Češi a Slováci v akci 420

Díky SC Chabařovice a jejich Memoriálu Jiřího Hurycha jsme mohli o víkendu vidět v akci plochodrážní pětistovky, když zranění a další okolnosti způsobily odložení plzeňské juniorky. Reprezentanti startovali v evropském challenge v Kršku a světovém finále na dlouhé dráze v Rzeszowě. Také v dalších zahraničních závodech měli Češi a Slováci poměrně napilno.

 

Josef Franc se vrátil z Altripu zraněný | foto Karel Herman

V úterý Jan Kvěch debutoval ve švédské lize. Pro Masarnu Avesta dodal jeden bod (0 1) v jejím domácím utkání, v němž vyhrál Lejonen Gislaved 40:50. Stejný den v Polsku patřil extralize U24. Lublin doma podlehl Wroclawi 37:53 a Jakub Valkovič pro něho inkasoval dva body s jedním bonusem (1 0 1). Daniel Klíma skóroval devíti body a bonusem (0 1 2 3 2 1) pro Gorzow, jenž před svým publikem podlehl Ostrowu 38:52.

Čtvrteční volný závod na dlouhé dráze v Altripu skončil zraněním Josefa France, který po třech vítězstvích upadl a zlomil si ruku. Jeho patnáct bodů (5 5 5 X) přesto stačilo na druhé místo za Mathieu Tresarrieum a před Stephanem Kattem. Pro pohár ovšem na pódium musel mechanik Jiří Georgiev. Hynek Štichauer obsadil pátou příčku (4 1 4 3).

Ve stejném dni se ve Wroclawi konal testimonial Taie Woffindena, který v klubu tráví desátou sezónu. Skončil šestý, když se z triumfu radoval jeho krajan Robert Lambert. Martin Vaculík (2 3 2 0 1) byl pátý. Skvělý čtvrtek prožil také Václav Milík. Své Piraterně Motala zajistil čtrnáct bodů (3 0 2 3 3 3), nicméně hostující Indianerna Kumla brala vítězství 41:48.

Václav Milík měl minulý týden hodně napilno | foto Pavel Fišer

Víkend patřil tradičně polským ligám. V sobotu Zielona Gora doma porazila Lodž 57:33, přičemž Jan Kvěch jí dodal čtyři body (1 1 1 1). Další prvoligové utkání za účasti našeho závodníka se konalo včera v Bydhošti. Domácí brali maximum, nejen vítězství 46:44, nýbrž také bonusový bod do tabulky. Václav Milík ve vestě hostujících Vlků bral pět bodů a dva bonusy (1 2 1 1).

V neděli ve druhé lize Tarnow vyhrál nad Rzeszowem 52:37. Eduard Krčmář ve vestě hostů bral šest bodů (3 2 0 1). V extralize Gorzow před vlastním publikem porazil Wroclaw 52:38. Martin Vaculík prohrál až v rozjížďce s číslem patnáct s Maciejem Janowskim a jeho individuální skóre se zastavilo na třinácti bodech (3 3 3 3 1).

Švédové jsou čtvrtí do party evropských třiadvacítek

Elgane – 18. června
Od soboty je listina říjnového finále evropských týmů do 23 let v Krakově kompletní. Druhou kvalifikaci vcelku suverénně vyhráli Švédové, kteří Lotyšům, Němcům a Norům nechali jen boj o druhou příčku. Kromě Velké Británie, jenž triumfovala v květnu v Pardubicích, o titul pojedou ještě Poláci a Dánové, přímo nasazení na základě výsledků předchozího ročníku.

1. Švédsko 42
Gustav Grahn 15, Jonatan Grahn 8, Maximilian Belsing 6, Anton Karlsson 13
2. Lotyšsko 29
Oleg Michajlovs 5, Ernest Matjušonok 3, Danil Kolodinskis 10, Francis Gusts 11
3. Německo 23
Marius Hillebrand 1, Norick Blödorn 9, Ben Ernst 1, Erich Bachhuber 8, Lukas Baumann 4
4. Norsko 22
Espen Sola 10, Iver Sveen 0, Mathias Pollestad 7, Truls Kamhaug 5