Günther Korn měl pravdu

Inzell – 23. března
Tohle je naprosto šílené, jsou to léta, kdy byl v Inzellu jako vítěz vyhlašován Němec. Těmito větami začal vyhlašování vítězů prvního finále ledařského světa známý spíkr Günther Korn. A vskutku, Max Niedermaier ve finálové rozjížďce sebral vítězství Martinu Haarahiltunenovi a ujal se vedení v průběžné klasifikaci.

Stupně vítězů: zleva Martin Haarahiltunen, Max Niedermaier a Heikki Huussko | foto Pavel Fišer

 

Jasper Iwema padá za zády Franze Zorna (červená), Maxe Koivoly (bílá) a Stefana Svenssona (žlutá) | foto Pavel Fišer

Pět tisíc šest set diváků ve vyprodané hale Maxe Aichera dalo průchod emocím především ve finálové jízdě. V její poslední zatáčce Max Niedermaier přelstil úřadujícího světového šampióna a proburácel pod šachovnicovou vlajkou jako vítěz.

Domácí fanoušci nadšeně slavili jeho triumf. O to víc, když Hans Weber po pádu ve čtrnácté jízdě závod nedokončil. A dokonce musel na vyšetření do nemocnice. A aby těch nervů zástupců hostitelské země nebylo snad málo, na Němcově triumfu měl klíčový podíl jiný Němec.

Max Niedermaier totiž vyšel z rozjížďky s číslem osmnáct bodově naprázdno. V kolonce celkového skóre se mu objevila jedenáctka. K ní v devatenácté jízdě mířil rovněž Jimmy Hörnell Falk, který hned na úvod Maxe Niedermaiera porazil.

Max Niedermaier (žlutá) přijímá gratulace od Martina Haarahiltunena (modrá) | foto Pavel Fišer

Než si však přítomní stačili vyjasnit, zda by reglementy poslali do finále Němce či Švéda, zasáhl Markus Jell. Ledařský exmistr České republiky, který k nám jezdí také coby flat tracker, ale rozjížďku s číslem devatenáct vyhrál. A Jimmy Hörnell Falk mohl s deseti body na stupně vítězů zapomenout.

Konec dobrý, všechno dobré, pro Němce nepochybně. „Pořád mi to nedochází,“ dostával Max Niedermaier ze sebe první slova. „Měl jsem kousek štěstí. Martin se podíval doleva a já ho předjel zprava. A rád bych poděkoval také Güntheru Bauerovi za půjčení přední vidlice, když se moje rozbila při pádu.“

Byl to hodně turbulentní podvečer v Inzellu. Již nejbližší budoucnost ukáže, zda vyjde předpověď Günthera Korna. Na svůj mikrofon se nechal slyšet, že na titul má šanci deset závodníků. Nedělní odpoledne v bavorské hale k tomu dozajista řekne svoje.

Andrej Diviš (červená) zápolí s Charly Ebnerem | foto Pavel Fišer

 

1. Max Niedermaier, D 2 3 3 3 0 3 11
2. Martin Haarahiltunen, S 3 3 1 3 3 2 15
3. Heikki Huusko, FIN 3 2 3 3 2 1 14
4. Aki Ala-Riihimäki, FIN 2 2 2 3 3 0 12
5. Jimmy Hörnell Lidfalk, S 3 1 3 1 2 10
6. Markus Jell, D 1 2 2 2 3 10
7. Stefan Svensson, S 2 3 2 2 1 10
8. Franz Zorn, A 3 0 1 2 2 8
9. Max Koivula, FIN 1 1 2 2 1 7
10. Johann Weber, D X 3 3 X – 6
11. Charly Ebner, A 0 2 X 1 2 5
12. Jimmy Olsen, S 2 1 1 1 0 5
13. Jasper Iwema, NL F 0 0 1 3 4
14. Andrej Diviš, CZ 1 1 0 0 1 3
15. Benedikt Monn, D 1 0 X 0 0 1
16. Franz Mayerbüchler, D 0 0 1 0 F 1
17. Christoph Kirchner, D (res) 1 1
18. Maximilian Niedermaeier, D (res) DNR
Markus Jell (modrá) jde do čela devatenácté jízdy před Stefana Svenssona (bílá) a Jimmy Hörnella Falka (žlutá) | foto Pavel Fišer

Martin Haarahiltunen byl nejrychlejší

Inzell – 22. března
Světový ledařský šampionát v Inzellu začíná až dnes úderem páté hodiny odpolední. Tak to bere běžný fanoušek, který si pořídil lístek do Max Aicher Areny. Ale motory ledařských speciálů zde bouřily již při pátečním tréninku. Jako nejrychlejší se ukázal obhájce světového titulu Martin Haarahiltunen.

 

Franz Zorn se může spolehnout na servis svého mechanika Davida Lizáka | foto Pavel Fišer

Dvě kola s pevným startem obkroužil za 30,6 a poté za 30,3 sekundy, což představuje průměrnou rychlost okolo pětadevadesáti kilometrů v hodině. „Docela mě to překvapilo,“ netajil se na tiskové konferenci. „V prosinci jsem si vážně zranil páteř a od té doby jsem mohl trénovat jen trochu. Ale zranění není ten problém, to je spíš kondice. Ale o trénink šel docela dobře, uvidíme, jak se se závodním víkendem vypořádá moje tělo.“

Ostatně soupeři nebyli příliš daleko. Znovu korunovaný král evropských ledů Franz Zorn zajel jen o čtyři desetiny pomalejší čas. „V tréninku je každý rychlý,“ nechal se slyšet se starou a osvědčenou pravdou. „Ale se svými třicetiletými zkušenostmi už nejsem ani divoký, a konec konců ani mladý, takže trénink beru volněji. Ale doufám, že to bude dobrý víkend, jsem rád, že ledová plochá dráha v Inzellu pokračuje, mám to sem jen asi třicet kilometrů.“

Andrej Diviš na inzellském ledě | foto Pavel Fišer

Andrej Diviš v první tréninkové jednotce upadl, ve druhé zajel čas 32,6 vteřiny. Do Inzellu přijel také Lukáš Hutla, který bude ve skupině fanoušků ten nejzasvěcenější. V příštím závodě v Heerenveenu se může objevit ve startovní listině coby náhradník. Musí ale uspět v pátečním Poháru Roelofa Thijse.

A snad aby Čechů v Inzellu nebylo málo, závody rozhoduje jako sudí Tomáš Topinka. A v neposlední řadě David Lizák, který šroubuje na motocyklech Franze Zorna.