Archiv autora: Zdeněk Hrbáček

Pražské Waterloo nosí jméno Žarnovica

Žarnovica – 1. září
Pakliže nějaký vandal dnes přetře nápisy Žarnovica na dopravních značkách na Waterloo, do policejního hledáčku se klidně může dostat i Zdeněk Schneiderwind. Pražská Markéta se totiž v dnešním třetím podniku poháru přátelstvím stupňům ani nepřiblížila a skončila beznadějně poslední. Z vítězství se radovali Ukrajinci, kteří předčili Diedenbergen o pouhý bod. Ani mladí Slováci nebyli od triumfu daleko, vždyť je od Rovna dělily jen čtyři body.

Stupně vítězů s Diedenbergenem, Rovnem a Žarnovicou

Přitom pod modrou oblohou, která se nad Městským stadiónem klenula na začátku dnešního mítinku, nezačala Praha nikterak špatně. Jan Macek, který za ní hostoval vzhledem k absenci mnoha závodníků v souvislosti s evropskými šampionáty, měl sice nejhorší start. Ve druhém kole však předjel Jána Mihálika a v závěrečné zatáčce i Andreje Rozaljuka.

Jenže jak se nebe kabonilo až do mírného pláče v závěrečné sérii, hasly pražské šance na stupně vítězů. Zdeněk Holub sice startoval, jak to on umí. Ale v průběhu rozjížděk o první příčky přicházel a vítězství jej připravili Marko Levišin a Nicolas Vicentin. Daniel Klíma se vrátil po dvouměsíční rekonvalescenci a Michal Škurla jakoby jej snad ani ve středu nečekala extraliga ve Slaném.

Jan Macek startoval dobře, ale zkušenější ho předjížděli. V desáté jízdě byl před Davidem Pacalajem. Když jej Slovák začal objíždět, tlačil ho ven, dokud oba nespadli. Kopřivnický junior byl pochopitelně vyloučen.

Hodně jízd proběhlo bez předjíždění se stejným pořadím od startu až do cíle. O vedení se přetahovaly týmy Rovna a Diedenbergenu a již víme, že Ukrajinci vyhráli rozdílem jediného bodu, byť jim po pádu Marka Levišina v poslední sérii muselo pořádně zatrnout. Jako z partesu jeli domácí. Jednu jízdu vyhrál Michal Tomka, po třech Jakub Valkovič a David Pacalaj, jenž se stal vůbec nejlepším mužem dne.

1. Rovno SC 35
Marko Levišin 2 3 3 3 X 11
Andrej Kobrin 2 1 3 2 3 11
Stanislav Mělničuk 1 3 1 3 2 10
Andrej Rozaljuk 1 0 0 X 2 3
2. DMV White Tigers Diedenbergen 34
Nicolas Vicentin, I 3 2 3 2 1 11
Marius Hillebrand 2 1 3 1 2 9
Dennis Fazekas, H 0 1 1 2 3 7
Danny Maassen 1 2 2 1 1 7
3. SC Žarnovica 31
Michal Tomka 1 1 2 0 3 7
Jakub Valkovič 3 3 0 3 1 10
David Pacalaj 3 3 2 3 2 13
Ján Mihálik 0 – 1 0 1
Michal Danko 0 E 0
4. AK Markéta Praha 20
Daniel Klíma 0 2 0 1 0 3
Jan Macek, Kopřivnice 2 0 X 0 1 3
Michal Škurla 0 0 1 1 0 2
Zdeněk Holub 3 2 2 2 3 12

Poznámka: žlutá karta za startovní přestupek Dennis Fazekas v rozjížďce s číslem sedm
Foto: Igor Felner

Dva body navíc by garantovaly pohodlný triumf

Pardubice – 23. července
Neskutečné vedro provázelo třetí díl semifinálové skupiny B polského mistrovství dvojic v Pardubicích. Rozhodčí přitom opět nedal pokoj pořadatelům a rozporoval dokonce počet členů zdravotnického personálu uvnitř oválu. O vítězství se nakonec dělily Czestochowa s prvním párem Zielonej Gory. Čechům na ně scházel jediný bod, avšak Filip Šitera se spíše již soustřední na druhý mítink ve středu odpoledne.

