Dešťová nadílka přikryla třetí prvoligový mítink pokličkou již po patnácti jízdách

Pardubice – 28. června
Odpolední dusno věstilo bouřku. A vskutku před třetím závodem letošní první ligy se zvedl vítr, který přinesl olověné mraky. Jižně od Svítkova déšť maloval z nebe čáry k zemi, nicméně na stadiónu spadlo jen pár kapiček. A černější než oblaka byl osud slánského týmu. Piotr Dziatkowiak absolvoval jedinou jízdu, než se mu udělalo špatně a ze závodu odstoupil. V rozjížďce s číslem šest náhle Michal Dudek nataženou rukou signalizoval poruchu. Projel cílem setrvačností, aby celé další kolo oběhl pro poslední bod. Jenže s jeho motorem byl amen stejně jako se slánskými ambicemi na stupně vítězů. Naproti tomu Pardubice se dostaly do vedení již v rozjížďce s číslem jedna. Když Tomáš Suchánek a Patrikem Mikelem odvedli Filipa Hájka s Ondřejem Smetanou, který zkraje mítinku hledal správné nastavení jako alchymista kámen mudrců. Praha však záhy předstihla druhou Žarnovici, jíž sebral bod i přetržený primární řetěz Patrika Búriho. V půli mítinku začala stoupat hvězda pardubických dvojek, které se po dvou maximálních triumfech nad slánským sirotkem Pavlem Čermákem vyšvihli na druhou příčku. Nicméně to už se do režisérského křesílka posadil opět svatý Petr a od rozjížďky s číslem čtrnáct kropil dráhu se stejnou vehemencí, jako estébáci na konci osmdesátých let rozháněli vodními děly demonstranty. Patnáctou jízdu provázel už slušná průtrž. Kluzké podmínky vyhovovaly Jakubu Valkovičovi. Slovenský junior vyhrál svou letos první jízdu, přičemž za svá záda odsunul postupně Martina Mejtského a Jaroslava Petráka. Jenže jeho kolega Ján Mihálik po ztrátě plechové boty nebodoval, takže se druhý tým Pardubic udržel na druhé pozici. Protože všechny týmy měly stejný počet startů a déšť stále bubnoval o zem, byl závod předčasně ukončen.

Díky dešti se vyhlášení vítězů konalo v depu
Díky dešti se vyhlášení vítězů konalo v depu

 

Nad slánským týmem rozložila obrovská křídla černá můra

Patrik Búri jezdí první před Michalem Dudkem, Piotrem Dziatkowiakem a Jánem Mihálikem
Patrik Búri jezdí první před Michalem Dudkem, Piotrem Dziatkowiakem a Jánem Mihálikem

Na začátku mítinku spadlo ještě pár kapek. Sice se v konečném důsledku podepsaly pod zrušený nástup, avšak mraky spíše fungovaly jako poklice, které držely horký vzduch u země. A zároveň i jako výstraha, že opět může začít pršet, což se ostatně podepsalo pod snahu organizátorů odjet co nejrychleji co nejvíce rozjížděk.

Piotr Dziatkowiak musel ze závodu záhy odstoupit
Piotr Dziatkowiak musel ze závodu záhy odstoupit

Ironií osudu se až ve třetím kole soutěže dostal ke slovu rozpis pro pět týmů. Zahrnuje dvacet rozjížděk, v nichž se týmy střetávají každý s každým na bázi duelů dvojic. Nevýhodou je nerovnoměrnost výjezdů na ovál. A tak před koncem závodu mají všechna družstva stejný počet pouze dvakrát, a sice po deseti a patnácti rozjížďkách.

Jakub Valkovič má za sebou Patrika Búriho
Jakub Valkovič má za sebou Patrika Búriho

Nejideálnější vstup do závodu měli Pardubičané, kteří se již v rozjížďce s číslem jedna dostali do čela aktuální klasifikace. Tomáš Suchánek odstartoval jako z praku v sedle motocyklu, do jehož rámu až těsně před tréninkem osadil motor po repasi. Patrik Mikel se vmžiku zařadil za něho a Filip Hájek s Ondřejem Smetanou byli rázem ti druzí.

