Archiv autora: Petr Moravec (ZP Pardubice)

Finále evropských třiadvacítek přinese jedině sobotní triumf

Pardubice – 19. května
Pardubický plochodrážní stadión se v sobotu stane svědkem prvního z šesti letošních závodů ranku mistrovství světa nebo Evropy, které budou moci diváci ve Svítkově letos navštívit. Tím prvním je závod mistrovství Evropy jezdců do 23 let. Naši mladíci, kterým vévodí úspěšný trojlístek jezdců, kteří se kvalifikovali do finále mistrovství světa juniorů, nově nazvané SGP2 by rádi postoupili po dvou letech do finále této soutěže.


Tipujte:

Kdo v sobotu vyhraje pardubické evropské finále U23?

View Results

Loading ... Loading ...

Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Daniel Klíma na stupních vítězů pardubické juniorky minulé pondělí| foto Karel Herman

Elitní mladíci Jan Kvěch, Daniel Klíma a Petr Chlupáč budou doplněni Bruno Belanem a Jakubem Exlerem. Původně byl v nominaci po velmi dobrém výkonu v nedávném pardubickém juniorském závodě Pavel Kuchař, ale jeho zranění ze závodu v Polsku ho na start nepustí.

Nový manažer národního týmu Zdeněk Schneiderwind jmenoval do sestavy Michala Bašteckého, ten se však reprezentace vzdal a tak dostal příležitost Jakub Exler.

Pozvánku do národního týmu dostal také Bruno Belan | foto Karel Herman

Bohužel na start této soutěže nemohou jezdci, kterým není v den závodu 16 let, jinak by zcela určitě bojovali o reprezentační vestu i Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček.

Předpokládáme, že naším největším soupeřem v boji o postup bude tým Velké Británie. Jeho největším esem je bezesporu Dan Bewley. Stálý účastník seriálu Grand Prix, nejkvalitnější světové soutěže bude bezesporu i největší hvězdou závodu, kvalitní jsou i jeho týmový partneři a tak čekáme především souboj o vítězství mezi Brity a naším celkem. Třetím účastníkem je tým Francie a především Steve Goret udělal výrazný krok ve výkonnosti.

Původně zde spolu s naším týmem, Brity a Francouzi měl startovat tým Holandska, ale ten se týden před závodem odhlásil. Diváci by tak měli na startu jako čtvrtý tým vidět evropský výběr z jezdců Slovinska, Německa a jeden z Holandska.

Jakub Exler je posledním mužem sestavy Zdeňka Schneiderwinda | foto Antonín Škach

Ve druhém semifinále se 18. června v Elgane představí týmy Švédska, Německa, Norska a Lotyšska. Ve finále 2. října v Krakově startují první dva týmy loňského roku Polsko a Dánsko. Ty doplní vítězové obou semifinálových závodů z Pardubic a Elgane.

To pardubické začne ve Svítkově v sobotu úderem patnácté hodiny. Trénink závodu je naplánován na jedenáctou hodinu.

Sestavy sobotního semifinále ME do 23 let v Pardubicích:

Velká Británie: 1 Dan Bewley, 2 Tom Brennan, 3 Drew Kemp, 4 Jordan Palin, 17 neobsazeno
Team Europe: 5 Celina Liebmann (D), 6 Mika Meijer (NL), 7 Miran Praznik (SLO), 8 a 18 neobsazeno
Francie: 9 Steven Goret, 10 Mathias Tresarrieu, 11 Tino Bouin, 12 Thomas Valladon
Česká republika: 13 Daniel Klíma, 14 Jakub Exler, 15 Petr Chlupáč, 16 Bruno Belan, 20 Jan Kvěch

Slovensko je novým soupeřem českého juniorského nároďáku

Pardubice – 28. července
V sobotu 15. srpna se vrátí na plochodrážní ovály také závody kategorie mistrovství světa. Stejně jako v případě národní evropské premiéry po prvním uvolnění přísných hygienických předpisů stane se tak v Pardubicích. Česká juniorská reprezentace bude bojovat o jedno postupové místo do finále v Holstedu s týmy Austrálie, Lotyšska a poprvé v historii vyjede do závodu této kategorie i tým Slovenska.


Tipujte:

Který tým postoupí z Pardubic do finále?

View Results

Loading ... Loading ...

Původně měl být tím čtvrtým týmem tým Švédska, jeho federace však přihlášku stáhla, vzhledem k tomu, že Švédsko bylo naší zemí označeno jako rizikové a byl požadován negativní test na covid. Stalo se tak vlastně jen pár hodin před tím, než bylo oznámeno, že tato povinnost pro severskou zemi u nás končí.

