Zlatá přilba skončila poprvé v Polsku zásluhou Nora

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 4. října
Rune Holta není při pardubické Zlaté přilbě žádným nováčkem. Při nejstarším plochodrážní klání na světě zažil pád ve finálové jízdě, ale i druhé místo v předloňském ročníku. Dnes však konečně blyštivou trofej dobyl a díky svému polskému občanství se postaral o historicky první export zlaté přilby za naši severní hranici. Do závodu paradoxně naskočil jako náhradník za Tai Woffindena a bez větších trablů pronikl do finálové jízdy. V ní hrál prim Grzegorz Walasek. Rune Holta zkusil pár nájezdů, aby vzápětí vychladl. Polský borec známý z extraligových startů se mšenskou vestou vychladl a byl zaskočen novou dávkou Norových útoků v posledních kolech. V nájezdu do závěrečné zatáčky byl úspěšný a mohl slavit triumf. Nejlepší z českých závodníků byl Matěj Kůs, který v malém finále podlehl po velkém boji Chris Holderovi v duelu o druhé místo. Ostatní to dotáhli maximálně na čtvrtfinálovou úroveň. Smolařem se stal Tomáš Topinka, jenž po střetu s Josefem Francem skončil v nemocnici. Poslední zprávy hovořily, že je bez vážnějších zranění, nicméně minimálně dnes ještě zůstane hospitalizován kvůli pozorování.

Nevypadá to úplně beznadějně
Letošní Zlatá přilba přinesla sice startovní listinu bez jmen té úplné špičky letošního seriálu Grand Prix. Nicméně její startovní listina se zaskvěla svou vyrovnaností. Navíc se mezi přímo nasazené čtvrtfinalisty vedle bratří Drymlových a dvou juniorů ze sobotního světového finále v Goričanu nedostal už nikdo bez stálé příslušnosti k letošní elitě velkých cen.

Za těchto okolností nemohla na mysl nevytanout otázka, zda čeští závodníci vytěží ze své kvantitativní převahy v boxech také převahu ve výsledkové listině. A to tím spíše, vzbuzovaly-li respekt už ve vylučovacích skupinách.

V té první figuroval Tomáš Topinka vracející se po delší pauze do závodu, v němž figuruje jako poslední vítězný Čech, a Hynek Štichauer, který se po svém zranění hodně na Zlatou přilbu soustředil. Sobotní úvod jim ovšem příliš nevyšel.

Hned v úvodní jízdě se pardubický závodník ve druhé zatáčce ocitl na zemi společně s viníkem kolize Mathiasem Schultzem. Při repete hrál zpočátku prim Chris Holder. Matej Ferjan však v prvním výjezdu objel svého někdejšího krajana Izaka Šanteje, aby v předposlední zatáčce připravil Australana o vítězství.

Hynek Štichauer bral jeden bod, Tomáš Topinka skončil hned před ním, takže měli v neděli hodně napravovat. V rozjížďce s číslem pět si Chris Holder Mateje Ferjana pohlídal a oba se mohli navzájem oslovovat pane čtvrtfinalisto. Tomáš Topinka protnul metu hned za nimi, avšak Hynek Štichauer nebodoval.

Za těchto nadějí už domácí borec neměl reálné šance na postup. Přesto se však s vysněným závodem a nabitým hledištěm rozloučil ve velkém stylu. Devátou jízdu vyhrál ve stylu start – cíl. Tomáš Topinka se v úvodním výjezdu dostal po vnitřní straně ze čtvrtého místa na druhé. Čtyři body mu stačily, zatímco vedle Hynka Štichauera se loučili i Mathias Schultz a Izak Šantej.

Ve druhé skupině předvedl vynikající úvod Matěj Kůs. Pražský junior, který prve získal Zlatou stuhu, si po vylétnutí pásky rázně vyšlápnul na Denise Gizatulina. Ruský závodník v první zatáčce uhlídal první příčku, avšak v té druhé se už musel dívat na záda Matěje Kůse.

