Pražanům nesebrali triumf ani sofistikovaní žolíci, ani pofidérní diskvalifikace, natož pak bodová penalizace s křížkem po funuse

Slaný – 7. června
Nominace Filipa Hájka na pozici pražského náhradníka byla průhledná jako čiré sklo a dávala tušit, že Tomáš Topinka má pro čtvrté kolo extraligy něco za lubem. Nicméně soupeři mu evidentně zbaštili jeho návnadu i s navijákem. Alespoň soudě dle reakcí, když ve slánském depu zastavila dodávka Sebastiana Ulamka, zatímco Filip Hájek strávil večer coby mechanik Zdeňka Simoty. Pražský kouč měl chvílemi starosti, koho ze své sestavy nasadit, jelikož koncepci výtečného výkonu se chtěl vymykat pouze motocykl Zdeňka Holuba, jemuž nechutnal fasovaný metyl.  Naproti tomu Lubomír Vozár neměl snadný večer. Už v rozjížďce s číslem jedna musel improvizovat, protože se Tomáš Suchánek příliš dlouho skláněl nad rozmontovaným motocyklem.  Václav Milík proto musel neplánovaně na ovál již zkraje mítinku. Kapitán týmu bílého koně ztratil napadáním na svou zraněnou nohu jen málo ze své závodnické elegance. Hynek Štichauer bojoval s obrovským nasazením, avšak v depu Patrika Mikela se usadil houževnatý mechanický bacil. Shodou všech okolností nehrály Pardubice ani druhé, ani třetí, nýbrž čtvrté housle, protože v dramatickém závodě je z třetí příčky pódia sestřelila Žarnovica. Synonymem jejího výsledku se stal Martin Vaculík, který ostatně svým triumfem v rozjížďce s číslem jedna poslal slovenský celek do vedení.  Avšak hned vzápětí Matěj Kůs, jemuž se ve slunečném, nicméně přesto chladném podvečeru hodila jeho značková beranice, ukázal domácímu Mateuszi Szczepaniakovi, kdože bude dnes ve Slaném pánem. Od té doby byla Markéta v čele, z něhož ji nedostaly ani úspěšné žolíkové útoky trojice soupeřů, ani další nepříznivé okolnosti. Když Matěj Kůs ne zrovna vlastní vinou upadl v prvním výjezdu čtrnácté jízdy, Pavel Váňa ctil úzus první zatáčky. Sotva však při repete odskákal Hynek Štichauer pádem svůj nájezd na pražského kapitána v úvodním nájezdu, sudí neváhal a Matěje Kůse nemilosrdně diskvalifikoval. Nicméně Pražané si stejně nenechali vítězství vzít a mohli slavit již po rozjížďce s číslem devatenáct. Byť jury po závodě odebrala Josefu Francovi závěrečné dva body, protože Tomáši Topinkovi unikl reglement o střídání povinného juniora, nemohli Pražané dnes ve Slaném inkasovat víc.

 

Pódium s Pražany na nejvyšším, respektive s domácími a Žarnovičany na nižších stupíncích
Pódium s Pražany na nejvyšším, respektive s domácími a Žarnovičany na nižších stupíncích

Praha nastrojila personální překvapení

Už při nástupu nebylo po slejváku ani památky
Už při nástupu nebylo po slejváku ani památky

Pořádný slejvák necelé dvě hodiny před závodem chladil nejen vzduch, ale také poněkud rozpálené hlavy. Příjezd Sebastiana Ulamka, jímž Tomáš Topinka, rozpoutal emoce. Tah pražského kouče neodporoval pravidlům a popravdě řečeno nebyl zase tak neočekávaný. Filip Hájek byl sice nominován na náhradníka už pro Prahu a Žarnovici, kdy měl spíše jistit vracejícího se Zdeňka Holuba. To byl ovšem mimo hru ještě Matěj Kůs a navíc pražský sen o letošním titulu vypadal pořád ještě jako novorozeně v plenkách.

Rozruch nepramenil ani tolik z utajené změny v sestavě, jako spíše z pražského podzimního postoje při jednáních o podobě letošní extraligy. „Hlavně, že preferovali juniory a měnily se pravidla,“ vystihl Lubomír Vozár pravou podstatu věci. „Už se těším, až uvidím Petra Ondrašíka!“

Martin Vaculík jezdí první v rozjížďce s číslem jedna před Josefem Francem, Václavem Milíkem a Michalem Dudkem
Martin Vaculík jezdí první v rozjížďce s číslem jedna před Josefem Francem, Václavem Milíkem a Michalem Dudkem

Sám pardubický kouč však měl záhy plnou hlavu svých starostí, jelikož Tomáš Suchánek stále pracoval na svém motocyklu, byť se rozjížďka s číslem jedna kvapem blížila. „Má ještě rozebranou motorku, proto musím střídat,“ vysvětloval Lubomír Vozár na první pohled pramálo logický fakt, proč Václav Milík s poměrně čerstvým šroubem v operované noze míří z pozice náhradníka na tvrdé dráze na startovní rošt nepříliš snadné rozjížďky s číslem jedna.