Junioři Zielonej Gory se dělili o triumf s Czestochowou

 

Filip Šitera – na snímku vedle Zdeňka Holuba – stále věří v postup do finále

„Vítězství nám uniklo o bod nebo vlastně o dva, protože první a druhej‘ měli stejně a byli o bod před náma,“ bilancuje manažer české reprezentace. „Ale super, jedeme na postup. Doufám, že je ve středu porazíme. Pořád je to ta trojka, aby bylo finále.“

=1. Wlokniarz Cestochowa 25
Michal Gruchalski 3 3 3 3 12
Mateusz Swidnicki 1 2 1 0 4
Bartlomiej Kowalski 2 3 2 2 9
=1. Falubaz Zielona Gora 25
Mateusz Tonder 2 1 3 3 9
Norbert Krakowiak X 2 3 3 8
Damian Pawliczak 3 2 1 2 8
3. ACCR 24
Jan Kvěch 3 3 3 2 11(1)
Petr Chlupáč 2 2 3 3 10(1)
Patrik Mikel 1 1 0 1 3
Daniel Šilhán DNR
4. Start Gniezno 17
Kevin Fajfer 3 2 1 1 7
Mateusz Blazykowski 2 0 – – 2
Damian Stalkowski 3 2 1 2 8
Kacper Grzelak 0 0 0
=5. Falubaz Zielona Gora 13
Jakub Osyczka 1 1 2 2 6
Nikodem Bartoch E 0 2 3 5
Fabian Ragus 0 1 0 1 2
Nile Tufft DNR
=5. Wybrzeze Gdaňsk 13
Karol Zupinski 2 1 3 2 8
Denis Zielinski 0 1 1 0 2
Oskar Rowecki 0 0 3 0 3
7. ROW Rybnik 9
Kacper Klosok 1 0 1 0 2
Dominik Tyman 0 0 0 0 0
Przemyslaw Giera 1 3 2 1 7

Tandem Jan Kvěch a Petr Chlupáč představuje znatelné nebezpečí svým soupeřům

Ve středu se začíná již od šestnácti hodin dle původního plánu ještě, než byl zrušen český šampionát kvůli vlně zranění. Sestavy jsou personálně stejné jako v úterní podvečer, čísla se samozřejmě změnila.

Startovní listina na středeční závod:

ACCR: 1 Jan Kvěch, 2 Petr Chlupáč, 3 Patrik Mikel, 22 Daniel Šilhán
Wybrzeze Gdaňsk: 4 Karol Zupinski, 5 Denis Zielinski, 6 Oskar Rowecki
Falubaz Zielona Gora: 7 Norbert Krakowiak, 8 Mateusz Tonder, 9 Damian Pawliczak
Wlokniarz Czestochowa: 10 Mateusz Swidnicki, 11 Bartlomiej Kowalski, 12 Michal Gruchalski
Row Rybnik: 13 Dominik Tyman, 14 Kacper Kolosok, 15 Przemyslaw Giera
Start Gniezno: 16 Kevin Fajfer, 17 Mateusz Blazykowski, 18 Damian Stalkowski, 22 Kacper Grzelak
Falubaz Zielona Gora: 19 Jakub Osyczka, 20 Nikodem Bartcoh, 21 Fabian Ragus, 28 Nile Tuft
Patrik Mikel v akci

Foto: Karel Herman

Český tým provázela smůla

Rybnik – 21. května
Konec čtvrtého kola naší skupiny polských juniorských družstev v Rybniku zastihl tým ACCR na třetím místě. Bohužel se mu nevyhýbala smůla, díky níž přišel o pár bodů, což pozitivně kvitovaly asi dvě stovky diváků, z jejichž řad se ozývalo, jak Češi dobře jedou. Nicméně Filip Šitera věří, že je na dobré cestě do semifinále. Rybnik a Leszno byli sice dnes před námi, avšak naději zvyšuje porážka Ostrowa.

