Poláci slaví titul, Češi nejlepší výsledek

Bydhošť – 31. srpna
Vyvrcholení mistrovství Evropy dvojic v kubatuře dvěstěpadesátek jako by vypadlo předvčerejšímu závodu v Praze z oka. Pršelo, zrušil se trénink a dráha nakonec byla stejně výborná jako na Markétě. Poláci výhrou slavili titul, české duo Jan Hlačina – Adam Nejezchleba nejlepší výsledek. Dostali se do finále C, skončili šestí a celkově osmí.

Jan Hlačina a Adam Nejezchleba se chystají do akce | foto Zdeněk Schneiderwind

„Mladíci už ukazují plný profesionalismus a v tomto směru nám dost ujíždí vlak,“ komentuje šampionát trenér Zdeněk Schneiderwind. „Závody jsou vyrovnaný, bojovný, kluci na motorce přemýšlejí a přes velkou bojovnost Adama i Honzy na výkony Poláků, Švédů a Angličanů nestačíme. Pro naše je to ale výborná zkušenost, kterou jinde než na takových závodech nezískají. Budeme doufat a těšit se, že o medaile budeme v budoucnu taky bojovat.“

1. Polsko 20 Kacper Mania 12, Maksymilian Pawelczak 8, Emil Maroszek 5
2. Combi Team 16 Zoltan Lovas (H) 5, Pawel Sitek (PL) 12
3. Velká Británie 14 William Cairns 10, Cooper Rushen 8
4. Slovinsko 13 Tilen Bračko 7, Gregor Zorko 4, Sven Cerjak 4
5. Dánsko 12 Mikkel Andersen 11, Patrick Kruse 4, Vilads Pedersen 3
6. Česká republika 11 Jan Hlačina 4 (0 1 0 3 0 + 0 ve finále C), Adam Nejezchleba 8 (1 3 1 2 1 + 1 ve finále C)
7. Německo 11 Kacper Cymerman 9, Levin Cording 2
8. Lotyško/Finsko 8 Damir Filimonov 6, Otto Raak 2
9. Švédsko 8 Rasmus Karlsson 5, Dante Johansson 3
10. Estonsko 5 Carlos Saabas 5, Silvar Avi 0

Konečné pořadí šampionátu:

1. Polsko 46, 2. Dánsko 38, 3. Švédsko 24, 4. Slovinsko 24, 5. Velká Británie 22, 6. Německo 21, 7. Lotyšsko/Finsko 18, 8. Česká republika 14, 9. Estonsko 4

Nejlepší pár devatenáctileté Evropy odjede v sobotu z Pardubic

Pardubice – 31. srpna
Před pěti lety pořádala Žarnovica premiérový ročník evropského poháru dvojic do devatenácti let. Tehdy vyhráli Poláci a český tandem Jan Kvěch – Petr Chlupáč skončil těsně pod stupni vítězů. Vavřínů se naši kluci nedočkali napřesrok v Plzni, ale až ve dvacátém roce. Tehdy Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Daniel Klíma v Güstrowě vyhráli. Napřesrok se soutěž dočkala povýšení na mistrovství Evropy a od té doby se Čechům medaile vyhýbají. Příležitost k nápravě nabízí sobota v Pardubicích.

 


Tipujte:

Získá český národní tým v sobotu v Pardubicích evropskou medaili?

View Results

Loading ... Loading ...

Slánská sedmdesátka v předprodeji!

  • První stovka výtisků nové knihy Slánská sedmdesátka, aneb od padesátého doleva smykem opustila v úterý odpoledne tiskárnu Grantis v Ústí nad Orlicí, aby se vydala vstříc slavnostnímu uvedení do prodeje při slánské extralize. Ale všichni víme, jak to se středečním mítinkem dopadlo.

Ve Slaném se pojede v náhradním termínu, kdy už bude k dispozici celý náklad knihy. Bylo by škoda neprezentovat dílo také na jiných stadiónech. Pakliže budou bohové logistiky příznivě nakloněni, objeví se u stolečku v sobotu v Pardubicích.

Kniha o formátu A4 má téměř čtyři sta stránek a váží přes kilo, proto si na ní vezměte pořádné zavazadlo. A také pětistovku, kterou vás bude kompletní zpracování slánské plochodrážní historie stát.


Matouš Kameník přijede do Pardubic jako čerstvý přeborník | foto Karel Herman
Jaroslav Vaníček byl logickou volbou | foto Karel Herman

České ovály psaly v šampionátu historii. Nejvíce týmů, a sice devět, se sešlo před čtyřmi lety v Plzni. Jinak se závodilo v sedmi, což padne pozítří v Pardubicích. Přihlášených týmů je osm. Nebudou ale rozděleny do dvou skupin, ale utkají se pěkně popořadě každý s každým. Tradiční rozpis dvojic proto musel být natažen na osmadvacet rozjížděk.

Protože Zdeněk Schneiderwind bude ve stejný den manažerem tria Jan Kvěch, Václav Milík a Eduard Krčmář v semifinále mistrovství Evropy dvojic v Nagyhalaszu, v Pardubicích se českého družstva ujme Evžen Erban.