Václav Milík se zraněnou nohou se dnes necítí zrovna fajn:

„Tady by se mi líbilo, kdybych byl fit. Už to není ta hlubina, co byla kdysi, dráha je tvrdá a rozbitá.“

Václav Milík marně dotírá na Josefa France
Václav Milík marně dotírá na Josefa France

Závod otevřel Martin Vaculík svým triumfem ve stylu start – cíl před zraky Josefa France, který za sebou nechal pardubické eso, zatímco Michal Dudek zůstal stát ve čtvrtém kole. „Nejel motor,“ odtušil slánský závodník, sotva se objevil opěšalý v depu. Žarnovica se ale na hrotu průběžné klasifikace nehřála příliš dlouho.

Ještě před startem rozjížďky s číslem dvě Milan Mihule přímo na ovále dělal poslední úpravy na motocyklu Matěje Kůse. Pražský závodník po svém zranění vstoupil do letošní extraligy vítězně. Hned s vylétnutím pásky ke slánské obloze, kde už po dešti nebylo sebemenší památky, za sebou nechal nové akvizice svých klubů Mateusze Szczepaniaka a Daniela Jeleniewskeho.

Matěj Kůs vede za sebou Mateusze Szczepaniaka
Matěj Kůs vede za sebou Mateusze Szczepaniaka

Praha se dostala na hrot aktuální klasifikace, z něhož se jí dneska vůbec nechtělo. Před juniorskou jízdou si Zdeněk Holub nechal povolit spojku, avšak jeho otec dělal zbytečnou práci. Patrik Mikel se totiž ocitnul polapený v pásce.

Pořadatelům chvilku trvalo rozmotat a nainstalovat novou. Čas navíc se však hodil Františku Mikelovi, který měl víc času přehodit synovi zadní kolo, do něhož se přetržená páska zamotala stylem gordického uzlu. Sotva se ozval potlesk publika, jenž tímto způsobem napůl v žertu, napůl vážně kvitovalo zprovoznění startovacího zařízení, byl Patrik Mikel připraven vydat se na trestnou čáru.

Za tuhle pásku bude pykat Patrik Mikel
Za tuhle pásku bude pykat Patrik Mikel

Hlavní roli si v rozjížďce s číslem tři přisvojil Eduard Krčmář, který se do bližšího kontaktu se soupeřem dostal až v dojezdovém kole. Jenže ani Patrik Mikel se nechtěl nechat zahanbit. V úvodním výjezdu se jen mihnul okolo Davida Pacalaje, aby rovnou ve druhé zatáčce objel také Zdeňka Holuba.

Před Pražana se zároveň dostal také slovenský závodník, jehož však Zdeněk Holub na počátku druhého okruhu opět vrátil za svá záda. Pustil se do stíhání Patrika Mikela, jenže jediným jeho ziskem v tomto ohledu byl materiál, kterým ho pardubický závodník v posledním oblouku opískoval v hutné cejše.

David Pacalaj (žlutá) se snaží profitovat z problémů Zdeňka Holuba
David Pacalaj (žlutá) se snaží profitovat z problémů Zdeňka Holuba

Dva body po startu s handicapem se nečekaly, nicméně Patrik Mikel směřoval své zraky k motocyklu. „Začalo v tom prskat…“ vraštil čelo v předtuše hrozících nepříjemností. Druhý motocykl měl poničený z pondělní kvalifikace o SGP 2018 v Abensbergu, takže obavy byly o to hlubší. Junior pardubického klubu měl posléze pravdu, avšak nepředbíhejme.

 

Praha uniká vyrovnaným soupeřům

Ondřej Smetana (bílá) si vyšlápnul na Hynka Štichauera
Ondřej Smetana (bílá) si vyšlápnul na Hynka Štichauera

Hynek Štichauer se v rozjížďce s číslem čtyři stal první Pardubičanem, který se do depa vrátil s třemi body. V úvodním výjezdu se sice před ním zprava mihnul Ondřej Smetana, avšak on jej vyvezl na mantinel a stal se opět pánem situace. Pardubická ofenzíva pokračovala rovněž po přestávce. Lubomír Vozár uzavřel dnešní aktivní působení Josefa Nováka a Václav Milík v jeho zástupu odvedl Mateusze Szczepaniaka.

Václav Milík vodí Mateusze Szczepaniaka
Václav Milík vodí Mateusze Szczepaniaka

Praha přišla o postavení průběžného leadera, když Zdeněk Holub na konci třetího kola zpomalil. Uvolnil své třetí místo Jánu Mihálikovi a nakonec zůstal stát. Pardubice v onen okamžik měly na svém kontě devět bodů, o jeden více než Praha se Slaným a o čtyři než Žarnovica. Avšak Tomáš Topinka se chystal poprvé poslat na ovál Sebastiana Ulamka.