„Vstup jsem měl dobrej‘,“ netajil se Matěj Kůs uspokojením. „Hlavně, aby to vydrželo dál. Mám sen bejt‘ ve finále, jezdecky na to mám. Připravím se na to maximálně, nebudu slavit dlouho, ale určitě půjdu s přáteli na večeři.“

Druhý den se jal uskutečňovat své sliby. V šesté jízdě nejlépe odstartoval Magnus Zetterström, avšak během kola se propadl na čtvrté místo. Těsně před ním se pohyboval Matěj Kůs, který před sebou měl Christiana Hefenbrocka a Daveyho Watta. Pořadí se neměnilo kolo za kolem. Až na cílové rovině Matěj Kůs zpomalil, nicméně Magnus Zetterström už nestačil reagovat.

„Došel mi metyl,“ odhalil zdroj svých potíží pražský závodník. „Měl jsem hodně štěstí, že se to stalo až v cíli.“ Postupovou jistotu měl jedině Denis Gizatulin, avšak také on zamířil na rošt rozjížďky s číslem deset. V ní nejlépe odstartoval Christian Hefenbrock, ale v úvodní zatáčce všechny své soupeře objel Matěj Kůs.

Dopředu se dral Davey Watt, jehož jedinou spásou bylo pět bodů za vítězství. Nejprve minul Christiana Hefenbrocka, jehož tak dostal na seznam vyřazených. V první zatáčce druhého kola přišel na řadu i Matěj Kůs. Pražan zkusil kontrovat, avšak musel sám čelit náporu Christiana Hefenbrocka. Kdyby se Němec dostal dopředu, postoupil by na úkor Matěje Kůse.

Nic takového se však nestalo a Christian Hefenbrock mohl začít balit. S ním i Magnus Zetterström, překvapivý vítěz challenge o SGP 2010, a Jan Jaroš. „Čekal jsem víc než dvě pátý a jedno poslední místo,“ svěřil se mšenský závodník magazínu speedwayA-Z.

Jeden ze tří
Také ve zbývajících dvou semifinálových skupinách měla česká plochá dráha po dvou zástupcích. Do té s číslem tři nasadili pořadatelé Filipa Šiteru a Tomáše Suchánka. Nicméně jejich první vystoupení v sobotu jim mnoho bodů nepřineslo. Přitom Filip Šitera odstartoval hned za Matejem Žagarem a v první zatáčce úspěšně čelil lavině borců za svým zadním kolem.

Jesper B. Monberg však chtěl dopředu. Ve druhé zatáčce třetího kola se mu jeho záměr skutečně povedl. Filip Šitera přitom inkasoval pořádnou cejchu a rázem jel předposlední. Tomáš Suchánek skončil čtvrtý, ale nedělní odpoledne zvýšilo cenu jeho obligací.

V rozjížďce s číslem sedm opět jednoznačně zvítězil Matej Žagar, jemuž se dnes jako prvnímu podařilo vyhrát ve skupině s deseti body. Tomáš Suchánek vyjel na protilehlou rovinu jako třetí. Stále však častoval Roberta Haupta jedním útokem za druhým. V úvodním oblouku čtvrtého kola se dostal pod Němce. Těsně vedle sebe mířili do další zatáčky. Pardubičan uhlídal vnitřní stopu a šachovnicová vlajka ho přivítala jako druhého.

Filip Šitera skončil opět předposlední. „Dráha je beton,“ líčil. „Jedničku nenakropili. Neodjel jsem a teď jsem chytnul pětku. Ta je taky úžasná!“ Pochmurná předpověď mšenského závodníka se bohužel splnila. Po startu jedenácté jízdy se pral s Tomášem Suchánkem a Fritzem Wallnerem o třetí místo. Nakonec ho po pár výměnách získal, ale tři body byla málo. Vyřazen byl i Tomáš Suchánek, když byl pátý. Triumfem chytil příležitost za pačesy Jesper B. Monberg. A druhé místo stačilo na překvapivý postup Robertu Hauptovi.