Cestou z Rybniku český tým vystřihl pro speedwayA-Z selfíčko u benzínové pumpy: vzadu Václav Kvěch a Petr Chlupáč, vpředu Jan Kvěch, Michal Pospíšil, Filip Hájek, Adrian Rymel a Filip Šitera

Aplaus pro Jana Kvěcha

Český tým vstoupil do závodu v rozjížďce s číslem tři, kdy se však páska na startovacím zařízení nezvedla na pravé straně. Posléze vypálil do čela Marcin Koscielski, zatímco Jan Kvěch na něho celá čtyři kola marně dotíral. Patrik Mikel si za startovní přestupek vykoledoval žlutou kartu a dojel poslední za Kamilem Nowackim.

Jistě není bez zajímavosti, že Liam May své startovní varování proměnil v rozjížďce s číslem šestnáct na červenou kartu. Ale vraťme se k našim borcům. Po prohře 2:4 s Ostrowem nás v šesté jízdě čekalo Leszno. Petru Chlupáčovi však na startovním roštu prasklo spojkové lanko, když z dvouminutového limitu odtikávaly poslední sekundy.

Osamocený Jan Kvěch však předvedl nejkrásnější podívanou celého odpoledne! Sice odstartoval poslední, aby ovšem v prvním oblouku podjel Kacpera Pludru i Szymona Szlauderbacha. Obecenstvo se poprvé a naposledy spontánně roztleskalo a Jan Kvěch si užíval aplaus za svou remízu ještě na sjezdu do depa, který vede na kraji tribuny.

 

Taktický bojovník Petr Chlupáč

V rozjížďce s číslem osm Petr Chlupáč a Patrik Mikel o půl kola změřili Opole. Pak však přišla desátá jízda, jež bohužel rozhodla, že Češi dnes nebyli lepší. Jan Kvěch se postavil až proklatě blízko k pásce. A když jej potáhla spojka, kontakt a následná diskvalifikace byla nevyhnutelná.

Škoda bodů byla o to větší, že na startovním roštu stál jen Liam May z druhého týmu Leszna, který nemohl být klasifikován kvůli absenci třetího závodníka. Petr Chlupáč se Australana v první zatáčce nikterak nezalekl. Žďuchli do sebe, ale pak mu Pražan razantně ujel.

Na rozjížďku s číslem třináct postavil Rybnik svého nejlepšího závodníka Roberta Chmiela, jehož jsme předloni viděli rovněž v českých juniorských družstvech ve Slaném. K podobnému kroku se domácí uchýlili i v rozjížďce s číslem jedna, kdy jejich náhradník svým sólem zajistil vítězství nad Lesznem.

Robert Chmiel stylem start – cíl vyřešil i duel s českým týmem. Avšak Petr Chlupáč se projevil jako skvělý taktik. Pustil Patrika Mikela před sebe. A pak si sám ve druhé zatáčce vyřídil účet s Mateuszem Tudziezem a zajistil remízu.

 

Rozhodující skutek Patrika Mikela

V český prospěch hrála i kuriózní situace, která nastala v rozjížďce s číslem čtrnáct. Ostrované Marcin Koscielski a Sebastian Szostak suverénně vedli před opolskými začátečníky. Ve třetím okruhu však Marcin Koscielski zůstal stát. Ale co se ještě nestalo, třicet metrů před cílem měl poruchu i Sebastian Szostak.

Stačil dospět k metě před Mateuszem Dulem ovšem Jaroslawu Krzywoszovi v předjetí zabránit nedokázal. Jistý triumf Ostrowa 5:1 se vmžiku změnil na prohru 2:4, což hrálo do českých karet.

Rybnik triumfoval, byť v závěrečné rozjížďce prohrál 1:5 s Ostrowem, který však už nemohl překonat Čechy. Ti totiž předtím v sedmnácté jízdě jeli o druhé místo s Lesznem. Janu Kvěchovi nevyšel start. Ačkoliv nezapřel svou bojovnost, Kacpera Pludru již nedojel. Patrik Mikel ale dokázal udržet za svými zády Krzysztofa Sadurskeho. Právě jím získaný bod rozhodl, že nás Ostrow navzdory drtivé porážce domácích v závěrečné jízdě již nemohl sundat z třetí příčky.