Zdeněk Holub po závodech přišel s hypotézou svého odstoupení v rozjížďce s číslem pět:

„Motorka nejela, nechci nikoho obviňovat, ale asi zdejší metyl. Dokud jsem ho používal, motorka nejela.“

Sebastian Ulamek pospíchá do čela páté jízdy před Martina Málka
Sebastian Ulamek pospíchá do čela páté jízdy před Martina Málka

Polský fenomén proměnil svůj první dnešní výjezd v hladký trojbodový zisk. Za sebou měl zprvu Martina Málka, jenže přes toho po protilehlé rovince přeletěl Tomáš Suchánek. Domácí závodník pak už jen marně usiloval o odvetu. Dva body Tomáše Suchánka udržely Pardubice na stejné úrovni s Prahou, avšak Josef Franc v rozjížďce s číslem sedm vrátil Markétě vedoucí postavení.

Po perfektním startu před sebe v úvodním výjezdu nepustil Eduarda Krčmáře, jehož především v závěru trápil útočící Hynek Štichauer. Žarnovický Daniel Jeleniewski nyní ke svému body z druhé jízdy nepřidal nic než kulaťoučkou nulu, ovšem v žarnovickém týmu přišla řada opět na Martina Vaculíka. Elitní závodník z cyklu velkých cen se rychle ujal vlády nad osmou jízdou.

Po startu sedmé jízdy: Josef Franc (bílá), Eduard Krčmář (červená), Hynek Štichauer (modrá) a Daniel Jeleniewski (žlutá)
Po startu sedmé jízdy: Josef Franc (bílá), Eduard Krčmář (červená), Hynek Štichauer (modrá) a Daniel Jeleniewski (žlutá)

Odrazil nájezd Patička Mikela, který se navíc v úvodním oblouku dostal příliš daleko na venek, takže se pod něho začal sunout Matěj Kůs. Vtom však začala blikat červená světla, která společně s červenými vlajkami v rukou praporkářů zastavili celou čtveřici. Patrik Mikel vyfasoval za svůj letmý start žlutou kartu. Co však bylo horší, při repete jezdil poslední a neviděl cíl.

„Něco tam je, asi v elektrice,“ přemítal jeho otec František. Do cíle přibyl jako první Martin Vaculík, když Matěj Kůs zpacifikoval útok Zdeňka Simoty již v první zatáčce. Praha navýšila vedení na čtyři body před Slaným a Pardubicemi, zatímco slovenský tým se dostal na polovinu zisku, jímž disponovali borci z hlavního města.

Patrik Mikel (modrá) si vyšlápnul na Martina Vaculíka, avšak nakonec dostal žlutou kartu na ulitý start
Patrik Mikel (modrá) si vyšlápnul na Martina Vaculíka, avšak nakonec dostal žlutou kartu na ulitý start

V rozjížďce s číslem devět úřadoval Ondřej Smetana, který byl v prvním výjezdu rychlejší než útočící Daniel Jeleniewski. „Super start zvenku, Jeleniewski jel vedle mě, přitlačil jsem ho na prkna, šel jsem do rychlosti a dojel jsem pro tři body,“ vystihnul pražský závodník své vítězství. Pardubické ambice dostaly další úder, když Michal Dudek jezdil před Patrikem Mikelem, jehož nakonec do cíle nepustila opět mechanická závada.

Daniel Jeleniewski (žlutá) proniknul před Ondřeje Smetanu jen na krátký okamžik
Daniel Jeleniewski (žlutá) proniknul před Ondřeje Smetanu jen na krátký okamžik

Naproti tomu Martin Vaculík zvednul Žarnovicu hattrickem svých prvenství v rozjížďce s číslem deset. Hynek Štichauer zvládnul tvrdý souboj se Zdeňkem Holubem ve svůj prospěch, takže udržel Slováky o dva body pozadu. Avšak hned na to Tomáš Suchánek skalpoval pouze Jakuba Valkoviče, když Sebastian Ulamek vyhrál před Eduardem Krčmářem. Závod dostával nové kontury. Praha unikala svým soupeřům, kteří před rozjížďkou číslem dvanáct stáli v rozpětí pouhopouhých dvou bodů.

 

Tomáš Topinka dostal aspoň lekci z pravidel

Duel dvou žolíků - Mateusz Szczepaniak (červená) versus Václav Milík
Duel dvou žolíků – Mateusz Szczepaniak (červená) versus Václav Milík

Sotva se Milan Mach dostal a osmibodovou ztrátu na vedoucí Prahu, neváhal s uplatněním práva na žolíka. Proto nechal stát Zdeňka Simotu a pro dvojnásobný bodový příděl poslal Mateusze Sczczepanika, i když si uvědomoval, že Josef Novák rozhodně na startovní rošt dvanácté jízdy nepojede. Jenže Lubomír Vozár přilil olej do ohně, když svého kapitána rovněž nahlásil coby taktickou rezervu joker.

Postavením na startovním roštu přitom zamíchala páska Davida Pacalaje. Z pozice u vnitřní čáry šel na trestnou čáru a ostatní se posunovali dovnitř. I když nejlepší start vystřihl Václav Milík, ještě v prvním oblouku mu vedení sebral Mateusz Szczepaniak. „Tady nemělo cenu se vraždit,“ nechal se slyšet Josef Franc, jehož bod stačil Pražanům, aby si stále udrželi převahu.

