Kopřivnice doma udeřila

Kopřivnice – 10. září
Počasí lámalo historické teplotní rekordy. Na kopřivnickém nebi byste před předposledním dílem letošní první ligy nenašli ani mráčku. Jakoby se září rozhodlo vybílit červencův šatník. Mítink byl klasicky vyrovnaný a dle formule dvojic s liberálním nasazováním náhradníků se rozhodovalo až v závěru. Až na Pardubice, kde exceloval jen Jan Jeníček. Žarnovickým borcům se vesměs nedařily starty. A Nick Škorja v duelu s nimi v rozjížďce s číslem devatenáct zajistil slovinskému družstvu osmadvacet bodů. Kopřivnice v ten moment měla jen o bodík méně. Vzápětí Daniel Klíma neprohrál ani svůj pátý výjezd na ovál, ale na překonání Krška to bylo málo. Pražané skončili třetí, kdežto tandem Josef Franc – Jan Macek vyzvedl domácí na nejvyšší stupínek. A před žarnovickým vyvrcholením také do pásma útoku na titul.

Krško, Kopřivnice a Praha na stupních vítězů | foto Karel Herman

Krško vede v půlce

Všechny cesty prý vedou do Říma. Dost možná pravda v antické době, ale dnes to platilo rovněž pro část účastníků prvoligového závodu. Jan Macek a Jakub Valkovič se vraceli z maďarského šampionátu v Debrecenu, Daniel Klíma z druholigového duelu z Tarnowa. Největší štreku měl za sebou Josef Franc, který cestoval rovnou po ose z pouťáku ve Vechtě.

Josef Franc (modrá) atakuje žarnovický tandem Sebastian Kössler (žlutá) a Jakub Valkovič (bílá) | foto Karel Herman

Spolu s trenérem  Zdeňkem Schneiderwindem a mechanikem Jiřím Georgievem vyrazili hodinu po půlnoci. Střídali se za řízením dodávky. Jednou zastavili na kafíčko u pumpy, ale jinak jeli nonstop až do Kopřivnice. Prosluněné závodní odpoledne zahájil tradičně nástup. Domácí tribuny držely palce těm svým, ale na úvod je čekal pořádný šok.

Jan Macek obhajuje svou úvodní nulu:

„Držela dlouho pásku, myslel jsem, že je něco se startovacím zařízením, ale pak se odstartovalo.“

Josef Franc byl při prvním startu dnešního odpoledne náramně pohotový. Jenže Sebastian Kössler jej předčil vnějškem první zatáčky a jeho žarnovický klubový kolega Jakub Valkovič udržel na uzdě Jana Macka. Kopřivnická situace se neměla lepšit ani o rozjížďku později

Nick Škorja má za sebou Petra Chlupáče, Luku Omerzela a Vojtěcha Šachla | foto Karel Herman

Za Josefa France zaskočil Hynek Štichauer. Hravě se vypořádal se slovinským tandemem Anže Grmek – Nick Škorja. Jenomže Jan Macek opět trčel vzadu. Pět bodů z úvodních dvou výjezdů na domácí ovál nebyl pro Kopřivnici žádný šlágr. Jiní na tom byli ještě hůře.

Klasicky Pardubice, ale také nečekaně Praha. Daniel Klíma vyhrál stylem start – cíl druhou jízdu, v níž ale Jaroslav Vaníček nepředčil pardubický tandem. V rozjížďce s číslem pět Vojtěch Šachl upadl a byl diskvalifikován. Při repete úřadoval Nick Škorja, zatímco Petr Chlupáč přivezl dva body.

Daniel Klíma (žlutá) vodí Jana Jeníčka (červená) | foto Karel Herman

A tak do závodu vlastně nejlépe vstoupila Žarnovica, která se v jeho čtvrtině opírala o devět bodů. Nikdo neměl být suverénem a v půlce podniku se nejlépe smálo Krško. Jeho maximu v osmé jízdě zabránil pouze Jan Jeníček. Po skvělém startu neuhlídal Anže Grmeka, ovšem Luku Omerzela ano.