 

Spokojenost Filipa Šitery

První půle naší skupiny mistrovství Polska juniorských družstev se uzavře příští úterý a středu v Leszně a v Ostrowě. Do průběžné tabulky se připočítávají body od pětky do nuly, přičemž se při stejném skóre celků půlí.

„Dnes byla smůla velká,“ komentoval závod Filip Šitera. „Body nám chyběly, ale třetí místo je krásný. Nemám ještě průběžnou tabulku, ale ráno jsme se dělili o první místo s Ostrowem. A ten byl dneska za náma, takže bychom měli vést.“

1. ROW Rybnik 22
Dominik Tyman – 2 – 0 2(1)
Przemyslaw Giera 1 2 3 3 9(1)
Mateusz Tudziez 3 1 0 1 5
Robert Chmiel 3 3 6
2. Unia Leszno 21
Szymon Szlauderbach 2 1 3 3 9
Krzysztof Sadurski 0 0 2 0 2(1)
Kacper Pludra 2 3 2 3 10(1)
3. ACCR 19
Jan Kvěch 2 3 T 2 7
Petr Chlupáč M 3 3 1 7(1)
Patrik Mikel 0 2 2 1 5(2)
4. Ostrovia Ostrow 18
Kacper Grzelak 2 – – – 2
Marcin Koscielski 3 1 X E 4
Kamil Nowacki 1 X 2 3 6
Sebastian Szostak 2 2 2 6(1)
5. Kolejarz Opole 14
Mateusz Dul 2 0 0 1 3
Mateusz Adamczewski T 0 1 3 4
Jaroslaw Krzywosz 1 1 3 2 7(1)
NC Unia Leszno 2 10
Liam May 3 2 1 ex 6
Ben Ernst 3 T 1 M 4

Poznámka:Liam May červená karta za startovní přestupek v šestnácté jízdě

Foto: Filip Šitera

Češi dobyli vítězství

Pardubice – 20. května
Třetí závod své skupiny polského šampionátu juniorských dvojic se stal kořistí českého týmu. Základem jeho svítkovského triumfu se staly vyrovnané výkony Jana Kvěcha, Petra Chlupáče a Patrika Mikela, zatímco Daniel Šilhán byl ze startovní listiny jediným závodníkem, který nevyjel na ovál. Našim pomohl i fakt, že je los svedl do jejich šesté jízdy svedl s nejslabším Opole.

Patrik Mikel, Daniel Šilhán, Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Filip Šitera dovedli dnes české barvy k vítězství
Jan Kvěch vede před Przemyslawem Gierou a Robertem Chmielem

Kolem poledne panovaly ohledně dnešního závodu pochyby. Ale zatažená obloha se protrhala a děrami v mracích prosvítalo sluníčko. Náš tým šel do boje poprvé v rozjížďce s číslem jedna. Jan Kvěch předvedl výtečný start. Za ním se Robert Chmiel pral s Petrem Chlupáčem, až se vyvezlo a podjel je Przemyslaw Giera.

Jinak jsme dnes mnoho předjíždění neviděli, zato pádů bylo více než dost, hlavně ve druhé zatáčce, jež byla mnoha Polákům osudná. Úvodní rozjížďka jako by předznamenala, jak bude česká cesta za vítězstvím vypadat. Jeden člen týmu odjel od startu, druhý musel bojovat.

Petr Chlupáč na čele před Liamem Mayem

Ve čtvrté jízdě vyhrál stylem start – cíl Petr Chlupáč. Australan Liam May držel druhé místo, Patrik jistil bod, zatímco Ben Ernst se ještě učí. Další velké sólo zahrál Petr Chlupáč v rozjížďce s číslem sedm, avšak hrstku diváků ze svých sedadel zvednul Jan Kvěch.

Pražan ve druhém kole předjel Szymona Szlauderbacha. Právě on patřil k nejlepším závodníkům večera stejně jako Robert Chmiel. Líbili i Rus Pavel Nagibin a Australan Liam May, dobře si počínali i bývalí stopětadvacítkáři Kamil Nowacki a Marcin Koscielski.