Hynek Štichauer (modrá) se brání nájezdu Mateusze Szczepaniaka
Hynek Štichauer (modrá) se brání nájezdu Mateusze Szczepaniaka

Źarnovica chtěla držet krok, proto se Ján Daniel vůbec poprvé v extralize uchýlil k vyložení žolíka. „Co mám dělat, někdy ho musím dát,“ komentoval se smíchem svůj krok, aby rovněž v žertu odrazil připomínku, že v Praze měl ke strategickým kouskům mnohem větší prostor. „Tam by teda byl hodně platný!“

Příčinou odstoupení Patrika Mikela v deváté jízdě byl zadřený motor. Proto se pardubický junior zjevil v bráně depa v sedle stroje Hynka Štichauera. Nestihl ovšem časový limit a musel se vrátit nazpět. Martin Vaculík zatáhl naplno. Sebastian Ulamek ho nepodjel v první zatáčce a pak soustředil se na udržení dvou bodů před Martinem Málkem.

Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem
Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem

Průběžnými skóre vedle žolíků zamíchala ještě rozjížďka s číslem čtrnáct, byť v negativním slova smyslu. Matěj Kůs se snažil napravit nepříliš povedený start, ale v úvodním výjezdu při předjíždění Jána Mihálika skončil na zemi. Při repete stejně jako prve letěl dopředu Mateusz Szczepaniak. Matěj Kůs se dostal do souboje s Hynkem Štichaurem, který upadl.

Matěj Kůs komentuje svou diskvalifikaci v rozjížďce s číslem čtrnáct:

„Za prvý jsme stáli na startu, jak jsme neměli, měl jsem jet z bílý, ne z modrý, tam stál ten Slovák! Ve výjezdu mě sundal, pak byl velkej‘ kontakt s Hynkem. Cejtil jsem ho na vejfuku. Byl to nájezd do první zatáčky a očividně jsme tam byli čtyři.“

Daniel Jeleniewski na cestě za vítězstvím vede za sebou Zdeňka Holuba (bílá), Zdeňka Simotu (červená) a Tomáše Suchánka (modrá)
Daniel Jeleniewski na cestě za vítězstvím vede za sebou Zdeňka Holuba (bílá), Zdeňka Simotu (červená) a Tomáše Suchánka (modrá)

Zatímco předchozí incident ponechal Pavel Váňa bez zásahu do jezdeckého obsazení, nyní incident za podobných okolností potrestal vyloučením Matěje Kůse. „To si dělá prdel!“ láteřil Tomáš Topinka, který by v přímém televizním přenosu pípáním vypadal jako zaseknutá vysílačka na morseovku. „Matějovi taky předtím sebral přední kolo.“

Každopádně s telefonickou reklamací verdiktu neuspěl. Mateusze Szczepaniaka v první zatáčce objel Hynek Štichauer. Slánský Polák se ale v následujícím oblouku vrátil do čela a jeho klub dýchal Pražanům na záda s jednobodovou ztrátou. Pardubice byly pozadu o další čtyři body, ovšem Žarnovici unikly jen o jediný bod.

Václav Milík na startu své poslední jízdy
Václav Milík na startu své poslední jízdy

Martin Vaculík ani v patnácté jízdě nepoznal hořkost porážky, kterou mu ani při druhém vzájemném střetu neuštědřil Václav Milík. Nesmiřitelný duel o druhou příčku však na úkor Eduarda Krčmáře zvládnul lépe Ondřej Smetana. Rozjížďce s číslem šestnáct kraloval Daniel Jeleniewski. Zdeněk Simota sice nakonec v nájezdu do čtvrtého kola udolal svého jmenovce Holuba, jenže Praha vedla o bod před domácími i nadále.

Naopak Pardubice zabředly do problémů, když se Tomáš Suchánek vrátil s nulou. Žarnovica naložila úřadujícím šampiónům již o tři body a s minimálním odstupem tlačila na oba týmy před sebou. Tomáš Topinka však mohl ještě dvakrát poslat na ovál Sebastiana Ulamka, a proto s jeho nominací do sedmnácté jízdy příliš neotálel.

Tentokrát pásku přetrhnul Daniel Jeleniewski, který je již mimo záběr
Tentokrát pásku přetrhnul Daniel Jeleniewski, který je již mimo záběr

Pražský náhradník v hodině dvanácté nezklamal. Odvedl Mateusze Szczepaniaka, který ovšem ve třetím okruhu převzal vedení vnějškem první zatáčky. Nechal se však vynést moc daleko na venek a Sebastian Ulamek se vrátil nazpět. Ke všemu Mateusz Szczepaniak nakonec v posledním kole podlehl i Martinu Vaculíkovi, jenž si sypal popel na hlavu za špatný set-up motocyklu.

Zleva Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Ján Mihálik a Sebastian Ulamek
Zleva Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Ján Mihálik a Sebastian Ulamek

Počátkem června by nikdo nehádal, že již udeřila půl devátá, když se Daniel Jeleniewski nechal v osmnácté jízdě vyprovokovat od Matěje Kůse skokem do pásky.  Pražský kapitán posléze triumfoval před zraky Zdeňka Simoty a Václava Milíka, když Polák v žarnovické vestě nakonec ani neprojel cílem. Start s razancí projektilu vynesl Sebastiana Ulamka do čela devatenácté jízdy. Sotva se prohnal cílem, mohli Pražané slavit již třetí letošní vítězství.

Do poslední rozjížďky startoval Josef Franc zbytečně
Do poslední rozjížďky startoval Josef Franc zbytečně

Na poslední jízdu zůstalo určit obsazení dalších příček. Hynek Štichauer svým druhým místem zvýšil pardubické skóre na šestadvacet bodů. Žarnovica měla osmadvacet, Slaný jednatřicet. Jenže Patrik Mikel odstavil motocykl také tentokrát. Jeho bod zdědil Jakub Valkovič a Pardubičané vypili svůj kalich hořkosti až do dna.

Mateusz Szczepaniak díky vítězství ve stylu start – cíl posadil domácí na druhý stupínek pódia. Josef Franc, který projížděl pod šachovnicovou vlajkou hned za ním, byl dodatečně diskvalifikován. Soupeři dali vítěznému Tomáši Topinkovi lekci alespoň z pravidel. Protože pražský kouč opomněl, že pravidlo za juniora jen junior platí i pro poslední sérii. Jelikož se tak stalo až na zasedání jury po závodě, pořadí se již nezměnilo.

 

Hlasy z depa

Matěj Kůs byl spokojený až na své vyloučení
Matěj Kůs byl spokojený až na své vyloučení

„Jsem spokojenej‘,“ bilancoval Matěj Kůs. „Myslím, že jsem jel dobrý závody. Škoda toho vyloučení. Děkuju panu Váňovi za pěkný závody. Takový rozhodnutí by u rozhodčího jeho formátu nemělo bejt‘.“

„Jako tým jsme bojovali a snažili jsme se jako tým,“ vyprávěl Josef Franc. „Byla to týmová práce, Sebastian byl pátej‘. Body jsme dělali každej‘ a tady dnes nemělo cenu se extrémně vraždit. Vyhráli jsme a to je důležitý.“

Ondřej Smetana v tuhém souboji s Danielem Jeleniewskim
Ondřej Smetana v tuhém souboji s Danielem Jeleniewskim

„První jízdu jsem měl super start,“ rozpovídal se Ondřej Smetana. „Málem jsem přizdil Hynka, ale on si našel místo. Druhá jízda super start zvenku, Jeleniewski jel vedle mě, přitlačil jsem ho na prkna. Šel jsem do rychlosti a dojel jsem pro tři body. Ve třetí jízdě jsem neměl nejlepší start, Eda byl o kousek líp a přizdil mě na lajnu. Já to dal ještě dál, kolo bylo potom bílý od čáry a hlídal to. Milda s Vaculdou mi neujeli, to bylo pozitivní. Kdybych dal o dva zuby dolů, stíhal bych i jim. Mám velkou radost, že jsme vyhráli. Už potřetí!“

Eduard Krčmář v souboji s Hynkem Štichauerem a Danielem Jeleniewskim
Eduard Krčmář v souboji s Hynkem Štichauerem a Danielem Jeleniewskim

„Zkoušel jsem motorku a nešlo to dopasovat, aby to jelo,“ líčil Eduard Krčmář. „Škoda, že tolik zapršelo před závodem. Uvidíme, jak to bude dál. V Žarnovici pojedu, v Polsku mám ligu den předem.“

Zdeněk Simota si chválil Filipa Hájka coby mechanika
Zdeněk Simota si chválil Filipa Hájka coby mechanika

„Začátek byl slabší,“ netajil se Zdeněk Simota. „Nestartovalo to a první dvě jízdy byla motorka úplně mrtvá. Udělali jsme změny a poslední dvě jízdy už byly lepší. Mechanik Filip Hájek je dobrej‘. Zatím jezdím tady, z Anglie se neozvali, doufám, že něco přijde.“

„Nic moc u mě,“ pokrčil Martin Málek rameny. „Včera jsem dodělal motorku a ještě blbne zapalování. Nevím, přišlo mi to takové divné, ještě jsem minulý týden marodil s angínou. V Žarnovici nebudu, jedu v sobotu trávu v Opende a hlavně je mistrovství Evropy dvěstěpadesátek v Plzni.“

Martin Vaculík ztratil jediný bod
Martin Vaculík ztratil jediný bod

„Je fajn, že jsme na bedně,“ říkal Martin Vaculík. „Poslední jízdu jsem posral. Měl jsem pomalou motorku, ale OK. Určitě je fajn být zase na bedně v extralize.“

„Po zranění jsem si vyzkoušel rozbitou dráhu,“ bilancoval Václav Milík. „Včera ve Švédsku se mi jelo suprově, ale tady ne. Kdybych byl fit, dráha by se mi líbila. Zajezdil jsem si fajn, ale šetřil jsem se i kvůli Grand Prix na Markétě. Nejsem spokojenej‘. Hynek tahal pěkně, ale zbytek ne a pro mě nebyla dráha suprová. Jsem rád, že jsem to odjel ve zdraví a jedeme dál. Příští tejden mě čeká semifinále o Grand Prix, na to se budu soustředit.“

