Ondřej Smetana se po roce přece jenom dočkal

Chabařovice – 11. června
Takřka přesně před rokem Ondřej Smetana užuž sahal po vítězství v Memoriálu Jiřího Hurycha. Leč v poslední zatáčce se z jeho motoru ozvala rána a on se z nejvyššího stupínku pódia zřítil na třetí. A tak se triumfu v tradičním pouťáku dočkal až v závěru dnešního tropického odpoledne, kdy v Chabařovicích startoval letošní přebor. Pražský závodník nepohrál v základní části jedinou jízdu a nakonec ve finále A za sebou nechal Zdeňka Holuba, Hynka Štichauera a Josefa Nováka.

Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Hynek Štichauer s malým Karlem Průšou, jemuž posléze daroval svůj pohár
Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Hynek Štichauer s malým Karlem Průšou, jemuž posléze daroval svůj pohár

Pod palbou nemilosrdného slunce

Posledním účastníkem závodu se stal Filip Šifalda se svou dvěstěpadesátkou
Posledním účastníkem závodu se stal Filip Šifalda se svou dvěstěpadesátkou

Při dopoledních stopětadvacítkách pralo slunce o sto šest, ale po obědě již neznalo smilování. Nicméně ve čtrnáctičlenné startovní listině nezůstalo nakonec jediné místečko volné. Do poslední chvíle volnou čtrnáctku nakonec obsadil domácí Filip Šifalda, který stejně jako Petr Chlupáč nastoupil s dvěstěpadesátkou.

5Josef Novák se cestou z evropského šampionátu juniorů v maďarském Nagyhalaszu ještě stačil na skok zastavit doma. Spát se mu příliš nechtělo, ale aspoň si vzal novou předlohu, protože mu v Maďarsku uletěl šteft.

Symbolický start pro Jiřího Hurycha - zleva Filip Šifalda, Anne Spaan a Zdeněk Holub
Symbolický start pro Jiřího Hurycha – zleva Filip Šifalda, Anne Spaan a Zdeněk Holub

Hynek Štichauer zase deset let po svém posledním závodě v Chabařovicích cestou na stadión maličko zakufroval a dokonce musel městské policii platit pokutu. O tréninku laboroval s karburátorem, ale do takových potíží jako Václav Kvěch se přece jen nedostal. Pražský junior upadl, a protože nástup byl i s motocykly, musel si vypůjčit stopětadvacítku od Adama Nejezchleba, zatímco otec finišoval s pracemi na jeho půllitru, aby stihnul třetí jízdu.

Hynek Štichauer vypráví o svých patáliích s příjezdem na stadión:

„Naposledy jsem tady byl v roce 2007. Musel jsem se ptát, kde je stadión, a ještě jsem dostal dvě kila pokuty, že jsem vjel do jednosměrky.“

Ondřej Smetana na cestě za svým úvodním vítězstvím
Ondřej Smetana na cestě za svým úvodním vítězstvím

Po nástupu následoval tradiční symbolický start na počet Jiřího Hurycha, jenž je jednou z nejemotivnějších událostí celého českého kalendáře. Letos se jej zúčastnila trojice spjatá s chabařovickou plochou dráhou. Zdeněk Holub, který tady svou kariéru začínal, a Anne Spaan s Filipem Šifaldou, jež nezaměnitelné písmeno CH měli na vestách i dnes.

A pak se šlo konečně do ostré závodní akce. Problémy s karburátorem Hynek Štichauer vyřešil, takže rozjížďku s číslem jedna vyhrál ve stylu start – cíl. Vzápětí jej v tomto ohledu napodobil Zdeněk Holub, který rychle zpacifikoval Anne Spaana. Sindy Weber a František Klier, který se dnes poprvé postavil na start závodu s plnoobjemovým motocyklem, zůstali vzadu.

Filip Hájek vede před Josefem Novákem
Filip Hájek vede před Josefem Novákem

Rozjížďka s číslem tři přinesla menší zádrhel časovému programu. Václav Kvěch jezdil třetí, nicméně ve druhém výjezdu vrazil do mantinelu. Při incidentu si vyrazil dech, sanitka ho odvezla do depa, aby se z ní vynořil s obvazem na levé ruce a do konce mítinku se již na ovále neobjevil. Repete se stalo kořistí Ondřeje Smetany, který odstartoval na Josefa Nováka a Pavla Čermáka.

