Petr Chlupáč ani jednou neprohrál

Chabařovice – 18. června
Současný personální stav české ploché dráhy málem zapálil plamínek kahánku jednatřicátého Memoriálu Jiřího Hurycha. Ačkoliv Daniel Klíma musel odjet na evropský challenge, startovní listina čítala devět jmen. Jestli se podnik bude vůbec započítávat do celkové klasifikace přeboru, rozhodne sportovní komise ve čtvrtek. Pozitivní však zůstává, že v Chabařovicích po třech letech zabouřily plochodrážní pětistovky. Na dlouhý seznam vítězů tradičního mítinku domácího kalendáře se dostal Petr Chlupáč. Pražský junior svou vítěznou šňůru protáhnul i do nadstavbové části a cílem finále projel před Matoušem Kameníkem, Jaroslavem Petrákem a Janem Hlačinou.

Matouš Kameník, Petr Chlupáč a Jaroslav Petrák stojí na pódiu s Jiřinou Šifaldovou | foto Antonín Škach

Memoriál Jiřího Hurycha je nazpět

Bruno Belan (modrá) vodí Matěje Frýzu (červená) v rozjížďce s číslem jedna | foto Michal Kobliha

Ten okamžik česká plochá dráha nezažila již tři roky. Tři borci stanuli na startovním roštu, na jehož druhé dráze ležel kytice před velkou černobílou fotografií usmívajícího se mladíka. Startmaršál David Gacksch poodešel a páska vzlétla ke šmolkově modré chabařovické obloze. Memoriál Jiřího Hurycha se vrátil na scénu poprvé od sezóny 2019 svým dojemným rituálem.

Borci se vrátili a závod začal doopravdy. Sice v náhradním aranžmá s devíti borci usilujícími v deseti jízdách o osm semifinálových míst, ale přece. Na začátek si vybral kopec smůly Štěpán Ševčík. S povolenou spojkou odstartoval jako poslední, nicméně rozjížďky s číslem jedna se účastnili jen tři závodníci. Avšak bod mu ve třetím okruhu sebral přetržený primární řetěz.

Adam Nejezchleba se diví své diskvalifikaci v rozjížďce s číslem dvě:

„Stál jsem v dolíčku, posunulo mě to dopředu, ale myslím si, že jsem se pásky nedotk‘. A teď se bude startovat na světlo, protože se startovací zařízení rozbilo?!“

Smůlu měl také jeho klubový kolega v sedle druhé za tří dvěstěpadesátek dnešního odpoledne Adam Nejezchleba. Ve druhé jízdě byl vyloučen za najetí do pásky, která se ovšem na pravé straně nezvedla. Repete se startovalo již na zhasnutí zeleného světla. Úvodního vítěze Bruna Belana srovnal Matouš Kameník.

Petr Chlupáč (žlutá) odstartoval na Jaroslava Petráka (bílá) | foto Michal Kobliha

Zatímco část závodníků vyjížděla na ovál podruhé, dvojice favoritů do něho teprve vstupovala. Jaroslav Petrák triumfoval v rozjížďce s číslem tři s náskokem půl rovinky před dvojicí čtvrtlitrů, Petr Chlupáč hned vzápětí ha hlavu porazil předchozí vítěze Bruna Belana a Matouše Kameníka.

„Klouže předloha, je to trošku mastný a napíná se primár,“ konstatoval David Kameník, když vyprovázel svého syna Matouše do šesté jízdy. Tentokrát všechno fungovalo a divišovský závodník se vrátil s trojicí bodů.

 

Maximální Petr Chlupáč

Z dvojice divišovských dvěstěpadesátek byl lepčí Štěpán Ševčík (modrá), Adam Nejezchleba (žlutá) doplatil na horší pomocná kritéria | Foto Michal Kobliha

Základní část byla přece jen formalitou. Z kola nadstavbové části musela jít ven jedna z divišovských dvěstěpadesátek. Štěpán Ševčík měl ve vzájemném duelu s Adamem Nejezchlebem v rozjížďce s číslem sedm vrch, což mu při bodové rovnosti pomohlo do nadstavbové části.

Jinak druhá půlka základní části byla spíše naznačením vyhlídek závodníků v semifinálové části. V rozjížďce s číslem šest Petr Chlupáč odstartoval na Jaroslava Petráka. Pardubický usměvavý pesimista se v rozjížďce s číslem sedm až ve druhém kole dostal před třetího Jana Hlačinu. Na čele mezitím úřadoval Matěj Frýza, který v prvním oblouku objel Matouše Kameníka.