Hynek Štichauer odráží Zdeňka Holuba
Hynek Štichauer odráží Zdeňka Holuba

„Letos jsem se poprvé válel,“ vrátil se Hynek Štichauer ještě ke své kolizi s Matějem Kůsem. „Jinak dobrý závody. Skočil jsem na druhou motorku a zjistil, že jede ještě líp. Je škoda, že jsme byli poslední, já se snažil, tu dráhu mám rád. Bylo to hodně rozbitý, Venca má šroub v noze, Tomáš problémy s motorkou. Já se snažil, ale pár bodů jsem ztratil. Budu mít smutek, odchází mi mechanik Dominik Hanák. Není to úplně ono, i když to nebylo na full time.“

Páska byla z dnešních patálií Patrika Mikela ta nejmenší
Páska byla z dnešních patálií Patrika Mikela ta nejmenší

„Na hovno,“ nebral si Patrik Mikel vůbec žádné servítky při odpovědi na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Nejdřív jsme si mysleli, že je něco v karbecu. V první jízdě z handicapu jsem jakžtakž dojel druhý. Pak už bylo vidět, že je někde chyba. Na konci se pak zadřel motor. Z Abensbergu mám jednu motorku zkroucenou, jel jsem na Hynkově a vyloučili mě. Nasralo mě to, na hovno závod!“

Ondřej Smetana (bílá) a Hynek Štichauer odvedli pro své celky kus poctivé práce
Ondřej Smetana (bílá) a Hynek Štichauer odvedli pro své celky kus poctivé práce
1. AK Markéta Praha 37
Zdeněk Holub 1 E 1 1 3
Ondřej Smetana 2 – 3 1 6
Matěj Kůs 3 2 – U 3 8
Josef Franc 2 3 1 – ex 6
Sebastian Ulamek, PL 3 3 2 3 3 14
2. AK 3ton Slaný 34
Zdeněk Simota 1 1 – 2 2 6
Eduard Krčmář 3 2 2 0 1 8
Martin Málek – 1 0 1 2
Michal Dudek E – 1 – 1
Mateusz Szczepaniak, PL 2 2 6* 3 1 3 17
3. SC Žarnovica 29
Daniel Jeleniewski, PL 1 0 2 3 R 6
Martin Vaculík 3 3 3 6* 3 2 20
David Pacalaj 0 – F – 0
Jakub Valkovič 0 – 0 – 1 1
Ján Mihálik 1 0 1 0 2
4. AMK ZP Pardubice 26
Tomáš Suchánek – 2 1 0 0 3
Josef Novák 0 – – – 0
Hynek Štichauer 3 1 2 2 2 10
Patrik Mikel 2 E E M E 2
Václav Milík 1 3 4*2 1 11

Poznámka: dva body Josefa France z rozjížďky s číslem dvacet byly jury dodatečně odebrány, jelikož povinný junior ACCR/SMF nebyl v poslední sérii nahrazen juniorem; Patrik Mikel v osmé jízdě dostal žlutou kartu za startovní přestupek

Pád Matěje Kůse ponechal Pavel Váňa bez diskvalifikace
Pád Matěje Kůse ponechal Pavel Váňa bez diskvalifikace

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 3-1-0-0 155 15
2. Pardubice 1-2-0-1 127 11
3. Slaný 0-1-1-2 105 7
4. Žarnovica 0-0-3-1 90 7
Matěj Kůs vodí Mateusze Szczepaniaka, který dnes debutoval ve slánských barvách
Matěj Kůs vodí Mateusze Szczepaniaka, který dnes debutoval ve slánských barvách

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem
Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem

Fotbalová jedenáctka by měla smůlu

Česká Třebová – 7. června
Pravidelný jarní prodej knížek z produkce vydavatelství Antonín Škach – Angličtina v České Třebové je u konce, což znamená, že také Česká plochodrážní ročenka 2017 se na pultech bude objevovat již jen sporadicky. Ostatně volných publikací zůstalo k míní již jen skutečně několik. Ani poptávka ze strany fotbalové jedenáctky by nemohla být uspokojena. Máte-li proto zájem mít ve své knihovničce také třinácté vydání oblíbené knížečky, pošlete e-mail s objednávkou raději hned. Již třeba za slabou hodinku můžeme mít naprosto vyprodáno a nad prosbami opozdilců budeme moci stejně jako v předchozích letech jen záporně zakroutit hlavou.

plochodrážní ročenka obálka 2017.indd

Slaný a Žarnovica se cpou do vyšší skupiny extraligy

Slaný – 7. června
S výjimkou letošní pardubické ouvertury nepřinesla nová extraligová éra čtyřčlenných družstev vyrovnané závody všech čtyř týmů. Soutěž se jakoby rozdělila na dvě divize. V pomyslné vyšší extralize v uplynulých dvou sezónách jezdily jen Pardubice a letos se do ní přidala Praha. Jenže Slaný a Žarnovica nechtějí zůstat v imaginární nižší extralize a na dnešní čtvrté kolo posílily. I když záslouhou Jiřího Čermáka proběhne živý internetový přenos, měli byste se k němu vrátit později a rozhodně sledovat všechno na vlastní oči přímo v ochozech stadiónu ve středočeském královském městě.