Použitý rozpis na čtrnáct jízd a tři finále není proporcionální, pokud se rovnoměrně rozložených sérií rozjížděk týká. Filip Hájek tak rozehrával závod jeho čtvrtou jízdou, zatímco trojice jeho soupeřů se představila divákům již podruhé. Pražan je však odvedl všechny, přičemž jemu samotnému udělal největší radost skalp Josefa Nováka, jenž byl jeho největším rivalem v boji o kvalifikaci do finále A.

Zdeněk Holub vede před Hynkem Štichauerem
Zdeněk Holub vede před Hynkem Štichauerem

Tam pochopitelně mířil také Hynek Štichauer, který s přehledem vyhrál rozjížďku s číslem pět. Nicméně v sedmé jízdě narazila Pardubičanova kosa na kámen. Z pozice od mantinelu tentokrát nejlépe odjel Zdeněk Holub, jehož Hynek Štichauer marně stíhal. Nicméně ani Pražanova vítězná série nepřežila jeho třetí výjezd na chabařovický ovál. Přitom Zdeněk Holub excelentně odstartoval rovněž do desáté jízdy. Jenže Ondřej Smetana nabral vnějškem první zatáčky velkou rychlost a natáhl se pro své druhé vítězství.

 

Ondřej Smetana bez porážky

Alessandro Borgia, Belgičan s italskými kořeny
Alessandro Borgia, Belgičan s italskými kořeny

Byl to právě Ondřej Smetana, komu sudičky evidentně předurčily dominovat dnešnímu klání. V rozjížďce s číslem jedenáct dovedl do cíle Hynka Štichauera, před něhož se dostal už současně s letem pásky. Filip Hájek mohl současně láteřit na rozlosování, jež mu přihrávalo do cesty silnější soupeře.

Nadto nemohl najít ideální nastavení motocyklu. A jak se prve díval, jak Zdeněk Holub zkouší stíhat Ondřeje Smetanu, nyní byl svědkem, kterak Ondřeje Smetanu honí Hynek Štichauer. Nicméně jeho aspirace na finále A se adekvátně snižovaly.

Anne Spaan vede před Janem Kvěchem a Filipem Šifaldou
Anne Spaan vede před Janem Kvěchem a Filipem Šifaldou

Naproti tomu v něm už byl Hynek Štichauer a vzápětí i Zdeněk Holub, který ovládl dvanáctou jízdu. Třetím do party byl Josef Novák, který prve zatáhl naplno v osmé jízdě. Exceloval i v rozjížďce s číslem třináct, jejímž cílem ovšem projížděl se zadřeným motorem.

Josef Novák komentuje své vítězství ve třinácté jízdě:

„Jawička se zadřela. Klasicky, vydržela sice dýl, ale vypadá, že se toho prokletí nezbavím.“

Ondřej Smetana vodí Hynka Štichauera
Ondřej Smetana vodí Hynka Štichauera

Mnohem větší drama se však odehrávalo za Pardubičanovými zády, byť se druhý Jan Kvěch k rozhodujícímu nájezdu na vedoucí pozici nedočkal. Na cílové rovince se Pavel Čermák dral na třetí příčku. Předjel Alessandra Borgiu, však oba skončili po průjezdu cílem v divokých kotrmelcích.

Pakliže někdo přemítal, proč Belgičan má na sedle své jméno napsané jako Sandro, bylo mu po incidentu okamžitě jasno. Jeho maminka pádila namísto nehody s neopakovatelným italským madonna mia na rtech. Naštěstí oba závodníci skočili bez vážnějších újem.

Josef Novák jezdí první před Alessandro Borgiou ve třinácté jízdě, v jejímž cíli zadřel motor
Josef Novák jezdí první před Alessandro Borgiou ve třinácté jízdě, v jejímž cíli zadřel motor

Alessandro Borgia se záhy postavil na nohy. Pavel Čermák skončil sice v ústecké nemocnici, ovšem záhy byl propuštěn, že nemá žádné zlomeniny. Divišovskému šéfovi uložil úkol, aby mu nezapomněl vzít boty, které s sebou v sanitce pochopitelně neměl.

V rozjížďce s číslem čtrnáct zkompletoval Ondřej Smetana své maximum porážkou Filipa Hájka a seznam áčkařů se uzavřel. Nicméně finálový program odstartoval céčkem, kam byl mimo soutěž po odstoupení Alessandro Borgii a Pavla Čermáka připuštěn také František Klier.

