Pavel Kuchař obhájil, Janu Kvěchovi a Petru Chlupáčovi sebral včerejší primát Karol Zupinski

Divišov – 4. června
Po sobotních závodech ve Slaném měly stopětadvacítky a dvěstěpadesátky postaráno o program také v neděli v Divišově. Zatímco Pavel Kuchař v pátém díle šampionátu kolibříků zopakoval své slánské vítězné tažení, individuální Jawa Cup dvěstěpadesátek vyhrál Polák Karol Zupinski. Včerejší suveréni Jan Kvěch a Petr Chlupáč si vyskočili na nižší stupínky pódia.

Na pódium se tradičně vešli všichni účastníci šampionátu stopětadvacítek
Na pódium se tradičně vešli všichni účastníci šampionátu stopětadvacítek

Diskvalifikace berou vidinu finále A

Odleva Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Lukáš Vinter stojí u startovací pásky
Odleva Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Lukáš Vinter stojí u startovací pásky

Dle slov pořadatelů skropil nad ránem středočeský městys vydatný půlhodinový slejvák, ale dráha jakoby o něm nevěděla. K dalšímu pokračování šampionátu stopětadvacítek dorazilo jedenáct závodníků. Sebastian Kössler nakonec odjel předčasně, takže se musela přelosovat startovní čísla. Daniel Klíma nakonec místo šestky startoval se sedmičkou.

Finále A: Lukáš Vinter (modrá) a Pavel Kuchař (červená) bojují o vedení před zrakem Jana Jeníčka
Finále A: Lukáš Vinter (modrá) a Pavel Kuchař (červená) bojují o vedení před zrakem Jana Jeníčka

Číslo s dobrou pověstí mu ovšem moc štěstí nepřineslo. V rozjížďce s číslem sedm suverénně vedl, ovšem v předposlední zatáčce vyjel z trati a byl vyloučen. Diskvalifikací za tento přestupek jsme dnes viděli nespočet. Postihly kupříkladu Michala Bašteckého a také Jaroslava Vaníčka. Ten se v první jízdě blýsknul skvělým soubojem s Janem Jeníčkem, jemuž po dlouhém boji sebral vítězství.

Jan Jeníček se po závodě ve Slaném dostal opět na stupně vítězů
Jan Jeníček se po závodě ve Slaném dostal opět na stupně vítězů

V rozjížďce s číslem devět Jaroslav Vaníček vzdoroval Lukáši Vinterovi, který jej nakonec přece jen udolal. Pražanova smolná diskvalifikace za opuštění trati na závěr základní části přišla po skvělém duelu s Pavlem Kuchařem. Po žďuchačce se suverénem letošních kolibříků Jaroslav Vaníček vyhrál, avšak rozhodčí František Kalina mu posléze tři body musel odebrat.

Ve finále A dotáhl Pavel Kuchař další vítěznou sérii do maximálního konce. O společnost na stupních vítězů se mu postarali Lukáš Vinter a Jan Jeníček.

 

Jan Kvěch, Karol Zupinski a Petr Chlupáč na pódiu Jawa Cupu
Jan Kvěch, Karol Zupinski a Petr Chlupáč na pódiu Jawa Cupu

Nádherný závod nepokazilo počasí

Individuální Jawa Cup jelo nakonec deset závodníků
Individuální Jawa Cup jelo nakonec deset závodníků

Ve startovním poli dvěstěpadesátek chyběl oproti včerejšku Daniel Šilhán, který už ve Slaném poznal, že jeho rameno pochroumané v Teterowě ještě nesnese plnou zátěž. Nepřijel také Stefan Pongratz, jenž na závěr slánského Jawa Cupu upadl. Toho nahradil krajan Max Troidl, jehož jsme už v Čechách párkrát viděli se stopětadvacítkou.

Milan Dobiáš (žlutá) v úchvatném souboji s Mateuszem Adamczewskim
Milan Dobiáš (žlutá) v úchvatném souboji s Mateuszem Adamczewskim

Meteorologové slibovali déšť prakticky na celém českém území. V Divišově se začalo mračit okolo půl druhé. První větší déšť přišel po páté jízdě a asi deset minut se čekalo na další rozjížďku. Horší to bylo, když se rozpršelo v osmé jízdě.

