Češi v akci 226

Ta zpráva se šířila jako lavina! Václav Milík skončil třetí při české velké ceně na Markétě! Víkend byl vskutku sváteční, nicméně nejen bojem hvězd nejjasnější velikosti v Praze byl uplynulý týden živ český fanoušek. Skvělé dojmy garantovaly rovněž extraliga ve Slaném či ouvertura přeboru ruku v ruce s pokračováním stopětadvacítek v Chabařovicích. V zahraničí se čeští a slovenští závodníci vedle lig ve Švédsku a v Polsku objevili také ve třetím díle Poháru přátelství v Rovně. A Martin Málek s Michalem Dudkem vyrazili na pouťák na trávě do nizozemského Loppersumu.

Václav Milík prožívá neskutečný comeback na ovály

Po pátečním polském comebacku se Václav Milík v úterý vrátil také do švédské Elitserien. Jeho Indianerna Kumla přijel do Mallily, aby jí domácí podlehli 40:50. Vedle Kennetha Bjerre a Piotra Protasiewicze byl pardubický kapitán se svými devíti body a jedním bonusem (2 1 3 3) bodově nejproduktivnějším závodníkem hostí.

Vítězného výjezdu se v úterý dočkal rovněž Martin Vaculík. Doposud vedoucí Lejonen Gislaved podlehl jeho Vetlandě 37:53 a přepustil jí postavení na hrotu aktuální tabulky. Slovenský závodník nebyl v cíli první jen v rozjížďce s číslem deset, kam před ním dorazili domácí Maksym Drabik a Chris Holder.

V sobotu Zlatá přilba v sobotu vůbec poprvé chyběla na pódiu Poháru přátelství, jehož třetí kolo vidělo ukrajinské Rovno. Domácí tleskali svým závodníkům, kteří předčili v boji o vítězství Swietochlowice. Třetí příčku českému týmu vyfoukla Žarnovica, kde kromě exotického Argentince Cristiana Zubillaby exceloval Patrik Búri. Ten si svými deseti body rozhodně musel napravit reputaci v očích Jána Daniela, kterou si pošramotil v předchozím klání ve Swietochlowicích, a díky níž jej žarnovický kouč nenasadil na slánskou extraligu.

Výsledky:

1. Rovno 32 Vitalij Lysak 8, Stanislav Mělničuk 10, Maksim Rozosčuk 5, Andrej Kobrin 9
2. Swietochlowice 26 Tomasz Rempala 11, Krystian Stefanow 2, Facundo Albin 13
3. Žarnovica 23 Patrik Búri 10, Jakub Valkovič 4, Cristian Zubillaga 3
4. Pardubice 20 Jaroslav Petrák 4, Martin Mejtský 5, Tomáš Suchánek 11
5. Debrecen 17 Sandor Konya 0, Robert Szegvari 2, Jozsef Tabaka 15
Slovákům na Ukrajině pomáhal na pódium také Cristian Zubillaga

V sobotu se Loppersum stal svědkem, kterak zkušeným britským borcům chutnají travnaté ovály. Vyhrál Edward Kennett před Paulem Hurrym, zatímco exmistr Evropy Stephan Katt skončil třetí. Michal Dudek byl v desetičlenném poli desátý, Martin Málek po pádu ve finále B obsadil osmou pozici.

„Na minidráze, která byla měkčí než obvykl, jak nám říkali místní, bylo trošku těžší se vejít,“ bilancoval svůj výjezd Martin Málek. „Vůbec to nezatáčelo. Michalovi se nedařilo posbírat body celé závody. Skončil po základních jízdách. Já jsem to vzal ze začátku opatrně a spíš jsem se hledal, jak vůbec jet. Nakonec jsem jel finále B, kde první dva postupovali do áčka.“

Martin Málek je po pádu v Loppersumu v pořádku

A skutečně zprvu se zdálo, že sem má březolupský závodník namířeno. „Odstartoval jsem, akorát mi to první místo vydrželo jen dvě kola,“ usmívá se hořce. „V nájezdu jsem byl moc rychlý, asi mi trochu ujelo přední kolo, pak se mi kousla motorka a vykopla mě. Naštěstí do mě nikdo nenajel a po pádu jsem relativně OK, jen motorka je KO.“

V neděli vyhrál individuální Pohár přátelství Stanislav Mělničuk. Na stupně vítězů se dostali ještě Jozsef Tabaka a Argentinec Facundo Albin, když předtím porazil Andreje Kobrina v rozjezdu. Osmý Jaroslav Petrák byl opět nejlepším Čechem, zatímco první ze Slováků Patrik Búri obsadil desátou příčku.

Výsledky: 1. Stanislav Mělničuk (UA) 15, 2. Joszef Tabaka (H) 14, 3. Facundo Albin (RA) 12+3, 4. Andrej Kobrin (UA) 12+2, 5. Tomasz Rempala (PL) 10, 6. Maksim Rozosčuk (UA) 9, 7. Vitalij Lysak (UA) 7, 8. Jaroslav Petrák (CZ) 7, 9. Cristian Zubillaga (RA) 6, 10. Patrik Búri (SK) 6, 11. Martin Mejtský (CZ) 6, 12. Tomáš Suchánek (CZ) 4, 13 res Marko Levišin (UA) 4, 14. Krystian Stefanow (PL) 3, 15. Jakub Valkovič (SK) 2, 16. Robert Szegvari (H) 1, 17. Sandor Konya (H) 0.

Po úžasném sobotním večeru se Václav Milík mohl radovat také včera ve Wroclawi. Celek z metropole Dolního Slezska se doma vypořádal s Lesznem 51:39 a pardubický závodník inkasoval deset bodů (3 3 3 0 1).

Eduard Krčmář měl v uplynulém týdnu bohatý program s extraligou, evropským šampionátem a polskou ligou

Před Wroclawí je v aktuální tabulce jen Gorzow, který doma doslova a do písmene zničil Toruň 55:35. Martin Vaculík sice v rozjížďce s číslem tři vyšel naprázdno, ale od té doby jej z protivníkových závodníků neporazil nikdo. Suma sumárum, jedenáct bodů a bonus navrch (0 2 3 3 3).

Gniezno je v nekompletní tabulce druhé ligy prozatím jen třetí. Včera se jeho fanoušci radovali v domácím duelu s vedoucím Lublinem výhře 57:33. Eduard Krčmář dosáhl skóre devíti bodů (3 2 3 T 1).

Ilustrační foto: Pavel Fišer, Martin Mesiarik a Karel Herman