Filip Šifalda (červená) útočí na Sindy Weber
Filip Šifalda (červená) útočí na Sindy Weber

Na čele zůstávala dlouho Sindy Weber, dokud jí ovšem v první zatáčce třetího kola nepodjel Filip Šifalda se svou dvěstěpadesátkou. Béčko ovládl Filip Hájek, který by sám sebe raději viděl o level výše. Druhý Jan Kvěch upadl. Byť se však rychle vrátil do sedla, své čtvrté místo už nevylepšil.

A konečně přišlo finále A, jehož pořadí určilo také výsledky letošního Memoriálu Jiřího Hurycha. Nervy pracovaly, od startu nejprve odjel Ondřej Smetana a po něm také Zdeněk Holub. Nakonec se však oba dostal do čela. Hynek Štichauer nakonec zůstal třetí, byť byl jednou proklatě blízko k předjetí Zdeňka Holuba.

 

Hlasy z depa

Ondřej Smetana spolu se svým otcem Radkem osnují taktiku pro finále A
Ondřej Smetana spolu se svým otcem Radkem osnují taktiku pro finále A

„Dopadlo to dobře,“ netajil se Ondřej Smetana. „Mám radost, loni se mi to nepovedlo. V poslední zatáčce jsem si na loňskej‘ defekt nevzpomněl, ale před finále jsem na to myslel. Hlavně jsem celý závody suprově startoval, tak ňák jsem se to naučil. Vůbec jsme nemuseli ladit motorku. Jak jsem na to sed‘ o tréninku, celý jsem to odzávodil.“

„Dobrý,“ odtušil Zdeněk Holub. „Ve finále mi nevyšel start, pak jsem už nevymyslel, co bych s tím udělal. Závod byl ale dobrej‘.“

Hynek štichauer mohl být nakonec spokojen
Hynek štichauer mohl být nakonec spokojen

„V tréninku mi Panáček otočil plovák v karburátoru,“ vracel se Hynek Štichauer ještě ke svým tréninkovým patáliím. „Nevzal jsem si úplně nejlepší motorku, šlo o to se svýzt, abych byl připravenej‘ na trávu na příští tejden. Zezačátku divočina, pak to ztvrdlo, takže jsem se nikam netlačil.“

Josef Novák dorazil po ose rovnou z Maďarska
Josef Novák dorazil po ose rovnou z Maďarska

„Zezačátku jsem byl unavenej‘ po cestě z Maďarska,“ vyprávěl Josef Novák. „Spal jsem asi tři hodiny. Přijeli jsme ráno a nemoh‘ jsem usnout. Ale nakonec dobrý.“

„Na tréninku dobrý,“ bilancoval Filip Hájek. „Přišla první jízda, dobře jsem odstartoval, ale bylo to mrtvý. Zvedal jsem předstih a pořád nic. Až jsem dal trošku lehčí převod a jelo to.“

Filip Šifalda nastoupil s dvěstěpadesátkou
Filip Šifalda nastoupil s dvěstěpadesátkou

„Na pětikilu nemám tolik natrénováno,“ svěřil se Filip Šifalda, co stálo za rozhodnutím upřednostnit dvěstěpadesátku. „Jel jsem na něm jen párkrát. Ve finále jsem držel plnej‘ a viděl, že Sindy tam dává jen půl plynu. Tak jsem to tam poslal. A vyšlo to, přálo mi štěstíčko…“

7

TOT C B A
1. Ondřej Smetana, Praha 3 3 3 3 12 1.
2. Zdeněk Holub, Praha 3 3 2 3 11 2.
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 2 2 10 3.
4. Josef Novák, Pardubice 2 2 3 3 10 4.
5. Filip Hájek, Praha 3 1 1 2 7 1.
6. Anne Spaan, NL (ACCR) 2 1 3 2 8 2.
7. Petr Chlupáč, Praha (250 ccm) 1 2 2 1 6 3.
8. Jan Kvěch, Praha 2 2 2 2 8 4.
9. Filip Šifalda, Chabařovice (250 ccm) 0 1 1 1 3 1.
10. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 1 1 1 0 3 2.
11. Pavel Čermák, Praha 1 3 0 1 5
12. Alessandro Borgia, B 0 1 0 0 1
13. František Klier, Divišov 0 0 0 0 0 (3.)
14. Václav Kvěch, Praha X – – – 0

Poznámka: František Klier startoval ve finále C pouze na doplnění startovního roštu a jeho umístění nemělo vliv na pořadí závodu; výsledky finále A vytvořily pořadí Memoriálu Jiřího Hurycha

Ukázkové jízdy 125 na krátké dráze: Adam Nejezchleba, David Gasksch a Karel Průša