Ján Mihálik na cestě ke svému jedinému dnešnímu vítězství za sebou vede Jaroslava Petráka
Ján Mihálik na cestě ke svému jedinému dnešnímu vítězství za sebou vede Jaroslava Petráka

„Vůbec mi nejede motorka,“ rozčiloval se v boxech Ondřej Smetana, jehož po včerejším excelentním mítinku v Praze nyní zkropila sprcha pořádně ledové vody. Co bylo horšího, přes Pražany se v rychlém sledu valila všechna ostatní družstva. Hned vzápětí se Žarnovica rozešla smírně se Slaným, když Patrik Búri vyhrál druhou jízdu stylem start – cíl.

Michal Dudek signalizuje problémy s motorem
Michal Dudek signalizuje problémy s motorem

Piotr Dziatkowiak se v prvním oblouku stačil posunout jen na druhou příčku, o níž jej připravil Michal Dudek, ovšem pro Milana Macha bylo klíčové, že se přes jeho závodníky nepřevalil Ján Mihálik. Rozjížďka s číslem tři přinesla sólo Hynka Štichauera, který měl dnes demonstrovat Milanu Špinkovi, že jeho zraněná ruka z La Reole již snese plné závodní zatížení, takže není třeba hlásit změnu v sestavě národního týmu pro světový pohár v King’s Lynn.

Michal Dudek běží pro poslední bod
Michal Dudek běží pro poslední bod

Ovšem za ním jeli Martin Gavenda a Martin Mejtský z pardubických dvojek, které Patrik Mikel rozdělil spodní stranou úvodního výjezdu. Devět bodů prvního týmu Pardubice se nadlouho stalo pro ostatní konkurenty nedostižnou metou. Źarnovica se na stejnou hranici dostala až po svých třech startech.

Ve čtvrté jízdě totiž Michal Dudek celá čtyři kola vodil za svými zády tandem Jakub Valkovič – Patrik Búri. Hned vzápětí Ján Mihálik v prvním oblouku objel Jaroslava Petráka, který se ještě na cílové rovince druhého okruhu pokoušel vrátit nazpět do vedení, ovšem naprosto marně.

Hynek Štichauer (žlutá) a Tomáš Suchánek představovali jen stěží překonatelnou kombinaci
Hynek Štichauer (žlutá) a Tomáš Suchánek představovali jen stěží překonatelnou kombinaci

Patrik Búri třímal pevně ve svých rukou poslední bod, který se však nakonec dostal do rukou Martina Gavendy. Slovenský vousáč totiž zůstal stát v poslední zatáčce před cílem. „Primární řetěz, v této sezóně je první,“ vysvětlil důvod.

Ještě větší pech ale prožíval Slaný. Piotr Dziatkowiak odstoupil ze závodu již po své první jízdě a svému kouči se omluvil, že mu není dobře. Do sedmé jízdy nastoupil pouze Michal Dudek. Hned s vylétnutím pásky se ale stal svědkem, kterak do čela letí pražský tandem Filip Hájek – Ondřej Smetana. O drama, které se rozpoutalo v závěru, však slánský závodník ani nestál.

Udýchaný Michal Dudek v depu po svém sprintu pro bod v šesté jízdě:

„Klidně bych si dal čtyři kolečka. Vsadím se, o co chceš. Klidně o flašku, ale o teďka o flašku vody!“

Martin Mejtský s Jaroslavem Petrákem
Martin Mejtský s Jaroslavem Petrákem

Na konci třetího okruhu ukázal Michal Dudek levou rukou, že má poruchu. Setrvačností projel do posledního kola, ale pak už mu nezbylo než pohánět svůj motocykl vlastními silami. Oběhl celý dlouhý pardubický ovál. V posledním výjezdu na něj čekal mechanik Petr Babička, aby mu psychicky pomohl. Společně se nechali odmávnout šachovnicovým praporkem. Zatímco se Michal Dudek svalil vyčerpáním do trávy, Petr Babička dotlačil motocykl svého závodníka do boxů.