Adam Bubba Bednář se vrací na ovály | foto Karel Herman

O nominaci Matouše Kameníka a Jaroslava Vaníčka nebylo dlouhou dobu pochyb. Otazník se vznášel nad postem náhradníka. Nakonec před Janem Jeníčkem dostal přednost Adam Bubba Bednář. Pražský draveček má za sebou nejen úspěšnou rekonvalescenci zlomeného kotníku při čertových českých dvojicích ve Slaném, nýbrž také řadu úspěšných tréninků.

Právě v nich Zdeňka Schneiderwinda přesvědčil, aby mu dal evropskou příležitost. Ostatně i z jeho realizačního týmu zaznívá, že je na závodní comeback připraven.

Startovní listina sobotní mistrovství Evropy dvojic U19:

Ukrajina: 1 Roman Kapustin, 2 Vladyslav Duda
Česká republika: 3 Matouš Kameník, 4 Jaroslav Vaníček, 18 Adam Bubba Bednář
Polsko: 5 Damian Ratajczak, 6 Jakub Krawczyk, 19 Wiktor Przyjemski
Norsko/Lotyšsko: 7 Mathias Pollestad, 8 Artjom Juhno
Švédsko: 9 Casper Henriksson, 10 NOel Wahlquist, 21 Anton Jansson
Německo: 11 Norick Blödorn, 12 Jonny Wynant
Dánsko: 13 Jesper Knudsen, 14 William Drejerm 23 Nicolai Heiselberg
Velká Británie: 15 Sam Hagon, 16 Joe Thompson, 24 Ashton Boughen

 

Chtělo by to o kolečko na víc

Praha – 29. srpna
Ten kdo sedlal čtvrtlitrovou plochodrážní Jawu, s podobnou závadou se asi už setkal. Bohužel pro náš tým to bylo velké překvapení. Start a konec, co se stalo? První informace byla, že praskl řetěz. Po kontrole v depu mechanici zjistili , že řetěz opravdu praskl, ale důvod bylo prasklé kolečko na motoru.

 

Kolečko, které v Praze zastavilo Adama Nejezchlebu | foto Věroslav Kollert

Když jsme se ptali, jestli to už někdo viděl, tak prý to je běžná závada! Běžná závada, co vás připraví o body a peníze za náhradní díly. Okamžitě jsme provedli kontrolu druhého motocyklu a náhradních koleček.

U dvou bylo zjištěno, že jsou poškozena a měla najeto asi osm rozjížděk. Velká škoda, protože při závodech mistrovství Evropy je důležitý každý bodík.

Včera kluci odjeli do polské Bydhošti , kde pokračuje seriál mistrovství Evropy dvojic 250 ccm.

Kolečka si vezli.

Jan Kvěch získal slovenskou krasavici již podruhé

Praha – 30. srpna
Vyhrát Zlatou přilbu SNP není jen tak. A získat ji natrvalo do vlastnictví je ještě náročnější kousek. On měl v neděli krásnou trofej na hlavě podruhé. Jenže po jeho prvním vítězství loni v Žarnovici nestartoval a tak nejrychlejší cesta, aby si klenot odvezl jednou provždy, by byla další vítězství v letech 2024 a 2025. Jan Kvěch ovšem nic takového neřeší.

 

Jan Kvěch měl současnou zlatou přilbu na své hlavě již podruhé | foto Karel Herman

„Těžký to bylo,“ vrací se k horkému nedělnímu odpoledni. „První dvě jízdy dva pády. S Ivačičem v první zatáčce. Chtěl mě zavřít, zahákli jsme se a jeli rovně. Jak to na plochý bývá, málo místa. Pak jsme jeli po úpravě, já startoval ze čtvrtý pozice. Jak to bylo ulitý, neodjel jsem. Předjížděl jsem Itala, on chytil díru, upad‘ a já ho trefil.“

Jan Kvěch z obou incidentů naštěstí vyvázl bez větší újmy. „Byl jsem trošku potlučenej,“ připouští. „Začátek nic moc. Musel jsem na druhou motorku, ale když to jsou jen trubky, je to dobrý. Pak už to šlo. Dařilo se, měli jsme to dobře naladěný, vyhrával jsem starty a bylo to.“

Jan Kvěch (modrá) při kolizi s Maticem Ivačičem (žlutá) | foto Karel Herman

Zlatou přilbu SNP získá natrvalo závodník, který ji vyhraje třikrát v řadě nebo pětkrát dohromady. Jan Kvěch má zatím na svém kontě dva triumfy z let 2021 a 2023.