Ondřej Smetana neprohrál jedinou rozjížďku
Ondřej Smetana neprohrál jedinou rozjížďku

Foto: Mirek Horáček

Ondřej Smetana se po roce dočkal triumfu v Memoriálu Jiřího Hurycha
Ondřej Smetana se po roce dočkal triumfu v Memoriálu Jiřího Hurycha

Ani úvodní pád nepřipravil Pavla Kuchaře o další triumf

Chabařovice – 11. června
Nedělní dopoledne v Chabařovicích přivítalo příchozí krásným počasím a dokonale připraveným plochodrážním areálem. Hlavnímu klání o Memoriál Jiřího Hurycha předcházel šestý díl českého šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze. V rozjížďce s číslem čtyři se jakoby rodilo překvapení, když bezchybný Jaroslav Vaníček za sebou vodil Pavla Kuchaře. Buldozer vítězství v kubatuře kolibříků však útočil, jenže v poslední zatáčce upadl. Neztratil duchapřítomnost, udržel motor v chodu a ještě uhájil druhé místo před Vojtěchem Šachlem. A pak už psal svůj obvyklý scénář. Vítězství následoval vítězství a triumfální série neskončila, dokud jej startmaršál David Gacksch neodmávnul šachovnicovou vlajkou ve finále A před Jaroslavem Vaníčkem a Lukášem Vinterem.

Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter stojí na stupni vítězů
Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter stojí na stupni vítězů

Buldozer malých oválů upadl

Lukáš Vinter vede před Pavlem Kuchařem
Lukáš Vinter vede před Pavlem Kuchařem

Zatímco klasický šampionát kolibříků se vzhledem k uplakanému dubnu rozjíždí jen zvolna, jeho protějšek na minioválech měl dnes na programu své již šesté pokračování. V depu, které již dopoledne slibovalo tropické podmínky, skládalo své motocykly hned dvanáct závodníků.

Bruno Belan se svým otcem neskrývali úlevu, že konečně přišli na kloub často padajícím řetězům. Příčinou byla příliš vymačkaná šáska. Každopádně vstup do dnešního závodu slánskému blonďákovi nevyšel dle představ. V rozjížďce s číslem jedna jezdil druhý za Danielem Klímou, když ve druhém kole upadl ve druhém oblouku. Na seznam vítězů se hned vzápětí zapsal Mateusz Lopuski, za jehož motocykl Shupa zaplatil přímo gdaňský klub.

Odleva Bruno Belan, Lukáš Vinter a Michal Baštecký
Odleva Bruno Belan, Lukáš Vinter a Michal Baštecký

Michal Baštecký na polského závodníka zaútočil vnějškem první zatáčky, nicméně musel rozehrávat závod se dvěma body. Do třetí jízdy nejlépe odstartoval Jan Jeníček, jenže už v úvodním oblouku se spodem před něho dostal Jaroslav Vaníček.

Kdo čekal, že Pavel Kuchař zahájí cestu za svým dalším osmnáctibodovým maximem již v rozjížďce s číslem pět, musel by svá očekávání revidovat. Vedení se totiž ujal Lukáš Vinter, jenž se nájezdům svého mladšího klubového kolegy bránil stejně vytrvale, jako úspěšně. Pavel Kuchař ale nepovolil, jenže v nájezdu do poslední zatáčky upadl.

Jaroslav Vaníček (červená) se snaží udržet nápor Pavla Kuchaře
Jaroslav Vaníček (červená) se snaží udržet nápor Pavla Kuchaře

Bleskurychle se dokázal posbírat, aby zachránil alespoň dva body před Vojtěchem Šachlem. Pokud by skončil třetí nebo dokonce odtlačil svůj motocykl na trávník, rozhodně by se měnily pořádky, které Pavel Kuchař na malých oválech zavedl. Jenže jednobodová ztráta nebyla ve své podstatě žádným obrovským handicapem.

Pražan se totiž už v rozjížďce s číslem sedm vrátil na svou vítěznou dráhu, přičemž přestřihnul vítěznou šňůru Daniela Klímy již při vylétnutí pásky. Jaroslav Vaníček sice ovládl osmou jízdu a hned v následující rozjížďce odstartoval také na Pavla Kuchaře. Avšak ten v nájezdu do druhého kol převzal vedení, aby vyrovnal osm průběžných bodů Jaroslava Vaníčka.