 

Déšť přichází ve špatnou chvíli

Martin Gavenda byl vitální posilou druhého týmu Pardubic
Martin Gavenda byl vitální posilou druhého týmu Pardubic

Sotva Michal Dudek popadl dech, měl pro Milana Macha sakra špatnou zprávu. „Motor ende,“ rozhodil bezmocně rukama. Ze slánské sestavy zbyl pouze Pavel Čermák, což mělo mít ještě vliv na výsledek celého závodu a potažmo i tabulku průběžného pořadí.

Rozjížďka s číslem sedm viděla hladký triumf Tomáše Suchánka a Hynka Štichauera, kteří nedali ani náznak šance osamocenému Jakubu Valkovičovi. V osmé jízdě Ondřej Smetana se Zdeňkem Holubem podobně naložili s Jaroslavem Petrákem a Martinem Mejtským, který si za zastavení vinou ulitého startu vysloužil žlutou kartu.

V rozjížďce s číslem dvanáct startoval sám Patrik Mikel
V rozjížďce s číslem dvanáct startoval sám Patrik Mikel

Po třech startech ztrácela Praha na Pardubice tři body, ale pravý stav věcí se ukázal v rozjížďce s číslem devět, v níž se oba arcirivalové z čela průběžné tabulky střetnuli podruhé. Lubomír Vozár zaplnil volné místečko v programu Tomášem Suchánkem, jenž s Hynkem Štichauerem za zády, změřili Zdeňka Holuba a Filip Hájka.

Tomáš Suchánek dnes neprohrál jedinou jízdu
Tomáš Suchánek dnes neprohrál jedinou jízdu

Sotva Jaroslav Kocek ukončil jízdu šachovnicovou vlajkou ve svých rukou, měly Pardubice devatenáct a Praha dvanáct bodů. Na ovále byli čtyřikrát také Žarnovičané, jenž disponovali deseti body. Ze Slaného zbyl jen Pavel Čermák, který vzápětí v desáté jízdě nestačil na Martina Gavendu s Jaroslavem Petrákem. Slaný se tak krčil u dna aktuální klasifikace s osmičkou na kontě, ovšem jedenáctibodové pardubické béčko dýchalo na záda Pražanům.

Devátá jízda byla jednou z klíčových - Zdeněk Holub (modrá) a Ondřej Smetana (červená) prohráli 1:5 s Tomášem Suchánkem (bílá) a Hynkem Štichauerem (žlutá)
Devátá jízda byla jednou z klíčových – Zdeněk Holub (modrá) a Ondřej Smetana (červená) prohráli 1:5 s Tomášem Suchánkem (bílá) a Hynkem Štichauerem (žlutá)

V jedenácté jízdě triumfoval Ondřej Smetana, jenže mezi ním a Filipem Hájkem se pevně usadil Filip Hájek. Rozjížďky s čísly dvanáct a třináct však nahrály oběma pardubickým družstvům, která se posupně měla měřit se Slaným. V prvním případě dorazil na startovní rošt pouze Patrik Mikel, který pochopitelně musel inkasovat trojku, byť by sám nechtěl.

Pavel Čermák zbyl jako poslední mohykán slánského družstva
Pavel Čermák zbyl jako poslední mohykán slánského družstva

Vzápětí Martin Gavenda a Martin Mejtský odvedli Pavla Čermáka, jehož Milan Mach použil coby taktickou rezervu, aby z jeho týmu startoval alespoň někdo. Pardubické béčko se dotáhlo na šestnáctibodovou úroveň pražské Markéty, kterou čekal další duel s pardubickými jedničkami v rozjížďce s číslem čtrnáct.