Vedle Matěje Kůse v sobotu rozjásal české osazenstvo na tribunách i Martin Málek. Ryan Sullivan, jenž nahradil omluveného Kevina Wölberta, neměl s vítězstvím žádné problémy. Martin Málek hájil druhou příčku před dotírajícím Renatem Gafurovem až do poslední zatáčky. V ní se Rus nakonec probil ke čtyřem bodům.

Naprázdno vyšel Josef Franc, nicméně v neděli dokázal, že zbraně rozhodně skládat nehodlá. V rozjížďce s číslem osm znovu Ryan Sullivan odpálil jako raketa, aby se o minutu později stal neohroženým vítězem skupiny. Kenneth Hansen byl druhý a pak už následovalo české duo v pořadí Josef Franc – Martin Málek.

Oba stále živili čtvrtfinálové naděje. Nejrychlejší start předvedl Martin Málek, avšak z výjezdu byl zvnějšku první Josef Franc. „Podcenil jsem ho,“ uvedl na Pražanovu adresu březolupský závodník. „Myslel jsem, že půjde na lajnu.“ Při pokusu o odvetu zaútočil Martin Málek spodkem druhé zatáčky. Josef Franc ho ale vyvezl ven a před Moravanem jel rázem i Renat Gafurov. A nakonec i Kenneth Hansen.

Martin Málek se však odvážně pral až do cíle. V něm mu ke třetímu místu chyběl opravdu jen kousíček. Stejně jako Kenneth Hansen a Alessandro Milanese, za něhož včera zaskakoval náhradník Václav Milík, byl vyřazen. Triumf dostal dál Josefa France, druhé místo Renata Gafurova.

Náhradnická paráda
Z osmi česky mluvících účastníků vylučovacích skupin do čtvrtfinálové úrovně pronikli pouze tři. Stále však bylo komu fandit. Přímo nasazení byli Aleš a Lukáš Drymlovi. A z pozice náhradníka se vysoko povznesl Václav Milík. Chorvat Jurica Pavlic totiž evidentně neunesl, že se mu na domácím kolbišti nepovedlo získat titul juniorského mistra světa a omluvil se. Pardubický benjamínek byl rázem ve čtvrtfinále.

Vzhledem k faktu, že hustým vylučovacím sítem neprošla většina našich závodníků, byli v první čtvrtfinálové skupině výhradně samí cizinci. Do role suveréna se stylizoval Hans N. Andersen. Loňský vítěz zahájil své letošní účinkování prvenstvím v rozjížďce s číslem třináct.

V sedmnácté jízdě přidal k úvodní pětce další. Nejlepším startem se pochlapil Denis Gizatulin. Dán se však dral dopředu a už v první zatáčce vedl. Sebastian Ulamek toužil proniknout před Rusa také, avšak nakonec byl na protilehlé rovince až čtvrtý. Ve druhém okruhu předstihl Fredrika Lindgrena. A protože Chris Holder, druhý při svém prvním vystoupení, skončil až za nimi, mohl Hanse N. Andersena do semifinále doprovodit kdokoliv z nich.

Sebastian Ulamek ovšem odstoupil ještě před koncem úvodního kola jednadvacáté jízdy, když dostal hutnou cejchu a nic neviděl. Chris Holder, který se v předvečer závodu v Pardubicích dobře bavil, před sebe nikoho nepustil. Fredrik Lindgren odrazil v první zatáčce Denise Gizatulina, ale ani to mu nestačilo. V semifinále byl Rus, ale Švéd mohl sledovat závod v roli diváka.