Mateusz Lopuski marně stíhá Bruno Belana
Mateusz Lopuski marně stíhá Bruno Belana

Na stejnou hodnotu skóre se ve třinácté jízdě dostal také Mateusz Lopuski. Polský závodník zopakoval svůj úvodní triumf v páté jízdě, leč v rozjížďce s číslem deset ani on nedokázal zadržet Bruno Belana po jeho raketovém startu.

Na hrotu průběžné klasifikace po třech sériích stále čněl Lukáš Vinter. Ten v šesté jízdě změřil Michala Bašteckému, jenž nyní ztrácel už dva body, a Bruno Belana. Ani v rozjížďce s číslem dvanáct nemusel Lukáš Vinter řešit potíže zásadnějšího charakteru, když už od startu nedal ani náznak šance Janu Jeníčkovi a Bruno Thomasovi.

 

Před finále A rozhodla poslední série

Daniel Klíma vede před Mateuszem Lopuskim a Vojtěchem Šachlem
Daniel Klíma vede před Mateuszem Lopuskim a Vojtěchem Šachlem

O obsazení prestižního finále A tak opět rozhodovala až poslední série základní části závodu. Rozhodující slovo přitom už v rozjížďce s číslem třináct řekl Daniel Klíma. Objev letošní sezóny triumfoval stylem start – cíl. Připravil druhou dnešní prohru Mateuszi Lopuskemu, jenž měl sám plnou hlavu starostí s odrážením Vojtěcha Šachla.

Deset bodů Daniela Klímy bylo samo o sobě málo na áčko, nicméně stejným ziskem skončil také poražený Mateusz Lopuski. A to poslalo dost velkou vodu na mlýn ambicí jeho sousedů v průběžné klasifikaci.

LUkáš Vinter vede před Jakubem Exlerem a Bruno Thomasem
LUkáš Vinter vede před Jakubem Exlerem a Bruno Thomasem

Pavel Kuchař ve čtrnácté jízdě úřadoval stylem start – cíl, když se Jan Jeníček dostal do křížku s Michalem Baštecký. Jednou si prohodili pořadí, aby nakonec druhým na metě byl pardubický závodník. Vítězný Pavel Kuchař však s jedenácti body získal jako první absolutní jistotu účasti v závěrečné jízdě o stupně vítězů.

Jan Jeníček jede před Janem Sochůrkem
Jan Jeníček jede před Janem Sochůrkem

Jeho bodové inkaso hned vzápětí vyrovnal Jaroslav Vaníček, který odvedl Bruno Belana s Janem Sochůrkem. Trio áčkařů se uzavřelo v šestnácté jízdě, v níž Lukáš Vinter zkompletoval své dvanáctibodové maximum. Záhy totiž zmizel z dohledu Bruno Thomase. Ten vylekal Jakuba Exlera natolik, že vyjel ven z oválu.

Finále B: Mateusz Lopuski (červená), Michal Baštecký (bílá) a Daniel Klíma (modrá)
Finále B: Mateusz Lopuski (červená), Michal Baštecký (bílá) a Daniel Klíma (modrá)

Program finálové série odstartoval Bruno Thomas, který vyhrál déčko. Vojtěch Šachl se sice vnějškem úvodní zatáčky dostal před Jakuba Exlera, avšak vedoucí Němec se nenechal vyhodit z konceptu. Bruno Belan by se oprávněně viděl výše než ve finále C. Nezbylo mu ovšem nic jiného, než opanovat rozjížďku o sedmé místo s neméně ambiciózními Janem Jeníčkem a Janem Sochůrkem.

Finále A: zleva Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter
Finále A: zleva Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter

Béčko už nabídlo o poznání dramatičtější podívanou. Na čele se usadil Mateusz Lopuski. Michal Baštecký totiž v první zatáčce vyvezl Daniela Klímu. Jenže bojovnost divišovského závodníka se tím nikterak neotupila. A ve třetím okruhu se Daniel Klíma srdnatým manévrem dostal na druhou příčku. Takový progres ale neukojil jeho apetit, protože spodem závěrečné zatáčky ještě stačil sebrat Polákovi jeho první příčku!

Pavel Kuchař se musel probojovat do čela finále A
Pavel Kuchař se musel probojovat do čela finále A

Ani áčko nepřineslo žádnou one-man-show. Lukáš Vinter se díky kromobyčejně vydařenému startu vydal navázat další uzel na svou triumfální šňůru. Pavel Kuchař byl ovšem proti a vnějškem první zatáčky přezval vedení. Okamžitě zvýšil svůj náskok na nepřekonatelnou vzdálenost a na Lukáše Vintera udeřil také Jaroslav Vaníček.

