Archiv autora: Zdeněk Hrbáček

Stanislav Mělničuk nechal soupeře vybírat a pak jim dal zahrát ukrajinskou hymnu

Kopřivnice – 9. září
Byť se kopřivničtí pořadatelé obávali odlivu diváků z Letního stadiónu kvůli jiným lákavým akcím v nejbližším okolí, mezinárodní závod byl opět zaplaven davy nadšených diváků. Specifika obří dráhy s prakticky stejně rychlými motocykly prakticky vyloučily předjetí mimo první zatáčku, přesto však všichni viděli dramatickou podívanou. Rozhodoval v ní každý bod a například Robert Chmiel vypadl z poslední šance na pomocná kritéria. Něco podobného se stalo i Hynku Štichauerovi, jehož výsledek vzájemného souboje s Hubertem Legowikem vyřadil z přímého postupu do finále. Pardubičan nakonec nepostoupil z poslední šance. Ve finále triumfoval Stanislav Mělničuk, který si na startovní rošt ani nepřišel vybírat startovní místo. Po skvělém startu však dojel do cíle jako první a nechal rozeznít stadión ukrajinskou hymnou, jíž u nás na ploché dráze příliš často neslýcháme. Josef Franc stačil předjet Larse Skupieně a Huberta Legowika, ovšem vedoucího Ukrajince již dohonit nemohl.

Josef Franc, Stanislav Mělničuk a Hubert Legowikstojí na pódiu za zády šťastných pořadatelů
Josef Franc, Stanislav Mělničuk a Hubert Legowik stojí na pódiu za zády šťastných pořadatelů

Josef Franc naznačuje potenciál bojovníka dne

Zájem lidí o dnešní závod byl ohromný. Přitom ve Štramberku byla pouť a další akci pořádali na tatrováckém polygonu. Hlavní tribuna byla plná, lidé seděli také na betonových schodech. Jejich žízeň muselo hasit rovnou pět stánků s pivem. Diváků mohlo dorazit na dva tisíce.

Obrázek mohla nabídnout i dobročinná akce. Z každé prodané vstupenky pořadatelé dávali desetikorunu na léčbu vážně poraněné lyžařky. Nakonec pro Veroniku Fojtíkovou vybrali dvanáct tisícovek. Vezmeme-li v úvahu, že děti do patnácti let vstupné neplatili, ony dvě tisícovky jsou reálným číslem.

Počasí bylo krásné. Z šestnáctky kontraktovaných závodníků nechyběl nikdo. Po okázalém nástupu, kde byly na odiv vystaveny vskutku netradičně pojaté trofeje pro vítěze, se šlo do ostré akce. Většina rozjížděk měla nezměněné pořadí od startu až do cíle. A pokud se předjíždělo, v drtivé většině v první zatáčce. Jako třeba v rozjížďce s číslem dvě, když Robert Chmiel předčil Patrika Mikela.

Vyhrál Matěj Kůs, který byl v prvních dvou sériích jedním ze dvou českých vítězů. Tři body naráz dokázal inkasovat už jen Hynek Štichauer, který v první zatáčce v rozjížďce s číslem sedm podjel právě Matěje Kůse. Josef Franc byl dvakrát druhý, ale jasně obecenstvu demonstroval, komu bude dnes patřit pomyslný primát největšího bojovníka.

Ve čtvrté jízdě na pražského závodníka odstartoval Marcin Rempala, který nepovolil za celá čtyři kola. Osmou jízdu pak Josef Franc rozjížděl ještě hůře. Odjel až jako třetí. Záhy se však dostal před Ondřeje Smetanu a udeřil na druhého Rempalu, Tomasze. Přitom však musel jako oko v hlavě strážit Ondřeje Smetanu, který se ze všech sil snažil vrátit se nazpět.

Ondřej Smetana nešetřil bojovností ani ve dvanácté jízdě. Jejím ústředním motivem byl nápor Matěje Kůse na vedoucího Marcina Rempalu. Jenže jeho mladší kolega na něj tlačil zezadu stejně jako prve na Josefa France. Ani v tomto případě vak Ondřej Smetana neuspěl. Nicméně smůle se nevyvaroval ani Matěj Kůs, když hned po přestávce přišel o druhou příčku vinou poruchy motocyklu již ve druhém kole.

 

Jízdu nekončí vlajka s křížem

Josef Franc poté dvakrát vyhrál. Podlehl až v osmnácté jízdě Stanislavu Mělničukovi a stal se vítězem celé základní části a také prvním přímo postupujícím finalistou. Za ním se ovšem rozpoutala mela. Hned sedm závodníků se vešlo do rozpětí dvou bodů. Přitom do finále mohli jenom dva nejlepší a další dva mohli najít nápravu v rozjížďce poslední šance.

Černý Petr nakonec zůstal v rukou Roberta Chmiela, jenž ve startovní listině na poslední chvíli zastoupil Martina Málka, který se v neděli chtěl v Pfarrkirchenu připravovat na finále mistrovství světa dlouhodrážních družstev. Polákovi se v dnešním závodě stala osudná rozjížďka s číslem patnáct.

Jezdil poslední za Anne Spaanem, který doposud nesebral z kopřivnického oválu jediný bod. Holanďan Roberta Chmiela uhlídal a na cílové čáře před ním byl o pověstnou cyklistickou galusku. Polský závodník skončil s deseti body stejně, jako měli Stanislav Mělničuk a Marcin Rempala. Avšak oproti nim měl jenom dvě trojky. Slovo smůla mohl ve své mateřštině skloňovat rovněž Hubert Legowik.

Stal se totiž hlavním aktérem kuriózní situace, která nastala v osmnácté jízdě. Dopředu vystřelil právě Hubert Legowik. Za ním Stanislav Mělničuk, Matěj Kůs a Josef Franc, který se však ještě v průběhu prvního kola dostal před svého klubového kolegu. Matěj Kůs si rychle spočítal, že po předchozím defektu mu do poslední šance nepomůže už vůbec nic.

Začal proto bavit obecenstvo, s nímž se loučil jízdou po zadním kole. Sledoval jej i Pavel Matula v roli startmaršála s vlajkou s křížem v rukou. Zjevně ji držel dvě kola a nedal šachovnicový praporek. Hubert Legowik přestal jet. Mohl jen sledovat, kterak se před něj přesypali Stanislav Mělničuk a Josef Franc. Hubert Legowik nakonec stačil dojet ještě alespoň jako třetí.

 

Pražanova finálová stíhačka končí na druhé příčce

Rozjížďka s číslem osmnáct vnesla závodu nové pořádky. Jeho základní část nevyhrál Hubert Legowik, ale Josef Franc, jak jsme si již řekli. A právě tady Stanislav Mělničuk sebral onu rozhodující trojku navíc, která poslala do jízdy poslední šance jeho a nikoliv Roberta Chmiela.

Podobných zvratů jsme dnes viděli více. Třeba Marcin Rempala v páté jízdě nejprve vystřihnul letmák, aby posléze zůstal stát vinou defektu stroje. Letmý start se povedl v rozjížďce s číslem devět rovněž Larsi Skupienovi. Při repete poté přetrhnul pásku. Za tento incident se dnes nevylučovalo, trestal se trestnou čárou. O patnáct metrů dozadu šel v jedenácté jízdě Stanislav Mělničuk, avšak mladého Poláka poslal ven jeho předchozí startovní přestupek.

O štěstí mohl mluvit třeba Norbert Magosi. Ve čtvrtém kole šestnácté jízdy upadl z druhého místa a jeho motocykl zůstal ležet po hrůzostrašném pádu na nafukovacích mantinelech, které však neroztrhla. Fortuna nabídla svůj úsměv i Hynku Štichauerovi. Za zády vedoucího Marcina Rempaly dotíral na Norberta Magosiho, dokud ho na metě těsně nepředjel. I díky tomu chyběl na startovním roštu poslední šance Robert Chmiel, avšak pardubický závodník nikoliv.

Poslední šance však byla pro Hynka Štichauera konečnou stanicí. Zatímco Stanislav Mělničuk vyhrál stylem start – cíl, on jezdil třetí za Hubertem Legowikem. Zkusil pár útoků, které ale nevyšly, takže skončil třetí. Marcin Rempala byl beznadějně poslední a nakonec neprojel ani cílem.

Na finále jsme si chvilku počkali. Startovní místa si jeho účastníci vybírali rovnou na startovním roštu a Stanislav Mělničuk si dával na čas. Mezitím Josef Franc zvedl červený terč a Lars Skupien, jenž postoupil jako rovnou jako druhý na pomocná kritéria, sáhl po žlutém. Když Ukrajinec nedorazil, Hubert Legowik ho předběhl a vzal si bílou.

Na Stanislava Mělničuka zbyla modrá dráha. Z ní posléze vystřelil jako blesk. Za sebou měl Huberta Legowika a Larse Skupieně. Josef Franc byl poslední, avšak ještě v nájezdu do druhé zatáčky oba mladé Poláky předjel naráz. Poté stíhal vedoucího Ukrajince. Útočil, útočil, útočil, ale skončil jako tradičně v mistrovství republiky jednotlivců. Druhý.

Josef Franc dokázal ve finále porazit dva Poláky
Josef Franc dokázal ve finále porazit dva Poláky
TOT LaC FIN
1. Stanislav Mělničuk, UA 3 1 0 3 3 10 1. 1.
2. Josef Franc, Praha 2 2 3 3 2 12 2.
3. Hubert Legowik, PL 2 2 3 3 1 11 2. 3.
4. Lars Skupien, PL 3 2 T 3 3 11 4.
5. Hynek Štichauer, Pardubice 1 3 3 2 2 11 3.
6. Marcin Rempala, PL 3 E 3 1 3 10 R
7. Robert Chmiel, PL 2 3 2 0 3 10
8. Tomasz Rempala, PL 2 3 1 2 0 8
9. Matěj Kůs, Praha 3 2 2 E 0 7
10. Norbert Magosi, H 0 3 2 F 1 6
11. Ondřej Smetana, Praha 0 1 1 2 2 6
12. Patrik Mikel, Pardubice 1 0 1 2 2 6
13. Josh Coyne, AUS 1 1 2 1 1 6
14. Martin Gavenda, Praha 1 1 1 0 E 3
15. Anne Spaan, NL (ACCR) 0 0 0 1 1 2
16. Jakub Valkovič, SK 0 0 0 1 0 1

Foto: Mirek Horáček

Stanislav Mělničuk se stal nečekaným vítězem
Stanislav Mělničuk se stal nečekaným vítězem

Déšť a těžká dráha ukončily Pohár přátelství

Žarnovica – 2. a 3. září
Žarnovický víkend byl poslední akcí před rozlučkou, jíž SC Žarnovica plánuje na 8. října. Vyšel však jen na půl vinou dešťů. Již včera s poukazem na těžkou dráhu a mnoho pádů odstoupil před poslední jízdou Martin Vaculík ze závodu družstev. Nakonec však sám litoval, protože slovenský tým skončil třetí za Pardubicemi o pouhopouhý bod. Zvítězilo Rovno, které potvrdilo celkové vítězství získané již na konci července v tropických Pardubicích. V jeho držení zůstane na rok okázalá putovní trofej a jeho dva závodníci se nakonec zapsali mezi vítěze soutěže jednotlivců. Její poslední dnešní závod totiž musel být kvůli dalším dešťům a negativním předpovědím již dopoledne odvolán. A jelikož se nenašel prostor pro náhradní termín, o vítězství se dělí Stanislav Mělničuk a Andrej Kobrin.