Druhá čtvrtfinálová skupina byla zamotanější ještě více. Na úvod se prosadil Ryan Sullivan, když dojel k metě před Matejem Ferjanem. V osmnácté jízdě však oba skončili vzadu. Ještě dále za nimi skončil bohužel Aleš Dryml, jehož postavení se po počáteční dvojce zkomplikovalo.

Aplausu se však dočkal Václav Milík. Zatímco Davey Watt a Chris Harris jeli na čele, on statečně čelil náporu Mateje Ferjana až na cílovou pásku. By byl nakonec vyřazen, zářil jakoby právě získal titul mistra světa. Záhy se naplnil i osud Aleše Drymla. Po startu se pohyboval v těsně blízkosti vítězného Ryana Sullivana, ale rychle klesl na poslední pozici. Bod na úkor Václava Milíka urval až ve třetím kole.

„Nechytal jsem se,“ krčil rameny. „Nestartoval jsem a nestačil. Dneska mi nevyšel ani jeden start.“ Ryan Sullivan druhým vítězstvím postoupil s desetibodovým maximem, zatímco Davey Watt měl o bod méně. Sedmibodovou rovnost vyřešil výsledek poslední jízdy, v níž byl Matej Ferjan v cíli dříve než Chris Harris.

Naděje má jméno Matěj Kůs
Hned tři čeští závodníci se shodou okolností ocitli v sestavě třetí čtvrtfinálové skupiny. Šance padesát na padesát se však nakonec za dramatických okolností proměnila v nulový semifinálový progres…

Z české trojice začal nejslibněji Tomáš Topinka. Z patnácté jízdy se vrátil jako třetí za Grzegorzem Walaskem a vítězným Matejem Žagarem. Darcy Ward, novopečený juniorský mistr světa z Goričanu, porazil Josefa France a Lukáše Drymla.

Lukáš Dryml měl technické problémy a před rozjížďkou s číslem devatenáct přímo na ovále přeskočil na druhý motocykl. Po vylétnutí pásky to vypadalo, že se pardubický bojovník popere o nejvyšší bodový příděl. V první zatáčce se pohyboval hodně vpředu, avšak ve výjezdu byl jeho motocykl pomalý. A jeho majitel klesnul na poslední příčku.

Před ním jezdil Josef Franc, nicméně v poslední zatáčce mu prasknul řetěz. Tomáš Topinka měl perfektní start, avšak záhy se propadl na čtvrtou pozici. Vyhrál Grzegorz Walasek před Matejem Žagarem. Prohozené pořadí z předchozího vystoupení jim stačilo na postup. Darcy Ward však musel hrát postupový vabank s českou trojicí.

Role bankéře rozdávajícího karty se ujal Josef Franc, který se dostal do čela. Záhy se však prosadil Grzegorz Walasek, jenž nastoupil i s postupem v kapse. Lukáš Dryml sváděl boje s Darcy Wardem a Tomášem Topinkou. V poslední zatáčce Tomáš Topinka zaútočil spodní stopou na Lukáše Dryml.

Šel dopředu, avšak v koleji se mu motocykl vzepjal na zadní kolo a neřízen sestřelil Josefa France. Pražský závodník se z hromady vyhrabal a odešel do depa po svých. Tomáše Topinku bohužel odvezli zdravotníci na nosítkách. Oba však putovali do nemocnice na pozorování.

Protože Grzegorz Walasek byl v okamžiku incidentu v cíli, rozhodčí přidělil technické body. Josefu Francovi však druhé místo nestačilo, nebo Darcy Ward měl na svém kontě o dva body více. Dál by se nedostal ani Tomáš Topinka a vyřazen byl i Lukáš Dryml.