Tipujte:

Kdo vyhraje středeční extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Sledujte závod obrazem naživo:

www.cereas.cz

www.slanyTV.cz

Éra čtyřčlenných slánských sestav evidentně skončila - na snímku z Prahy stojí zleva Zdeněk Simota, Martin Málek, Michal Dudek, Eduard Krčmář a Milan Mach
Éra čtyřčlenných slánských sestav evidentně skončila – na snímku z Prahy stojí zleva Zdeněk Simota, Martin Málek, Michal Dudek, Eduard Krčmář a Milan Mach

Slaný: poprvé v pěti

V Žarnovici Eduard Krčmář chyběl kvůli termínové kolizi závodu s druhou polskou ligou
V Žarnovici Eduard Krčmář chyběl kvůli termínové kolizi závodu s druhou polskou ligou, ovšem dnes se vrací do slánské sestavy

Po chudší neděli v Žarnovici přivede Milan Mach dnes na slavnostní nástup v postavení posledního celku aktuální tabulky. Před zraky domácího publika se ovšem nechce prezentovat v pozici extraligového nýmanda. A pakliže jej okolnosti v předchozích závodech se zraněním Jakuba Jamroga či Mariusze Puszakowskeho donutily jet bez náhradníka, tentokrát bude slánská pětice kompletní.

„Poohlížel jsem se po posile,“ netají se Milan Mach. „Jednal jsem s několika jezdci, ale nedohodli jsme se, až pak jsem se domluvil s Mateuszem Szczepaniakem. Má dobrou formu, letos jede jako hrom, těším se na něj. Jeho brácha za nás už jel, on pojede poprvé.“

Směle se dá konstatovat, že se silným náhradníkem jede Slaný v optimální konstelaci. Eduard Krčmář v roli povinného juniora je schopný porazit kohokoliv. Potenciálem nemusí skrblit ani Martin Málek, Zdeněk Simota a Michal Dudek, který na domácí dráze exceloval při Memoriálu Antonína Vildeho minulý měsíc.

Během Memoriálu Antonína Vildeho se Michal Dudek blýsknul také porážkou Josefa France
Během Memoriálu Antonína Vildeho se Michal Dudek blýsknul také porážkou Josefa France

„Věřím, že budu mít silnější mančaft, i když mi Žarnovica vyfoukla jezdce, co jsem chtěl do Žarnovice příští neděli,“ zamýšlí se Milan Mach. „Jak to dopadne, ti řeknu večer v osm. Každopádně konečně jedeme v pěti se zahraniční posilou. Měly by to bejt‘ vyrovnanější závody.“

Sestava na večerní závod: 1 Zdeněk Simota, 2 Eduard Krčmář (junior ACCR/SMF), 3 Martin Málek, 4 Michal Dudek, 17 Mateusz Szczepaniak (PL)

 

Pardubice: klasika se sestavou i s ambicemi

Patrik MIkel je dnes naštěstí fit
Patrik MIkel je dnes naštěstí fit

Letošní extraliga odstartovala netradičně. Pardubice totiž nevyhrály ani ve Svítkově, ani na Markétě. Dvěma mítinky, na jejichž konci se neocitly na nejvyšším stupni pódia, vyrovnaly bilanci svých nejhorších výsledků z let 2014 a 2015. Samozřejmě pravda, předloni byly ve Slaném poslední, kdežto v současné sezóně skončily nejhůře druhé.

A pak přišla Žarnovica, která na východě Čech musela zanechat rozporuplné dojmy. Na jednu stranu Zlatá přilba poprvé vyhrála a dotáhla se na Pražany rozdílem jediného tabulkového bodu. Avšak kapitán Václav Milík opouštěl město v malebném údolí řeky Hron v polovině mítinku s frakturou svého kotníku.

Dnes však český šampión oblékne svou tradiční vestu s číslem náhradníka. „Už nemá problém, včera jel ve Švédsku,“ připomíná Lubomír Vozár, že po Wroclawi se jeho eso včera vrátilo rovněž do sestavy Indianerny Kumla. Devět bodů s jedním bonusem ze čtyř jízd posunuje možnost, že by se Václav Milík vzdal divoké karty na sobotní Grand Prix ve prospěch Josefa France na stejnou úroveň jako, kdyby Miloš Zeman večer na Hradě típnul svou poslední cigaretu a jak se brojit proti kuřákům.

Kapitán je zpátky - Václav Milík
Kapitán je zpátky – Václav Milík

S comebackem Václava Milíka nabývá pardubická sestava svou klasickou konturu. Nemohou chybět ani Hynek Štichauer, ani Tomáš Suchánek. Abensbergský pád nezabránil Patriku Mikelovi obsadit post povinného juniora, zatímco Josef Novák se ve své chrudimské škole domluvil, aby ho přece jen omluvili také z dnešního vyučování.

