Ondřej Smetana se po roce přece jenom dočkal

Chabařovice – 11. června
Takřka přesně před rokem Ondřej Smetana užuž sahal po vítězství v Memoriálu Jiřího Hurycha. Leč v poslední zatáčce se z jeho motoru ozvala rána a on se z nevyššího stupínku pódia zřítil na třetí. A tak se triumfu v tradičním pouťáku dočkal až v závěru dnešního tropického odpoledne, kdy v Chabařovicích startoval letošní přebor. Pražský závodník nepohrál v základní části jedinou jízdu a nakonec ve finále A za sebou nechal Zdeňka Holuba, Hynka Štichauera a Josefa Nováka.

Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Hynek Štichauer s malým Karlem Průšou, jemuž posléze daroval svůj pohár
Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Hynek Štichauer s malým Karlem Průšou, jemuž posléze daroval svůj pohár

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

TOT C B A
1. Ondřej Smetana, Praha 3 3 3 3 12 1.
2. Zdeněk Holub, Praha 3 3 2 3 11 2.
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 2 2 10 3.
4. Josef Novák, Pardubice 2 2 3 3 10 4.
5. Filip Hájek, Praha 3 1 1 2 7 1.
6. Anne Spaan, NL (ACCR) 2 1 3 2 8 2.
7. Petr Chlupáč, Praha (250 ccm) 1 2 2 1 6 3.
8. Jan Kvěch, Praha 2 2 2 2 8 4.
9. Filip Šifalda, Chabařovice (250 ccm) 0 1 1 1 3 1.
10. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 1 1 1 0 3 2.
11. Pavel Čermák, Praha 1 3 0 1 5
12. Alessandro Borgia, B 0 1 0 0 1
13. František Klier, Divišov 0 0 0 0 0 (3.)
14. Václav Kvěch, Praha X – – – 0

Poznámka: František Klier startoval ve finále C pouze na doplnění startovního roštu a jeho umístění nemělo vliv na pořadí závodu; výsledky finále A vytvořily pořadí Memoriálu Jiřího Hurycha

Ukázkové jízdy 125 na krátké dráze: Adam Nejezchleba, David Gasksch a Karel Průša

Ondřej Smetana neprohrál jedinou rozjížďku
Ondřej Smetana neprohrál jedinou rozjížďku

Foto: Mirek Horáček

Ondřej Smetana se po roce dočkal triumfu v Memoriálu Jiřího Hurycha
Ondřej Smetana se po roce dočkal triumfu v Memoriálu Jiřího Hurycha

Ani úvodní pád nepřipravil Pavla Kuchaře o další triumf

Chabařovice – 11. června
Nedělní dopoledne v Chabařovicích přivítalo příchozí krásným počasím a dokonale připraveným plochodrážním areálem. Hlavnímu klání o Memoriál Jiřího Hurycha předcházel šestý díl českého šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze. V rozjížďce s číslem čtyři se jakoby rodilo překvapení, když bezchybný Jaroslav Vaníček za sebou vodil Pavla Kuchaře. Buldozer vítězství v kubatuře kolibříků však útočil, jenže v poslední zatáčce upadl. Neztratil duchapřítomnost, udržel motor v chodu a ještě uhájil druhé místo před Vojtěchem Šachlem. A pak už psal svůj obvyklý scénář. Vítězství následoval vítězství a triumfální série neskončila, dokud jej startmaršál David Gacksch neodmávnul šachovnicovou vlajkou ve finále A před Jaroslavem Vaníčkem a Lukášem Vinterem.

Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter stojí na stupni vítězů
Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter stojí na stupni vítězů

Buldozer malých oválů upadl

Zatímco klasický šampionát kolibříků se vzhledem k uplakanému dubnu rozjíždí jen zvolna, jeho protějšek na minioválech měl dnes na programu své již šesté pokračování. V depu, které již dopoledne slibovalo tropické podmínky, skládalo své motocykly hned dvanáct závodníků.

Bruno Belan se svým otcem neskrývali úlevu, že konečně přišli na kloub často padajícím řetězům. Příčinou byla příliš vymačkaná šáska.

Každopádně vstup do dnešního závodu slánskému blonďákovi nevyšel dle představ. V rozjížďce s číslem jedna jezdil druhý za Danielem Klímou, když ve druhém kole upadl ve druhém oblouku. Na seznam vítězů se hned vzápětí zapsal Mateusz Lopuski, za jehož motocykl Shupa zaplatil přímo gdaňský klub.