Pardubičané, Ukrajinci a Slováci na stupních vítězů
Pardubičané, Ukrajinci a Slováci na stupních vítězů
1. RMSTK Rovno 30
Marko Levišin 2 2 3 2 9(1)
Ján Mihálik, Žarnovica 1 1 1 1 4(1)
Stanislav Mělničuk 3 3 2 3 11(1)
Andrej Kobrin 3 2 3 2 10(2)
2. AMK ZP Pardubice 25
Patrik Mikel 3 3 0 2 8
Josef Novák 1 2 2 0 5(1)
Martin Mejtský 2 1 3 3 9
Jaroslav Petrák 1 0 0 2 3(1)
3. SC Žarnovica 24
Patrik Búri 3 3 2 3 11
Martin Vaculík 2 3 3 – 8(1)
Jakub Valkovič 2 1 1 1 0 5(2)
David Pacalaj 0 0 0 – 0
4. Slask Swietochlowice 21
Robert Chmiel 1 1 3 3 3 11
Lars Skupien E X 3 1 4(1)
Jaroslaw Krzywosz 0 2 – 2 4(1)
Mateusz Pacek 1 1 0 0 2
5. Debrecen Speedway 15
Jozsef Tabaka 2 2 2 1 7(1)
Peter Vida 0 0 0 1 1
Mark Baranyi F 1 0 – 1
Roland Benkö 3 0 1 2 6
Ukrajincům včera pomáhal k triumfu rovněž Ján Mihálik
Ukrajincům včera pomáhal k triumfu rovněž Ján Mihálik

Foto: Martin Mesiarik

Martin Vaculík v souboji o čelo s Patrikem Mikelem
Martin Vaculík v souboji o čelo s Patrikem Mikelem

Poláci dosáhli na desáté zlato v juniorských družstvech

Rybnik – 2. září
Těžké a černé mraky visely nad slezským Rybnikem už dlouho před začátkem finálového závodu mistrovství světa juniorských družstev. Vypadalo to na déšť, avšak nakonec ani nekáplo a polský nároďák se již podesáté stal mistrem světa. Do půlky sice kousali Australané, ale od té doby ani oni nestačili čelit červenobílé mašině. Britové byli poněkud zaskočeni dráhou, takže Dánové byli třetí, byť zpočátku poněkud zaspali.

 

1. Polsko 47
Bartosz Smektala 3 3 3 3 2 14
Kacper Woryna 2 E 2 3 3 10
Maksym Drabik 3 1 3 3 3 13
Dominik Kubera 2 1 3 2 2 10
Rafal Karczmarz DNR
2. Austrálie 37
Jack Holder 2 3 3 2 2 12
Max Fricke 3 0 1 2 1 7
Josh Pickering 1 3 0 1 1 6
Brady Kurtz 3 2 1 3 3 12
Jaimon Lindsey DNR
3. Dánsko 27
Jonas Jeppesen 0 1 2 0 3
Andreas Lyager 1 1 2 0 – 4
Mikkel B. Andersen 0 3 1 – 1 1 6
Patrick Hansen 0 – – – 1 1
Frederik Jakobsen 2 4* 2 3 2 13
4. Velká Británie 13
Robert Lambert 1 2 4* 1 1 0 9
Adam Ellis 2 0 0 0 0 2
Josh Bates 1 0 0 0 0 1
Daniel Bewley E – – – 0
Ellis Perks 0 1 0 1

Žarnovické semifinále překvapení neservírovalo

Žarnovica – 23. července
Zatímco v prvním semifinále evropského šampionátu dvojic v Liberci se bojovalo o postupová místa, to druhé dnes v Žarnovici pohled na páry přetahující se o místo ve finále nenabídlo. Poláci, Rusové a Lotyši v poměrně jednoznačném závodě splnili úlohu favorita a nakonec se šli postavit na stupně vítězů. Domácí tým ve složení Patrik Búri, Jakub Valkovič a Ján Mihálik skončil šestý.

Rusové, Poláci a Lotyši na stupních vítězů
Rusové, Poláci a Lotyši na stupních vítězů

Jediné slovenské vítězství

Slováci na nástupu - zleva Ján Mihálik, Jakub Valkovič, Patrik Búri a Ján Daniel
Slováci na nástupu – zleva Ján Mihálik, Jakub Valkovič, Patrik Búri a Ján Daniel

Žarnovica opět měla velké štěstí ohledně počasí. Pokud jste sem cestovali z Čech, už od Trenčína vaše chmury zaměstnával hustý déšť, který se vám motal do cesty až kamsi za Partizánske. Źarnovici se ovšem vyhnul, protože okolo půl jedné tu spadlo snad jen šest kapek.

Pád Kjastase Puodžukse patřil ke klíčovým okamžikům celého závodu
Pád Kjastase Puodžukse patřil ke klíčovým okamžikům celého závodu

Startovní listina se musela měnit. Ukrajincům nepřijel Aleksander Loktajev, startovali Andrej Kobrin a Stanislav Mělničuk, jemuž ale na vestě zůstala sedmnáctka náhradníka. To samé bylo u Rusů, jimž nedorazil Vadim Tarasenko. Lotyši vyměnili Andrzeje Lebeděvse na Maksima Bogdanovce, Slovinci měli navíc náhradníka Jana Pintara. Mladý junior, který má za sebou zhruba dva domácí závody, však při svém jediném výjezdu na žarnovický ovál upadl.

Patrik Búri se raduje ze své výhry
Patrik Búri se raduje ze své výhry

Moc rozjížděk skončilo v poměru 3:3 nebo 5:1. Z prvních osmi jich maximálním možným rozdílem dopadlo sedm. Hned v rozjížďce s číslem jedna si tradičně slušně nabité tribuny užily pohled na domácí vítězství.

