Cílem pražského protestu je přinutit odpovědné funkcionáře k zodpovědnosti za regulérnost všech soutěží

Praha – 7. října
Pražský Olymp včera podal odvolání proti výsledku extraligového finále ve Mšeně. Klub si prozatím nepřeje zveřejnit dokument v plném znění, aby se nezbavil řady důkazních prostředků. Magazín speedwayA-Z však hovořil s Petrem Ondrašíkem o jeho obsahu a smyslu.

speedwayA-Z: „Odvolání nebylo určeno k mediálnímu zveřejnění, mohl byste přiblížit, co za ním stojí a prozradit, co je jeho obsahem, smyslem a cílem?“
Petr Ondrašík: „V samotném úvodu chci říci, že naše odvolání nesměřuje proti výsledku závodu ale proti rozhodování jury.
Dle našeho názoru je rozhodnutí jury o protestu na finále mezinárodního mistrovství ČR družstev – extraligy 2010 konaném 30. září 2010 nesprávné. Připuštění takovéhoto zcela nesportovního jednání významně poškodilo pověst nejen finálového závodu mezinárodního mistrovství ČR družstev – extraligy 2010 a celé soutěže, ale i plochodrážního sportu jako celku. Řády motocyklového sportu přímo ukládají jury ‚potrestat každý skutek, který má za následek získání neoprávněné výhody a činnost vedoucí k této výhodě.‘
Zařazení jezdce Aleše Drymla do sestavy PDK Mšeno za závodníka Vladimíra Višvádera může být zneužitím pravidla podpůrné pomoci družstvu, které se dostane do potíží z důvodů zranění svých jezdců a v tomto duchu bylo i vylnou hromadou ploché dráhy. V žádném případě se nejedná o taktické pravidlo pro nasazení nějakého ‚Super Jokera‘, jak bylo prezentováno.
Zneužití tohoto pravidla družstvem PDK Mšeno je i v rozporu s dosud uplatňovaným pravidlem počítání průměrů jezdců kdekoliv v ploché dráze ve světě, kde žádná federace nepovažuje za průměr jednu jízdu, protože průměr je soubor několika hodnot. Stačilo jen vyřknout tuto skutečnost VV nebo jury a celá komedie by skončila a v řádech pro příští sezónu se toto pravidlo mohlo více konkretizovat. Proč se tak nestalo? Kdo na tom měl zájem?
A tak nejen diváci v Plzni, ale i každý čtenář u internetu, který si prohlédne jen výsledky a nasazení Mšena v jednotlivých závodech a porovná se závodem v Plzni, musí usoudit, že jde o úmyslný a promyšlený skutek, který dle našeho názoru navíc nese všechny znaky podvodu.
Cílem tohoto protestu je přinutit odpovědné funkcionáře k zodpovědnosti za regulérnost všech soutěží a ne schovávání se za nějakým nejasným pravidlem. Od toho jsou funkcionáři, aby nejasnosti vyjasnili v duchu fair play! Pokud by v tomto duchu jednou rozhodli , nemuseli bychom se obávat, co nás v příštím roce zase potká.“

speedwayA-Z: „Jak by tedy s ohledem na budoucnost mělo hostování vypadat a jaké pravomoce by měl mít manažer ve vztahu k rozhodčímu a předsedovi jury?“

Petr Ondrašík: „Tato otázka určitě vyžaduje širokou diskuzi všech týmů. Doporučoval bych však se přiučit u našich severních sousedů a vycházet z polských řádů, které jsou velmi dobře propracované.“

speedwayA-Z: „ Podali byste odvolání, i kdybyste Mšeno porazili i s Alešem Drymlem?“
Petr Ondrašík: „My máme za to, že hrníček se spekulativními výklady nejasnost řádů přetekl a řídící orgány je musí zastavit. Již na jury před závodem jsme prohlásili, že v případě neúspěchu u jury se budeme dožadovat práva v duchu pravidel NSŘ FMS u odvolacího orgánu bez ohledu na výsledek.
Mšeno jsme chtěli porazit i s Alešem Drymlem! Ale je to sport a nás postihlo dvojí zranění. V úvodu upadl na rozbité dráze Pepa Franc a později i Rafal Dobrucki. Oba byli silně otřeseni a bylo by velkým hazardem je nutit do dalších jízd, za to žádný titul nestojí. Mšenu se vše dařilo a byli v tomto závodě lepší.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)