Borci projeli cílem úvodního kola. Jaroslav Vaníček udeřil spodní stranou hned následující zatáčky, aby rovnu ve výjezdu sebral druhé místo Lukáši Vinterovi. Ten se už skláněl ke svému motoru, ale nakonec se přece jen doplouhal do cíle pro dva body za třetí místo.

Ve finále A vede zatím Lukáš Vinter před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem
Ve finále A vede zatím Lukáš Vinter před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem
D C B A TOT
1. Pavel Kuchař, Praha 2 3 3 3 6 17
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 3 4 15
3. Lukáš Vinter, Praha 3 3 3 3 2 14
4. Daniel Klíma, Divišov 3 2 2 3 3 13
5. Mateusz Lopuski, PL 3 3 2 2 2 12
6. Michal Baštecký, Praha 2 2 3 1 1 9
7. Bruno Belan, Slaný F 1 3 2 3 9
8. Jan Jeníček, Pardubice 2 1 2 2 2 9
9. Jan Sochůrek, Chabařovice 1 2 1 1 1 6
10. Bruno Thomas, D 1 E 1 2 3 7
11. Vojtěch Šachl, Divišov 1 – 1 1 2 5
12. Jakub Exler, Praha 2 1 1 L 1 5
Pavel Kuchař má na čele šampionátu obrovský náskok
Pavel Kuchař má na čele šampionátu obrovský náskok

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV DIV CHA TOT
8.4. 2.5. 13.5. 20.5. 4.6. 11.6.
1. Pavel Kuchař, Praha 18 17 18 15 18 17 103
2. Lukáš Vinter, Praha 12 15 11 14 15 14 81
3. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 10 18 8 15 74
4. Michal Baštecký, Praha 13 13 11 12 11 9 69
5. Jan Jeníček, Pardubice 11 7 13 11 12 9 63
6. Bruno Belan, Slaný 10 8 15 9 8 9 59
7. Daniel Klíma, Divišov 6 7 11 9 10 13 56
8. Vojtěch Šachl, Divišov 9 11 8 8 8 5 49
9. Jakub Exler, Praha 8 5 7 10 8 5 43
10. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 8 12 20
11. Milan Dobiáš, Chabařovice 15 NS NS NS NS NS 15
12. Vojtěch Zamazal, Slaný NS NS 7 7 NS NS 14
13. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS 3 NS NS 6 9
14. Bruno Thomas, D NS NS NS NS NS 7 7
Lukáš Vinter (červená) v zápalu boje s Pavlem Kuchařem
Lukáš Vinter (červená) v zápalu boje s Pavlem Kuchařem

Foto: Mirek Horáček

Daniel Klíma se lepší závod od závodu
Daniel Klíma se lepší závod od závodu

Václav Milík přepisoval historii české velké ceny tlustým fixem bronzové barvy

Praha – 10. června
Historie Speedway Grand Prix České republiky se začala psát v půli května roku 1997. Za oněch dlouhých dvacet let nikdo z českých závodníků nestál na stupních vítězů. Až včera večer ukončil dlouholeté čekání Václav Milík. Pardubický kapitán rozjásal vyprodanou Markétu svými triumfy v rozjížďkách s čísly sedm a deset, aby si ji položil k nohám druhým místem v semifinále a třetím místem ve finále si rozšířil své místo v síni slávy české ploché dráhy. Spokojeni byli také ostatní finalisté. Vítězný Jason Doyle si ve stověžaté matičce připomněl svůj loňský premiérový triumf. Druhý Greg Hancock dal pádnou odpověď všem, kdo jej posílali do starého železa. A čtvrtý Patryk Dudek si uchoval jednobodovou převahu na čele seriálu právě před Jasonem Doylem. Hodně si na stranu svých aktiv zapsal rovněž Martin Vaculík. Slovák sice skončil v semifinále, ale za čtrnáct dnů do dánského Horsensu dorazí jako muž číslo tři průběžné klasifikace.

Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů
Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů

Statistika neznamená vůbec nic

Jason Doyle vede finále před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem
Jason Doyle vede finále před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem

Jason Doyle se na tiskové konferenci nikterak netajil, že si po obtížném začátku sezóny připadá, jakoby se právě dostal ven z vězení. Přitom svůj návrat na stadión na území pražské šestky nezačal vůbec optimálně. Dotekem pásky v rozjížďce s číslem tři postavil místo sebe na startovní rošt Josefa France. První náhradník české velké ceny pak absolvoval ještě jednu jízdu a do akce se dostal i Matěj Kůs s osmnáctkou na své vestě. Ani jeden z nich však nebodoval.