Patrik Búri a Jakub Valkovič porazili 5:1 Bulhary. Od té doby však domácí navzdory veškeré snaze bodovali takřka ve všech případech jen minimálně. Jakub Valkovič vozil nuly a se stejným výsledkem se do depa vrátil také Ján Mihálik, když jej v rozjížďce s číslem patnáct kouč Ján Daniel poslal místo Jakuba Valkoviče do souboje s Poláky.

A v tomto směru za ním vůbec nezaostal Jakub Valkovič
A v tomto směru za ním vůbec nezaostal Jakub Valkovič

Z výsledků domácího týmu 5:1 a 1:5 vybočuje pouze jedenáctá jízda. Vedl v ní Denis Štojs před Nickem Škorjou. Právě na něho útočil Patrik Búri. Na začátku protilehlé rovinky je to oba ve třetím kole koplo. Lépe se zorientoval slovenský závodník, jenž se natáhl pro druhé místo.

 

Konečný verdikt přišel v rozjezdu

Tobias Musielak a Grzegorz Zengota ujíždějí Nicku Škorjovi s Denisem Štojsem
Tobias Musielak a Grzegorz Zengota ujíždějí Nicku Škorjovi s Denisem Štojsem

Bez Martina Vaculíka bylo pro slovenské závodníky pódium a tím pádem postup do finále přece jen daleko. Skončil nakonec šestí, když na seznamu poražených celků měli pouze Milena Maneva a Christo Christova, které na hlavu porazili již v rozjížďce s číslem jedna, o čemž již byla řeč.

Poláci nakonec stanuli na nejvyšším stupni pódia
Poláci nakonec stanuli na nejvyšším stupni pódia

Naproti tomu Poláci, Rusové a Lotyši byli někde jinde než ostatní družstva. Určující pro jejich pořadí byla nejprve rozjížďka s číslem šest. Vedl v Maksim Bogdanovs před Mateuszem Szczepaniakem. Třetí jezdil Kjastas Puodžuks. Bojoval s Grzegorzem Zengotou.

Ve druhém kole o něho Lotyš zavadil u depa. Z tribuny nebyl incident vidět. Polský sudí Wojciech Grodzki posléze vyloučil Kjastase Puodžukse. A původní prohra jeho krajanů 2:4 se pak v repete změnila na výhru 4:2. Maksim Bogdanovs

Viktor Kulakov a Andrej Kudrjašov neměli s postupem sebemenší problém
Viktor Kulakov a Andrej Kudrjašov neměli s postupem sebemenší problém

Rusové a Poláci jen vyhrávali a to v zásadě většinou 5:1. Až narazili sami na sebe v desáté jízdě a Mateusz Szczepaniak vyhrál stylem start – cíl před ruským tandemem Viktor Kulakov – Andrej Kudrjašov.

Oba celky nakonec skončily remízou také celý závod. Proto jely rozjezd. Mateusz Szczepaniak byl suverénní celý den a rovněž tentokrát porazil Andreje Kudrjašova.

 

1. Polsko 27
Grzegorz Zengota 2 1 – 3 2 – 8(2)
Tobiasz Musielak 3 – 0 2 – 3 8(1)
Mateusz Szczepaniak – 3 3 – 3 2 11(1)+3
2. Rusko 27
Viktor Kulakov 3 3 2 1 2 2 13(2)
Andrej Kudrjašov 2 2 1 3 3 3 14(3)+2
3. Lotyšsko 24
Maksim Bogdanovs 3 2 3 0 2 2 12(2)
Kjastas Puodžuks 2 X 2 2 3 3 12(2)
4. Ukrajina 16
Stanislav Mělničuk E 3 3 2 1 1 10
Andrej Kobrin 1 2 2 1 0 E 6(3)
5. Slovinsko 15
Nick Škorja 1 1 1 3 3 X 9
Denis Štojs 0 0 3 – 2 1 6(1)
Jan Pintar – – – X – – 0
6. Slovensko 11
Patrik Búri 3 1 1 2 1 1 9
Jakub Valkovič 2 0 0 0 – 0 2(1)
Ján Mihálik – – – – 0 – 0
7. Bulharsko 6
Milen Manev 1 1 1 E 1 1 5
Christo Christov 0 E 0 1 0 0 1
Všichni účastníci pěkně pohromadě
Všichni účastníci pěkně pohromadě

Foto: Martin Mesiarik a Igor Kelner

Jan Kvěch v thrilleru evropských čtvrtlitrů vybojoval titul vicemistra

Plzeň – 17. a 18. června
Krásné a vyrovnané boje předvádělo o víkendu jednatřicet mladých závodníků v sedle dvěstěpadesátek při premiérovém mistrovství Evropy na plzeňských Borech. Po sobotní dvojici semifinálových závodů postoupili do finále tři z pěti českých reprezentantů. Nejdále to dotáhl Jan Kvěch, nad nímž na pódiu stál již jen čtrnáctiletý Švéd Philip Hellström – Bängs. Filip Šifalda skončil osmý, Petr Chlupáč hned za ním, když však pomáhal vytvořit rozhodující nástupní prostor pro Jana Kvěcha na útok na pozici evropského vicemistra.

Čtvrtlitrová Evropa má českého vicemistra
Čtvrtlitrová Evropa má českého vicemistra

semifinále 1: dvě úvodní česká vítězství s rozdílnými konci

Daniel Šilhán (bílá) letí do čela před Milana Dobiáše (žlutá), Mathiase Rexe (modrá) a Markuse Lila (žlutá)
Daniel Šilhán (bílá) letí do čela před Milana Dobiáše (žlutá), Mathiase Rexe (modrá) a Markuse Lila (žlutá)

Dodávky závodníků zaplnily prostor borského depa, takže pořadatelé nepouštěli za vjezdovou bránu do svého areálu žádná vozidla. Stálo se na prašné cestě vedoucí ke stadiónu od hlavní silnice a klub si pro parkování také pronajal prostor před univerzitní budovou.

