Třetí sestřička přijde později

Česká Třebová – 20. března
Na jarní úvod závodní sezóny se těší také knížky s plochodrážní tematikou. Stoleček vydavatelství Antonín Škach – Angličtina v České Třebové se prvně objeví příští sobotu při evropském šampionátu družstev v Pardubicích. Nabídne také tituly se svým rukopisem. Slánská sedmdesátka aneb od padesátého doleva a smykem si již řadu čtenářů našla. Ale Březolupská šedesátka aneb historie ploché dráhy na slovácké návsi se širší veřejnosti bude prezentovat vůbec poprvé. K mání budou také poslední kousky starších vydání Ročenek, protože Česká plochodrážní ročenka 2024 prochází závěrečnými korekturami a ke svým větším sestřičkám se připojí tradičně v dubnu. Pro zájemce je poslední šanci zadat si reklamu a dostat svůj inzerát do barevné části a své logo na titulní stránku k Václavu Milíkovi.

Tyto plochodrážní sestřičky najdete na prodejních stolcích jarních závodů | foto Antonie Škachová

 

K pražskému nebi se už zvedala páska

Praha – 19. března
Úterní trénink na Markétě už umožnil borcům starty na pásku. Této možnosti využili prozatím Daniel Klíma, Adam Bubba Bednář a Jan Macek. Dráha byla dle Zdeňka Schneiderwinda výtečná, což dává skvělé vyhlídky na úterní přebor. Ještě před ním se v Praze zítra uskuteční další trénink.

Extraligové soupisky spatřily světlo světa

Pardubice – 20. března
V roce 2024 nahrazuje tým startující v uplynulých čtyřech sezónách v Liberci celek Speedway club Dynamax Žarnovica. Česká Extraliga se vrací do slovenské Žarnovice po pěti letech, v letošním roce však patří tento tým k velkým favoritům, vzhledem k aktivní účasti třetího jezdce planety Martina Vaculíka v jejich barvách. Ostatně soupisky dávají tušit, že soutěž bude pořádně dramatická.

 

Česká Extraliga bude určitě zajímavou soutěží i vzhledem ke startu dalších dvou jezdců nejprestižnějšího seriálu, našeho Jana Kvěcha v barvách pražského Olympu a Andžejse Lebeděvse, který startuje v posledních letech za Pardubice. Nesmírně vyrovnaný tým má i čtvrtý účastník soutěže ze Slaného.

V příloze naleznete sestavy družstev tak jak je jednotlivá družstva nahlásila ještě před uzávěrkou soupisek, aby vyhověla zájmu některých sdělovacích prostředků připravujících souhrnné přehledy plochodrážních soutěží.

V úterý se začíná naostro nejen v Praze, ale i v celé zemi

Praha – 20. března
Všechno tady už kdysi bylo. Závody s názvem Velká cena UNITOP již několikrát pražskou sezónu otevřely. Příští úterý v ní nepůjde o sedmnáctku na českou velkou cenu, ačkoliv kdo ví, zda přece jen někdo na šéfstvo Markéty nezapůsobí. Každopádně první přebor přivede do boxů takřka kompletní českou špičku. Nejen proto, že na jaře každý prahne po závodní akci, ale také kvůli reprezentačním vestám.

 

První závod českého přeboru pošle jednoho závodníka do kvalifikace SGP a dva do SEC. „Předpokládáme, že u nás bude kompletní domácí špička,“ říká Pavel Ondrašík. „Kromě Vaška Milíka, který bude v Anglii, a Honzy Kvěcha. Ten také něco má.“

Od jarního závodu s jasným lákadlem v podobě sedmnáctky na SGP v Praze se již pražský klub odklonil v předcovidových dobách. Jaké tedy bude vodítko pro určení majitelů divoké karty a obou postů náhradníka?

„Pro to bude stěžejnější extraliga,“ připomíná Pavel Ondrašík mítink s datem šestnáctého dubna. „To bude porovnání lepších jezdců. A diskriminovat někoho, kdo by nejel přebor, není fér.“

Na Markétě startuje v úterý česká plochodrážní sezóna | foto Antonín Škach