Bruno Belan o svém pádu v osmé jízdě:

„Kopla mě kolej. Táhla mě, myslel jsem, že to vytočím, ale ty manťáky jsou otevřený do dráhy. Kdyby nebyly tolik, asi bych se vyhnul.“

Klíčový okamžik – Jan Hlačina (červená) v semifinále vodí Matěje Frýzu (bílá) | foto Michal Kobláha

Osmá jízda přistřihla křídla ambicím Bruna Belana. útočil na Petra Chlupáče, ale ve druhé zatáčce upadl. Do depa odešel po svých, ale stěžoval si na bolavé rameno. Přesto nastoupil do poslední rozjížďky základní části, kde se porouchalo startovací světlo a muselo se startovat praporkem. Slánský junior dojel druhý za Jaroslavem Petrákem. Mezitím si dvěma triumfy ve stylu start – cíl Petr Chlupáč pojistil svou neporazitelnost.

V semifinále šlo pořádně do tuhého. Štěpán Ševčík odstoupil, Petr Chlupáč dominoval a Jan Hlačina za řidítky své dvěstěpadesátky překvapoval. Nasunul se pod Matěje Frýzu, kterého už nepustil před sebe a potažmo i do finále!

Prosté dramatu nebylo ani druhé semifinále. Matouš Kameník spěl za jasným triumfem. Ovšem Bruno Belan za jeho zády bojoval nejen s dotěrným Jaroslavem Petrákem, ale i svým vlastním bolavým ramenem. Nakonec oběma soupeřům podlehl, když ve druhém oblouku vyjel příliš daleko na venek.

Bruno Belan (bílá) a Matouš Kameník (modrá) si připravují místa na finálovém startovním roštu | foto Michal Kobliha

Startovací zařízení pořadatelé opravili přesně včas, aby se páska mohla zvednout pro čtveřici finalistů. Petr Chlupáč neuhnul ze své vítězné cesty ani o milimetr a zapsal se mezi vítěze Memoriálu Jiřího Hurycha suverénním triumfem. Matouš Kameník se ale nehodlal smířit pouze se skalpem Jana Hlačiny. Ve druhé zatáčce objel Jaroslava Petráka a svého první pódium v pětistovkách si vychutnal na stupínku s dvojkou.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč se zapsal mezi vítěze Memoriálu Jiřího Hurycha| foto Michal Kobliha

„Hezký,“ odtušil Petr Chlupáč odpověď na otázku, jak viděl své vítězství. „Dneska to bylo spíš jako trénink. A jako příprava na příští tejden na plskou ligu v Opole.“

„Trénink blbej,“ připouštěl Matouš Kameník. „Rozpojila se cívka, ani jsem neodfáral a to jsem tady jel na pětistovce poprvý. První jízdu jsme něco změnili, ale dobrý. Bedna je výborná, jsem šťastnej.“

„V rámci možností jsem dělal, co jsem moh‘,“ vyprávěl Jaroslav Petrák. „Samozřejmě jsem chtěl bejt lepší, bylo teplo, já se začal potácet. Ale jsem spokojenej, v Pardubicích na MACECu nevyšla bedna, tak aspoň tady. Hrozně se mi tady líbí. Mechanika mi dělal Chlupův táta, byl perfektní, akorát nedokázal konkurenci ve finále přimáznout spojku (smích).“

Než se Štěpán Ševčík převlékl z kombonézy, šel fotit pódium | foto Michal Kobliha

„Čekal jsem, že to bude těžší, že na to nebudu proti pětistovkám mít,“ svěřoval se Jan Hlačina. „Ale semifinále mě překvapilo, že jsem dal Matěje Frýzu. Odstartoval jsem a strčil to pod něj. Na finále jsem si myslel, že by to mohlo dopadnout, ale překvapilo mě, že jsem se tam dostal.“

„První dvě jízdy to bylo dobrý, pak to po pádu stálo za prd,“ povzdechl si Bruno Belan. „Skákalo mi rameno, v nájezdech to bolelo. Chtěl bych poděkovat všem sponzorům a trenérovi, že se mnou tady byli.“