Navíc předjížděcí manévr Jana Kvěcha byl tím důležitější, že v duelu s Lesznem přinesl družstvu ACCR místo remízy vítězství 4:2. Jedenáctá jízda zvýšila české vedení, protože Petr Chlupáč a Patrik Mikel ujeli začátečníkům z Opole o tři čtvrtě okruhu.

Jan Kvěch (bílá) útočí na Marcina Koscielskho (červená) a Kamila Nowackeho (modrá)

Bojovnost Jana Kvěcha sehrála svou důležitou roli rovněž v rozjížďce s číslem třináct. Právě zmiňovaní bývalí kolibříci z Ostrowa po startu odvedli Jana Kvěcha a Patrika Mikela. Pražan však Kamila Nowackeho předčil již ve druhém kole, aby hned v dalším pokořil také Marcina Koscielskeho a skokem z třetí příčky do čela zajistil remízu.

A svým způsobem vystavěl i nástupiště pro celkový český triumf. Osmnáctá jízda Jana Kvěcha a Patrika Mikela proti Opole již byla spíše formalitou. A to tím spíše, když Adrian Bialk a Mateuzs Dul spíše než s Čechy se prali sami se sebou a ťukali do nafukovacích mantinelů.

Motocykl zvedá Mateusze Tudziedze ze země po pádu
1. ACCR 24
Jan Kvěch 3 1 3 3 10
Petr Chlupáč 0 3 3 3 9
Patrik Mikel 1 2 0 2 5(2)
Daniel Šilhán DNR
2. UNIA Leszno 22
Szymon Szlauderbach 3 0 3 3 9
Krzyszot Sadurski 2 2 1 0 5(1)
Kacper Pludra 1 3 2 2 8
3. PGG ROW Rybnik 21
Dominik Tyman – R – – 0
Przemyslaw Giera 2 3 X 2 7(1)
Mateusz Tudziez 2 2 X – 4(1)
Robert Chmiel 1 3 3 3 10(1)
4. TŽ Ostrowia Ostrow 18
Kacper Grzelak 2 1 1 – 4(1)
Marcin Koscielski 3 1 – 1 5(1)
Kamil Nowacki 3 3 2 1 9
Sebastian Szostak X 0 0
5. UNIA Leszno 2 14
Pavel Nagibin 2 2 X M 4
Ben Ernst 0 0 2 1 3
Liam May 2 X 3 2 7
6. Bedmet Kolejarz Opole 5
Mateusz Dul R 1 2 0 3
Jaroslaw Krzywosz E F – – 0
Adrian Bialk 1 M E 1 2
Petr Chlupáč (bílá) a Jan Kvěch (žlutá) v souboji se Szymonem Szlauderbachem (modrá)

Foto: Karel Herman a Petr Čunek

Praha opět neuznávala nic kromě vítězství

Žarnovica – 6. října
Krásné počasí jako vystřižené z reklamy na babí léto provázelo dnešní poslední kolo české první ligy ve slovenské Žarnovici. Závody se obešly bez pádu, nicméně diváci viděli tři předčasná najetí do pásky. Na trestnou čáru museli odcouvat Patrik Mikel, Michal Danko a Ján Mihálik, jenž však navzdory startu z handicapu stačil ještě předjet Filipa Hájka. Konkurenci neměli Pražané, kteří suverénním triumfem stvrdili titul vybojovaný již takřka před dvěma měsíci na plzeňských Borech. Ani pořadí dalších družstev v tabulce se nezměnilo.

Junioři, Pražané a Pardubičané na stupních vítězů
Josef Franc dnes v Žarnovici ukázal všem záda

K obvyklé sestavě svých mladých seniorů dnes Zdeněk Schneiderwind do pražské sestavy přibral Josefa France, jenž si v roli náhradníka skvěle zatrénoval před zítřejším vyvrcholením mistrovství republiky jednotlivců v Březolupech. Na ovál zamířil třikrát, když mu každý z jeho kolegů jednou připustil své místo.

A úřadující český šampión pokaždé vyjížděl nahoru do depa obtěžkaný třemi body. Nejvíce se na ně nadřel v rozjížďce s číslem dvanáct. Nejlépe odstartoval Hynek Štichauer, pod něhož však Josef Franc ve druhém výjezdu navedl svůj motocykl.

