Češi a Slováci v akci 479

Uplynulý týden nabídl na českých oválech vskutku nabitý a krásný program. Sezóna 2023 zatím neměla ambice udělovat české tituly, ale čtyři podniky v Plzni, v Praze a v Kopřivnici k nim přiblížily individuální šampionát, kolibříky, juniory i první ligu. Ovšem i za hranicemi měli naši plochodrážníci spoustu práce. Pojďme se za nimi pěkně popořadě podívat.

 

Josef Franc s mechanikem Jiřím Georgievem ve Vechtě | foto Zdeněk Schneiderwind

Při prvním finále polské extraligy U24 Gorzow dokázal doma zvítězit nad Krosnem v poměru 49:40. Jan Macek pro hosty nebodoval (0 – 0 -).

Páteční večer v Cloppenburgu patřil tradičnímu mítinku Nighf od the Fights. Stal se kořistí Tima Lahtiho. Václav Milík skončil osmý (1 3 0 3 1), když své účinkování po základní části ukončil čtvrtou pozicí v semifinále.

Sobota byla poměrně nabitá a tak pár závodníků i cestu na nedělní první ligu do Kopřivnice poněkud prodloužilo. Jako třeba Daniel Klíma, který svému Tarnowu připsal tři body v semifinále druhé polské ligy. Triumf 38:51 si ovšem odvezl hostující Rzeszow.

Josef Franc (0 5 3 3) byl šestý ve volném mezinárodním závodě v německé Vechtě. Ve finálové jízdě sice dojel pátý, ale body se přičítaly k základní části.

Divácká kulisa ve Vechtě | foto Zdeněk Schneiderwind

Netradiční systém užili rovněž v Debrecenu pro mezinárodní mistrovství Maďarska v Debrecenu. Po čtyřech základních rozjížďkách přišly jízdy dle umístění, dokud mítink negradoval dvojicí semifinále a finále B a A.

Do áčka se dostal Jakub Valkovič (3 1 3, druhý v semifinále). Skončil čtvrtý, když triumfoval Jakub Jamrog a na dalších příčkách se umístili Michele Castagna a Anže Grmek. Jan Macek (2 2, čtvrtý v semifinále) vyhrál béčko, takže skončil pátý. Matěj Frýza byl jedenáctý (0 2 1), o start v doprovodném závodě dvěstěpadesátek neprojevil žádný Čech zájem.

Matěj Frýza s mechanikem Josefem Černým v Debrecenu | foto Jaroslav Frýza

Budex Amateur Speedway Cup pokračoval v Berlíně. Daniel Halamka skončil (2 1 2 2 2 0) pátý v prestižní skupině Platinum, ale odjel s podezřením na fakturu ruku. Adam Nejezchleba (1 1 1 1 1) byl v kategorii E-Speedway třetí, Štěpánka Nyklová (0 0 0 0 0) čtvrtá.

Včera v prvním semifinále první polské ligy porazil Rybnik na svém domácím kolbišti Bydhošť 49:41. Jan Kvěch pro něho skóroval sedmi body s jedním bonusem (F 2 2 1 2 X). Ve čtrnácté jízdě pykal za kolizi s Mateuszem Szczepaniakem diskvalifikací a žlutou kartou.

Plochá dráha se vrátila na pardubické dostihové závodiště

Pardubice – 9. září
Před 10 lety, jsem měl tu možnost připomenout padesáté výročí od posledního závodu Zlaté přilby Československa v roce 1963 přímo na závodišti v Pardubicích. Diváci to tehdy ocenili velikým potleskem. Domluvil jsem si schůzku s ředitelem závodiště ohledně šedesátého výročí v letošním roce. Vedení souhlasilo s mým návrhem, aby se po dráze svezli plochodrážníci, a abych odkomentoval toto výročí.

 

Plochodrážní parta na dostihovém závodišti v Pardubicích | foto laskavostí Miloslava Čmejly

V sobotu 9. září se konala veliká akce pod názvem Koně v akci. Bohatý program a hojná účast diváků nakonec dopomohly k vynikající prezentaci ploché dráhy. Dopoledne jsme zapálili svíčky u pomníčku závodníků, kteří položili životy za řidítky svých závodních strojů.

Ve čtrnáct hodin začal náš vstup před hlavní tribunou. Zatímco po dráze kroužili závodníci Patrik Linhart a Jaroslav Petrák, já jsem diváky po mikrofonu seznámil s historií zlaté přilby na dostihovém závodišti.

Patrik Linhart a Jaroslav Petrák na trávě | foto laskavostí Miloslava Čmejly

U mikrofonu jsem měl také hosta, kterým byl Hynek Štichauer. Společně jsme pozvali diváky na letošní zlatou přilbu. Celý náš vstup jsem ukončil tím, že jsem vyzval diváky, abychom společným potleskem do nebíčka uctili památku jezdců, kteří v Pardubicích při jejich milovaném sportu přišli o život.

Dlouho jsem tak frenetický potlesk neslyšel. To vše jen dokazuje, že oslava jubilea byla velmi důstojná. Chci moc poděkovat, že si Hynek Štichauer, Jaroslav Petrák, Patrik Linhart a také mechanici našli čas do Pardubic přijet. Zvláštní poděkování patří bývalému závodníkovi z Chabařovic, dnes majiteli firmy SIMONT- Astron halové systémy v Chlumci, panu Martinovi Morávkovi za sponzorskou podporu.

V Mariánských Lázních se pilně trénovalo

Mariánské Lázně – 9. září
AMK Mariánské Lázně v sobotu skvěle připravil malou dráhu a v dopoledním tréninku mohli závodníci jezdit naplno i na startovací gumu. Zúčastnili se domácí Roman Štola, Karel Průša z AK Slaný a nováček letošní sezóny Jaroslav Bartek z Markéty. Přijel i mladičký klučina Bastian Limmer z Abensbergu, které trénoval na malých motokrosových motocyklech.

Jaroslav Bartek, Roman Štola a Karel Průša na startu jedné z tréninkových jízd | foto Petra Zahradníčková