Symbolický start pro Jiřího Hurycha: zleva Bruno Belan, Štěpán Ševčík a Matěj Frýza | foto Antonín Škach
Symbolický start pro Jiřího Hurycha: zleva Bruno Belan, Štěpán Ševčík a Matěj Frýza | foto Antonín Škach
TOT SF1 SF2 FIN
1. Petr Chlupáč, Praha 3 3 3 3 12 1. 1.
2. Matouš Kameník, Divišov 3 1 3 2 9 1. 2.
3. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 2 1 3 9 2. 3.
4. Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 2 2 0 1 5 2. 4.
5. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 3 2 9 3.
6. Bruno Belan, Slaný 3 2 X 2 7 3.
7. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 1 2 0 4 4.
8. Štěpán Ševčík, Divišov (250 ccm) E 1 0 1 2
9. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) T 0 1 1 2

Vložené jízdy 125 ccm na velké dráze:

I Karel Průša, Petr Marek, Štěpán Melč, Štěpánka Nyklová
II Petr Marek, Karel Průša, Štěpánka Nyklová; Štěpán Melč
Po třech letech se do Chabařovic vrátily půllitry | foto Antonín Škach

Petr Marek nelitoval sázky na novou pneumatiku

Chabařovice – 18. června
Dle plánů komunistů se zde měly dávno prohánět pouze obří rypadla těžící hnědé uhlí, ale jak to dopadlo, všichni víme. Dnes ráno se Chabařovice probudily do krásného dne. Závodní program na vyšperkovaném areálu odstartoval čtvrtým dílem šampionátu kolibříků na malých tratích. Hned v rozjížďce s číslem jedna Petr Marek v úchvatném duelu sebral triumf Karlu Průšovi. V osmé jízdě podlehl Štěpánu Melčovi, nicméně vítězství na svém domácím kolbišti si sebrat nenechal. Před finále A se svým tatínkem Pavlem zariskoval obutím nové pneumatiky, ačkoliv sluníčko hodně vysušovalo povrch oválu. Sázka vyšla dokonale a Petr Marek triumfoval stylem start – cíl. Karel Průša si pojistil druhý stupínek pódia, když v první zatáčce objel Štěpána Melče.

Karel Průša, Petr Marek a Štěpán Melč na stupních vítězů | foto Antonín Škach

Nikdo není suverénem

Chabařovický program začal již dopoledne | foto Adam Nejezchleba

Už okolo deváté se na vymetené chabařovické obloze sluníčko chechtalo jako blázen. Neslibovalo nic jiného než skvělou, ale pořádně horkou sobotu. A také, že ano. Program závodiště na ústeckém předměstí začínal dalším dílem šampionátu stopětadvacítek na malých tratích. Ani kolibříci neporušili své slovo o dalším vyrovnaném klání.

Olej do ohně přililo rozlosování startovní čísel. Dva velcí favorité se potkali již na startu rozjížďky s číslem jedna. Nejlepší start vystřihnul Karel Průša. Jenže Petr Marek zůstával ve střehu. Spodní stranou druhé zatáčky se dopředu nedostal. I nadále si ovšem svého protivníka před sebou četl jako v otevřené knize.

Přišel nájezd do druhého okruhu. Petr Marek byl opět zleva málem před Karlem Průšou. Zůstával na vnitřní čáře a hned v následujícím výjezdu se vskutku dostal do čela. Okruh pretendentů hned vzápětí rozšířil svým triumfem Štěpán Melč. David Hofman se nezbavil syndromu chabařovické trati. Přesto statečně útočil na Štěpánku Nyklovou, dokud na začátku třetího kola nespadl.

Karel Průša (modrá) zatím vede před Petrem Markem (modrá) | foto Adam Nejezchleba

Marián Jirout nakonec do Chabařovic nedorazil a tak si v sedmé jízdě dojel osamocený Luboš Hromádka pro prakticky jisté tři body. Druhou sérii začal nejlépe Petr Marek, který odvedl Štěpána Melče. Mezitím David Hofman skočil na náhradní motocykl Štěpánky Nyklové. A zatímco Karel Průša pádil za triumfem, on se pustil do souboje s Lubošem Hromádkou.

Ten si evidentně dělal zálusk na dva body a nakonec je doopravdy inkasoval. Hned na to Štěpánka Nyklová porazila Romana Štolu. V půlce základní části měl neporažený Petr Marek hned čtveřici pětibodových pronásledovatelů, a sice Karla Průšu, Štěpána Melče, Štěpánku Nyklovou a Luboše Hromádku.

Štěpán Melč (čeervená) ujíždí před Petrem Markem (bílá) | foto Štěpán Ševčík

A všechno se míchalo, míchalo a míchalo. V sedmé jízdě bral trojku Luboš Hromádka na úkor Romana Štoly. Pak blikala červená světla kvůli letmému startu. Když páska vystřelila k nebi při restartu, na čele se usadil Štěpán Melč. A Petr Marek tentokrát nezopakoval svou úvodní stíhací jízdu a zaknihoval první dnešní ztrátu.