Tvrdě odstrčil Pardubičana, který ve snaze vyhnout se nepříjemnému pádu s možnými neblahými následky pro jeho pochroumané koleno musel vyjet, takže ho předjel i Ondřej Smetana. Jeho dva body se náramně hodily do krámu týmu Junioři CZ.

Jakub Valkovič (bílá) v souboji s Jaroslavem Petrákem

V jeho řadách si absolutorium zasloužil Jan Kvěch, který ztratil jen dva body, nejprve s Ondřejem Smetanou a posléze s Josefem Francem. Na druhou stranu porazil Hynka Štichauera. Juniorský celek nakonec o tři body předčil Pardubice, které rozdílem jednoho bodu uhájil pódium před Žarnovicou. Za ni zajel nejlépe David Pacalaj, blýsknul se i Jakub Valkovič, když na poslední chvíli připravil o poslední bod Jaroslava Petráka.

1. AK Markéta Praha 31
Ondřej Smetana 3 – 2 2 3 10(2)
Michal Škurla 1 2 – 3 1 7
Zdeněk Holub 1 1 2 – 1 5(2)
Josef Franc 3 3 3 9
2. Junioři CZ 22
Jan Kvěch 2 2 3 3 3 13
Filip Hájek 0 1 0 0 E 1
Petr Chlupáč 0 3 2 2 1 8(1)
3. AMK ZP Pardubice 19
Hynek Štichauer 3 3 2 1 3 12
Jaroslav Petrák 0 2 1 0 2 5(1)
Patrik Mikel 1 0 1 0 R 2
4. SC Žarnovica 18
Jakub Valkovič 1 E – 1 2 4(1)
David Pacalaj 2 3 1 3 2 11
Ján Mihálik 2 0 1 – 0 3
Michal Danko 0 0 0
Pražané dnes potvrdili již dříve vybojovaný prvoligový titul

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 4-0-0-0 110 16
2. Junioři CZ 0-3-1-0 76 11
3. Pardubice 0-1-2-1 73 8
4. Žarnovica 0-0-1-3 59 5
Žarnovica dnes ukončila letošní plochodrážní sezónu

Foto: Mirek Horáček

Zdeněk Simota musel čekat na nejvyšší stupínek pódia o dvě hodiny déle

Kopřivnice – 11. srpna
Dnešní den začal ve městě Tatrovek jako trapná repríza červnové extraligy. Po tropických dnech, kdy vyprahlá země prosila o vláhu, se okolo osmé hodiny ranní rozpršelo. Voda se z oblohy snášela až do půl jedenácté. Mistrovský flat track a šestý díl plochodrážního přeboru pochopitelně nabraly zpoždění. Neporažený Zdeněk Simota, který si na severu Moravy polepšil na čele průběžné klasifikace, si na nejvyšší stupínek pódia vyskočil až okolo sedmé. Ještě předtím totiž musel Michal Škurla v rozjezdu o druhou příčku porazit Michala Tomku, jehož přítomnost při vyhlašování nejlepší trojice čekal asi jen málokdo.

 

Počasí organizuje časový harmonogram

Flat trackeři jeli svá finále hned po nástupu

Od půl jedenácté měli kopřivničtí pořadatelé plné ruce práce. Upravovali svou dlouhatánskou dráhu, přičemž největší bahýnko bylo v zatáčce pod lesem. Opět se sešla slušná divácká návštěva, které rozhodně neměla cesty na Letní stadión litovat.

V průběhu tréninku flat trackerů někdy okolo třinácté hodiny vysvitlo sluníčko. Mraky odtáhly kamsi do tramtárie a od té chvíle provázela závody modrá obloha. Místo čtvrt na jednu začalo mistrovství republiky ve flat tracku o půl druhé. Jeho finálové jízdy měly proložit přebor, nicméně organizátoři před ně dali jen slavnostní nástup úplně všech závodníků.

Chyběl Polák Bartosz Szymura, jemuž start nepovolila polská federace. Po finále třech flat trackerových kategorií odtrénovali plochodrážníci, aby deset minut před sedmnáctou hodinou páska vystřelila k obloze poprvé. Od té doby se trať upravovala již jen třikrát.