V rozjížďce s číslem devět upadl Mathias Rex. Jezdci odjeli do depa, setmělo se, vítr kácel deštníky a popelnice. Naštěstí brzy přestalo pršet a jen okolo dvanácté z patnácti jízd trošku mrholilo.

Petr Chlupáč pronásleduje Karola Zupinskeho
Petr Chlupáč pronásleduje Karola Zupinskeho

Závod nabídl dramatickou podívanou, hodně se předjíždělo. Hned na úvod se Sebastian Blakkit dostal do čela z třetí příčky. Hned vzápětí se Petr Chlupáč a Filip Šifalda honili celá tři kola. A rozjížďka s číslem osm se stala jízdou dne, když se Milan Dobiáš a Mateusz Adamczewski čtyřikrát předjeli.

Karol Zupinski rozhodl o svém triumfu již prakticky v rozjížďce s číslem tři. Jan Kvěch sice nejlépe odstartoval, avšak na konci prvního kola ho polský závodník předjel. Situací na hrotu průběžné klasifikace míchal Mathias Rex. Odstartoval v jak na Jana Kvěcha v šesté, tak i na Karola Zupinskeho v deváté jízdě. V obou případech však dánský borec nedotáhnul své úsilí do vítězného konce.

Mistrovství republiky 125 ccm na krátké dráze:

1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 6 18
2. Lukáš Vinter, Praha 3 3 3 2 4 15
3. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 3 3 2 12
4. Daniel Klíma, Divišov 2 L 2 3 3 10
5. Michal Baštecký, Praha 3 3 L 3 2 11
6. Jaroslav Vaníček, Praha 3 2 2 L 1 8
7. Mateusz Lopuski, PL 1 L 3 1 3 8
8. Vojtěch Šachl, Divišov 2 3 1 L 2 8
9. Jakub Exler, Praha 1 2 2 2 1 8
10. Bruno Belan, Slaný 2 E 1 2 3 8

Poznámka: závod se konal na prostřední dráze, Sebastian Kössler nakonec do závodu nenastoupil

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV DIV TOT
8.4. 2.5. 13.5. 20.5. 4.6.
1. Pavel Kuchař, Praha 18 17 18 15 18 86
2. Lukáš Vinter, Praha 12 15 11 14 15 67
3. Michal Baštecký, Praha 13 13 11 12 11 60
4. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 10 18 8 59
5. Jan Jeníček, Pardubice 11 7 13 11 12 54
6. Bruno Belan, Slaný 10 8 15 9 8 50
7. Vojtěch Šachl, Divišov 9 11 8 8 8 44
8. Daniel Klíma, Divišov 6 7 11 9 110 43
9. Jakub Exler, Praha 8 5 7 10 8 38
10. Milan Dobiáš, Chabařovice 15 NS NS NS NS 15
11. Vojtěch Zamazal, Slaný NS NS 7 7 NS 14
12. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 8 8
13. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS 3 NS NS 3
Karol Zupinski si odvezl největší pohár do Polska
Karol Zupinski si odvezl největší pohár do Polska

Jawa Cup 250 ccm:

1. Karol Zupinski, PL 3 3 3 3 3 15
2. Jan Kvěch, Praha 2 3 3 3 3 14
3. Petr Chlupáč, Praha 2 2 3 2 2 11
4. Filip Nizgorski, PL 1 1 1 3 3 9
5. Sebastian Blakkit, DK 3 1 2 1 2 9
6. Mathias Rex, DK 3 2 X 2 1 8
7. Filip Šifalda, Chabařovice 1 0 2 2 1 6
8. Mateusz Adamczewski, PL 1 2 2 1 0 6
9. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 3 1 1 0 5
10. Max Troidl, D 2 X 1 0 2 5
11. Alexandra Schauer, D 0 E 0 0 1 1

Foto: Jiřina Šifaldová

V Kostěnicích neprohráli se slejvákem ani při slavnostním vyhlašování

Kostěnice – 4. června
Pakliže kdokoliv z přítomných dnešnímu prvnímu letošnímu Srandamači Motoklubu Úhřetická Lhota směřoval své zraky k obloze, létající stroje pardubické Aviatické pouti za to mohli jen částečně. Olověně šedivé odstíny mraků neslibovali nic dobrého. Okolo jedenácté vskutku přišla dešťová sprška, která pomohla nejen obstarožní fekální vétřiesce sloužící v roli kropícího vozidla, ale především samotným oválkům. A konec konců i samotnému programu, který se odvíjel jako na drátku. Oblaka se totiž nechala vymetenou oblohou střídat jen nakrátko. Potěr se stal kořistí debutujícího Jiřího Lehkého, flat track vyhrál Aleš Plecháč, zatímco Dan Macl se konečně na svém domácím kolbišti dočkal triumfu v kategorii Speedway. Spolu s ostatními plochodrážníky si ale okamžiky slávy vychutnal jen krátce, jelikož během jejich vyhlašování se nebeská stavidla opět otevřela naplno.

