Kopřivnice evidentně myslí svůj úspěch vážně

Kopřivnice – 2. června
Vzpomenete si, co jste dělali roku 1979, pakliže jste ovšem již byli na tomto světě? Zkoumáme-li české plochodrážní dějiny, právě před třiačtyřiceti lety se Kopřivnice naposledy radovala z vítězství v první lize. Severomoravský tým byl hodně blízko od podobné mety v posledních letech, kdy se do soutěže vrátil. Nicméně v sobotu do letošního ročníku na Stadiónu Emila Zátopka bude dělat maximum pro návrat své bývalého slávy. Jeho vesty totiž nafasuje nejlepší tým dlouhodrážního světa.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje první ligu v Kopřivnici?

View Results

Loading ... Loading ...

Nová pravidla

Praha, Žarnovica a Kopřivnice na stupních vítězů posledního prvoligového závodu v Žarnovici loni v září | foto Antonín Škach

První ligu čeká největší změna za posledních pět let. Není divu, díky pátému týmu v soutěži se musel upravit rozpis. Družstva jsou minimálně tříčlenná, pakliže si manažer přeje nasadit čtvrtého muže, musí jím být junior.

V rozjížďkách družstva spolu utkávají  systémem dvojic, každý tým bude každému ze svých soupeřů čelit dvakrát. V praxi to přináší osm výjezdů na ovál, avšak celá věc má háček. Žádný ze závodníků nesmí projet branou depa víckrát než šestkrát, přičemž nasazení je výhradně na koučovi. A ten si musí hlídat, aby změnu nahlásil, než v rozjížďce uběhnou dvě minuty.

 

Zranění hrají roli

Snímek z Herxheimu krásně poslouží jako ilustrační fotografie pro kopřivnickou sobotní sestavu | foto Jiří Georgiev

V plné čtyřčlenné sestavě nastoupí v sobotu pouze dva účastníci. Kopřivnice ke svým oporám Josefu Francovi a Martinu Málkovi angažovala Hynka Štichauera. Stříbrný tým Long Track of Nations doplní domácí mladík Radek Bambuch. Slovinské Krško projde historickým debutem v naší lize s kvartetem Nick Škorja, Anže Grmek, Denis Štojs a Miran Praznik.

Ostatní manažeři se přece jen trápili se sestavami o poznání více. A pouze Praha si vystačila vlastními zdroji se jmény Daniel Klíma, Jakub Exler a Michal Baštecký. Žarnovica si k Jakubu Valkovičovi a Rastislavu Cíferskému namluvila Bruna Belana. Pardubický jezdící kouč Jaroslav Petrák bude mít pod palcem Matouše Kameníka a Patrika Linharta.

Oficiálně nahlášené sestavy:

PD Walbo Kopřivnice: 1 Josef Franc, 2 Martin Málek, 3 Hynek Štichauer, 16 Radek Bambuch
AK Markéta Praha: 4 Daniel Klíma, 5 Jakub Exler, 6 Michal Baštecký, 17 neobsazeno
AMD Krško: 7 Nick Škorja, 8 Anže Grmek, 9 Denis Štojs, 18 Miran Praznik
AMK ZP Pardubice: 10 Matouš Kameník, 11 Patrik Linhart, 12 Jaroslav Petrák, 19 neobsazeno
SC Žarnovica: 13 Jakub Valkovič, 14 Rastislav Cíferský, 15 Bruno Belan, 20 neobsazeno

Slaný opět burácel motory všech kubatur

Slaný – 1. června
Den dětí doprovodil další trénink ve Slaném. S pětistovkou vyjeli Bruno Belan a Vojtěch Zamazal. S dvěstěpadesátkou se objevil Adam Nejezchleba, který ovšem řešil problémy technického charakteru. Na čtvrtlitru se tentokrát neobjevil ani Dominik Hrbek. Závodník pardubické Zlaté přilby totiž po svém jarním zranění hledí ke světovým a evropským soutěžím stopětadvacítek. A tak se přidal k ostatním kolibříkům, Karlu Průšovi, Petru Markovi a Štěpánce Nyklové.

Ve Slaném se trénovalo | foto David Hrbek

Matouš Kameník si reprezentační debut odložil pouze o necelý týden

Libež – 2. června
Pakliže by se mu v květnu roku 2006 chtělo z maminčina bříška více na náš svět, měl by již za sebou první start v juniorském národním týmu. Jenže on tuto příležitost prošvihl o jediný den. Šestnácté narozeniny slavil až nazítří po pardubické české těsné prohře s Velkou Británií. Post prvního náhradníka pražské ouvertury SGP2 však Matouši Kameníkovi neunikl.

 

Matouš Kameník debutoval v SGP2 jako náhradník | foto Pavel Fišer

„Jawa valí,“ poukazuje na značku svých motorů, jimž servisní péče Václava Hromase jde náramně k duhu. „Praha byla velká zkušenost. Na přeboru byla dráha víc mokrá, na Grand Prix byla taky rozbitá místa.“

Ovál měl možnost poznat třikrát. „Maximální spokojenost,“ odtuší hodnocení. „Pět dnů po narozeninách to vyšlo. Předtím v Pardubicích jsem nestihnul mistrovství Evropy o jedinej den.“

Divišovský závodník má za sebou pódia v nižších kubaturách, po letošním debutu s pětistovkou na své první vavříny čeká. Daleko k nim neměl během závodů o MACEC Cup v Žarnovici a v Pardubicích…

„Ta bedna snad za chvíli bude, to přijde,“ uvažuje. „V sobotu pojedu první ligu v Kopřivnici za Pardubice.“

Matouš Kameník v akci na Markétě | foto Štěpán Ševčík