Rozjížďka s číslem čtrnáct: Zdeněk Holub (žlutá), Tomáš Suchánek (červená) a Hynek Štichauer (modrá)
Rozjížďka s číslem čtrnáct: Zdeněk Holub (žlutá), Tomáš Suchánek (červená) a Hynek Štichauer (modrá)

Jenže první kapky, které narážely na svítkovskou zemi, následovaly jejich další sestřičky. Během pár minut už šlo hovořit o slušné průtrži mračen. Zdeněk Schneiderwind už vyčerpal své strategické možnosti, takže se proti Tomáši Suchánkovi a Hynku Štichauerovi objevil pouze Zdeněk Holub.

Zdeněk Holub lituje předčasného konce závodu:

„Porazit Hynka bylo hezký. Dostal jsem se na dráhu až v půlce závodu. Teprve teď jsme to doladili, ale začalo pršet.“

Tomáš Suchánek zaznamenal další triumf ve stylu start – cíl. Za sebou ovšem měl Zdeňka Holuba. Ten zmařil útok Hynka Štichauera spodní stranou první zatáčky a dovezl alespoň dva body. Osud závodu visel na vážkách, ale snaha pořadatelů odjet aspoň patnáctou jízdu byla pochopitelná. Ukončit závod předčasně je pokaždé neférové pro některého ze soutěžících, avšak pět jízd před regulérním koncem měly všechny celky stejný počet šesti střetnutí.

Jakub Valkovič nakonec sebral vítězství Jaroslavu Petrákovi
Jakub Valkovič nakonec sebral vítězství Jaroslavu Petrákovi

Po vylétnutí pásky se do čela dostali Martin Mejtský a Jaroslav Gavenda, kteří si rychle své pořadí prohodili. Ján Mihálik byl handicapovaný ztrátou plechové boty, ale Jakubu Valkovičovi kluzký povrch vyhovoval. Ve třetím okruhu podjel Martina Mejtského v úvodním nájezdu, aby posléze v závěrečné zatáčce spodem sebral vítězství Jaroslavu Petrákovi.

Jenže i nerozhodný výsledek stačil pardubickým dvojkám k překonání Prahy rozdílem jediného bodu. Ručník v ringu se ve slejváku dal očekávat. Spěch, s jakým byl závod zrušen ruku v ruce s výsledky, nechal vzniknout konspiračním teoriím. Pochopitelně se šířily především z pražské části depa, protože Markéta se v aktuální tabulce propadla za Pardubice o dva body.

Deštníkem nakonec vzal zavděk i Jaroslav Kocek
Deštníkem nakonec vzal zavděk i Jaroslav Kocek

O suverenitě pardubických jedniček nešlo dnes vůbec pochybovat. Faktem ale zůstává, že dvojky profitovaly z maxima na úkor oslabeného Slaného. S ním se Pražané měli teprve utkat v šestnácté jízdě, kam by Milan Mach už neměl koho postavit. Hned nato by osamocený Jaroslav Petrák musel čelit žarnovickým mladíkům a duel o druhou příčku by kulminoval střetem obou rivalů v rozjížďce s číslem devatenáct.

 

Hlasy z depa

Tomáš Suchánek byl navýsost spokojen
Tomáš Suchánek byl navýsost spokojen

„Spravil jsem si náladičku po včerejšku,“ usmíval se Tomáš Suchánek. „Ale měly bejt‘ dva komplety za sebou, byl ale jenom dneska. Zkoušel jsem motor, těsně před tréninkem jsem ho tam šoup‘ a nejel špatně.“

Hynek Štichauer vodí za sebou Martina Gavendu
Hynek Štichauer vodí za sebou Martina Gavendu