V pátek dopoledne tak hrozilo zrušení pardubického závodu, protože se třemi družstvy by nebyl hodný svého názvu. Usilovná diplomatická práce a vstřícnost Jakuba Zliechovce, šéfa slovenské ploché dráhy, přinesla nakonec pro mnoho nečekané řešení.

Do závodu v Pardubicích se dodatečně přihlásil tým Slovenska a lidé kolem ploché dráhy v této zemi mají právo být spokojeni se svoji prací. Patří mezi sedm zemí, které jsou schopny postavit tým v juniorských závodech mistrovství světa, což je v této zvláštní době skvělá zpráva.

MS juniorských družstev 2020:

15.8. semifinále Pardubice CZ vs. AUS vs. LAT vs. SK
5.9. finále Holsted PL vs. DK vs. GB vs. vítěz semifinále
Slovenští junioři na nástupu před červencovým šampionátem své země: zleva Rastislav Ciferský, Ján Mihálik, Jakub Valkovič a David Pacalaj

Foto: Eva Palánová

Václav Milík je finalistou SEC 2020

Pardubice – 8. června
FIM Europe spolu s polskou společností Onesport, promotérem závodů mistrovství Evopy na ploché dráze, dnes informovala, že letošního mistra Evropy na ploché dráze určí seriál pěti závodů konaných během čtyř týdnů výhradně na polských stadionech. Po zrušení kvalifikačních závodů a challenge o účast v seriálu nominovala řídící komise k pěti nejlepším jezdcům loňské sezóny dalších deset předních jezdců.

 

Václav Milík pojede evropský šampionát
Václav Milík pojede evropský šampionát

Především i na základě výsledků v uplynulých letech byl mezi elitu, která bude bojovat nejenom o titul mistra starého kontinentu, ale také o účast v seriálu Grand prix 2021, kam vítěz tohoto šampionátu poprvé v historii postoupí, nominován český plochodrážní jezdec Václav Milík. Jezdec, který už v minulosti v letech 2016 a 2017 obsadil v šampionátu druhé i třetí místo.

Seriál začíná 4. července v Toruni kde také celá soutěž 29. července soutěž vyvrcholí.

Startovní listina:

1 Mikkel Michelsen, DK
2 Grigorij Laguta, RUS
3 Leon Madsen, DK
4 Kacper Woryna, PL
5 Bartosz Smektała, PL
6 Andrzej Lebeděvs, LAT
7 Nicki Pedersen, DK
8 Václav Milík, CZ
9 Krzysztof Kasprzak, PL
10 Michael Jepsen Jensen, DK
11 Robert Lambert, GB
12 Andrei Kudrjašov, RUS
13 Kai Huckenbeck, D
14 David Bellego, F
15 Peter Ljung, S

Termíny finálového seriálu:

4. 7. Toruň
8. 7. Bydhošť
15. 7. Gniezno
22. 7. Rybnik
29. 7. Toruň

Foto: Pavel Fišer

Václav Milík jedničkou Pardubického kraje

Pardubice – 9. března
Pardubická krajská organizace ČUS, Pardubický kraj a Deníky vyhodnotily ve čtvrtek večer 15. ročník ankety Nejúspěšnější sportovec Pardubického kraje, která byla cílena na výsledky sportovců v roce 2017.

 
Zřejmě poslední ocenění za výsledky loňského roku převzal z rukou René Živného, radního Pardubického kraje zodpovědného za sport, volnočasové aktivity, cestovní ruch a informatiku pardubický plochodrážník Václav Milík.

 
Náš klub, stejně jako Václav Milík děkuji touto cestou všem těm, co jej zařadili na svůj hlasovací lístek a věřte, že si všichni vážíme tohoto ocenění, protože dostat jej v takové konkurenci mnoha skvělých sportovců opravdu potěší. Zároveň si také nesmírně vážíme toho, jak vysoko je mezi občany Pardubického kraje hodnocen závod o Zlatou přilbu a to nás speciálně v roce kdy se uskuteční 70. Ročník závodu těší a především zavazuje.

 

Foto: Milan Křiček

Motocykly budou na pardubickém zámku i na svítkovském stadiónu

Pardubice – 15. srpna
Sport, kultura, zábava a hlavně nadšení dětí i jejich rodičů – to je symbol léta v Pardubicích, který je už druhým rokem reprezentován jeho Sportovním parkem umístěným v parku Na Špici a v prostorách zámku. Ten loňský předčil všechna očekávání pořadatelů, médií i veřejnosti když jej navštívilo kolem 370 000 lidí. Proto se v letošním roce dočkal své druhé edice.