Domácímu závodníkovi nebylo vůbec do řeči. „Pokazila se elektrika zapalování,“ svěřoval se na druhý den při pražské extralize. „Musel jsem jet na jiný motorce, co jí nevěřím.“ Zapeklitost techniky připomínal i mechanik Josefa France Jiří Georgiev alias Bulhar. „Dvakrát nám dnes prasknul řetěz.“

Veškeré naděje, že uvidíme českého závodníka rovněž mezi nejlepšími dvanácti, se upíraly k osobě Matěje Kůse. Pražský junior rozehrál čtvrtou čtvrtfinálovou skupinu vskutku velkoryse. Rozpis mu určil místo až u mantinelu. Ale on se po vylétnutí pásky dral dopředu jako rozpumpovaný parní válec. Leigh Adams a Kenneth Bjerre tvrdě vzdorovali, ale nic platno.

Matěj Kůs jel na protilehlé rovince před nimi. A vedoucí příčku nepustil ze svých rukou až do cíle. Pětka v jeho individuálním skóre se nakonec ukázala jako nesmírně důležitá. Hvězdy se seriálu Grand Prix si v rozjížďce s číslem dvacet českého závodníka ohlídali. Kenneth Bjerre se vypořádal během úvodního kola s Leighem Adamsem a Rune Holtou.

Matěj Kůs se do nich urputně pustil. Obzvl᚝ ve druhé zatáčce to vypadalo nadějně, leč nakonec zůstal čtvrtý. Za těchto okolností měl semifinále jisté jen Kenneth Bjerre. Třetí start však nevynechal. Zpočátku tahal za nejdelší konec provazu Matěj Kůs. Z modré dráhy bleskově reagoval na pohyb pásky a blížil se vstříc první zatáčce na čele.

Zůstal však na vnitřní čáře a ostatní ho objeli. Matěj Kůs byl předposlední. Sváděl však úspěšný boj s Jesperem B. Monbergem a Leighem Adamsem. Šachovnicová vlajka ho však přivítala až za nimi. Vpředu úřadoval Kenneth Bjerre, jenž potvrdil postup jako vítěz skupiny. Druhý Rune Holta však vyrovnal svůj zisk s Leighem Adamsem a Matějem Kůsem.

Ke slovu přišla pomocná kritéria. A protože Matěj Kůs měl ono úvodní vítězství, postoupil ze skupiny smrti jako druhý. Na semifinále se mohl chystat i Rune Holta, zatímco Leigh Adams třímal ve svých rukou černého Petra.

Bojovat se vyplácí
Zatímco čtyřiadvacet borců už pomalu vyklidilo své boxy, dvanáct nejhouževnatějších a největší přízní Štěstěny obdařených semifinalistů měřilo své síly ve dvou semifinálových skupinách.

V té první udělal se svým postupem krátký proces Davey Watt. V rozjížďce s číslem pětadvacet se dopředu nejprve dostal Rune Holta, když v prvním oblouku objel zvenčí všechny své soupeře. Davey Watt byl za ním, aby ho podjel hned ve druhé zatáčce.

Ob jednu jízdu byl první Kenneth Bjerre. Jenže Davey Watt se přihnal první zatáčkou. A ve výjezdu se dostal dopředu, čímž položil základní kámen ke svému druhému vítězství. S deseti body u svého jména se mohl soustředit na finále.

Kenneth Bjerre neudržel ani druhé místo, když na něho ve třetím okruhu lišácky vyzrál Denis Gizatulin. Teprve za nimi skončili Rune Holta, Hans N. Andersen a s postupem se pomalu loučící Matej Žagar.

Rune Holta vzal v poslední rozjížďce věci do svých rukou. Díky triumfu start – cíl skončil ve skupině druhý. Do finále se dostal také Kenneth Bjerre, když tentokrát uhlídal Hanse N. Andersena. Loňský vítěz se nakonec kvalifikoval jen do malého finále.

Oku českého diváka ovšem více lahodila druhá semifinálová skupina s Matějem Kůsem. Šestadvacátá jízda začala nervózně pro Ryana Sullivana. Pod tikajícím dvouminutovým limitem se vrátil k výjezdu do depa, aby si vzal druhý motocykl. Než mu ho však mechanici stačili přistavit, časomíra ukrojila notnou porci vyhrazeného času.