Michal Baštecký na polského závodníka zaútočil vnějškem první zatáčky, nicméně musel rozehrávat závod se dvěma body. Do třetí jízdy nejlépe odstartoval Jan Jeníček, jenže už v úvodním oblouku se spodem před něho dostal Jaroslav Vaníček.

Kdo čekal, že Pavel Kuchař zahájí cestu za svým dalším osmnáctibodovým maximem již v rozjížďce s číslem pět, musel by svá očekávání revidovat. Vedení se totiž ujal Lukáš Vinter, jenž se nájezdům svého mladšího klubového kolegy bránil stejně vytrvale, jako úspěšně. Pavel Kuchař ale nepovolil, jenže v nájezdu do poslední zatáčky upadl.

Bleskurychle se dokázal posbírat, aby zachránil alespoň dva body před Vojtěchem Šachlem. Pokud by skončil třetí nebo dokonce odtlačil svůj motocykl na trávník, rozhodně by se měnily pořádky, které Pavel Kuchař na malých oválech zavedl. Jenže jednobodová ztráta nebyla ve své podstatě žádným obrovským handicapem.

Pražan se totiž už v rozjížďce s číslem sedm vrátil na svou vítěznou dráhu, přičemž přestřihnul vítěznou šňůru Daniela Klímy již při vylétnutí pásky. Jaroslav Vaníček sice ovládl osmou jízdu a hned v následující rozjížďce odstartoval také na Pavla Kuchaře. Avšak ten v nájezdu do druhého kol převzal vedení, aby vyrovnal osm průběžných bodů Jaroslava Vaníčka.

Na stejnou hodnotu skóre se ve třinácté jízdě dostal také Mateusz Lopuski. Polský závodník zopakoval svůj úvodní triumf v páté jízdě, leč v rozjížďce s číslem deset ani on nedokázal zadržet Bruno Belana po jeho raketovém startu.

Na hrotu průběžné klasifikace po třech sériích stále čněl Lukáš Vinter. Ten v šesté jízdě změřil Michala Bašteckému, jenž nyní ztrácel už dva body, a Bruno Belana. Ani v rozjížďce s číslem dvanáct nemusel Lukáš Vinter řešit potíže zásadnějšího charakteru, když už od startu nedal ani náznak šance Janu Jeníčkovi a Bruno Thomasovi.

 

Před finále A rozhodla poslední série

O obsazení prestižního finále A tak opět rozhodovala až poslední série základní části závodu. Rozhodující slovo přitom už v rozjížďce s číslem třináct řekl Daniel Klíma. Objev letošní sezóny triumfoval stylem start – cíl. Připravil druhou dnešní prohru Mateuszi Lopuskemu, jenž měl sám plnou hlavu starostí s odrážením Vojtěcha Šachla.

Deset bodů Daniela Klímy bylo samo o sobě málo na áčko, nicméně stejným ziskem skončil také poražený Mateusz Lopuski. A to poslalo dost velkou vodu na mlýn ambicí jeho sousedů v průběžné klasifikaci.

Pavel Kuchař ve čtrnácté jízdě úřadoval stylem start – cíl, když se Jan Jeníček dostal do křížku s Michalem Baštecký. Jednou si prohodili pořadí, aby nakonec druhým na metě byl pardubický závodník. Vítězný Pavel Kuchař však s jedenácti body získal jako první absolutní jistotu účasti v závěrečné jízdě o stupně vítězů.

Jeho bodové inkaso hned vzápětí vyrovnal Jaroslav Vaníček, který odvedl Bruno Belana s Janem Sochůrkem. Trio áčkařů se uzavřelo v šestnácté jízdě, v níž Lukáš Vinter zkompletoval své dvanáctibodové maximum. Záhy totiž zmizel z dohledu Bruno Thomase. Ten vylekal Jakuba Exlera natolik, že vyjel ven z oválu.

Program finálové série odstartoval Bruno Thomas, který vyhrál déčko. Vojtěch Šachl se sice vnějškem úvodní zatáčky dostal před Jakuba Exlera, avšak vedoucí Němec se nenechal vyhodit z konceptu. Bruno Belan by se oprávněně viděl výše než ve finále C. Nezbylo mu ovšem nic jiného, než opanovat rozjížďku o sedmé místo s neméně ambiciózními Janem Jeníčkem a Janem Sochůrkem.

Béčko už nabídlo o poznání dramatičtější podívanou. Na čele se usadil Mateusz Lopuski. Michal Baštecký totiž v první zatáčce vyvezl Daniela Klímu. Jenže bojovnost divišovského závodníka se tím nikterak neotupila. A ve třetím okruhu se Daniel Klíma srdnatým manévrem dostal na druhou příčku. Takový progres ale neukojil jeho apetit, protože spodem závěrečné zatáčky ještě stačil sebrat Polákovi jeho první příčku!