„Loni jsem nejel,“ reaguje Jan Kvěch. „Bylo by hezký tu přilbu mít. Uvidíme, termíny jsou vždycky nejistý.“

Jan Kvěch (žlutá) na cestě k vítězství před Andrea Battagliem (červená) | foto Karel Herman

Poláci spějí za evropským čtvrtliltrovým titulem

Praha – 29. srpna
Z toho mračna pršelo. A sice tak, že hodně. Třetí podnik evropského šampionátu čtvrtlitrových dvojic se dostal do ohrožení. Jury o jeho osudu rozhodla až někdy úderem druhé hodiny odpoledne, kdy už malověrní cestu do Prahy zrušili. Nakonec se závodilo. A byť se zdálo, že se déšť vrátí, nakonec ani nekáplo.

Dánové, Poláci a Britové na pódiu | foto Kiril Ianatchkov

 

Adam Nejezchleba vede za sebou Gregora Zorka | foto Kiril Ianatchkov

Poláci vrátili porážku z Motaly Dánům a před čtvrtečním závěrem v Bydhošti vedou před Seveřany o dva body. Na třetí příčku se tentokrát prosadili Angličané. William Cairns v béčku za sebou nechal Rasmuse Karlssona a jeho parťák Cooper Rushen vyzrál na druhého Švéda Dante Johanssona.

Český tým čekala poměrně radikální změna. Lopatka Dominika Hrbka po pádu v individuálním mistrovství Evropy v Rize není zlomená, nicméně primář Tomáš Brož mu naordinoval týden klidu. Plochodrážní stopa Olivera Schmida se opět vytrácí, když jeho otec Václav musí trávit v novém zaměstnání více času.

David Hofman startoval v kombinovaném týmu | foto Kiril Ianatchkov

Po boku Jana Hlačiny, jenž zachránil naši reprezentaci již minulý měsíc ve Švédsku, se v soutěži prvně objevil Adam Nejezchleba. Oba vyhráli po jedné rozjížďce, avšak ve skupině natřískané Poláky, Švédy a stále více ambicióznějšími Slovinci byl postup daleko.

Na startu nechyběl ani David Hofman. Organizátoři splnili dohodu, že po boku Maďara Zoltána Lovase vždy nastoupí některý z domácích závodníků v rámci kombinovaného družstva. Ačkoliv pardubický závodník nemá moc s dvěstěpadesátkou příliš zkušeností, pár s ním neskončil poslední.

Jan Hlačina v plném tempu | foto Kiril Ianatchkov
TOT skupina finále
1. Polsko 19 B-1. A – 4
Kacper Mania 3 2 2 3 10(2) 3
Maksymilian Pawelczak 1 3 3 – 7 1
Emil Maroszek 2 2 (1)
2. Dánsko 17 A-1. A – 2
Mikkel Andersen 3 3 3 1 10 (1) 2
Patrick Kruse 1 2 – – 3 (1)
Villads Pedersen 2 2 4 (1) 0
3. Velká Británie 15 A-2. B – 4
William Cairns 2 3 3 3 11 3
Cooper Rushen 0 2 2 0 4 (2) 1
4. Švédsko 14 B-2 B – 2
Rasmus Karlsson 2 3 3 3 11 2
Dante Johansson 0 0 1 2 3(1) 0
5. Slovinsko 12 B-3.  C – 5
Sven Cerjak 3 2 1 – 6 3
Tilen Bračko 2 – – 1 3 (2) 2(1)
Gregor Zorko 1 0 2 3 (1)
6. Německo 13 A-3. C – 1
Kacper Cymerman 3 3 0 3 9 1
Levin Cording 2 1 1 0 4(1) E
Carl Wynant DNR
7. Lotyšsko/Finsko 11 A-4.
Damir Filimonov, LAT 2 0 2 2 6(1)
Otto Raak, FIN 0 1 1 3 5(1)
8. Česká republika 8 B-4.
Adam Nejezchleba 1 E 3 1 5
Jan Hlačina 0 3 0 0 3
9. Combi Team 7 B-5.
Zoltan Lovas, H 1 2 2 1 6
David Hofman, CZ 0 1 0 T 1(1)
10. Estonsko 4 A-5.
Carlos Saabas 1 1 1 1 4
Silvar Avi 0 0 0 E 0

Průběžné pořadí seriálu před čtvrtečním závěrem v Bydhošti:

1. Polsko 34, 2. Dánsko 32, 3. Švédsko 23, 4. Německo 18, 5. Slovinsko 17, 6. Lotyšsko/Finsko 15, 7. Velká Británie 14, 8. Česká republika 9, 9. Estonsko 3

Kacper Mania vede finále před Mikkelem Andersenem | foto Kiril Ianatchkov

Slánská extraliga je odložená

Slaný – 30. srpna
Šestnáctá hodina dnešního dne vskutku rozhodla. Slánský ovál je měkký, mokrý a bahnitý, jeho povrch pokrývají louže zvící hovězího skotu, jak by se řeklo pejorativně jinými slovy. Bohužel počasí je nestálé a návrat dešťů není vyloučený. Proto se zítra třetí kolo extraligy neuskuteční. Náhradní termín bude stanoven zhruba do týdne.

Snímek slánské dráhy z dnešního odpoledne dává najevo, proč se zítra extraliga jet nemůže | foto Rudolf Belan