Těsně po startu finále A se dopředu řítí Stanislav Buňka, Martin Lehký a Dan Macl
Těsně po startu finále A se dopředu řítí Stanislav Buňka, Martin Lehký a Dan Macl

Vítězství debutanta

Jiří Lehký vede před Adélou Táborskou a Matějem Hlačinou
Jiří Lehký vede před Adélou Táborskou a Matějem Hlačinou

Úderem jedenácté se naplnily předpovědi meteorologů, které varovaly před srážkami na celém území naší země. Jenže jak déšť přišel, naštěstí stejně rychle odešel. Pro Dana Macla to však byl jasný signál, aby přestal respektovat časový harmonogram.

Závod potěru tím pádem začal, už když ještě do plánovaného počátku úderem dvanácté ještě půlhodinka zbývaly. V depu bylo připraveno pět závodníků, ovšem debutant Jiří Lehký se měl s Denisou Maclovou střídat za řidítky její minikrosky.

Báječné nasazení Adély Táborské
Báječné nasazení Adély Táborské

Vytvořit rozpis se stalo takřka nadlidským úkolem. Pardubický plochodrážní nadšenec Josef Štěpánek vymyslel program na osm jízd. Na startovním roštu každé z nich pokaždé stanuli všichni, kteří měli svůj vlastní motocykl. A Jiří Lehký s Denisou Maclovou se pravidelně střídali. A aby je nehandicapoval poloviční počet jízd, do celkové klasifikace se jejich bodový zisk násobil dvěma.

JIří Lehký na cestě k vítězství
JIří Lehký na cestě k vítězství

K první jízdě se nedostavil Karel Matějíček. Nicméně start rozjížďky s číslem dvě již nevynechal. Poroučel se k zemi, což ostatně nebylo naposledy. Avšak jeho závodnické srdce mu velelo pokaždé vstát a pokračovat i s ohnutými řidítky. Byť se nedočkal bodů, při vyhlášení vítězů mu byly odměnou nejen tradičně štědré dary od Motoklubu, ale potlesk všech přítomných.

Matěj Hlačina v akci
Matěj Hlačina v akci

Předchozí Srandamače v kategorii Potěr ovládala Adéla Táborská. Svou statečnou jízdou v sedle své čtyřkolky uchvacovala i dnes, nicméně na obzoru se jí objevil zdatný konkurent, takže rozjížďku s číslem jedna dokončila za zády Jiřího Lehkého. Ten na další dvě jízdy odevzdal motocykl Denise Maclové a Adéla Táborská dvakrát dovedla svou čtyřkolky na cílovou metu jako první.

Neuvěřitelnou zápletku scénáře závodu však napsal Jiří Lehký při svém návratu na menší ovál v rozjížďce s číslem čtyři. Dokázal podjet Adélu Táborskou, avšak v zápalu boje vyjel ven z dráhy. Při Srandamačích se pravidla neberou tak striktně, takže se mohl vrátit zpátky. Dojel čtyřkolku, a když brzdila před pomalejším soupeřem o kolo nazpět, Jiří Lehký ji objel a zvítězil.

Adéla Táborská marně honí Denisu Maclovou
Adéla Táborská marně honí Denisu Maclovou

Třetí triumf si Jiří Lehký připsal hned vzápětí, když Adélu Táborskou odvedl již po startu. Vzápětí musel dvě jízdy zase vynechat, avšak zelený motocykl dovedla k vítězství Denisa Maclová. Při jejích dvou úvodních výjezdech na ovál jí o druhé místo připravil Matěj Hlačina, který v Kostěnicích na rozdíl od svého staršího bratra Jana závodil poprvé.