 

Martin Gavenda zařídil rozjezd

Start rozjezdu: Michal Tomka (červená) vs. Michal Škurla (modrá)

Start bývá v Kopřivnici alfou i omegou úspěchu. Avšak dnes se diváci dočkali šesti, sedmi pěkných předjetí. Kupříkladu Jakub Valkovič v devatenácté jízdě během kola postupně předčil Filipa Hájka a Daniela Klimu. Jaroslav Petrák zase krásně za svá záda odkázal Jakuba Valkoviče, Martin Gavenda zase Filipa Hájka.

Sám březolupský závodník musel v tomto ohledu zpytovat své svědomí. V rozjížďce s číslem skvěle odstartoval, ale vnějškem první zatáčky mu vítězství sebral Daniel Klíma. Jak se nakonec ukázalo, právě onen bodík chyběl Martinu Gavendovi ke stupňům vítězů. Na druhou stranu se však postaral o rozjezd, protože v rozjížďce s číslem osmnáct Michala Škurlu na druhé místo.

Třetí místo je pro Michala Tomku skvělým umístěním

Své páté vítězství si přitom připsal excelentní Zdeněk Simota a jeho patnácti bodům se nikdo jiný nedokázal ani přiblížit. Michal Škurla, jenž čtyřikrát vyhrál, totiž skončil se třinácti stejně jako Michal Tomka.
V rozjezdu lépe odstartoval Pražan. Slovák na něho dvakrát srdnatě zaútočil. Pak se však přetočil a dojel se ztrátou druhý. Třetí místo v přeboru je však jeho prozatím nejvýraznější výsledek na seniorské scéně.

 

Senioři hráli prim

Michal Tomka byl také nejlépe umístěným juniorem v dnešním závodě, v němž přece jen hráli prim starší borci. Další borcem mladším jednadvaceti let byl až šestý Patrik Mikel. Ten se v rozjížďce s číslem čtrnáct nechal vycukat a najel do pásky. Přitom předtím ve dvanácté jízdě se dvakrát předjel s Martinem Gavendou, než mu v boji o vítězství podlehl.

Jak Michal Škurla, tak Zdeněk Simota si v průběžné klasifikaci polepšili

Hned za ním se umístil Daniel Klíma, jemuž však u zadku nehoří doutnák kvalifikace pro plzeňské finále. Patrik Mikel bude ještě pár mistrovských bodů z Pardubic a Svitav potřebovat, protože doufat v další divokou kartu od sportovní komise může být ošidné. A to tím spíše, že by si o ni mohl říct Filip Hájek.

Ani jemu kopřivnický závod nevyšel dle představ. V osmé jízdě vedl, ale jeho vládu ukončil Jaroslav Petrák již v první kole. Čerstvého juniorského mistra zradila technika. Když se šoural do cíle, poslední bod mu sebral Jan Marek. Ten přitom ve třetím kole upadl, vrátil se do sedla, aby Filipa Hájka překonal nějakých patnáct metrů před cílem.

Publikum potěšil i Jan Macek. Už v rozjížďce s číslem čtyři předvedl nejrychlejší start. To se ještě rychle propadl za Jaroslava Petráka a Patrika Mikela, ovšem sedmnáctou jízdu už vyhrál před svým klubovým kolegou a žlutočervenou dvěstěpadesátkou s Michalem Bašteckým.

Sindy Weber zajela podařený závod

Povedený závod zajela také Sindy Weber. Skončila těsně na hranici první desítky a ani v jedné z jízd nevyšla naprázdno. V rozjížďce s číslem dvacet však měl namále. Udeřil na ni Daniel Šilhán. Škrtnul si však o bariéry a místo snu o dvou bodech měl rázem starosti udržet se v sedle.

A ještě jeden málo vídaný moment. Rozhodčí Lenka Felix musela přerušit start rozjížďky s číslem tři, protože nějaký kameraman si nad ovál pustil dron.