 

Dnes najdete plochodrážní motocykly před pardubickým zámkem
Dnes najdete plochodrážní motocykly před pardubickým zámkem
Historický plochodrážní JAP se skvěle vjímá před renesančním skvostem Pardubic
Historický plochodrážní JAP se skvěle vjímá před renesančním skvostem Pardubic

Stejně jako v loňském roce je jeho nedílnou součástí i prezentace pardubického motocyklového sportu. Je rozdělen do dvou dnů. Během toho prvního se dnes v prostorách pardubického zámku prezentují AMK ZP Pardubice a pardubické motokrosové středisko.

Ve středu se pak akce přesune na plochodrážní stadion do Svítkova. Zde nejprve od 16 hodin mohou být zájemci svědky přípravy nejmladší plochodrážní reprezentace na závody letošního mistrovství světa v Pardubicích, Praze a francouzském Morizes.

Od osmnácti hodin se pak uskuteční mistrovský závod Flat Tracku a závod motokrosařů, když se plochodrážní stadion za oběma brankami vylepšil o prvky klasické motokrosové dráhy.

Pardubická plochá dráha se má rozhodně čím chlubit
Pardubická plochá dráha se má rozhodně čím chlubit

Foto: AMK ZP Pardubice

Všechny kousíčky víkendového puzzle jsou na svých místech

Pardubice – 16. září
Manažer plochodrážního závodu o Zlatou přilbu dnes založil poslední puzzle do startovní listiny závodu o 67. Zlatou přilbu města Pardubic. Dopolední telefon od Mateje Žagara a e-mail s podepsaným kontraktem Troye Batchelora byly tím posledním dílkem, který potřeboval k tomu, aby dokončil seznam třiceti šesti závodníků bojujících v neobvyklém závodě o cennou trofej.

 

 

Víkend plný primátů

Loni si krásnou trofej odvezl Chris Holder, který je na snímku se startmaršálem Jaroslavem Kockem
Loni si krásnou trofej odvezl Chris Holder, který je na snímku se startmaršálem Jaroslavem Kockem

Není ve světě závod, ve kterém by na startu bylo tolik jezdců a i počet třicet dva rozjížděk, v nichž se rozhoduje o vítězi, je unikátní. Navíc se na plochodrážním stadionu ve Svítkově uskuteční v pátek závod o Zlatou stuhu juniorů.

Ta je mimochodem také nejstarším volným juniorským závodem a startuje v něm 24 jezdců. Dvanáct jezdců bude na motocyklech o objemu do 250 ccm bojovat v Jawa Cupu.

Sobotní finále mistrovství světa, které se uskuteční v Pardubicích posedmé, přivede na start 18 jezdců. Pozorný čtenář tak jistě už spočetl, že v Pardubicích bude o tomto víkendu závodit celkem 92 závodníků i s náhradníky v celkem devadesáti jízdách. To je něco, co si nedovolí nikdo na světě.

 

Nesporná kvalita

Nejsledovanější je samozřejmě závod o Zlatou přilbu. Přes konkurenci nejprestižnější a pro jezdce ekonomicky nejzajímavější polské ligy, jež samozřejmě odčerpala sedm jezdců Grand Prix, se v neděli představí ve Svítkově tak kvalitní startovní listina, že odborníci už dnes předpovídají, že jen famózní výkon některého z českých jezdců by mohl ukončit čekání na vítěze z domácích luhů a hájů.

Tomáš Topinka si svůj primát posledního českého vítěze udržuje již devatenáct let
Tomáš Topinka si svůj primát posledního českého vítěze udržuje již devatenáct let

Tomáš Topinka, který v roce 1996 naposledy nechal v Pardubicích zaznít naši hymnu na počest vítěze, je už nyní nejdéle čekajícím českým vítězem na svého následovníka.

Aleš Dryml nebude mít na startu svého parťáka z klubu Václava Milíka. Ten patří mezi čtrnáctku skvělých jezdců bojujících o polský titul a tak je z našich jezdců tím kdo by mohl pomýšlet nejvýše. Tomáš Suchánek, Eduard Krčmář, Matěj Kůs, Zdeněk Holub, Hynek Štichauer a Martin Málek jsou spolu s Alešem Drymlem sedm statečných, kteří svedou boj s velkou kvalitou.

Proti nim bude totiž stát také sedm účastníků letošního Grand Prix. Tři z nich letos vyhráli čtyři závody z devíti a to už je výrazné potvrzení předešlých slov. Některou z velkých cen dokázalo během své kariéry vyhrát osm jezdců nedělního závodu.