„Závodil jsem, ruka držela, jsem rád, že jsem si to vyzkoušel a jdu si koupit lodní lístek,“ byl Hynek Štichauer rád, že prošel testem pro potvrzení svého jména v sestavě národního týmu pro světový pohár v King’s Lynn. „Neříkám, že jsem z toho neměl malinko respekt, pád v La Reole byl velikej‘, ale jsem rád, že jsem se kousnul a nezabalil to bez boje.“

Patrik Mikel našel správný set-up až na konci závodu
Patrik Mikel našel správný set-up až na konci závodu

„Dobrý to bylo,“ svěřoval se Patrik Mikel. „Akorát poslední jízda, když jsem jel sám, to bylo nejlepší. Měli jsme to akorát doladěný s panem Drymlem, Alešem a Oldou Řezníčkem.“

„Celkem dobré,“ bilancoval závod Martin Gavenda. „Koš na spojce se ale povolil a já si toho všimnul až pozdě. Nemohl jsem s tím odstartovat, už v Kopřivnici jsem se s tím trápil. Ale pohoda.“

Jaroslav Petrák litoval své poslední rozjížďky
Jaroslav Petrák litoval své poslední rozjížďky

„Bylo to pěkný, až na tu poslední jízdu,“ vyprávěl Jaroslav Petrák. „jeli jsme s Martinem Mejtským jakoby dvojici. Žene tě to, potřebuješ tam bejt‘ před ním, aby se tam nenacpali soupeři. Kvůli dešti jsem se už neohlížel, říkal jsem si, že to tam nedá, ale to byla chyba. Jinak bych vyhrál a takhle jsem přišel o body.“

Zdeněk Holub by si uměl představit lepší skóre
Zdeněk Holub by si uměl představit lepší skóre

„V prvních dvou jízdách mi nejela motorka, tu první jízdu vůbec ne,“ posteskl si Ondřej Smetana. „Pak jsem skočil na druhou a to už bylo fajn. Docela mě mrzí, že se závody rušej‘ kvůli výsledkům, ta dráha nebyla ještě špatná. Podle mě je to ostuda, v Anglii by se na takové dráze jelo dál.“

„Docela pěkný, až na ten blbej‘ rozpis,“ říkal Zdeněk Holub. „Vstoupil jsem do závodu v půlce. Mohli jsme udělat o pár bodíků víc. Porazil jsem Hynka, to bylo pěkný. Naladil jsem to konečně na tu jízdu, než začalo pršet. A pak to zrušili…“

Patrik Búri v akci
Patrik Búri v akci

„Nešlo mi to,“ připouštěl Patrik Búri. „První tři jízdy mi trvalo, než jsem to dopasoval. Primár mě donutil dát druhou motorku, takže jsem si zamazal obě.“

„Dobré,“ vystihl své pocity Jakub Valkovič. „Na tu poslední jízdu jsme změnili nastavení. Od startu to šlo. Na rovinkách to klouzalo, ale šlo to. Byla to letos moje první trojka, takže jsem rád. Škoda, že se nepokračovalo dál.“

Tomáš Suchánek a Patrik Mikel vedou před pražským tandemem Ondřej Smetana - Filip Hájek
Tomáš Suchánek a Patrik Mikel vedou před pražským tandemem Ondřej Smetana – Filip Hájek
1. AMK ZP Pardubice 26
Tomáš Suchánek 3 3 3 3 12
Patrik Mikel 2 1 3 6(1)
Hynek Štichauer 3 2 2 1 8(2)
2. AMK ZP Pardubice 2 19
Martin Mejtský 0 0 2 1 3(2)
Martin Gavenda, Žarnovica 2 1 3 3 9(1)
Jaroslav Petrák 2 1 2 2 7(1)
3. AK Markéta Praha 18
Ondřej Smetana 0 2 3 3 8(1)
Filip Hájek 1 3 0 1 5
Zdeněk Holub 2 1 2 5(1)
4. SC Žarnovica 15
Patrik Búri 3 1 E 2 6(1)
Ján Mihálik 0 3 0 0 3
Jakub Valkovič 2 1 3 6
5. AK 3ton Slaný 9
Michal Dudek 2 3 1 – – 6
Piotr Dziatkowiak, PL (ACCR) 1 – – 1(1)
Pavel Čermák 0 1 1 2