Kvůli problémům s vízy nedorazila dvojice ruských zástupců. Milan Dobiáš, jenž byl nominován coby náhradníka pro oba závody, se tak dostal do startovní listiny prvního semifinále. Úderem jedenácté odstartoval netradičně pojatý nástup. Závodníci jezdili v sedlech svých motocyklů jeden po druhém ke startovnímu roštu, kde byli představení divákům a vzali si obvyklou tašku s upomínkovými předměty.

Philip Hellström Bängs na cestě k prvnímu ze svých deseti víkendových triumfů - před Emilem Breumem (modrá), Toni Hyyryläinenem (žlutá) a Andreasem Hviidem (červená)
Philip Hellström Bängs na cestě k prvnímu ze svých deseti víkendových triumfů – před Emilem Breumem (modrá), Toni Hyyryläinenem (žlutá) a Andreasem Hviidem (červená)

Vstup do závodu měli čeští závodníci excelentní. Daniel Šilhán ve druhé jízdě po výborném startu až na cílovou pásku odrážel všechny útok, jimiž ho častoval Mathias Rex. S třemi body se do depa ve čtvrté jízdě vrátil také Petr Chlupáč. Pomohl mu pád Filipa Nizgorskeho, který upadl, když jezdil třetí před pražským závodníkem.

Ten v opakovačce odstartoval za Leonem Flintem, který však špatně spočítal kola. Přestal závodit už na konci třetího a než mu došlo, která bije, směřoval Petr Chlupáč k vítězství. Mezi triumfy obou Čechů vyjel poprvé na ovál Philip Hellström – Bängs. Svým zdrcujícím vítězstvím dal najevo, že právě on bude jedním z hlavních favoritů celého víkendu.

Petr Chlupáč vede před Mathiasem Rexem, Karolem Zupinskim a Toni Hyyryläinenem
Petr Chlupáč vede před Mathiasem Rexem, Karolem Zupinskim a Toni Hyyryläinenem

Cesty obou vítězných Čechů se protnuly v rozjížďce s číslem šest, aby se vzápětí začaly diametrálně rozcházet. Daniel Šilhán ve druhém kole upadl ze čtvrtého místa. Poté už neměl získat ani bod. Už v deváté jízdě se začaly projevovat problémy s motocyklem, takže jablonecký závodník zůstal vyřazený stejně jako Milan Dobiáš.

Petr Chlupáč se v depu raduje z postupu, zatímco jeho otec má oči jen pro motocykl
Petr Chlupáč se v depu raduje z postupu, zatímco jeho otec má oči jen pro motocykl

Naproti tomu Petr Chlupáč nabral v šesté jízdě triumfem stylem start – cíl kurz na stupně vítězů. V rozjížďce s číslem dvanáct se setkal s dvojicí dalších neporažených. Pak už měl čisté skóre jen Philip Hellström – Bängs, který porazil Jonase Knudsena a Petra Chlupáče.
Nakonec se měli sejít na stupních vítězů, k nimž však ještě zbývaly dvě série. Petr Chlupáč suverénně vyhrál třináctou jízdu. Philip Hellström – Bängs svým pátým triumfem v rozjížďce s číslem devatenáct rozhodl pro sebe celý závod, pro něhož se ukázala být klíčová devatenáctá jízda. Jonas Knudsen před ní měl jedenáct bodů, o jeden víc než Petr Chlupáč.

Dána však naprosto nečekaně porazil Němec Leon Maier, jenž dal prozatím do kupy všeho všudy dva body! Hned nato Petr Chlupáč byl nejlepší už od startu, aby se dotáhnul na skóre Jonase Knudsena. Ten však na něho v rozjezdu odstartoval.

1. Philip Hellström – Bängs, S 3 3 3 3 3 15
2. Jonas Knudsen, DK 3 3 2 3 2 13+3
3. Petr Chlupáč, CZ 3 3 1 3 3 13+2
4. Leon Flint, GB 2 3 3 2 2 12
5. Jason Edwards, GB 1 2 3 3 1 10
6. Mathias Rex, DK 2 2 3 2 0 9
7. Karol Zupinski, PL 2 2 1 1 3 9
8. Emil Breum, DK 2 U 2 2 2 8
9. Andreas Hviid, DK 1 1 2 1 2 7
10. Oscar Holstensson, S 0 2 1 2 1 6
11. Leon Maier, D 1 T 0 1 3 5
12. Daniel Šilhán, CZ 3 0 0 E 0 3
13. Tomi Hyyryläinen, FIN 0 T 2 0 1 3
14. Filip Nizgorski, PL X 1 1 1 E 3
15. Markus Maximus Lill, EST 1 1 0 0 0 2
16. Milan Dobiáš, CZ 0 1 0 0 1 2
Jonas Knudsen, Jan Kvěch, Philip Hellström – Bängs a Petr Kvěch byli nejlepší v prvním semifinále
Jonas Knudsen, Jan Kvěch, Philip Hellström – Bängs a Petr Kvěch byli nejlepší v prvním semifinále

 

semifinále 2: Dánové předčili Jana Kvěcha až v rozjezdu

Ladislav Šifalda vypravuje syna Filipa do akce
Ladislav Šifalda vypravuje syna Filipa do akce

Druhého Rusa v odpoledním semifinále již nebylo kým nahradit, takže začalo s patnácti závodníky. Startovní pole však mělo ještě prořídnout. Celina Liebmann, jež svého času po našich oválech proháněla už stopětadvacítku, ve druhé jízdě vedla skoro tři kola. V nájezdu do cílové rovinky třetího však spadla a musela odstoupit se zraněnou rukou.