Australan jen rozhodil rameny a upaloval zpět k pásce v sedle původního stroje. Vedl Matej Ferjan, za jehož záda v první zatáčce poskočil Matěj Kůs. Ve druhé zatáčce se však před něho dostal Ryan Sullivan a ve druhém kole Pražan klesl i za Darcy Warda.

Nehorázná smůla však čekala na Mateje Ferjana. V poslední zatáčce mu vypověděl službu motocykl. A nešastný závodník místo pěti bodů zaknihoval velikánskou nulu. Ryanu Sullivanovi spadlo vítězství prakticky samo do klína. Rozjížďku s číslem osmadvacet ovšem vyhrál ve stylu start – cíl. A s deseti body se mohl na další průběh semifinále už jen dívat.
Matěj Kůs zůstal v postartovní skrumáži vzadu. Cpal se na vnitřek úvodní zatáčky, ale vyjel z ní pátý. Poslední bod mu ve druhé zatáčce třetího kola uzmul Matej Ferjan.

V Maďarsku naturalizovaný Slovinec nedokončil třicátou jízdu, když ve třetím kole neviděl už žádnou šanci na postup. Matěj Kůs byl po vylétnutí pásky vpředu, ale postupně klesal na čtvrtou příčku. Grzegorz Walasek a Darcy Ward projeli metou jako první, čímž si zajistili finále. Matěj Kůs s Chrisem Holderem a Matejem Ferjanem zamířili do malého finále.

Hans N. Andersen si loni nasadil krásnou trofej na svou hlavu. Dnes mu bylo souzeno vyhrát malé finále, v němž se ujal vlády už po odstartování. Matěj Kůs jel druhý. Své postavení uhájil rovněž po průjezdu první zatáčkou. Chris Holder na něho útočil zvnější, avšak musel kapitulovat.

V žádném případě se však nechtěl s porážkou smířit. Znovu a znovu podroboval Matěje Kůse jedním nájezdem za druhým. Od třetího kola stupňoval svůj tlak. Matěj Kůs navzdory únavě z dlouhého dvoudenního klání vzdoroval. Na začátku pátého kola byl už Australan takřka úspěšný, ale druhého místa se definitivně dočkal až v předposlední zatáčce.

Matěj Kůs stačil ještě odrazit Mateje Žagara, aby devátým místem zaznamenal nejlepší umístění českého závodníka v dnešním závodě. Pak si v čestném kolečku vychutnal aplaus tribun, jejichž srdce si dokonale získal.

„Moje pocity jsou smíšený,“ říkal později na mikrofon. „Byl to těžkej‘ den. Udělal jsem spousta chyb a ty mě stály finále. Lepší závodník by určitě dokázal porazit Holdera, ale já ten nejlepší nejsem. Mockrát děkuju divákům a příště, a přijdou ještě ve větším počtu.“ Odměnou za skromnost se mu stala další dávka potlesku.

V depu se ovšem chystalo velké finále. Grzegorz Walasek vyhrál jeho start a už před vjezdem do druhé zatáčky měl mírný náskok. Za jeho zády se Rune Holta vypořádal s Daveym Wattem. Kola ubíhala a nezdálo se, že by někdo zabránil vedoucímu Polákovi v triumfu.

Ve druhém okruhu se Darcy Ward dostal na čtvrté místo před Kennetha Bjerreho, ve čtvrtém zastavil Ryan Sullivan. V pátém okruhu však Rune Holta znovu udeřil a v posledním kole už útočil ze všech sil. „Viděl jsem šanci,“ svěřil se později. „Viděl jsem, že Grzegorz ztrácí rychlost.“

V poslední zatáčce se Rune Holta skutečně protáhl dopředu a cílem projel jako vítěz. Zlatá přilba tak poprvé skončila v Polsku zásluhou Nora s polským občanstvím. A ten se navíc dostal do startovní listiny na poslední chvíli jako záskok za Tai Woffindena.

