Češi a Slováci v akci 512

V uplynulém týdnu byl na našich oválech frčák. A to ještě sobotní Mini Cup padnul jako letos tradičně kvůli nedostatku kolibříků s licencemi. Ale dvojice ve Slaném, první liga v Praze a přebor ve Svitavách rozhodně stály za návštěvu. A to tím spíše, čeká-li nás plochodrážně suchý červenec. Zatím se ale ohlédněme dozadu, o reprezentaci již víme, nyní si shrňme ostatní zahraniční závody.

 

Po delší době zase zamíříme do Velké Británie. Jan Kvěch se totiž dohodl s King’s Lynn na startu v Premiership. Premiéra dopadla výtečně. Čech hned svoji první jízdu vyhrál a k triumfu svého celku nad hostujícím Oxfordem v poměru 50:40 přispěl devíti body (3 1 3 2 0).

Adam Bubba Bednář a Jan Kvěch s koučem Tomášem Topinkou po zisku titulu ve dvojicích ve Slaném | foto Pavel Fišer

Václav Milík v úterý závodil ve Švédsku. Jeho Piraterna Motala v Bauhaus-Ligan doma podlehla Västerviku 37:53. Pardubický borec přivezl sedm bodů se dvěma bonusy (0 2 2 2 1).

V Polsku se ve stejný den točilo deváté kolo extraligy U24. Wroclaw doma předčila Grudziadz 58:31. V sestavě hostí se Daniel Klíma prezentoval dvěma body s jedním bonusem (1 1 X -). Zielona Gora doma podlehla Lesnu těsně 43:47. Matouš Kameník jí přispěl čtyřmi body (3 1 0). Krosno na svém ovále předčilo Gorzow 48:42.

V poraženém týmu exceloval Adam Bubba Bednář. Na ovál vyrazil celkem šestkrát a ze soupeřů mu bod dokázal sebrat jen Piotr Swiercz v rozjížďce s číslem jedna. Suma sumárum šestnáct bodů s bonusem (2 3 2 3 3 3).  Čtvrteční úraz z pražské první ligy nakonec pražskému junioru nepřinesl naštěstí zlomeniny, ale minimálně šest týdnů pauzy ano. A zrovna se chystalo oznámení, že jej Gorzow zapůjčí na hostování do nejnižší ligy za Pilu.

V sobotu pokračoval Budex International Amateur Speedway Cup třetím podnikem ve Wolfslake. Daniel Halamka (0 0 1 1 2 1) byl šestý ve skupině Platinum, v níž Martin Švestka (2 1 2 3 3 3)  obsadil druhou pozici. Druhý byl také v cíli finále.

Včera při devátém kole polské extraligy Grudziadz vyhrál na hosty ze Zielonej Gory 47:43. Jan Kvěch přispěl šesti body (3 3 0 -). Gorzow podlehl Lublinu 34:56. Martin Vaculík skóroval jedenácti body (3 1 2 2 3). Ve druhé extralize Bydhošť vyhrála nad Krosnem 59:31, kde měl Václav Milík jedenáct bodů a bonus (2 2 1 3 1 2).

Zajíždění dvěstěpadesátky přineslo potíže navíc

Ústí nad Labem – 24. června
Do Svitav přijel poprvé. Na kratší technické trati se přitom se svou dvěstěpadesátkou srdnatě pustil do boje s motocykly o dvakrát vyšším kubickém objemu. Mohl být třetí v semifinále, kdyby se v prvním výjezdu třetího okruhu nepřetočil. Protože se kromě finalistů do závěrečné klasifikace počítaly body po základní části, na konečné šesté místo Pera Marka neměl incident vliv. Mezitím mu jeho otec Pavel domluvil po závodech pár koleček navíc na záběh nově připraveného GM od slovinského tunera pro úterní evropský šampionát. Pohroma!

 

Noční šichta v dílně Pavla Marka | foto Pavel Marek

Velice rychle to v motoru křuplo a bylo jasné, že tento pohonný agregát do Gdaňsku nepojede. Ústeckému závodníkovi zbýval GM a ještě jedna rezervní Jawa, ale jeho tatínek našel jiné řešení. Do třech hodin dnešního rána se zavřel v dílně.

Zadřený GM vyměnil za jiný, který měl v regálu od německého ladiče. Motocykl nad ránem otestoval a běžel pěkně. Petr Marek tím pádem bude mít v Gdaňsku dva konkurenceschopné stroje. Za Českou republiku spolu s ním nastoupí Karel Průša, který do polského přístavu míří rovnou z Teterowa, a Luboš Hromádka.

Petr Marek skončil zajíždění nového motoru skoro stejně jako začal | foto Karel Herman