Ani áčko nepřineslo žádnou one-man-show. Lukáš Vinter se díky kromobyčejně vydařenému startu vydal navázat další uzel na svou triumfální šňůru. Pavel Kuchař byl ovšem proti a vnějškem první zatáčky přezval vedení. Okamžitě zvýšil svůj náskok na nepřekonatelnou vzdálenost a na Lukáše Vintera udeřil také Jaroslav Vaníček.

Borci projeli cílem úvodního kola. Jaroslav Vaníček udeřil spodní stranou hned následující zatáčky, aby rovnu ve výjezdu sebral druhé místo Lukáši Vinterovi. Ten se už skláněl ke svému motoru, ale nakonec se přece jen doplouhal do cíle pro dva body za třetí místo.

Ve finále A vede zatím Lukáš Vinter před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem
Ve finále A vede zatím Lukáš Vinter před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem
D C B A TOT
1. Pavel Kuchař, Praha 2 3 3 3 6 17
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 3 4 15
3. Lukáš Vinter, Praha 3 3 3 3 2 14
4. Daniel Klíma, Divišov 3 2 2 3 3 13
5. Mateusz Lopuski, PL 3 3 2 2 2 12
6. Michal Baštecký, Praha 2 2 3 1 1 9
7. Bruno Belan, Slaný F 1 3 2 3 9
8. Jan Jeníček, Pardubice 2 1 2 2 2 9
9. Jan Sochůrek, Chabařovice 1 2 1 1 1 6
10. Bruno Thomas, D 1 E 1 2 3 7
11. Vojtěch Šachl, Divišov 1 – 1 1 2 5
12. Jakub Exler, Praha 2 1 1 L 1 5
Pavel Kuchař má na čele šampionátu obrovský náskok
Pavel Kuchař má na čele šampionátu obrovský náskok

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV DIV CHA TOT
8.4. 2.5. 13.5. 20.5. 4.6. 11.6.
1. Pavel Kuchař, Praha 18 17 18 15 18 17 103
2. Lukáš Vinter, Praha 12 15 11 14 15 14 81
3. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 10 18 8 15 74
4. Michal Baštecký, Praha 13 13 11 12 11 9 69
5. Jan Jeníček, Pardubice 11 7 13 11 12 9 63
6. Bruno Belan, Slaný 10 8 15 9 8 9 59
7. Daniel Klíma, Divišov 6 7 11 9 10 13 56
8. Vojtěch Šachl, Divišov 9 11 8 8 8 5 49
9. Jakub Exler, Praha 8 5 7 10 8 5 43
10. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 8 12 20
11. Milan Dobiáš, Chabařovice 15 NS NS NS NS NS 15
12. Vojtěch Zamazal, Slaný NS NS 7 7 NS NS 14
13. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS 3 NS NS 6 9
14. Bruno Thomas, D NS NS NS NS NS 7 7

Foto: Mirek Horáček

Václav Milík přepisoval historii české velké ceny tlustým fixem bronzové barvy

Praha – 10. června
Historie Speedway Grand Prix České republiky se začala psát v půli května roku 1997. Za oněch dlouhých dvacet let nikdo z českých závodníků nestál na stupních vítězů. Až včera večer ukončil dlouholeté čekání Václav Milík. Pardubický kapitán rozjásal vyprodanou Markétu svými triumfy v rozjížďkách s čísly sedm a deset, aby si ji položil k nohám druhým místem v semifinále a třetím místem ve finále si rozšířil své místo v síni slávy české ploché dráhy. Spokojeni byli také ostatní finalisté. Vítězný Jason Doyle si ve stověžaté matičce připomněl svůj loňský premiérový triumf. Druhý Greg Hancock dal pádnou odpověď všem, kdo jej posílali do starého železa. A čtvrtý Patryk Dudek si uchoval jednobodovou převahu na čele seriálu právě před Jasonem Doylem. Hodně si na stranu svých aktiv zapsal rovněž Martin Vaculík. Slovák sice skončil v semifinále, ale za čtrnáct dnů do dánského Horsensu dorazí jako muž číslo tři průběžné klasifikace.

Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů
Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů

Statistika neznamená vůbec nic

Jason Doyle vede finále před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem
Jason Doyle vede finále před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem

Jason Doyle se na tiskové konferenci nikterak netajil, že si po obtížném začátku sezóny připadá, jakoby se právě dostal ven z vězení. Přitom svůj návrat na stadión na území pražské šestky nezačal vůbec optimálně. Dotekem pásky v rozjížďce s číslem tři postavil místo sebe na startovní rošt Josefa France. První náhradník české velké ceny pak absolvoval ještě jednu jízdu a do akce se dostal i Matěj Kůs s osmnáctkou na své vestě. Ani jeden z nich však nebodoval.

Jason Doyle slaví triumf
Jason Doyle slaví triumf

„Je potřeba sbírat body,“ komentoval Jason Doyle skutečnost, že nebýt pouhopouhých třech bodů z úvodních třech sérií, odjížděl by z Prahy nejen jako vítěz, ale i leader aktuálního pořadí. „Udělal jsem jich třináct. Kdyby mi je někdo nabízel, když jsem jel na svou třetí jízdu, bral bych to. Ale naštěstí jsem už venku z vězení.“

Jason Doyle se do křížku s pravidly o startu dostal ještě jednou. Finálová jízda byla zastavena kvůli jeho letmému startu. Rozhodčí Craig Ackroyd mu dal žlutou startu. A Australan věděl, že pokud se při repete dopustí stejného přestupku, stihne jej vyloučen jako prve Piotra Pawlickeho.

Trio vítězů se poprvé potkalo na autogramiádě před závodem
Trio vítězů se poprvé potkalo na autogramiádě před závodem

„Věděl jsem, že ze čtyřky musím odpálit,“ líčil. „Zapáčkoval jsem, abych vytáhnul motorku do zatáčky. Poprvé jsem ale udělal příliš dobrý start. Povedlo se mi odjet i v repete a pak to byla velmi těžká čtyři kola.“

Říká se, že vítěz z Prahy na konci sezóny bývá korunován mistrem světa. Pravda, osm z posledních třinácti vítězů, kteří se posléze stali světovými šampióny, je dostatečným argumentem. Nicméně Jason Doyle má zkušenost zcela jiného zrna.

„Já tady loni vyhrál a skončil jsem na skoro šest týdnů v nemocnici,“ připomněl svůj loňský pád v Toruni. „Takže to je jen statistika a ta pro mě nic neznamená.“

 

Byl to vskutku krásný večer

Nejlepší trojice na tiskové konferenci
Nejlepší trojice na tiskové konferenci

Greg Hancock měl pádný důvod usmívat se ještě více než obvykle. Bodejť by také ne, z jednadvaceti možných bodů jich dokázal nasbírat osmnáct. A nejenže se stal bodově nejproduktivnějším mužem večera, ale navíc se z dvanácté příčky aktuální klasifikace po Daugavpilsu přenesl na sedmou.

„Byl to dobrý večer,“ nešetřil spokojenosti. „Je to bod obratu a já jsem zpátky ve hře, která pokračuje. Je skvělé být zpátky v ní. Mám rychlost, cítím se dobře. Je hezké, když se tvrdá práce zase začíná vyplácet.“

Václav Milík vodí Bartosze Zmarzlika
Václav Milík vodí Bartosze Zmarzlika

A pokud přišla řeč na nádherný večer, kdo by si jej mohl užít lépe, než čeští fanoušci? Václav Milík jel svou šestou velkou cenu, z toho čtvrtou na divokou kartu. V předchozích případech vždy cílil na semifinále, ale končil u dna výsledkové listiny. Letos byl po žarnovickém pádu opatrnější, před comebackem dokonce hovořil o možnosti dát svou divokou kartu Josefu Francovi. A bác! Čtrnáct let po Lukáši Drymlovi stanul český závodník opět na stupních vítězů a navíc poprvé na Markétě, kde byla nouze o místa stejná jako na záchranných člunech potápějícího se Titanicu.

Václav Milík si udělal ještě větší místo v síní slávy české ploché dráhy
Václav Milík si udělal ještě větší místo v síní slávy české ploché dráhy

„Je to pro mě skvělý výsledek,“ nechal se slyšet pardubický závodník. „Je to můj čtvrtý start v české Speedway Grand Prix a já jsem dnes se svým týmem udělal dobrou práci. Dostal jsem se na třetí místo. To je opravdu, opravdu dobré. Úžasný výsledek!“

Wheelie o to speciálnější, že po něm následovala cesta na pódium velké ceny
Wheelie o to speciálnější, že po něm následovala cesta na pódium velké ceny

 

1. Jason Doyle, AUS T 1 2 3 2 2 3 13
2. Greg Hancock, USA 3 2 3 2 3 3 2 18
3. Václav Milík, CZ 1 3 3 2 1 2 1 13
4. Patryk Dudek, PL 3 1 3 2 1 3 0 13
5. Chris Holder, AUS 1 X 3 3 3 1 11
6. Martin Vaculík, SK 2 2 1 1 3 1 10
7. Antonio Lindbäck, S 3 3 1 2 0 0 9
8. Peter Kildemand, DK 3 0 2 3 0 0 8
9. Bartosz Zmarzlik, PL 1 3 2 1 1 8
10. Tai Woffinden, GB 2 3 T 0 2 7
11. Piotr Pawlicki, PL 1 2 1 3 ex 7
12. Fredrik Lindgren, S 2 1 0 0 3 6
13. Maciej Janowski, PL 2 0 2 0 2 6
14. Matej Žagar, SLO 0 0 1 1 2 4
15. Niels Kristian Iversen, DK 0 2 0 0 1 3
16. Emil Sajfutdinov, RUS 0 1 E 1 0 2
17. Josef Franc, CZ (res) 0 0 0
18. Matěj Kůs, CZ (res) 0 0

Poznámka: Piotr Pawlicki dostal v osmnácté jízdě červenou kartu za opakovaný letmý start

Ve finále vede Jason Doyle před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem
Ve finále vede Jason Doyle před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem

Průběžné pořadí seriálu:

1. Patryk Dudek 51, 2. Jason Doyle 50, 3. Martin Vaculík 44, 4. Fredrik Lindgren 43, 5. Maciej Janowski 41, 6. Piotr Pawlicki 39, 7. Greg Hancock 38, 8. Tai Woffinden 37, 9. Emil Sajfutdinov 33, 10. Bartosz Zmarzlik 32, 11. Niels-Kristian Iversen 28, 12. Chris Holder 27, 13. Matej Žagar 25, 14. Antonio Lindbäck 21, 15. Václav Milík 13, 16. Peter Kildemand 9, 17. Nicki Pedersen 8, 18. Maksims Bogdanovs 8, 19. Przemyslaw Pawlicki 3, 20. Nick Škorja 1.

Báječný pohled na českého šampióna před leaderem cyklu SGP
Báječný pohled na českého šampióna před leaderem cyklu SGP

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Markéta ještě nikdy netleskala českému závodníkovi jako právě Václav Milíkovi včera večer
Markéta ještě nikdy netleskala českému závodníkovi jako právě Václav Milíkovi včera večer

Šestá slánská akademie uzavřela svoji jarní část

Slaný – 10. června
Sobotu 10. června mají tučným písmem vyznačeni  v kalendáři všichni příznivci plochodrážního sportu a to díky pořadatelům z pražské Markéty, kteří od devatenácti hodin odstartovali další díl ze seriálu Speedway Grand Prix. Na stejný termín byl v dopoledním čase ve Slaném na pořadu šestý tréninkový kemp nazvaný Slaný Speedway Academy.

 

První, kdo rozbalil své nádobíčko na slánském stadiónu, byl polský jezdec Mateusz Lopuski, který je zde v poslední době poměrně častým hostem. Další, kdo si musel přivstat, byla sourozenecká dvojice Bruno a Frieda Thomas.

Pak již následovali mladí čeští začínající závodníci, z Divišova přijel Vojtěch Šachl, Pražan Michal Baštecký je stálým inventářem akademie, malý Tony Katra po středeční extralize, kde v přestávkách mezi jízdami předváděl své umění, se nemohl dočkat a byl první, kdo kroužil kolo za kolem na malém oválu. A aby byl výčet kompletní, pod taktovkou Miroslava Rosůlka s Lubošem Tomíčkem trénovalo i domácí duo Bruno Belan – Vojtěch Zamazal a severočeský SC Chabařovice reprezentoval Adam Nejezchleba.

Slunné počasí sobotního dopoledne nepřálo polskému mladíkovi. Mateusz Lopuski po krátkém účinkování na dráze se skláněl nad svým motocyklem.  A netrvalo dlouho, jeho rodiče  rozhodli v dalším činkování ve Slaném nepokračovat.

Ostatní adepti plochodrážního sportu  technické problémy neměli a tak se plně mohli věnovat radám trenérů, kteří postupně pravidelně jednotlivé jezdce na oválu střídali jak ve dvojicích tak trojicích.

Slánská plochodrážní akademie bude mít delší přestávku. Další pokračování je naplánováno na sobotu 23. září, ale to neznamená, že malý ovál bude zahálet. Již 1. července zde proběhne mistrovský závod a 16. září je na programu PRO-TEC Speedway Mini Cup.