V šesté jízdě však Denisa Maclová vystřelila dopředu jako střela, což byl v kombinaci s počátečními trably Adély Táborské správný recept na triumf. Jenže Denisa Maclová stylem start – cíl vyhrála rovněž sedmou jízdu, v níž Adélu Táborskou zprvu zdržoval Matěj Hlačina. Než dívčina dostala svou čtyřkolku před dvišovského borce kole, končilo druhé kolo z pěti, na něž nejmladší borci závodili.

Zleva Matěj Hlačina, Karel Matějíček, Adéla Táborská a Denisa Maclová
Zleva Matěj Hlačina, Karel Matějíček, Adéla Táborská a Denisa Maclová

V rozjížďce s číslem osm přijel k pásce opět Jiří Lehký, aby se hned po startu ujal vlády a mohl jít na vyhlášení coby neporažený. Adéla Táborská musela znovu atakovat druhé místo Matěje Hlačiny. Vskutku se jí podařilo proniknout dopředu, čímž v celkovém součtu o dva body sebrala druhé místo Denise Maclové.

 

Přijezd stejně okázalý jako nečekaný

Vladimír Višváder je stále stejný
Vladimír Višváder je stále stejný

Sotva skončila závod potěru, startmaršál Jan Poříz přenesl startovací zařízení na větší z dvojice malých drah. Na rozdíl od předchozí praxe se kategorie Speedway a Flat Track měly střídat. Sotva se Daniel Plecháč vrátil z první ze svých třech vítězných rozjížděk v základní části, objevil se na ovále zelený kabriolet Opel, z něhož kufru čouhalo zadní kolo plochodrážního motocyklu.

Za volantem neseděl nikdo jiný než Vladimír Višváder. O minutku později vyložil svůj stroj s úžasným motorem BM z dílny zesnulého technického mága Alexandra Kopeckého. Na vypůjčený gril položil klobásy, které ochotně nabízel známým, které rozřehtala poznámka o rohlících ležících na zemi v autě. Že je pečivo v papírovém pytlíku, nebylo podstatné jako zjištění, že Vladimír Višváder odchodem ze závodní scény rozhodně neztratil zlaté srdce, ani svéráznou náturu.

Motor BM není dnes běžně k vidění
Motor BM není dnes běžně k vidění

Jenže Dan Macl kroutil hlavou, že by mohl zasáhnout s pěti ostatními borci do závodu, který si již našel svou podobu. Hlavním argumentem šéfa pořádajícího klubu bylo, že vstup Vladimíra Višvádera na scénu dnešního Srandamače byl nejen okázalý a nezapomenutelný, ale především nečekaný a neohlášený.

Martin Lehký si v závodě kategorie Speedway počínal obdobným způsobem jako prve jeho syn Jiří mezi potěrem. I když připouštěl, že za řidítky plochodrážního motocyklu seděl všehovšudy sedmkrát, vyhrál první jízdu stylem start – cíl před Stanislavem Buňkou a Michalem Krejčím. V rozjížďce s číslem dvě jej Dan Macl překonal až v nájezdu do posledního, třetího kola.

Jiří Lehký tleská svému otci Martinovi, který na snímku vede před Stanislavem Buňkou
Jiří Lehký tleská svému otci Martinovi, který na snímku vede před Stanislavem Buňkou

Dusno jako v peci v kombinaci s černými mraky na obzoru neslibovalo nic jiného než bouřku se slejvákem, takže se program sunul dopředu s rychlostí expresních vlaků na sousední koleji prvního železničního koridoru. Ve třetí jízdě vyhrál Dan Macl podruhé, zatímco Michal Krejčí za jeho zády podlehl Stanislavu Buňkovi. Muž, jemuž náramně sekne kombinéza po anglickém čahounovi Johnu Hartleyovi, přitom naznačil míru svých ambicí, když se v závěru dotahoval na vedoucího Dana Macla.

 

Prezidentův triumf

Vladimír Višváder během své krátké, ale působivé akce
Vladimír Višváder během své krátké, ale působivé akce

Kdo by si myslel, že Vladimír Višváder dorazil pouze, aby si ugriloval pikantní klobásky, evidentně neměl čas poznat někdejšího českého i slovenského reprezentanta. Sotva posvačil, suše Danu Maclovi oznámil, že se ve čtvrté jízdě sveze mimo soutěž.