 

Ekonomické aspekty divákovy kapsy

Mezi diváky potkáte i slavná esa minulosti jako jsou na snímku Antonín Kasper a Josef Hoffmeister
Mezi diváky potkáte i slavná esa minulosti jako jsou na snímku Antonín Kasper a Josef Hoffmeister

Co víc k tomu dodat než jenom jména a také to, že začátek je v neděli ve dvanáct hodin. Za vstupenku diváci nedají více než 900 korun, ale závod mohou z míst na sezení vidět i od 300 korun a z míst na stání za 200 korun. Připraveny jsou i rodinné vstupenky, za něž čtyřčlenná rodina dá 600 korun. Páteční závody s cenou cena 150 a 100 Kč pak začínají v sedmnáct, sobotní se vstupným od 400 korun ve čtrnáct hodin.

Startovní listiny pardubického super víkendu:

 41. Zlatá stuha:

1 Max Fricke, AUS
2 Mikkel B. Andersen, DK
3 Nikolaj B. Jakobsen, DK
4 Hannes Gast, D
5 Richard Geyer, D
6 Michael Härtel, D
7 Steven Mauer, D
8 Roland Benkö, H
9 Nicolas Vicentin, I
10 Damian Drozdz, PL
11 Adrian Gala, PL
12 Krystian Pieszczek, PL
13 Kacper Woryna, PL
14 Žiga Kovačič, SLO
15 Nick Škorja, SLO
16 Michal Tomka, SK
17 Patrik Búri, SK
18 Victor Palovaara, S
19 Stanislav Mělničuk, UA
20 Zdeněk Holub, CZ
21 Eduard Krčmář, CZ
22 Patrik Mikel, CZ
23 Ondřej Smetana, CZ
24 Michal Škurla, CZ

2. Jawa Cup:

Česká republika: 1 Kryštof Rybář
2 Josef Novák
Anglie: 3 Jack Smith
4 Zach Wajtknecht
Polsko: 5 Igor Kopec-Sobczynski
6 Marcin Turowski
Německo: 7 Darrel de Vries, NL (DMSB)
8 Niels Oliver Wessel
Dánsko/Anglie: 9 Kenneth B. Jurgensen
10 Kyle Bickley
Francie/Česká republika: 11 Steven Goret
12 Kryštof Rybář

Juniorské mistrovství světa:

1 Viktor Kulakov, RUS
2 Brady Kurtz, AUS
3 Mikkel Michelsen, DK
4 Nikolaj B. Jakobsen, DK
5 Stefan Nielsen, GB
6 Bartosz Zmarzlik, PL
7 Zdeněk Holub, CZ
8 Mikkel Bech Jensen, DK
9 Valentin Grobauer, D
10 Pawel Przedpelski, PL
11 Anders Thomsen, DK
12 Victor Palovaara, S
13 Andrzej Lebeděvs, LAT
14 Max Fricke, AUS
15 Eduard Krčmář, CZ
16 Emil Grondal, DK
17 Ondřej Smetana, CZ
18 Patrik Mikel, CZ

67. Zlatá přilba města Pardubice:

1 Sam Masters, AUS
2 Rohan Tungate, AUS
3 Fritz Wallner, A
4 Jurica Pavlic, CRO
5 Hans N. Andersen, DK
6 Niels Kristian Iversen, DK
7 Peter Kildemand, DK
8 Timo Lahti, FIN
9 Ben Barker, GB
10 Chris Harris, GB
11 Richard Worrall, GB
12 Andrej Kudrjašov, RUS
13 Tobias Busch, D
14 Martin Smolinski, D
15 Kvein Wölbert, D
16 Norbert Magosi, H
17 Alessandro Milanese, I
18 Nicolas Vicentin, I
19 Patryk Dudek, PL
20 Stanislaw Burza, PL
21 Krzysztof Kasprzak, PL
22 Troy Batchelor, AUS
23 Aleksander Čonda, SLO
24 Denis Štojs, SLO
25 Matej Žagar, SLO
26 Andreas Jonsson, S
27 Peter Ljung, S
28 Jacob Thorsell, S
29 Stanislav Mělničuk, UA
30 Zdeněk Holub, CZ
31 Aleš Dryml, CZ
32 Eduard Krčmář, CZ
33 Matěj Kůs, CZ
34 Martin Málek, CZ
35 Tomáš Suchánek, CZ
36 Hynek Štichauer, CZ
R1 Jaroslav Petrák, CZ
R2 Jan Holub, CZ

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Karel Herman a Mirek Horáček