Poznámka: kvůli dešti byl závod ukončen po rozjížďce s číslem patnáct; žlutá karta Martin Mejtský v osmé jízdě

Zatímco vyčerpaný Michal Dudek odchízí do depa pěšky po svém běhu pro bod, mechanici Miroslav Hrdlička a Petr Babička zjišťují zadřený motor
Zatímco vyčerpaný Michal Dudek odchízí do depa pěšky po svém běhu pro bod, mechanici Miroslav Hrdlička a Petr Babička zjišťují zadřený motor

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Pardubice 2-1-0-0-0 81 14
2. Praha 1-1-1-0-0 73 12
3. Žarnovica 0-0-2-1-0 58 8
4. Pardubice B 0-1-0-1-0 32 6
5. Slaný 0-0-0-1-1 23 3
Jaroslav Petrák (žlutá) a Martin Mejtský jedou už v palbě dešťových kapek
Jaroslav Petrák (žlutá) a Martin Mejtský jedou už v palbě dešťových kapek

Foto: Kiril Ianatchkov a Karel Herman

Konečně se opět schází pět družstev

Pardubice – 28. června
Pět týmů v první lize se sešlo poprvé a naposledy ve Svitavách, kde však závod nakonec vůbec neodstartoval. V Žarnovici a včera v Praze se jelo dle loňské formule čtyř týmů, takže nový prvoligový rozpis se dostane ke slovu až dnes večer v Pardubicích v náhradním závodě za svitavskou Cihelnu, kdy se soutěž zlomí od své druhé poloviny. VV SPD musí přitom ještě vyřešit otázku bodování narychlo sestavené koaličního družstva Pardubic a Slaného.

 

Hynek Štichauer bude dnes v centru pozornosti Milana Špinky, který rozhodne o jeho osudu ve světovém poháru
Hynek Štichauer bude dnes v centru pozornosti Milana Špinky, který rozhodne o jeho osudu ve světovém poháru

„Návrh je, aby tabulkové body získal tým, jehož jezdci absolvují více jak padesát procent jízd,“ přibližuje Petr Moravec, předseda VV SPD. „Například včera Slaný a Pardubice. V sestavě 66 procent slánských a 33 procent pardubických, body pro Slaný a Pardubice 2 nebudou klasifikováni. Vím, že to je možná diskutabilní, ale soutěž to udrží při životě.“

Startovní listina:

AMK ZP Pardubice: 1 Tomáš Suchánek, 2 Patrik Mikel, 3 Hynek Štichauer, 4 neobsazeno
SC Žarnovica: 5 Patrik Búri, 6 Ján Mihálik, 7 Jakub Valkovič, 8 neobsazeno
AK Markéta Praha: 9 Ondřej Smetana, 10 Filip Hájek, 11 Zdeněk Holub, 12 neobsazeno
AMK ZP Pardubice 2: 13 Martin Mejtský, 14 Martin Gavenda (Žarnovica), 15 Jaroslav Petrák, 16 neobsazeno
AK 3ton Slaný: 17 Michal Dudek, 18 Piotr Dziatkowiak (PL – ACCR), 19 Pavel Čermák, 20 neobsazeno
První liga nabízí pěkné okamžiky - na snímku z včerejšího pražského večera vede Patrik Búri (bílá) před Ondřejem Smetanou (červená), Patrikem Mikelem (žlutá) a Michalem Dudkem (modrá)
První liga nabízí pěkné okamžiky – na snímku z včerejšího pražského večera vede Patrik Búri (bílá) před Ondřejem Smetanou (červená), Patrikem Mikelem (žlutá) a Michalem Dudkem (modrá)

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman