V sobotu v Plzni začíná nová éra české juniorky

Plzeň – 24. dubna
Na každém konci je nádherné, že přináší nový začátek. Českou juniorku nevyjímaje. Plochodrážníci narození v úplně prvních letech nového milénia ji uzavřeli. A to včetně největších es. Jan Kvěch se v Goričanu postaví na start své první velké ceny coby regulérní účastník celého seriálu. Daniel Klíma se s juniory rozloučil dvěma tituly v jednadvacítkách, ale také rekordními pěti primáty v kolektivní soutěži a triumfem při Zlaté stuze. Petr Chlupáč naneštěstí nenašel ve sportu levých zatáček další smysl svého života. Králové nezemřeli, žijí dál a s nimi jejich následovníci. Sobotní Plzeň každopádně zahájí novou éru mistrovství republiky juniorů. Ani šampionát stopětadvacítek jakoby nechtěl stát stranou.

 


Plochodrážní knihy v Plzni nebudou i budou!

Z logistických důvodů není možné zabezpečit přímý prodej plochodrážních knih v areálu plzeňského stadiónu. Zájemci o novou publikaci Česká plochodrážní ročenka 2024 ale nemusí zoufat. Na základě individuální objednávky jim ji do Plzně dovezeme. Stejně tak Slánskou sedmdesátku, ale Březolupská šedesátka již v naší redakci k dispozici není.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici plzeňské juniorky:

View Results

Loading ... Loading ...

Skoro na padesát let přesně

Gregoriánský kalendář má své zákonitosti. Ignorovat je by znamenalo nejen dostat se na úroveň ruských bolševiků, kteří svůj říjnový převrat provedli, když osvícenější části světa žili již sedmý den v listopadu. Ale přesto je škoda, že v sobotu nebude třicátého.

Adam Bubba Bednář patří k favoritům | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Nejen proto, že plzeňská parta by čarodějnický večer dozajista oslavila jaksepatří. Ale především proto, že přesně třicátého dubna před padesáti lety se začala odvíjet historie mistrovství republiky juniorů, které o tři roky předběhlo evropský, potažmo nyní světový šampionát.

Tehdy v Kopřivnici triumfoval Jiří Jirout, pardubický závodník, který kroutil vojnu v pražské Rudé hvězdě. Na konci sezónu mu patřil první titul v soutěži, který symboliky o dvacet let později zopakoval jeho syn Marián. Jen škoda, že jeho vlastní potomek, rovněž Marián, po letech mezi kolibříky s půllitrem prozatím pilně trénuje.

 

S dvěstěpadesátkami i bez nich

Co má stát, to se prostě stane. Každopádně od čtyřiasedmdesátého každý Čech a Slovák, který měl na oválech něco znamenat, musel do juniorky. Skoro každý, aby se Václav Milík starší nezlobil. Zkrátka a dobře pokaždé se musí najít výjimka, aby potvrdila pravidlo.

Matouš Kameník bude v sobotu již fit | foto Karel Herman

O juniorského mistra republiky se letos pojede již po jednapadesáté. A startovní listina plzeňského závodu je plná od jedničky až po šestnáctku. Pravda využívá možnosti pustit do závodu dvěstěpadesátky, čemuž by se ovšem deset let po implementaci této zásady divil jen velký pošetilec. Pravda čtvrtlitrů mohlo být přece jen více.

„V mládežnické kategorii může jezdec startovat v dalším závodě, až po té, co skončí probíhající závod,“ vysvětluje Petr Moravec absenci Adama Nejezchleby či Karla Průši. „V souběžně konaných podnicích to možné není. Závod v Plzni je závodem souběžným.“

 

Vše je otevřené

Nikdo z plochodrážníků, kteří v sobotu projdou technickou přejímkou, zatím českým juniorským mistrem korunován nebyl. Favoritů je více. Adam Bubba Bednář, v šestnácti letech vůbec nejmladší domácí vicemistr. Matouš Kameník, jehož do včerejší polské extraligy U24 nepustila nejen karenční třídenní lhůta, ale především horečky, které ostatně opadávají až dnes.

Pokud se na pódiu objeví Jan Jeníček (bílá) nebo Matěj Frýza (modrá), nepůjde o překvapení | foto Karel Herman

V sobotu divišovskou vestu již oblékne. Ano, divišovskou, protože jej Pardubice pro juniorku uvolnily. Ostatně za klub, kde začínal, bude zápolit i v první lize společně s jeho dalšími odchovanci Danielem Klímou a Janem Hlačinou.

Ale nazpět k juniorce. Je tu lepšící se Jan Jeníček, jenž Matouše Kameníka v sestavě českého nároďáku v Pardubicích nahradil. Jaroslav Vaníček, jemuž jde o klubovou nominaci na českou velkou cenu. Matěj Frýza, jemuž domácí prostředí vždy náramně sedí. A další a další. Mezi nimi debutant Dominik Hrbek. První závod s půllitrem na českém území čeká také Filipa Kasana z Žarnovice.

 

Krize stopětadvacítek je pryč

Karel Průša obhajuje tři tituly ve stopětadvacítkách | foto Antonie Škachová

Ostatně slovenská stopa bude hodně výrazná také v prvním podniku klasického šampionátu stopětadvacítek, který velké hochy doprovodí. Jaroslav Hajko má již své zkušenosti, ale Marek Ziman nastoupí k prvnímu závodu vůbec.

Stejně tak domácí bratři Kryštof a Vít Kubalovi, kdežto Matěj Tůma nastoupí prvně v mítinku ranku českého šampionátu. Vedle Adama Nejezchleby liberecké éčko osedlá rovněž Štěpánka Nyklová s jasným úkolem lovit obhájce loňského primátu Karla Průšu.

Sobotní odpoledne na Borech bude rozhodně stát za to!

Startovní listiny sobotních závodů v Plzni:

MR U21 + U19:
1 Bruno Belan, Slaný
2 Radek Bambuch, Kopřivnice
3 Mario Häusl, D
4 Adam Bubba Bednář, Praha
5 Štěpán Melč, Plzeň
6 Luboš Hromádka, Pardubice (250 ccm)
7 David Hofman, Pardubice
8 Jan Jeníček, Pardubice
9 Jaroslav Vaníček, Praha
10 Kacper Szopa, PL
11 Jan Hlačina, Pardubice
12 Matěj Frýza, Plzeň
13 Petr Marek, Praha (250 ccm)
14 Matouš Kameník, Divišov
15 Dominik Hrbek, Pardubice
16 Filip Kasan, SK – Žarnovica
MR 125 ccm:
1 Matěj Tůma, Slaný
2 Adam Nejezchleba, Liberec (E)
3 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
4 Kryštof Kubal, Plzeň
5 Vít Kubal, Plzeň
6 Karel Průša, Slaný
7 Jaroslav Bartek, Praha
8 Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica
9 Jakub Hejkal, SLaný
10 Marek Ziman, SK – Žarnovica