bojovník po něm ze závodu odstoupil. Oba dravci si v opakovačce šli po krku. Adam Bednář si dokonce lehce brnknul o motocykl vedoucího Vojtěcha Šachla. Naštěstí krizovku ustál. Dojel si pro dva body, zatímco Vojtěch Šachl byl druhým neporaženým jezdcem dne.

 

Štěstí se musí jít naproti

Petr Marek vede před Antonínem Ptákem a Dominikem Hrbkem

Po svém úvodním vítězství dojel Petr Marek v osmé jízdě až třetí. Rozhodně ale nesložil hlavu do klína, naopak vyrazil štěstí naproti. V rozjížďce s číslem čtrnáct porazil svého zkušenějšího chabařovického parťáka Adama Nejezchlebu, jenž už měl s borským minioválem tréninkové zkušenosti.

Další trojku si Petr Marek dovezl z šestnácté jízdy a s deseti body čekal, co se bude odehrávat dál. Adam Nejezchleba se sice dostal po prvenství v sedmnácté jízda také na deset bodů. Ale na rozdíl od Petra Marka měl jen dvě trojky. První, jasným účastníkem áčka se stal Vojtěch Šachl.

Osmnáctá jízda viděla, jak opět poráží Adama Bednáře. Konečný verdikt přinesla rozjížďka s číslem devatenáct. Matěj Frýza v ní vedl, ale v předposledním kole chyboval. Jaroslav Vaníček poskočil vmžiku do čela. A domácí borec skončil sice také s deseti body, ale pouze s dvěma vítězstvími.

 

Nováček v áčku

Vojtěch Šachl zápolí s Adamem Bednářem

Finálový pořad odstartoval rozjezdem o finále B. Zajistil si jej Adam Bednář, když za sebou nechal Antonína Ptáka, jemuž se dnešní podnik náramně povedl. Do éčka nenastoupil Tony Katra, Marián Jirout se přetočil a Oliver Schmid inkasoval tři technické body.

Finále D vyhrál Karel Průša, Štěpán Ševčík byl stejně suverénní v céčku. Matěj Frýza si spravil chuť triumfem ve finále, jenž vyhrál po boji s Adamem Bednářem. Vůbec poprvé se v áčku objevil Petr Marek. Boj o vítězství rozhodl start. Jaroslav Vaníček odjel skvěle, Vojtěch Šachl se snažil, ale nevyšlo to.

Matěj Frýza se před Jaroslavem Vaníčkem neudržel, což ho stálo stupně vítězů
E D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 3 2 14
3. Petr Marek, Chabařovice 3 1 3 3 1 11
4. Matěj Frýza, Plzeň 3 3 2 2 3 13
5. Adam Bednář, Praha 2 3 2 2 2 11
6. Adam Nejezchleba, Ch. 2 3 2 3 1 11
7. Štěpán Ševčík, Plzeň 3 2 1 1 3 10
8. Dominik Hrbek, Pardubice 2 2 1 2 2 9
9. Antonín Pták, Plzeň 2 2 3 2 1 10
10. Karel Průša, Slaný 1 X 2 3 3 9
11. Josef Černý, Plzeň L 2 3 1 2 8
12. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 1 2 2 1 7
13. Oliver Schmid, Plzeň 1 2 1 F 3 7
14. Marián Jirout, Pardubice 2 1 1 1 X 5
15. Tony Katra, Slaný X 1 X – 1

Poznámka: rozjezd o finále B – Adam Bednář, Antonín Pták

Před finále A: zleva Petr Marek, Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček

Průběžné pořadí seriálu:

SLA SLA PHA PLZ TOT
3.6. 10.6. 13.6. 27.6.
1. Jaroslav Vaníček 15 11 15 41
2. Matěj Frýza (6) 12 12 13 37
3. Adam Bednář 13 11 11 35
4. Adam Nejezchleba (4) 12 11 11 34
5. Vojtěch Šachl 5 12 14 31
6. Štěpán Ševčík (4) 13 7 10 30
7. Petr Marek (5) 8 9 11 28
8. Dominik Hrbek (4) 7 9 9 27
9. Josef Černý (5) 11 8 8 27
10. Oliver Schmid (2) 6 8 7 21
11. Antonín Pták (4) 8 10 18
12. Karel Průša (4) 6 2 9 17
13. Štěpánka Nyklová (2) 7 3 7 17
14. Josef Novotný 8 7 15
15. Marián Jirout (3) 5 4 5 14
16. Tony Katra (5) 11 2 1 14

Poznámka: mítink v Praze 28.5. byl vinou deště změněn na trénink, závod ve Slaném 3.6. byl ukončen předčasně a nezapočítán

Foto: Pavel Marek a Lucie Šachlová

Smůla Bruna Belana si už žádný soucit nezaslouží

Slaný – 26. června
Loni v září odskákal svůj pád při světovém poháru ve Vechtě zraněním ruky. Sezónu dojížděl jen kvůli vidině bronzu v mistrovství republiky. A také aby stopětadvacítkám nedal vale z marodky. Letos čekal dlouho na začátek sezóny, sžíval se s dvěstěpadesátkou a do plochodrážního kolotoče naskočil až minulé týden ve Slaném. Jenže Bruno Belan je nyní z něho opět venku.

 

Bruno Belan opět musí nosit sádru

V úterý se v Praze rozjížděl o třetí místo v mistrovském závodě dvěstěpadesátek s Janem Hlačinou, jenž na jawách v péči svého otce vletěl na ovály jako vichřice. Nešlo jen o dva body do tabulky šampionátu, ale především o prestiž.

Slánský závodník však nakonec upadl. Lékařské vyšetření bohužel odhalilo, že se incident neobešel bez následků. Ke všemu není jisté, kdy se Bruno Belan vrátí za řidítka svého modrobílého motocyklu.

„Z Prahy jsem si přivezl frakturu hřbetu kosti malíkové a prsteníčkové,“ říká Bruno Belan. „Tak nevím, zda se stihnu zotavit do Liberce…“

Za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z samozřejmě přejeme, ať se mu comeback podaří.

Čtvrteční pád v rozjezdu o třetí místo se bohužel neobešel bez následků

Foto: Karel Herman a laskavostí Bruna Belana