Jason Doyle slaví triumf
Jason Doyle slaví triumf

„Je potřeba sbírat body,“ komentoval Jason Doyle skutečnost, že nebýt pouhopouhých třech bodů z úvodních třech sérií, odjížděl by z Prahy nejen jako vítěz, ale i leader aktuálního pořadí. „Udělal jsem jich třináct. Kdyby mi je někdo nabízel, když jsem jel na svou třetí jízdu, bral bych to. Ale naštěstí jsem už venku z vězení.“

Jason Doyle se do křížku s pravidly o startu dostal ještě jednou. Finálová jízda byla zastavena kvůli jeho letmému startu. Rozhodčí Craig Ackroyd mu dal žlutou startu. A Australan věděl, že pokud se při repete dopustí stejného přestupku, stihne jej vyloučen jako prve Piotra Pawlickeho.

Trio vítězů se poprvé potkalo na autogramiádě před závodem
Trio vítězů se poprvé potkalo na autogramiádě před závodem

„Věděl jsem, že ze čtyřky musím odpálit,“ líčil. „Zapáčkoval jsem, abych vytáhnul motorku do zatáčky. Poprvé jsem ale udělal příliš dobrý start. Povedlo se mi odjet i v repete a pak to byla velmi těžká čtyři kola.“

Říká se, že vítěz z Prahy na konci sezóny bývá korunován mistrem světa. Pravda, osm z posledních třinácti vítězů, kteří se posléze stali světovými šampióny, je dostatečným argumentem. Nicméně Jason Doyle má zkušenost zcela jiného zrna.

„Já tady loni vyhrál a skončil jsem na skoro šest týdnů v nemocnici,“ připomněl svůj loňský pád v Toruni. „Takže to je jen statistika a ta pro mě nic neznamená.“

 

Byl to vskutku krásný večer

Nejlepší trojice na tiskové konferenci
Nejlepší trojice na tiskové konferenci

Greg Hancock měl pádný důvod usmívat se ještě více než obvykle. Bodejť by také ne, z jednadvaceti možných bodů jich dokázal nasbírat osmnáct. A nejenže se stal bodově nejproduktivnějším mužem večera, ale navíc se z dvanácté příčky aktuální klasifikace po Daugavpilsu přenesl na sedmou.

„Byl to dobrý večer,“ nešetřil spokojenosti. „Je to bod obratu a já jsem zpátky ve hře, která pokračuje. Je skvělé být zpátky v ní. Mám rychlost, cítím se dobře. Je hezké, když se tvrdá práce zase začíná vyplácet.“

Václav Milík vodí Bartosze Zmarzlika
Václav Milík vodí Bartosze Zmarzlika

A pokud přišla řeč na nádherný večer, kdo by si jej mohl užít lépe, než čeští fanoušci? Václav Milík jel svou šestou velkou cenu, z toho čtvrtou na divokou kartu. V předchozích případech vždy cílil na semifinále, ale končil u dna výsledkové listiny. Letos byl po žarnovickém pádu opatrnější, před comebackem dokonce hovořil o možnosti dát svou divokou kartu Josefu Francovi. A bác! Čtrnáct let po Lukáši Drymlovi stanul český závodník opět na stupních vítězů a navíc poprvé na Markétě, kde byla nouze o místa stejná jako na záchranných člunech potápějícího se Titanicu.

Václav Milík si udělal ještě větší místo v síní slávy české ploché dráhy
Václav Milík si udělal ještě větší místo v síní slávy české ploché dráhy

„Je to pro mě skvělý výsledek,“ nechal se slyšet pardubický závodník. „Je to můj čtvrtý start v české Speedway Grand Prix a já jsem dnes se svým týmem udělal dobrou práci. Dostal jsem se na třetí místo. To je opravdu, opravdu dobré. Úžasný výsledek!“

Wheelie o to speciálnější, že po něm následovala cesta na pódium velké ceny
Wheelie o to speciálnější, že po něm následovala cesta na pódium velké ceny

 

