První pár Žarnovice úřadoval při poháru přátelství

Žarnovica – 20. srpna
Jakub Valkovič a Mateusz Tudziez, Slovákův polský kolega z Lublinu, ovládli Speedway Friendship Cup v Žarnovici. Než si však mohli vychutnat svůj triumf, musely ustoupit deště. Tekovské městečko jimi bylo zkrápěno již zhruba od jedenácté takřka tři a půl hodiny. Až o půl čtvrté se začalo trénovat, aby vlastní závod zahájil o nějakých třicet minut později. Druhá skončila Praha, zatímco Pardubice na třetí pozici poslal Jaroslav Petrák až v rozjezdu.

Jaroslav Vaníček, Matouš Kameník, Mateuzs Tudziez, Jakub Valkovič, Jaroslav Petrák a Jan Jeníček na stupních vítězů | foto laskavostí Jakuba Valkoviče

 

Nejen déšť působil trable. Nazar Parnicky se totiž zranil během NICE Cupu, v němž na oválech debutoval, a v sestavě Rovna jej zastoupil Polák Szymon Bandur. Ani jeho plochodrážní kariéra není příliš bohatá. Při svém prvním výjezdu na ovál upadl. Odhlásil se ze závodu, aby nakonec za řidítky vypůjčeného motocyklu porazil Matouše Kameníka s Jaroslavem Vaníčkem!

Nicméně Praha nakonec uhájila druhou pozici o jediný bod. O to třetí musel být vypsán rozjezd mezi Tarnowem a Pardubicemi. Jaroslav Petrák k němu vyjel s myšlenkami odčinit své drobné zaváhání v boxech, za něž platil diskvalifikací kvůli prošvihnutému dvouminutovému limitu.

Jenže po vylétnutí pásky se vedení ujal Piotr Swiercz. Pardubický matador se na protilehlé rovince dostal do čela. Při své sedmé jízdě na náročné dráze cítil křeče v rukou, ale nepovolil. Polák poznal, že s ním pranic nezmůže, a raději bavil publikum jízdou po zadním kole.

1. SC Žarnovica 1 29
Jakub Valkovič 2 2 3 3 2 1 13(3)
Mateusz Tudziez 3 3 2 2 3 3 16(2)
2. AK Markéta Praha 21
Jaroslav Vaníček 3 3 1 2 0 1 10(2)
Matouš Kameník 2 0 2 3 1 3 11(1)
3. AMK ZP Pardubice 20
Jaroslav Petrák 3 3 M 2 2 2 12(1)+3
Jan Jeníček 1 2 1 1 3 0 8(2)
4. Tarnow 20
Piotr Swiercz 2 2 3 2 2 3 14(1)+2
Mateusz Gzyl 0 1 2 3 0 F/R 6(2)
5. Lonigo 17
Andrea Battagila 1 2 0 3 2 2 10(2)
Nicolo Percotti 0 3 1 F 3 X 7
6. Rovno 10
Michajlo Tymoščuk 1 1 0 1 0 – 3
Szymon Bandur, PK X – 3 0 1 3 7
7. SC Žarnovica 2 7
Rastislav Cíferský 1 R – 0 1 – 2
Juraj Šuška R – X – 0 X 0
Adam Čarada 1 1 1 2 5

Mariánským Lázním nevyšlo ani mistrovství republiky

Mariánské Lázně – 20. srpna
Hned po pátečním zrušení závodu seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup se všichni činovníci klubu pustili do úpravy lázeňského minioválu. Zapojili se do ní také chlapi z Pardubic a další. Nicméně přivítalo je šedivé, zatažené a větrné ráno. Co bylo horšího, déšť si nedal pokoj ani v noci a mraky hrozily svými pochmurnými pěstmi rovněž v devět dopoledne, kdy se parta kolibříků sešla v depu, aby rozhodla, co s mistrovským podnikem. Ručník v ringu za dané situace nikterak nepřekvapil.

V Mariánských Lázních se kvůli dešti nekonalo ani mistrovství republiky | foto Petra Zahradníčková

Petr Chlupáč si náramně užil obě Speedway of Nations

Brandýsek – 20. srpna
V sestavě českého nároďáku, ať již velkého či juniorského se neobjevil ani poprvé a rozhodně ani naposledy. Letošní Vojens byl však mnoha ohledech kromobyčejný. Nejen kvůli stříbrné medaili ze Speedway of Nations 2, ale především díky týmového duchu. Přitom při tréninku se Petr Chlupáč ptal sám sebe, co s těmi svými pomalými časy v království dánském vlastně pohledává.

Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Matouš Kameník se ZDeňkem Schneiderwindem na stupních vítězů SON2 | foto Petr Makušev (Sport Photo)
Skvělá týmová spolupráce Petra Chlupáče (modrá) a Jana Kvěcha (červená) přinesla úspěch | foto Petr Makušev (SportPhoto)

Program české výpravy se změnil na třídenní, když Česká republika postoupila z druhého místa do finále Speedway of Nations. „Kluci jeli nádherně,“ kvituje počínání Václava Milíka a Jana Kvěcha jejich náhradník. „Ani mě nemrzí, že jsem se nesvez‘. Nechtěl jsem se jim do toho šťourat. Měli to rozjetý dobře.“

V pátek ale přišel na řadu juniorský Speedway of Nations 2 a Petr Chlupáč přenechal post náhradníka Matouši Kameníkovi. „Pro mě to byla docela zvláštní dráha,“ zvážní. „V pátek jsem měl o tréninku nejpomalejší časy z celý startovky. Kdyby tehdy někdo řek‘, že budeme druhý, bral bych to všema deseti.“

Cesta ke světovému stříbru nebyla jednoduchá | foto Petr Makušev (SportPhoto)

A ono ano. „Honza byl vůdčí osobnost,“ uznává Petr Chlupáč. „Já přispěl pár bodíkama a vyšlo to hezky. Strašně se mi líbilo, jak jsme byli jeden tým a pomáhali jsme si. Dlouho jsem to neviděl. Matouš Kameník makal, s Honzou jsme komunikovali o dráze, Venca nám radil, Luboš Vrtáček od Maxe Fricka taky. To se povedlo.“

K dokonalému happy endu ve stylu hollywoodského trháku chyběla jen další medaile z finále Speedway of Nations. „Pokazila se jedna jízda,“ říká Petr Chlupáč. „Kdyby se povedla ta s Austrálií, dopadlo by to. Třeba jindy…“

Jeden z klíčových duelů s Brity | foto Petr Makušev (SportPhoto)