Martin Lehký si to namířil do finále A
Martin Lehký si to namířil do finále A

Na startovním roštu se postavil až na pravý okraj. Legrace končila s letem pásky, protože Vladimír Višváder se na klíčový pohyb startovacího zařízení dokonale soustředil jako v letech své největší slávy, která ještě evidentně neskončila. Rázem byl v čele, kde vydržel až na začátek druhého kola. To mu spadl sekundární řetěz, protože se mu roztrhlo ložisko v náboji zadního kola.

Jan Hlačina nakonec vyhrál béčko
Jan Hlačina nakonec vyhrál béčko

Jak se Vladimír Višváder v Kostěnicích objevil, tak rychle zmizel. „Krásně,“ reagoval na otázku, jak se mu jelo. „Spěchám domů na MotoGP v televizi, tak to motorka zařídila za mě, abych viděl co nejvíc.“

Zbyl po něm jen opuštěný motocykl a pytlík s rohlíky. Nicméně závod v Kostěnicích pokračoval dál. Martin Lehký si druhým triumfem stylem start – cíl řekl o finále A.

Dan Macl letí do čela před Jana Hlačinu a Stanislava Buňku
Dan Macl letí do čela před Jana Hlačinu a Stanislava Buňku

Po něm začal pošilhávat také Jan Hlačina se svou dvěstěpadesátkou, když právě ve čtvrté jízdě získal skalp Michala Krejčího. Ovšem podobné ambice stále živil také Stanislav Buňka. Verdikt přinesla rozjížďka s číslem pět.

Michal Krejší se mohl pochlubit, že mu přišel fandit světový exmistr Lukáš Dryml
Michal Krejší se mohl pochlubit, že mu přišel fandit světový exmistr Lukáš Dryml

Dan Macl v ní hrál opět hlasité sólo. Stanislav Buňka odvrátil útok Jana Hlačiny, na něhož tak zbylo finále B. V něm si devítiletý potomek divišovského závodníka opět vychutnal o dvě generace staršího plochodrážního entuziastu Michala Krejčího, za nímž do Kostěnic dorazil dokonce jeho zaměstnavatel Lukáš Dryml.

Martin Lehký objíždí Dana Macla
Martin Lehký objíždí Dana Macla

A již tu bylo finále A! Dan Macl se opět mohl pyšnit nejlepším startem, leč Martinu Lehkému se evidentně zalíbilo vyhrávat. V první zatáčce se dostal dopředu, nicméně Dan Macl kontroval v nájezdu do druhého okruhu. Na pódiu Srandamačů stál již předtím, ale ještě nikdy až úplně nahoře. Pro debutanta Martina Lehkého a Stanislava Buňku šlo však v otázce stupňů vítězů o premiéru.

Daniel Plecháč míří za triumfem v závodě flat tracku
Daniel Plecháč míří za triumfem v závodě flat tracku

Ve finále A flat tracku dojel jako první do cíle Aleš Plecháč. Flat trackeři byli vyhlašováni před svými plochodrážními kolegy. To už se na Kostěnice hnala další hradba temných oblaků. Po vyhlášení kategorie Speedway z toho mračna vskutku zapršelo. Nicméně v ten okamžik už první letošní Srandamač žil jen ve vzpomínkách účastníků, kteří se už vesměs nemohou dočkat dalšího klání koncem července.

Potěr na stupních vítězů: zleva Adéla Táborská, Jiří Lehký, Denisa Maclová, Matěj Hlačina a Karel Matějíček
Potěr na stupních vítězů: zleva Adéla Táborská, Jiří Lehký, Denisa Maclová, Matěj Hlačina a Karel Matějíček

Potěr – menší dráha:

1. Jiří Lehký MX 3 3 3 3 24
2. Adéla Táborská čtyřkolka 2 3 3 2 2 2 2 2 18
3. Denisa Maclová MX 1 1 3 3 16
4. Matěj Hlačina MX 1 2 2 1 1 1 1 1 10
5. Karel Matějíček pitbike – F 0 0 0 0 0 F 0

Poznámka: protože se Jiří Lehký a Denisa Maclová dělili o jeden motocykl, startovali jen v polovině rozjížděk – pro kompenzaci byl jejich počet bodů násoben koeficientem dva

Speedway: zleva Martin Lehký, Dan Macl, Stanislav Buňka, Jan Hlačina a Michal Krejčí
Speedway: zleva Martin Lehký, Dan Macl, Stanislav Buňka, Jan Hlačina a Michal Krejčí

Speedway – větší dráha:

TOT FIN B FIN A
1. Dan Macl 3 3 3 9 1.
2. Martin Lehký 3 2 3 8 2.
3. Stanislav Buňka 2 2 2 6 3.
4. Jan Hlačina (250 ccm) 1 2 1 4 1.
5. Michal Krejčí 1 1 1 3 2.