Nick Škorja v rozjížďce s číslem deset odvedl Eduarda Krčmáře. Slaňák si v první zatáčce nekompromisně vydláždil cestu pro dva body na úkor Anže Grmeka, kdežto Sebastian Kössler vyšel naprázdno.

 

Šťastný konec pro domácí

Krško si mohlo být jisté pouze tím, že není jisté nic, vůbec nic. Žarnovica za ním byla o pouhý bod, Kopřivnice o dva. Josef Franc a Hynek Štichauer v šesté jízdě na hlavu porazili Pardubice. Jan Macek dokonale překopal set up z Debrecenu. V rozjížďce s číslem devět skvěle odstartoval.

Jan Macek komentuje devátou jízdu:

„Čenda nejel, Čenda letěl.“

Zleva Jakub Valkovič, Daniel Klíma, Eduard Krčmář a Jaroslav Vaníček | foto Karel Herman

Daniel Klíma, který prve ve druhé zatáčce třetího okruhu sedmé jízdy sebral vedení Eduardu Krčmářovi, byl ale v úvodním výjezdu rychlejší. Petr Chlupáč ale uzavíral řadu za třetím Josefem Francem. Markéta tedy měla pouhých jedenáct bodů, o čtyři více než Pardubice, jež ani tentokrát neměly zlomit prokletí poslední pozice.

Pražané nesložili své zbraně.  Petr Chlupáč vyjel na ovál k jedenácté jízdě se špatným povlakem na své přilbě. Vrátil se k depu a Daniel Klíma mu nesprávný modrý vyměnil za červený. S ním vyhrál před Janem Jeníčkem, zatímco Vojtěch Šachl uhlídal Jaroslava Petráka.

Pražské akcie neměly zase tak mizernou hodnotu. Petr Chlupáč na konci druhého okruhu čtrnácté jízdy sebral vedení Nicku Škorjovi a pojistil remízu Markéty s Krškem. Nejlepší Slovinec předtím neudržel Hynka Štichauera.

Jan Jeníček (červená) vodí Jakuba Valkoviče (bílá) | foto Karel Herman

Pardubičan v kopřivnické vestě opsal velkorysý oblouk v prvním výjezdu a dostal se do čela. Když vzápětí v patnácté jízdě spolu s Josefem Francem odkázal Eduarda Krčmáře se Sebastianem Kösslerem do role statistů, Kopřivnice vedla o dva body před Krškem.

Praha byla třetí o další dva body za Slovinci, jimž ale idea vítězství stále nebyla cizí.  Anže Grmek a Luka Omerzel inkasovali pět bodů na úkor Pardubic v šestnácté jízdě. A pak už šlo vše ráz za ráz. V sedmnácté jízdě se Žarnovici postavila těžká pražská artilerie.

Petr Chlupáč v první zatáčce udržel dotírajícího Eduarda Krčmáře, zatímco Daniel Klíma před ním pádil za svým čtvrtým triumfem. Jan Macek a Hynek Štichauer hned na to zametli s Pardubicemi a to už šlo do tuhého. Nick Škorja už nemohl pro triumf Krška udělat víc, než ovládnout devatenáctou jízdu ve stylu start – cíl.

Petr Chlupáč (bílá) jde do čela před Nicka Škorju (červená), Anže Grmeka (modrá) a Jaroslava Vaníčka (žlutá) | foto Karel Herman

Jakub Valkovič se zařadil za jeho záda. Sebastian Kössler byl poslední, jenže v posledním oblouku podjel třetího Anže Grmeka. Slovinci skončili s osmadvaceti, Slováci jednadvaceti body. Zbýval duel Kopřivnice a Prahy. Domácí disponovali sedmadvaceti a borci z metropole třiadvaceti body.

Daniel Klíma nezaváhal ani popáté a poslal Prahu před Žarnovicu. Před zraky jeho kolegy Vojtěcha Šachla jel domácí tandem Jan Macek a Josef Franc. A remíza Kopřivnici na vítězství před Krškem stačila více než pohodlně.