Po druhé sérii nastala naplánovaná půlhodinová přestávka, protože sanitka pospíchala do nemocnice s Williamem Hedengrenem. Švéd si ve své druhé jízdě poranil nohu, když se dostal příliš blízko k pružným prvkům bariéry. Klepnul si o ně, což jej poslalo do míst, kde měkké mantinely předcházejí v běžné.

Nešťastný vstup do závodu v podání Filipa Šifaldy
Nešťastný vstup do závodu v podání Filipa Šifaldy

Pádem začal také Filip Šifalda. Po jeho kontaktu s Jordanem Palinem se měnily nafukovací vaky, aby při repete chabařovický závodník upadl v první zatáčce znovu. Tentokrát však zvedl motocykl a pustil se do marné stíhačky pro případ, že by někdo odstoupil, zatímco na čele úřadoval Jan Kvěch. Ten svůj triumf zopakoval i v páté jízdě. Začínal sice z třetího místa, avšak ve druhém kole předjel Madse Dalluma a v poslední zatáčce i Sebastiana Blakkita.

Duel Jana Kvěcha (bílá) a Sebastiana Blakkita
Duel Jana Kvěcha (bílá) a Sebastiana Blakkita

Rozjížďka s číslem sedm přinesla trojku i na účet Filipa Šifaldy. Jezdil sice druhý, avšak Henrik Lorentzen si ještě v první kole vytrhnul vypínač zapalování. Chabařovičan byl blízko vítězství i v patnácté jízdě, kde ho ovšem v úvodním výjezdu předjel Sebastian Blakkit. V rozjížďce s číslem devatenáct se dvakrát předjeli s Philipem Olofssonem. Nakonec za delší konec provazu tahal Filip Šifalda, jemuž se tak otevřely brány nedělního finále.

Erik Gundersen sleduje oslavy vítězství Andrease Christensena
Erik Gundersen sleduje oslavy vítězství Andrease Christensena

Do něho mířil také Jan Kvěch. V desáté jízdě marně útočil na vedoucího Andrease Christensena, nicméně čtrnáctou jízdu vyhrál o pověstný parník. Nakonec na Čecha v osmnácté jízdě odstartoval Ben Ernst. Po základní části měl třináct bodů stejně jako Andreas Christensen a Sebastian Blakkit, avšak Dánové mu v rozjezdu nedali šanci.

1. Andreas Christensen, DK 3 2 3 3 2 13+3
2. Sebastian Blakkit, DK 2 2 3 3 3 13+2
3. Jan Kvěch, CZ 3 3 2 3 2 13+1
4. Henrik Lorentzen, DK 3 0 3 2 3 11
5. Jordan Palin, GB 2 3 2 2 2 11
6. Ben Ernst, D 1 3 3 L 3 10
7. Mads Dalum, DK 3 1 2 1 3 10
8. Filip Šifalda, CZ 0 3 2 2 2 9
9. Mateusz Adamczewski, PL 2 1 X 3 1 7
10. Philip Oloffson, S 2 2 1 0 1 6
11. Tim Wunderer, D 1 2 1 1 1 6
12. Jeffrey Sijbesma, NL 0 1 1 2 0 4
13. Gert Heinvee, EST F X 1 1 0 2
14. William Hedengren, S 1 1 – – – 2
15. Celina Liebmann, D X – – – – 0
Sebastian Blakkit, Andreas Christensen a Jan Kvěch byla nejlepší trojice druhého semifinále
Sebastian Blakkit, Andreas Christensen a Jan Kvěch byla nejlepší trojice druhého semifinále

 

finále: strhující závěr

Finalisté všichni pěkně pohromadě
Finalisté všichni pěkně pohromadě

V sobotu bylo v Plzni větrno a pod mraky docela příjemně, v neděli panovalo tropické vedro. Pořadatelé ale skvěle zvládli víkendový čtvrtlitrový maratón po všech stránkách. Startovní listina se řešila do poslední chvíle. Poláci chtěli vidět regulamin, proč je Mateusz Adamczewski až druhým náhradníkem, čemuž by nahrávala i jeho kvalifikace z druhého sobotního semifinále.

Petr Chlupáč padá za zády Bena Ernsta
Petr Chlupáč padá za zády Bena Ernsta

Nicméně losovalo se znovu a definitivní startovní listina se rozdávala až zhruba tři čtvrtě hodiny před závodem. Ať tak či onak, na osmnáctce byl už Andreas Hviid a Polák byl prvním náhradníkem. Nakonec se ale nedostal ke slovu ani jeden z nich.

Početní převahu v poli měli Dánové se sedmi závodníky. Soupeřili s nimi tři Češi, tři Angličané, Němec, Polák a Švéd. A právě on, Philip Hellström – Bängs opět neprohrál jedinou jízdu a stal se šampiónem. O další místa se však rozpoutala úžasná bitva.

Philip Hellström-Bängs kontroluje pohledem Jana Kvěcha
Philip Hellström-Bängs kontroluje pohledem Jana Kvěcha

V rozjížďce s číslem dvě sebral Janu Kvěchovi Leon Flint, když se před Čecha dostal hned s vylétnutím pásky. Petr Chlupáč vzápětí upadl v nájezdu do druhého kola, aby ve čtvrté jízdě Filip Šifalda na konci úvodního kola obral o bod Madse Daluma.

Petr Chlupáč se dočkal bodu v páté jízdě. Předejel Andrease Christensena, jehož po triumfu v semifinále v neděli čekalo jen konečné patnácté místo. Kalich hořkosti si dopil až do dna, protože když v sedmnácté jízdě konečně vedl, zůstal v posledním kole stát s poruchou motocyklu.