Michal Škurla, Zdeněk Simota a Michal Tomka stojí na stupních vítězů
1. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 3 3 3 15
2. Michal Škurla, Praha 3 3 3 3 1 13+3
3. Michal Tomka, SK – Žarnovica 2 3 3 2 3 13+2
4. Martin Gavenda, Březolupy 2 2 3 3 2 12
5. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 3 2 3 0 10
6. Patrik Mikel, Pardubice 3 2 2 T 3 10
7. Daniel Klíma, Praha 3 2 1 2 1 9
8. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 2 1 2 2 2 9
9. Martin Mejtský, Pardubice 1 1 1 1 2 6
10. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 1 2 1 1 1 6
11. Filip Hájek, Praha 1 E 2 2 0 5
12. Jan Macek, Kopřivnice 1 0 0 0 3 4
13. Roman Marek, Kopřivnice T 1 0 1 2 4
14. Daniel Šilhán, Pardubice 0 1 1 1 0 3
15. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0 0 0 0 1 1

Poznámka: původně přihlášený Bartosz Szymura nedostal startovní povolení od polské federace

Průběžné pořadí seriálu:

PCE BŘE PCE CHA PLZ KOP TOT
18.4. 21.4. 13.6. 24.6. 21.7. 11.8.
1. Zdeněk Simota, Plzeň* 22 25 (10) 18 25 25 115 (125)
2. Michal Škurla, Praha* 3 22 22 22 22 91
3. Zdeněk Holub, Praha 20 18 16 25 10 89
4. Ondřej Smetana, Praha 14 25 20 18 77
5. Hynek Štichauer, Pardubice* 25 22 20 8 75
6. Jan Kvěch, Praha 10 20 18 14 10 72
7. Martin Gavenda, Březolupy 16 12 6 12 18 64
8. Jaroslav Petrák, Pardubice 12 8 14 10 (7) 16 60 (67)
9. Petr Chlupáč, Praha 5 16 8 16 6 51
10. David Pacalaj, SK – Žarnovica 8 14 7 12 41
11. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 6 10 8 3 10 37
12. Martin Málek, Březolupy* 18 12 30
13. Patrik Mikel, Pardubice 0 14 14 28
14. Michal Tomka, SK – Žarnovica 2 2 20 24
15. Filip Hájek, Praha 7 6 5 6 24
16. Daniel Klíma, Praha 1 0 # 7 2 12 22
17. Michael Hádek, Plzeň 4 16 20
18. Martin Mejtský, Pardubice 4 1 0 8 13
19. Roman Čejka, Slaný 6 5 11
20. Pavel Kuchař, Praha 2 5 # 4 11
21. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 0 3 7 10
22. Petr Babička, Slaný 4 5 9
23. Daniel Šilhán, Liberec/Pardubice # 4 3 7
24. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 7 7
25. Jan Macek, Kopřivnice 5 5
26. Roman Marek, Kopřivnice 4 4
27. Michal Danko, SK – Žarnovica 3 3
28. Pavel Čermák, Divišov 3 0 3
29. Michal Baštecký, Praha + # 0 2 2
30. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2
31. Josef Novák, Pardubice 1 1 2
32. František Klier, Divišov 0 0 0 1 1
NC Anne Spaan, NL – Chabařovice (ACCR) 0 0
NC Milan Dobiáš, Chabařovice 0 # 0
NC Lukáš Vinter, Praha 0 0
mimo klasifikaci:
Ronny Weis, D NC
Richard Geyer, D NC
Andrei Popa, RUM NC
Sjoerd Rozenberg, NL NC
Jarno de Vries, NL NC

Poznámka: již kvalifikovaní finalisté MR v Plzni jsou označeni hvězdičkou *; Pavel Čermák má povolené hostování v AK Divišov, Daniel Šilhán od pátého závodu v Plzni startoval s motocyklem 500 ccm na hostování v Pardubicích; + Michal Baštecký byl přihlášen pro závod v Březolupech, avšak nedorazil kvůli poruše dodávky; # účastníci vloženého závodu 250 ccm; počínaje čtvrtým závodem se do průběžné klasifikace počítají nejlepší výsledky ze 75% uskutečněných závodů zaokrouhlených nahoru

Foto: Miroslav Klimsza