Slaňáci nezachránili Mini Cup

Slaný – 4. června
Zítřek měl ve Slaném patřit dvojici polooficiálních seriálů stopětadvacítek. K dalšímu dílu PRO-TEC Speedway Mini Cup se přihlásili pouze čtyři borci, shodou okolností všichni z pořádajícího klubu. Protože minimem je pět, byl mítink zrušen. Jeho osud sdílí i druhé kolo Slaný Talent Trophy. Úsilí všech, kteří dali ovály po deštích do řádného stavu, nevyjde naprázdno. Ve Slaném budou kolibříci moct trénovat před sobotním Libercem, což se týká rovněž borců na půllitrech.

Ve Slaném se zítra bude jen trénovat | foto Václav Buřič

Na ploché dráze ve Mšeně se závodilo

Mšeno – 1. května
Ano, opravdu je tomu tak. A dokonce mistrovství světa. Co na tom, že se jednalo o mopedy. Veterán klub Mšeno zde již poněkolikáté pořádal zajímavý závod mopedů pod názvem Mistrovství světa mopedů.

 

Jezdí se dvě kategorie, Speciál a Klasik. Na nástupu se představilo šestadvacet jezdců, z toho jedna dívka, která se jmenovala Markétka Richterová, a vůbec si nevedla špatně.

Pořadatelé z Veterán klubu skvěle připravili jak samotnou dráhu, tak i zázemí. K povedené akci přispělo i krásné počasí. Že byl o závod na ploché dráze zájem, dokazoval i fakt, že přijelo více než šest set diváků.

Vítěz závodu kategorie speciál, Jiří Slezák mladší s autorem článku Miloslavem Čmejlou.

Kategorii speciál opanovali otec a syn Slezákovi ze Štětí. Zvítězil Jiří Slezák mladší, před Jiřím Slezákem starším.   Kategorii klasik vyhráli se stejným počtem bodů Josef Kopecký a Antonio Reveane. Na třetí pozici skončil Tomáš Janata.

K dobrému průběhu závodu přispěl i  výborný výkon dvou hlasatelů z řad samotných pořadatelů, kteří diváky skvěle bavili. Dokonce když poznali, že jsem bývalý závodník a letitý komentátor závodů právě ve Mšeně, umožnili mi, abych zavzpomínal na doby největší slávy.

A tak jsem divákům připomněl období, kdy byl šéfem Jiří Opočenský, který se velmi zasloužil po dlouhé pauze o start nového období ploché dráhy ve Mšeně. V roce 1997 se dokonce odjelo světové finále juniorů.

Nejslavnější éra byla pod vedením Rudolfa Grepla, který do družstva Mšena často investoval i svoje vlastní peníze. Díky tomu PDK Grepl Mšeno získal třikrát po sobě titul mistr české republiky družstev, a také jeden titul mistr české republiky dvojic.

Diváci v té době na dráze viděli celou plejádu vynikajících polských jezdců. Asi největší hvězdou, která Mšenu velmi pomohla získat tolik titulů, byl několikanásobný mistr světa Američan Greg Hancock.

Diváci stadión doslova milovali, a mnozí se mě ptají, jestli se plochá dráha do Mšena ještě vrátí, moc by si to přáli. Podle slov členů veterán klubu určitě ano, minimálně opět mopedy. Plochá dráha Mšeno velmi proslavila a určitě by si zasloužila, aby žila dál.