Mathias Rex (červená) ve společnosti Filipa Šifaldy (žlutá) a Petra Chlupáče (modrá)
Mathias Rex (červená) ve společnosti Filipa Šifaldy (žlutá) a Petra Chlupáče (modrá)

V rozjížďce s číslem šest létající Švéd porazil Jana Kvěcha, když Filip Šifalda projel metou jako třetí. Chabařovičan se mohl chlubit vítězstvím ve třinácté jízdě, kdy své vedení hájil až na cílovou metu. Tato trojka se pak stala rozhodujícím faktorem na misce vah, proč byl při bodové rovnosti s Petrem Chlupáčem lepší.

Nicméně pražský závodník měl přece jen ještě ve finále sehrát důležitou úlohu. Jan Kvěch totiž neprohrál ani v deváté, ani v šestnácté jízdě. V ní na konci prvního kola předčil Henrika Lorentzena, přes něhož se nakonec dostal i Petr Chlupáč. Ten v rozjížďce s číslem osmnáct sice nevyzrál na Philipa Hellström – Bängse, jako ostatně o celém víkendu nikdo, porazil však Emila Breuma.

Kolize Karola Zupinskeho (bílá) s Leonem Flintem (červená)
Kolize Karola Zupinskeho (bílá) s Leonem Flintem (červená)

Ten měl po čtyřech sériích stejně bodů jako právě Jan Kvěch. Tomu Petr Chlupáč otevřel cestu na pódium, zatímco Emila Breuma svým tuhým odporem po celá čtyři kola poslal na čtvrtou příčku. O jeden bod před Janem Kvěch byl Jonas Knudsen, na něhož pražský závodník narazil v devatenácté jízdě.

Zprvu vedl Sebastian Blakkit, jehož ale Jan Kvěch ve druhém kole předjel. Jonas Knudsen však podobný kousek navzdory veškeré snaze nedokázal. Sebastian Blakkit odolával celá čtyři kola náporu svého krajana. Nepustil ho před sebe a Jan Kvěch mohl slavit titul vicemistra! Jonas Knudsen přitom neměl jasný ani bronz.

Kdyby totiž na závěr vyhrál Leon Flint, musel by s ním do rozjezdu. Opakovalo se vinou pádu Karola Zupinskeho. A v opakovačce se před Leonem Flintem usadil Henrik Lorentzen.

1. Philip Hellström – Bängs, S 3 3 3 3 3 15
2. Jan Kvěch, CZ 2 2 3 3 3 13
3. Jonas Knudsen, DK 3 3 3 2 1 12
4. Emil Breum, DK 2 3 2 3 1 11
5. Leon Flint, GB 3 2 2 2 2 11
6. Sebastian Blakkit, DK 2 1 3 1 2 9
7. Henrik Lorentzen, DK 1 2 2 1 3 9
8. Filip Šifalda, CZ 1 1 1 3 1 7
9. Petr Chlupáč, CZ X 1 2 2 2 7
10. Jason Edwards, GB 1 2 1 2 0 6
11. Mads Dalum, DK 0 3 F 0 2 5
12. Ben Ernst, D 3 0 0 0 1 4
13. Mathias Rex, DK 0 F F 0 3 3
14. Karol Zupinski, PL 2 X E 1 X 3
15. Andreas Christensen, DK 0 0 1 1 E 2
16. Jordan Palin, GB X 1 1 0 0 2
17. Mateusz Adamczewski, PL (res) DNR
18. Andreas Hviid, DK (res) DNR
Jan Kvěch, Philip Hellström – Bängs a Jonas Knudsen stojí na finálovém pódiu
Jan Kvěch, Philip Hellström – Bängs a Jonas Knudsen stojí na finálovém pódiu

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Philip Hellström – Bängs se raduje ze svého triumfu společně se svým týmem
Philip Hellström – Bängs se raduje ze svého triumfu společně se svým týmem

 

 

Pavel Kuchař obhájil, Janu Kvěchovi a Petru Chlupáčovi sebral včerejší primát Karol Zupinski

Divišov – 4. června
Po sobotních závodech ve Slaném měly stopětadvacítky a dvěstěpadesátky postaráno o program také v neděli v Divišově. Zatímco Pavel Kuchař v pátém díle šampionátu kolibříků zopakoval své slánské vítězné tažení, individuální Jawa Cup dvěstěpadesátek vyhrál Polák Karol Zupinski. Včerejší suveréni Jan Kvěch a Petr Chlupáč si vyskočili na nižší stupínky pódia.

Na pódium se tradičně vešli všichni účastníci šampionátu stopětadvacítek
Na pódium se tradičně vešli všichni účastníci šampionátu stopětadvacítek

Diskvalifikace berou vidinu finále A

Odleva Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Lukáš Vinter stojí u startovací pásky
Odleva Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Lukáš Vinter stojí u startovací pásky

Dle slov pořadatelů skropil nad ránem středočeský městys vydatný půlhodinový slejvák, ale dráha jakoby o něm nevěděla. K dalšímu pokračování šampionátu stopětadvacítek dorazilo jedenáct závodníků. Sebastian Kössler nakonec odjel předčasně, takže se musela přelosovat startovní čísla. Daniel Klíma nakonec místo šestky startoval se sedmičkou.

Finále A: Lukáš Vinter (modrá) a Pavel Kuchař (červená) bojují o vedení před zrakem Jana Jeníčka
Finále A: Lukáš Vinter (modrá) a Pavel Kuchař (červená) bojují o vedení před zrakem Jana Jeníčka

Číslo s dobrou pověstí mu ovšem moc štěstí nepřineslo. V rozjížďce s číslem sedm suverénně vedl, ovšem v předposlední zatáčce vyjel z trati a byl vyloučen. Diskvalifikací za tento přestupek jsme dnes viděli nespočet. Postihly kupříkladu Michala Bašteckého a také Jaroslava Vaníčka. Ten se v první jízdě blýsknul skvělým soubojem s Janem Jeníčkem, jemuž po dlouhém boji sebral vítězství.