Hlasy z depa
„Jsem opravdu šastný, že jsem dnes vyhrál,“ říkal Rune Holta. „Zkouším to mnoho let. Byl jsem už na stupních, měl jsem i pád ve finále. Byl jsem pokaždé kousek od vítězství, ale dnes jsem prolomil smůlu. V posledním kole jsem viděl šanci. Začal jsem si věřit. Viděl jsem, že Grzegorz ztrácí rychlost. A řek‘ jsem si buď a nebo. Není to otázka štěstí, to v tomto sportu tak není, je to vždy tvrdá práce, takže neřeším, že jsem vyhrál jako záskok za Tai Woffindena.“

„Bylo to moje první finále při Zlaté přilbě,“ líčil Grzegorz Walasek. „Dobře jsem odstartoval, ale Rune mě v posledních metrech porazil. Jsem z toho nešastný, ale gratuluju mu k vítězství.“

„Nikdy jsem nebyl na této dráze,“ vzal Davey Watt své vyprávění zeširoka. „Nikdy jsem nebyl ani v České republice až před měsícem na Tomíčkově memoriálu v Praze. A tak mám teď na vaši zemi dobré vzpomínky. Jsem šastný, o tomhle závodě jsem slyšel mnoho příběhů. Finále jsem zkazil. Před sebou jsem viděl pěkný závod, ale bohužel se ho neúčastnil.“

„Bylo to strašně těžký,“ připouštěl Matěj Kůs. „Včera závody, dnes závody, dneska jsme makali na motorkách. Ani minutu jsem se nezastavil. Jsem rád za devátý místo, ale doufám, že se tím nezastavím a půjdu dál. Teď jsem utahanej‘ jako sviňa, celej‘ víkend byl náročnej‘. Po závodech si ale každý musí dát hlavu dohromady a srovnat si myšlenky. A já jsem spokojenej‘!“

„Měl jsem stejný motory jako na extraligu,“ vysvětloval Aleš Dryml příčinu svých patálií. „Akorát jsem je poslal na servis. A ten lepší nejel a ten, co měl bejt dvojka, byl lepší. Fakt nevím, nechytal jsem se. Nestartoval jsem a nestačil. Dneska mi nevyšel ani jeden start.“

„Podcenil jsem Pepíčka,“ říkal Martina Málek. „Myslel jsem, že půjde na lajnu. Nejelo to špatně, ale chtělo to trošku štěstí. O kousek mi uteklo třetí místo a včera druhé. Doufejme, že za rok. Bylo to hodně nabitý, ale myslím, že na postup bych měl. Nejelo to špatně, ale nestačilo to.“

„Na hovno,“ zněl komentář z úst Filipa Šitery, vyřazeného už ve vylučovacích skupinách. „Jako vždycky v Pardubicích. Včera jsem to asi nebyl já. Pral jsem se, to musíš, nemůžeš to jen tak pustit. Dráha je úplnej‘ beton, jedničku nenakropili, neodjel jsem. Pak jsem chytnul pětku a ta je taky úžasná!“

„Chtěl jsem udělat lepší výsledek než dvakrát pátej‘ a jednou poslední,“ netajil se Jan Jaroš. „Prostě byli lepší…“

1. vylučovací skupina    
1. Chris Holder, AUS 4 5 – 9
2. Matej Ferjan, H 5 4 – 9
3. Tomáš Topinka, CZ 2 3 5 8
4. Hynek Štichauer, CZ 1 0 4 5
5. Izak Šantej, SLO 3 2 1 5
6. Mathias Schultz, D X 1 3 4
res Jaroslav Petrák – – 2 2
 
2. vylučovací skupina    
1. Matěj Kůs, CZ 5 3 4 9
2. Denis Gizatulin, RUS 4 5 0 9
3. Davey Watt, AUS 2 1 5 7
4. Christian Hefenbrock, D 3 4 3 7
5. Magnus Zetterström, S 0 2 2 4
6. Jan Jaroš, CZ 1 0 1 2
 