Na první pohled se tedy zdá, že by se Pardubice mohly vracet k extraligové klasice také v otázce své dominance… „Ha, ha, ha, uvidíme,“ nepřekvapí Lubomír Vozár střízlivostí své reakce. „Ale měli bychom navázat na Žarnovicu. Hlavně, aby vydrželo počasí.“

Sestava na večerní závod: 5 Tomáš Suchánek, 6 Josef Novák, 7 Hynek Štichauer, 8 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 18 Václav Milík

 

Praha: za mistrovským titulem

Konzistentní pražská trojka Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Josef Franc
Konzistentní pražská trojka Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Josef Franc

I když zjara přišla rovnou o tři členy své extraligové sestavy, dokázala pražská Markéta triumfovat v Pardubicích i v Praze. A nebýt přetrženého řetězu Josefa France a exotické diskvalifikace Ondřeje Smetany za ztracený přední blatník, kdo ví, zda bychom po květnovém podniku v Žarnovici, nepsali o pražském buldozeru extraligových triumfů.

„Mám nejsilnější sestavu vůbec,“ uvědomuje si Tomáš Topinka. „Doufám, že to bude na dráze vidět.“ Optimismus mu dolévá především přítomnost Matěje Kůse. Ten se po březnovém zranění vrátil o víkendu k závodění skvělými výkony na pouťáku v Kršku, ale zejména v kvalifikaci o SGP 2018 v Abensbergu, kde postupem do semifinále napodobil výkon Václava Milíka.

Matěj Kůs se konečně vydal na cestu za splněním předsezónních cílů
Matěj Kůs se konečně vydal na cestu za splněním předsezónních cílů

Juniorem bude Zdeněk Holub, jenž do extraligy zasáhnul již v Žarnovici. O aktuální formě Josefa France a Ondřeje Smetany nelze pochybovat. Za náhradníka byl nominován Filip Hájek, byť by zde člověk při absenci Sebastiana Ulamka očekával spíše zkušenějšího závodníka.

Nicméně pražský kouč zůstává tajemný jako egyptská sfinga, byť mu blížící se česká velká cena rozhodně nedává prostor pro válení se na horkém písku. „Chceme zase vyhrát,“ má ve svých ambicích naprostý pořádek. Konec konců nejkratší cesta k extraligovému titulu vede přes šest vyhraných závodů, takže by se Pražané dnes večer mohli dostat na půl cesty.

Sestava na večerní závod: 9 Zdeněk Holub (junior ACCR/SMF), 10 Ondřej Smetana, 11 Matěj Kůs, 12 Josef Franc, 19 Filip Hájek

 

Žarnovica: práce s kádrem

Jána Mihálika čeká večer role náhradníka
Jána Mihálika čeká večer role náhradníka

Nováček letošní extraligy již dvakrát mával ze stupňů vítězů. Na pozici třetího mužstva aktuálního pořadí má přesně o polovinu bodů méně než druhé Pardubice. Nicméně extraliga se dnes večer teprve zlomí do své druhé poloviny a v Žarnovici mají dostatečný kádr závodníků, s nímž Ján Daniel může pracovat.

„Nepojede Patrik Búri, o víkendu mě trochu dojal na poháru přátelství v Swietochlowicích, tak jsem mu dal trošku distanc,“ komentuje slovenský kouč svou sestavu na večerní mítink. Nyní ji poskládal jinak než v Žarnovici, protože náhradníkem je Ján Mihálik, který ve Swietochlowicích chyběl po debrecínské kolizi s Marko Levišinem. V základní čtyřce jsou David Pacalaj, Jakub Valkovič, Martin Vaculík a Daniel Jeleniewski.

„Víš, že kdo první přijde, první mele, to platí nejen v Čechách, ale i na Slovensku,“ řehtá se slovenský kouč, že s angažmá někdejší plzeňské ikony předběhl Milana Macha. „Myslím, že ve Slaným bude lepší, než by byl Stanislaw Burza.“

Martin Vaculík se pořádně silným žarnovickým argumentem
Martin Vaculík se pořádně silným žarnovickým argumentem

Ján Daniel včera sledoval švédskou Elitserien, kde musel být spokojen s výkonem Martina Vaculíka, který dokonale odčinil slabší minulé úterý. „Maťo bydlí v Bratislavě, takže lítá z Budapešti nebo Vídně, dnes ale poletí do Prahy. Já jedu do Slaného s jeho mechanikem Denisem Takáčem.“

Vše se tedy zdá optimální, může tedy Žarnovica dnes zvítězit? „Ve Slaným jsem už jednou vyhrál postup na mistrovství světa,“ otáčí se Ján Daniel místo do budoucnosti raději do své bohaté závodnické minulosti. „V sedmdesátém třetím tu byl Štancl, Vernerovci a celá špička. Já odjel do první jízdy a přede mnou nikdo. Odjel jsem závod s čistou hlavou. Dnes uvidíme, nechám to na výsledky.“

Sestava na večerní závod: 13 Daniele Jeleniewski (PL), 14 Martin Vaculík, 15 David Pacalaj (junior ACCR/SMF), 16 Jakub Valkovič, 20 Ján Mihálik

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)