Jan Jeníček se po závodě ve Slaném dostal opět na stupně vítězů
Jan Jeníček se po závodě ve Slaném dostal opět na stupně vítězů

V rozjížďce s číslem devět Jaroslav Vaníček vzdoroval Lukáši Vinterovi, který jej nakonec přece jen udolal. Pražanova smolná diskvalifikace za opuštění trati na závěr základní části přišla po skvělém duelu s Pavlem Kuchařem. Po žďuchačce se suverénem letošních kolibříků Jaroslav Vaníček vyhrál, avšak rozhodčí František Kalina mu posléze tři body musel odebrat.

Ve finále A dotáhl Pavel Kuchař další vítěznou sérii do maximálního konce. O společnost na stupních vítězů se mu postarali Lukáš Vinter a Jan Jeníček.

 

Jan Kvěch, Karol Zupinski a Petr Chlupáč na pódiu Jawa Cupu
Jan Kvěch, Karol Zupinski a Petr Chlupáč na pódiu Jawa Cupu

Nádherný závod nepokazilo počasí

Individuální Jawa Cup jelo nakonec deset závodníků
Individuální Jawa Cup jelo nakonec deset závodníků

Ve startovním poli dvěstěpadesátek chyběl oproti včerejšku Daniel Šilhán, který už ve Slaném poznal, že jeho rameno pochroumané v Teterowě ještě nesnese plnou zátěž. Nepřijel také Stefan Pongratz, jenž na závěr slánského Jawa Cupu upadl. Toho nahradil krajan Max Troidl, jehož jsme už v Čechách párkrát viděli se stopětadvacítkou.

Milan Dobiáš (žlutá) v úchvatném souboji s Mateuszem Adamczewskim
Milan Dobiáš (žlutá) v úchvatném souboji s Mateuszem Adamczewskim

Meteorologové slibovali déšť prakticky na celém českém území. V Divišově se začalo mračit okolo půl druhé. První větší déšť přišel po páté jízdě a asi deset minut se čekalo na další rozjížďku. Horší to bylo, když se rozpršelo v osmé jízdě.

V rozjížďce s číslem devět upadl Mathias Rex. Jezdci odjeli do depa, setmělo se, vítr kácel deštníky a popelnice. Naštěstí brzy přestalo pršet a jen okolo dvanácté z patnácti jízd trošku mrholilo.

Petr Chlupáč pronásleduje Karola Zupinskeho
Petr Chlupáč pronásleduje Karola Zupinskeho

Závod nabídl dramatickou podívanou, hodně se předjíždělo. Hned na úvod se Sebastian Blakkit dostal do čela z třetí příčky. Hned vzápětí se Petr Chlupáč a Filip Šifalda honili celá tři kola. A rozjížďka s číslem osm se stala jízdou dne, když se Milan Dobiáš a Mateusz Adamczewski čtyřikrát předjeli.

Karol Zupinski rozhodl o svém triumfu již prakticky v rozjížďce s číslem tři. Jan Kvěch sice nejlépe odstartoval, avšak na konci prvního kola ho polský závodník předjel. Situací na hrotu průběžné klasifikace míchal Mathias Rex. Odstartoval v jak na Jana Kvěcha v šesté, tak i na Karola Zupinskeho v deváté jízdě. V obou případech však dánský borec nedotáhnul své úsilí do vítězného konce.

Mistrovství republiky 125 ccm na krátké dráze:

1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 6 18
2. Lukáš Vinter, Praha 3 3 3 2 4 15
3. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 3 3 2 12
4. Daniel Klíma, Divišov 2 L 2 3 3 10
5. Michal Baštecký, Praha 3 3 L 3 2 11
6. Jaroslav Vaníček, Praha 3 2 2 L 1 8
7. Mateusz Lopuski, PL 1 L 3 1 3 8
8. Vojtěch Šachl, Divišov 2 3 1 L 2 8
9. Jakub Exler, Praha 1 2 2 2 1 8
10. Bruno Belan, Slaný 2 E 1 2 3 8

Poznámka: závod se konal na prostřední dráze, Sebastian Kössler nakonec do závodu nenastoupil

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV DIV TOT
8.4. 2.5. 13.5. 20.5. 4.6.
1. Pavel Kuchař, Praha 18 17 18 15 18 86
2. Lukáš Vinter, Praha 12 15 11 14 15 67
3. Michal Baštecký, Praha 13 13 11 12 11 60
4. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 10 18 8 59
5. Jan Jeníček, Pardubice 11 7 13 11 12 54
6. Bruno Belan, Slaný 10 8 15 9 8 50
7. Vojtěch Šachl, Divišov 9 11 8 8 8 44
8. Daniel Klíma, Divišov 6 7 11 9 110 43
9. Jakub Exler, Praha 8 5 7 10 8 38
10. Milan Dobiáš, Chabařovice 15 NS NS NS NS 15
11. Vojtěch Zamazal, Slaný NS NS 7 7 NS 14
12. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 8 8
13. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS 3 NS NS 3
Karol Zupinski si odvezl největší pohár do Polska
Karol Zupinski si odvezl největší pohár do Polska

Jawa Cup 250 ccm:

1. Karol Zupinski, PL 3 3 3 3 3 15
2. Jan Kvěch, Praha 2 3 3 3 3 14
3. Petr Chlupáč, Praha 2 2 3 2 2 11
4. Filip Nizgorski, PL 1 1 1 3 3 9
5. Sebastian Blakkit, DK 3 1 2 1 2 9
6. Mathias Rex, DK 3 2 X 2 1 8
7. Filip Šifalda, Chabařovice 1 0 2 2 1 6
8. Mateusz Adamczewski, PL 1 2 2 1 0 6
9. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 3 1 1 0 5
10. Max Troidl, D 2 X 1 0 2 5
11. Alexandra Schauer, D 0 E 0 0 1 1

Foto: Jiřina Šifaldová