3. vylučovací skupina    
1. Matej Žagar, SLO 5 5 R 10
2. Jesper B. Monberg, DK 4 2 6 9
3. Roberto Haupt, D 3 3 4 7
4. Tomáš Suchánek, CZ 2 4 1 6
5. Filip Šitera, CZ 1 1 3 4
6. Fritz Wallner, A 0 0 2 2
 
4. vylučovací skupina    
1. Ryan Sullivan, AUS 5 5 – 10
2. Josef Franc, CZ 0 3 5 8
3. Renat Gafurov, RUS 4 1 4 8
4. Kenneth Hansen, DK 2 4 3 7
5. Martin Málek, CZ 3 2 2 5
6. Alessandro Milanese, I – 0 1 1
res Václav Milík, CZ 1 – – 1
 
 
1. čtvrtfinálová skupina    
1. Hans N. Andersen, DK 5 5 – 10
2. Chris Holder, AUS 4 1 5 9
3. Denis Gizatulin, RUS 1 4 3 7
4. Fredrik Lindgren, S 2 2 4 6
5. Sebastian Ulamek, PL 3 3 E 6
6. Roberto Haupt, D 0 0 2 2
res Jaroslav Petrák, CZ – – 1 1
 
2. čtvrtfinálová skupina    
1. Ryan Sullivan, AUS 5 1 5 10
2. Davey Watt, AUS 1 5 4 9
3. Matej Ferjan, H 4 2 3 7
4. Chris Harris, GB 3 4 2 7
5. Václav Milík, CZ 0 3 0 3
6. Aleš Dryml, CZ 2 0 1 3
 
3. čtvrtfinálová skupina    
1. Grzegorz Walasek, PL 4 5 5 10
2. Matej Žagar, SLO 5 4 – 9
3. Darcy Ward, AUS 2 3 3 6
4. Josef Franc, CZ 1 E 4 5
5. Tomáš Topinka, CZ 3 2 F 5
6. Lukáš Dryml, CZ 0 1 2 3
res Jaroslav Petrák, CZ – – 1 1
 
4. čtvrtfinálová skupina    
1. Kenneth Bjerre, DK 4 5 5 10
2. Matěj Kůs, CZ 5 2 1 7
3. Rune Holta, PL 3 3 4 7
4. Leigh Adams, AUS 2 4 3 7
5. Jesper B. Monberg, DK 1 1 2 3
6. Renat Gafurov, RUS 0 0 E 0
 
 
1. semifinálová skupina    
1. Davey Watt, AUS 5 5 – 10
2. Rune Holta, PL 4 2 5 9
3. Kenneth Bjerre, DK 0 3 4 7
4. Denis Gizatulin, RUS 2 4 1 6
5. Hans N. Andersen, DK 3 1 3 6
6. Matej Žagar, SLO 1 0 2 3
 
2. semifinálová skupina    
1. Ryan Sullivan, AUS 5 5 – 10
2. Grzegorz Walasek, PL 1 3 5 8
3. Darcy Ward, AUS 4 2 4 8
4. Chris Holder, AUS 2 4 3 7
5. Matěj Kůs, CZ 3 0 2 5
6. Matej Ferjan, H E 1 R 1
 
 
Malé finále    
1. Hans N. Andersen, DK    
2. Chris Holder, AUS    
3. Matěj Kůs, CZ    
4. Matej Žagar, SLO    
5. Matej Ferjan, H    
6. Denis Gizatulin, RUS    
 
Velké finále    
1. Rune Holta, PL    
2. Grzegorz Walasek, PL    
3. Davey Watt, AUS    
4. Darcy Ward, AUS    
5. Kenneth Bjerre, DK    
6. Ryan Sullivan, AUS   E

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II), Martin Búri a Jiří Havlíček