Poznámka: Vladimír Višváder dorazil bez ohlášení těsně před hlavním závodem, do něhož už nebyl připuštěn – nastoupil však mimo soutěž do rozjížďky s číslem čtyři, z níž odstoupil pro poruchu motocyklu

Flat track: zleva Daniel Plecháč, Aleš Plecháč, JIří Kraus, Václav Gehard a Jakub Matějíček
Flat track: zleva Daniel Plecháč, Aleš Plecháč, JIří Kraus, Václav Gehard a Jakub Matějíček

Flat track – větší dráha:

TOT FIN B FIN A
1. Aleš Plecháč 5 6 6 5 22 1.
2. Daniel Plecháč 7 7 7 5 26 2.
3. Jiří Kraus 4 2 3 7 16 3.
4. Václav Gehart 6 5 F 4 15 4.
5. Jakub Matějíček 1 3 4 3 11 1.
6. Jiří Kraus ml. 3 F 6 2 11 2.
7. Jakub Štěpánek 2 4 2 – 8 3.
8. Jan Tůma – – – R 0 4.
Dan Macl na cestě k vítězství
Dan Macl na cestě k vítězství

Foto: Antonín Škach

Po Vladimíru Višváderovi záhy zbyly jen nedojedené rohlíky a porouchaný motocykl s motorem BM
Po Vladimíru Višváderovi záhy zbyly jen nedojedené rohlíky a porouchaný motocykl s motorem BM

Britové si podmanili St. Macaire

St. Macaire – 3. června
Druhé semifinále mistrovství Evropy na travnaté dráze se včera v noci stalo kořistí anglických závodníků. Bez porážky závodem prošel Andy Appleton, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Edward Kennett a Paul Hurry. Josef Franc postoupil do finále díky pátému místu, ovšem Hynek Štichauer zůstal vyřazen. Na startu finále B se spadl řetěz, což Pardubičana srazilo na desátou příčku.

Britská rutina na stupních vítězů
Britská rutina na stupních vítězů

„Závody byly stará škola travnatý dráhy,“ komentoval závod Zdeněk Schneiderwind, který opět doprovázel Josefa France. „Důkazem jsou výsledky a při pohledu na jízdu suverénního Andy Appletona si představuju, že jede Simon Wigg. Další dvě místa pro Angličany, to mi taky rozum nebere. To je zase příklad, když děláš, co tě baví a naplňuje, dokážeš neskutečný věci. Hynka je velká škoda, protože jel hodně dobře a poslední by v béčku určitě neskončil.“

 

1. Andy Appleton, GB 5 5 5 5 20 1.
2. Edward Kennett, GB 5 4 5 5 19 2.
3. Paul Hurry, GB 2 3 3 5 13 1.-3.
4. Mathieu Tresarrieu, F 4 5 5 4 18 4.
5. Josef Franc, CZ 5 5 4 3 17 5.
6. Charley Powell, GB 3 4 2 3 12 2.-6.
7. Marcel Dachs, D 1 3 1 4 9 3.
8. Callum Walker, GB 4 0 3 2 9 4.
9. Julien Cayre, F 3 4 4 3 14 5.
10. Hynek Štichauer, CZ 3 2 4 4 13 E
11. Max Dilger, D 4 3 E E 7 1.
12. Kai Dorenkamp, D 2 1 3 2 8 2.
13. Ben Millichapm GB X 2 1 3 6 3.
14. Gaetan Stella, F F 1 2 1 4 4.
15. Jordan Dubernard, F 0 0 2 1 3 5.
16. Anders Mellgren, S 1 2 E – 3
17. Stephane Tresarrieu, F 2 – – – 2
18. John Bernard, F (res) 1 1 2
19. Aarni Heikkilä, FIN 0 1 0 0 1
20. Anthony Chaffour, F (res) 0 0 0

Foto: tiskový servis FIM Europe