V rozjížďce s číslem devět vystřihnul nejlepší start David Hofman. Pardubičan v kombinéze po Václavu Milíkovi držel dlouho v šachu Karla Průšu. Slánský závodník se před něho dostal až ve druhém výjezdu třetího kola, kdy svůj motocykl namířil na vnitřní stranu.

 

Petr Marek vítězí doma

David Hofman (modrá) vodí Karla Průšu (bílá) | foto Štěpán Ševčík

Rozjížďka s číslem deset viděla návrat Petra Marka na vítěznou vlnu. Jeho sólo měl z první ruky Luboš Hromádka, zatímco David Hofman v prvním výjezdu upadl. Vrátil se do sedla, ale nakonec jej Petr Marek musel předjet o kolo, aby mu Luboš Hromádka nesebral vítězství. A s ním i postup do finále A.

O něj si vzápětí řekl Štěpán Melč. Usadil se před Karlem Průšou. Když projel cílem jako vítěz, měl jedenáct bodů stejně jako Petr Marek. Luboš Hromádka a Karel Průša skončili základní část s desítkou v kolonkách svého bodového zisku. Avšak slánský závodník byl lepší ve vzájemném duelu, mezi trojici nejlepších postoupil on.

Černý Petr pro jediného účastníka zůstal v rukou Davida Hofmana. Ale trojka se mu náramně šikla do průběžné klasifikace šampionátu. A to tím spíše, když zdvojnásobila jeho dnešní dosavadní bodový zisk.

Petr Marek s jedničkou na zádech se také stal jedničkou dnešního závodu | foto Adam Nejezchleba

Štěpánce Nyklové se v žádném případě nelíbila dvojice třetích příček z posledních dvou startů. Severočeška ve slánské cestě se však skvěle namotivovala na finále B. Okamžitě udeřila na Luboše Hromádku. Pardubičan se bránil, bránil, leč ve druhém kole se Štěpánka Nyklová pod ním do čela přece jen protáhla.

A konečně finále A! Petr Marek excelentně odstartoval. Karel Průša v úvodním oblouku objel Štěpána Melče, ale chabařovického borce již nedostihnul. Nesmrtelné písmeno CH se krásně vyjímalo na pódiu na chabařovické dráze, jíž odpoledne čekaly první závody plochodrážních pětistovek po třech letech.

Petr Marek (červená) vede finále A před Karlem Průšou (bílá) a Štěpánem Melčem (modrá) | foto Štěpán Ševčík
Petr Marek (červená) vede finále A před Karlem Průšou (bílá) a Štěpánem Melčem (modrá) | foto Štěpán Ševčík
1. Petr Marek, Chabařovice 3 3 2 3 6 17
2. Karel Průša, Pardubice 2 3 3 2 4 14
3. štěpán Melč, Plzeň 3 2 3 3 2 13
4. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 3 1 1 3 10
5. Luboš Hromádka, Pardubice 3 2 3 2 2 12
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 1 2 2 3 1 9
7. David Hofman, Pardubice F 1 2 ex 3 6

Poznámka: z původně přihlášených nepřijel Marián Jirout; David Hofman po pádu v rozjížďce s číslem deset předjet o kolo

Štěpánka Nyklová (bílá) se přes Luboše Hromádku (červená) dere pro vítězství ve finále B | foto Štěpán Ševčík

Aktuální pořadí seriálu:

PHA MaL PLZ CHA TOT
9.4. 14.5. 4.6. 18.6.
1. Karel Průša, Slaný 17 18 16 14 65
2. Petr Marek, Chabařovice 11 15 13 17 56
3. Štěpán Melč, Plzeň 10 12 13 13 48
4. David Hofman, Pardubice 15 10 12 6 43
5. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 10 9 10 37
6. Luboš Hromádka, Pardubice 7 9 8 12 28
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 6 7 9 22
8. Tony Katra, Slaný 11 10 21
9. Maksymilian Pawelczak, PL 16 16
10. Štěpán Ševčík, Divišov 12 12
11. August Lattik, EST 10 10
12. Marián Jirout, Pardubice 10 8 o 10
13. Silvar Avi, EST 9 9
Luboš Hromádka (modrá) v souboji s Davidem Hofmanem (červená) | foto Štěpán Ševčík