Hynek Veverka nežije

Už to bude deset let, co vzal svého syna Ondřeje na Memoriál Luboše Tomíčka na pražskou Markétu. Rázem bylo rozhodnuto, že se potomek, který jezdí na různých motocyklech od svých šesti let, bude věnovat sportu levých zatáček. Spolu vytvořili nerozlučnou dvojici, která ze stopětadvacítek přešla logicky do půllitrů. Z jeho šikovných rukou těžil nejen syn, ale i klub, jemuž se hodily jeho zkušenosti profesionálního řidiče sanitky. Idylka skončila v zimě 2013, kdy jeho velké srdce začalo haprovat a rodinný závodní tým musel skončit. Nyní však dorazily ještě smutnější zprávy. Hynek Veverka v sobotu 3. června vydechl ve střešovické nemocnici ve svých pětašedesáti letech naposledy. Minulý čtvrtek se s oblíbeným, milým a vstřícným fandou motocyklů naposledy rozloučila rodina a známí, jimž bude strašlivě chybět. Čest jeho památce!

Je léto 2012 a Hynek Veverka tlačí motocykl svého syna Ondřeje vzhůru do žarnovického depa
Je léto 2012 a Hynek Veverka tlačí motocykl svého syna Ondřeje vzhůru do žarnovického depa

Foto: Eva Palánová

Večerní maratón třiceti rozjížděk přinese tři vítěze a dva šampióny

Pardubice – 20. června
Třicet rozjížděk čeká pardubický Svítkov zítra večer. A podobný maratón čeká pořadatele při vyhlašování. Vedle vítěze druhého dílu mistrovského seriálu stopětadvacítek na klasických oválech, čtrnáctého ročníku Ceny Jiřího Marxe a závěrečného podniku české juniorky se do historických tabulek zapíšou jména šampiónů do jednadvaceti a devatenácti let.

 

Eduard Krčmář stojí na prahu historického rekordu čtyř juniorských titulů
Eduard Krčmář stojí na prahu historického rekordu čtyř juniorských titulů

Na nejlepší cestě ke korunovaci jsou Eduard Krčmář, jenž by svým čtvrtým titulem juniorského šampióna republiky ustavil nový rekord, a Patrik Mikel, který vede samostatnou klasifikaci pro devatenáctileté závodníky.

Nicméně konkurence je vyrovnaná a to nejen díky comebacku Zdeňka Holuba. Důkazem mohou být Ján Mihálik a Josef Novák, kteří se v Plzni, resp. v Praze vůbec poprvé postavili na pódium domácí juniorky.

Patrik Mikel vede klasifikaci do devatenácti let
Patrik Mikel vede klasifikaci do devatenácti let

Zítřejší startovní listina prozatím čítá patnáct jmen. Debutantem je Rumun Andrei Popa, zatímco se zbytkem jsme se již v šampionátu alespoň jednou setkali. Klasickým doprovodem pardubických juniorských klání je Cena Jiřího Marxe. Tentokrát půjde o jedinou jízdu se šesti účastníky na startovním roštu.

Filip Šifalda nepojede s dvěstěpadesátkou juniorku, ale nastoupí se stopětadvacítkou
Filip Šifalda nepojede s dvěstěpadesátkou juniorku, ale nastoupí se stopětadvacítkou

Účast mají garantovanou první tři z mistrovského podniku a první tři ze závěrečné klasifikace jednadvacítek. Pakliže by se někdo kvalifikoval dvakrát, což pochopitelně není vyloučeno, dostanou šanci další borci dle výsledkové listiny závodu. V takovém případě si však pořadatel vyhrazuje právo přidělení divoké karty závodníkovi dle vlastní volby.

O doprovod juniorce se postarají stopětadvacítky. Jejich závod původně doprovázel dubnový přebor, pro něhož se náhradní termín už nenašel. Kolibříků se představí osm, přičemž je čeká stejný počet rozjížděk.

Startovní listina:

1 Patrik Mikel, Pardubice
2 Jan Kvěch, Praha
3 Mario Niedermaier, D
4 Václav Kvěch, Praha
5 Josef Novák, Pardubice
6 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
7 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
8 Zdeněk Holub, Praha
9 Ján Miháli, SK – Žarnovica
10 Richard Geyer, D
11 Pavel Čermák, Praha
12 Andrei Popa, RUM
13 Eduard Krčmář, Slaný
14 Filip Hájek, Praha
15 David Pacalaj, SK – Žarnovica
16 neobsazeno

Mistrovství republiky 125 ccm:

1 Pavel Kuchař, Praha
2 Jan Jeníček, Pardubice
3 Michal Baštecký, Praha
4 Filip Šifalda, Chabařovice
5 Jaroslav Vaníček, Praha
6 Daniel Klíma, Divišov
7 Milan Dobiáš, Chabařovice
8 Lukáš Vinter, Praha
Josef Novák v Praze vyfouknul pódium Filipu Hájkovi
Josef Novák v Praze vyfouknul pódium Filipu Hájkovi

Foto: Karel Herman

Hynek Štichauer nepojede v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 20. června
Původní startovní listině pětadvacetičlenné startovní listina sobotní kvalifikace světového šampionátu na dlouhé dráze v Mariánských Lázních doznala prozatím několika změn. Její aktualizovaná verze počítá s Jamesem Wrightem místo Paula Hurryho, zatímco Lars Zandvliet nahradí Dirka Fabrieka. Z českého úhlu pohledu je ovšem smutná absence Hynka Štichauera. Místo něho vestu s jedenáctkou oblékne Karel Kadlec a náhradníky budou nejen Roman Tomany, ale i nikdo menší než ikona lázeňského kilometru Miroslav Musil.

 

Hynek Štichauer bohužel nemůže v sobotu startovat
Hynek Štichauer bohužel nemůže v sobotu startovat

Pro pardubického závodníka se stala osudná rozjížďka s číslem sedm sobotního druhého mítinku finálového cyklu v La Reole. Jesse Mustonen totiž odstupoval s poruchou motocyklu tak nešťastně, že zkřížil cestu rozjetému Hynku Štichauerovi. Ostré sluneční paprsky ruku v ruce s všudypřítomným prachem ztěžovaly orientaci a kolize byla nevyhnutelná.

Karel Kadlec (červená), který na snímku bojuje při Vildeho memoriálu s Martinem Švestkou (modrá) a Danem Maclem (žlutá) pojede ještě jeden závod
Karel Kadlec (červená), který na snímku bojuje při Vildeho memoriálu s Martinem Švestkou (modrá) a Danem Maclem (žlutá) pojede ještě jeden závod

Dle očitých svědků trvalo dlouho, než Hynka Štichauerovi vyprostili ruku z motocyklu. Měl ji celou spálenou od pneumatiky, ale po ošetření v místní nemocnici mohl domů. Původní diagnóza zněla na skřípnutý prst.

„Má nalomený malíček a je šíleně potlučený, což je po pádu, který absolvoval dost ještě dobrý stav,“ upřesňuje Petr Moravec. Protože Michal Škurla je stále na marodce s operovaným ramenem, dalším v seznamu reprezentantů je Karel Kadlec. Přitom plzeňský nezmar se definitivně se svou kariérou rozloučil minulý měsíc z veteránského pódia při slánském Memoriálu Antonína Vildeho.

Miroslav Musil na snímku s Jiřím Štanclem se bude v sobotu v Mariánských Lázních pohybovat v závodnické kombinéze
Miroslav Musil na snímku s Jiřím Štanclem se bude v sobotu v Mariánských Lázních pohybovat v závodnické kombinéze

V Mariánských Lázních plánoval z pozice náhradníka zamávat divákům. Protože pořadatel dostal možnost obsadit dvě pozice náhradníků, dostali se do startovní listiny Roman Tomany a také Miroslav Musil.

„Stateční to chlapci!“ kvitoval Petr Moravec s uznáním přístup západočeských závodníků, kteří si dnes vyřídili závodní licence.

Aktuální verze startovní listiny:

aktuální stav: původně:
1 Gaetan Stella, F
2 Stephan Katt, D
3 Josef Franc, CZ
4 Anhony Chauffor, F
5 James Wright, GB Paul Hurry, GB
6 Anders Mellgren, S
7 Lars Zandvliet, NL Dirk Fabriek, NL
8 Andy Appleton, GB
9 Jerome Lespinasse, F
10 Bernd Diener, D
11 Karel Kadlec, CZ Hynek Štichauer, CZ
12 Henry van der Steen, NL
13 Andreas Bergström, S
14 Christian Hülhorst, D
15 Gabriel Dubernard, F
16 Jesse Mustonen, FIN
17 Martin Málek, CZ
18 Romano Hummel, NL
19 Marcel Dachs, D
20 Dave Meijerink, NL
21 Edward Kennett, GB
22 Sebastian Alden, S
23 Alexandre Dubrana, F
24 Ake Pekka Mustonen, FIN
25 Michal Dudek, CZ
26 Roman Tomany, CZ – res Karel Kadlec, CZ
27 Miroslav Musil, CZ – res