1. Jason Doyle, AUS T 1 2 3 2 2 3 13
2. Greg Hancock, USA 3 2 3 2 3 3 2 18
3. Václav Milík, CZ 1 3 3 2 1 2 1 13
4. Patryk Dudek, PL 3 1 3 2 1 3 0 13
5. Chris Holder, AUS 1 X 3 3 3 1 11
6. Martin Vaculík, SK 2 2 1 1 3 1 10
7. Antonio Lindbäck, S 3 3 1 2 0 0 9
8. Peter Kildemand, DK 3 0 2 3 0 0 8
9. Bartosz Zmarzlik, PL 1 3 2 1 1 8
10. Tai Woffinden, GB 2 3 T 0 2 7
11. Piotr Pawlicki, PL 1 2 1 3 ex 7
12. Fredrik Lindgren, S 2 1 0 0 3 6
13. Maciej Janowski, PL 2 0 2 0 2 6
14. Matej Žagar, SLO 0 0 1 1 2 4
15. Niels Kristian Iversen, DK 0 2 0 0 1 3
16. Emil Sajfutdinov, RUS 0 1 E 1 0 2
17. Josef Franc, CZ (res) 0 0 0
18. Matěj Kůs, CZ (res) 0 0

Poznámka: Piotr Pawlicki dostal v osmnácté jízdě červenou kartu za opakovaný letmý start

Ve finále vede Jason Doyle před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem
Ve finále vede Jason Doyle před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem

Průběžné pořadí seriálu:

1. Patryk Dudek 51, 2. Jason Doyle 50, 3. Martin Vaculík 44, 4. Fredrik Lindgren 43, 5. Maciej Janowski 41, 6. Piotr Pawlicki 39, 7. Greg Hancock 38, 8. Tai Woffinden 37, 9. Emil Sajfutdinov 33, 10. Bartosz Zmarzlik 32, 11. Niels-Kristian Iversen 28, 12. Chris Holder 27, 13. Matej Žagar 25, 14. Antonio Lindbäck 21, 15. Václav Milík 13, 16. Peter Kildemand 9, 17. Nicki Pedersen 8, 18. Maksims Bogdanovs 8, 19. Przemyslaw Pawlicki 3, 20. Nick Škorja 1.

Báječný pohled na českého šampióna před leaderem cyklu SGP
Báječný pohled na českého šampióna před leaderem cyklu SGP

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Markéta ještě nikdy netleskala českému závodníkovi jako právě Václav Milíkovi včera večer
Markéta ještě nikdy netleskala českému závodníkovi jako právě Václav Milíkovi včera večer

Šestá slánská akademie uzavřela svoji jarní část

Slaný – 10. června
Sobotu 10. června mají tučným písmem vyznačeni  v kalendáři všichni příznivci plochodrážního sportu a to díky pořadatelům z pražské Markéty, kteří od devatenácti hodin odstartovali další díl ze seriálu Speedway Grand Prix. Na stejný termín byl v dopoledním čase ve Slaném na pořadu šestý tréninkový kemp nazvaný Slaný Speedway Academy.

 

První, kdo rozbalil své nádobíčko na slánském stadiónu, byl polský jezdec Mateusz Lopuski, který je zde v poslední době poměrně častým hostem. Další, kdo si musel přivstat, byla sourozenecká dvojice Bruno a Frieda Thomas.

Pak již následovali mladí čeští začínající závodníci, z Divišova přijel Vojtěch Šachl, Pražan Michal Baštecký je stálým inventářem akademie, malý Tony Katra po středeční extralize, kde v přestávkách mezi jízdami předváděl své umění, se nemohl dočkat a byl první, kdo kroužil kolo za kolem na malém oválu. A aby byl výčet kompletní, pod taktovkou Miroslava Rosůlka s Lubošem Tomíčkem trénovalo i domácí duo Bruno Belan – Vojtěch Zamazal a severočeský SC Chabařovice reprezentoval Adam Nejezchleba.

Slunné počasí sobotního dopoledne nepřálo polskému mladíkovi. Mateusz Lopuski po krátkém účinkování na dráze se skláněl nad svým motocyklem.  A netrvalo dlouho, jeho rodiče  rozhodli v dalším činkování ve Slaném nepokračovat.

Ostatní adepti plochodrážního sportu  technické problémy neměli a tak se plně mohli věnovat radám trenérů, kteří postupně pravidelně jednotlivé jezdce na oválu střídali jak ve dvojicích tak trojicích.

Slánská plochodrážní akademie bude mít delší přestávku. Další pokračování je naplánováno na sobotu 23. září, ale to neznamená, že malý ovál bude zahálet. Již 1. července zde proběhne mistrovský závod a 16. září je na programu PRO-TEC Speedway Mini Cup.