 

Hlasy z depa

„Fajn,“ usmíval se Hynek Štichauer. „Tejden jsem si dal pauzu od závodění. Je vidět, že je občas třeba bejt hladovej. Teďka už jen ligu dojet na úrovni. Zkoušeli jsme něco na motorce a je to hodně dobrý. Ty venky občas na dlouhý jezdím, tady to mám rád, je to polodlouhý.“

Zleva Josef Franc (žlutá), Hynek Štichauer (bílá), Sebastian Kössler (modrá) a Eduard Krčmář (červená) | foto Karel Herman

„Skvělá týmová práce,“ chválil Josef Franc. „Výborně jsme se doplňovali, držel nás Hynek. Je to super výsledek pro lidi a pořadatele.“

„První dvě jízdy jsme tam nechali nastavení ze včerejška,“ líčil Jan Macek. „V Maďarsku to letělo, tak jsme nic neměnili. Před tréninkem se nám to zdálo suprový, pak jsme to museli překopat. Těžké závody.“

„Krásný, náročný, hezký,“ rozplýval se Daniel Klíma. „Jelo se moc dobře, byla hezká dráha, hodně závodivá. Škoda, že jsme nevyhráli, ale třetí místo jsme vybojovali, ostudu v tom nevidím. V Kopřivnici mám komplet, ale kdyby to bylo na více drahách, bylo by to ideální.“

„Hezký závody,“ usmíval se Petr Chlupáč. „Zezačátku jsme se trápili v set upu. Trefili jsme to dobře. Za mě povedenej den.“

Hynek Štichauer (žlutá) stínovaný Janem Mackem (bílá) | foto Karel Herman

„Nic moc,“ rozhodil rukama Eduard Krčmář. „Letos mi to prostě nejde. Mám šest a půl závodu, co bych od sebe čekal?!“

„Nejsem spokojený,“ vrčel Jakub Valkovič. „Nedařily se mi starty, které jsou v Kopřivnici důležitější než jinde. Rychlost byla, ale ty starty… Moc jsem týmu nepomohl. Škoda, mrzí mě to.“

„Skvělý,“ pochvaloval si Jan Jeníček. „Motorka jela skvěle, dráha super. Spokojenost. Škoda, že nebyla bedna. Je to těžký, první liga je už jako extraliga.“

„Furt doleva,“ vrčel Jaroslav Petrák odpověď na klasickou otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo.

 

Daniel Klíma (žlutá) útočí na Eduarda Krčmáře (modrá) | foto Karel Herman
Daniel Klíma (žlutá) útočí na Eduarda Krčmáře (modrá) | foto Karel Herman
1. SPT Profil Team Kopřivnice 30
Jan Macek 0 0 – 2 1 – 3 2 8
Josef Franc 2 – 3 1 – 2 – 1 9(3)
Hynek Štichauer 3 2 3 3 2 13(2)
Radek Bambuch DNR
2. AMD Krško 28
Nick Škorja 1 3 – 3 2 2 – 3 14(1)
Anže Grmek 2 – 3 1 – 1 3 0 10(1)
Luka Omerzel 1 1 0 2 4(1)
3. AK Markéta Praha 26
Petr Chlupáč – 2 – 0 3 3 2 – 10(1)
Daniel Klíma 3 – 3 3 – – 3 3 15
Jaroslav Vaníček 0 0 0 0
Vojtěch Šachl X 1 0 1
4. SC Žarnovica 21
Jakub Valkovič 1 – 1 – 2 – 0 2 6(1)
Sebastian Kössler, A 3 2 – 0 – 0 – 1 6(2)
Eduard Krčmář 3 2 2 1 1 9
Bruno Belan 0 0
5. AMK ZP Pardubice 26
Jan Jeníček 2 1 – 2 2 3 – 1 11
Jaroslav Petrák 1 – 1 – 0 1 1 – 4
Jan Hlačina 0 0 0 0 0 0
Jan Macek (červená) a Hynek Štichauer (modrá) zápolí se Sebastianem Kösslerem (bílá) | foto Karel Herman

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Krško 1-2-1-0 109 16
2. Kopřivnice 2-0-1-1-0 110 15
3. Praha 1-1-1-1-0 105 14
4. Žarnovica 0-1-1-2-0 94 11
5. Pardubice 0-0-0-0-4 44 4
Děkovačka Josefa France | foto Karel Herman