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Mirek Horáček a Karel Herman

Češi v akci 227

Minulou sobotu se čeští fandové radovali z pódia Václava Milíka při české velké ceně na Markétě. Nyní se týden sešel s týdnem a Jan Kvěch si v Plzni vybojoval titul evropského vicemistra v kubatuře 250 ccm. Kromě toho konečně odstartovala první liga v Žarnovici, kde se hned druhý den extraliga zlomila do své druhé poloviny. V cizině si čeští a slovenští závodníci objevovali jen na ligové bázi, z čehož se ovšem vymyká tráva v Altripu s pódiem Hynka Štichauera. Průvodcem po dění na cizích oválech vám bude tradiční kompilace magazínu speedwayA-Z, jež se vzhledem ke krátké dovolené vydavatele dostává na vaše monitory s jednodenním zpožděním.

 

Václav Milík nemohl ve Švédsku chybět
Václav Milík nemohl ve Švédsku chybět

Úterý byl tradiční termín pro švédskou Elitserien, jež viděla své kompletní šesté kolo. Vetlanda se probila na čelo aktuální tabulky, když doma porazila Dackarnu Malilla 53:37. Martin Vaculík jí přitom pomáhal šesti body s jedním bonusem (E 3 2 1). Václav Milík byl tentokrát členem poražené sestavy. Pardubičanova Indianerna Kumla před svým publikem podlehla Smederně Eskilstuna 42:48, přičemž náš závodník inkasoval sedm bodů (0 0 3 1 3 0).

Martin Málek se po sobotním pádu v Loppersumu již v pondělí odhlásil z dalšího pouťáku na travnaté dráze, jenž se konal v sobotu v Opende. Hynek Štichauer a Josef Franc se ovšem cestou na závod finálové série mistrovství světa ve francouzském La Reole zastavili v Altripu. Zde v tropickém žáru devětatřicetei stupňů absolvovali 64. Altriper ADAC Sandbahnrennen.

Hynek Štichauer stál na stupních vítězů v Altripu
Hynek Štichauer stál na stupních vítězů v Altripu

Stal se kořistí Michaela Härtela, ale Hynek Štichauer v konečném součtu skončil o bod za ním jako druhý. Andy Appleton skončil třetí, zatímco čtvrtému Josefu Francovi na něho scházel další jeden bodík. Finálová jízda o sošku Zlatého Římana, která byla klasifikována odděleně, přinesla vítězství Maxi Dilgerovi. Druhý Michael Härtel dojel do cíle před českým tandemem, který se seřadil do pořadí Hynek Štichauer – Josef Franc.

Žarnovická extraliga byla vybrána s ohledem, aby v polské extralize měli volno jak Václav Milík, tak Martin Vaculík. Záměr se však slovenským pořadatelům nepovedl. V pátek v Gorzowě pršelo, takže duel s Grudziadzem musel být přeložen na nedělní večer. Martin Vaculík se tím pádem v domácích boxech objevil pouze v sobotu, kdy přihlížel ouvertuře první ligy.

Žarnovičtí diváci se Martina Vaculíka nedočkali
Žarnovičtí diváci se Martina Vaculíka nedočkali

V neděli si Gorzow upevnil průběžné vedení, když se s Grudziadzem vypořádal s přehledem 54:35, když mu Martin Vaculík přivezl osm bodů se čtyřmi bonusy (1 3 1 2 1). V sobotu neměl klidné časy ani Milan Mach, protože v Gniezně pršelo a hrozilo, že Slaný bude muset v Žarnovici nastoupit nejen bez Martina Málka, ale také bez tandemu Eduard Krčmář – Marcin Nowak.

Nic takového se však nestalo, jelikož druholigový duel Gniezno vs. Ostrow proběhnul podle plánu. Skončil hladkým triumfem domácích v poměru 57:33. A Eduard Krčmář byl v Žarnovici spokojený se svými deseti body s bonusem navrch (3 2 2 3 0).

Foto: Hynek Štichauer, ilustrační Karel Herman