Bílý koník přeskočil vysokou překážku dvou míst v tabulce

Pardubice – 10. srpna
Zájem fanoušků o druhé extraligové kolo byl nevídaný. Ještě když se závodníci vraceli z nástupu, čekal u stolku se vstupenkami ještě dlouhý had zájemců. Nakonec jim neuniklo vůbec nic a mohli se stát svědky, jak se krásné odpoledne za dramatických okolností strojí do tmavě modrého večerního hávu. Pardubice nikterak netutlaly velké ambice po nevydařené Praze a neváhali jim jít naproti. Trojice vítězství Hynka Štichauera, Andrzeje Lebeděvse a Václava Milíka je v první sérii poslali do čela a především daleko od soupeřů. V rozjížďce s číslem pět se sice z motoru Hynka Štichauera ozvaly nepříjemné zvuky. Závodník v jeho sedle počítal tisícovky, které po fatální závadě létaly ven výfukem, avšak Jaroslav Petrák s žádnou bodovou ztrátou kalkulovat nemusel. Počínání bílého koníka na jeho domácím kolbišti výmluvně ilustruje událost z osmé jízdy. V jejím prvním okruhu se Václav Milík ze třetího místa zjevil v čele se stejnou rychlostí a překvapivostí jako kosmická loď ufounů vystupující z hyperprostoru. A navlas stejně se Pardubice ujaly vedení v extraligové tabulce. Praze totiž nevyšel ani žolík, kdežto Milan Mach mohl být spokojen. Zprvu si přehazoval poslední příčku s libereckým Gnieznem jako horký brambor, aby záhy oba celky poslaly za svá záda Markétu. Oskar Polis v rozjížďce s číslem jedenáct vyměnil žolíka ve svých rukou za šest bodů. A byť nakonec Matouš Kameník prorazil zadní pneumatiku a nebodoval, Slaný podruhé v řadě šel na druhý stupínek pódia.

Slaný, Pardubice a liberecké Gniezno na stupních vítězů | foto Karel Herman

Pardubice prostě prohrát nemohou

Když se depo chystalo na trénink, stála u pokladny ještě řada lidí | foto Pavel Fišer

Plochá dráha se doopravdy vnímá všemi smysly. Alespoň dnes tohle platilo pro dlouhý zástup diváků, kteří ještě nějakých osm, devět minut po půl šesté spořádaně stáli ve frontě na vstupenky. Z depa se totiž spustili Pardubičané, aby jako první při tréninku otestovali ovál, a oni mohli plochodrážní motocykly mohli jen slyšet. Následovali závodníci z dalších týmů. Úderem osmnácté přišel na řadu nástup. A byť ještě všichni zájemci o druhou letošní extraligu ještě nebyli na svých místech, ze závodního programu nezmeškali vůbec nic.

Domácí začali naprosto excelentně. První start měl sice nejlepší Zbigniew Suchecki z libereckého Gniezna. Jenže Hynek Štichauer si to před něj namířil spodní stranou první zatáčky, aby na rovinku vyjel s náskokem nějakých deseti metrů. Andrzej Szlauderbach se s tím hned vzápětí páral ještě méně. Triumfoval ve stylu start – cíl.

Praha a Slaný prozatím jen paběrkovaly, byť na rošt jeli Jaroslav Vaníček, Nick Škorja, Eduard Krčmář a Jakub Jamrog. Juniorská rozjížďka však měla takovým vývoje přece jen otřást. Alespoň pokud se Prahy týče, protože Matouš Kameník ve slánské vestě zůstal vzadu.

Václav Milík (červená) vodí Oskara Polise (žlutá) | foto Karel Herman

Petr Chlupáč nezaváhal, zatímco za jeho záda se dostal Mikolaj Czapla, když v první zatáčce třetího okruhu podjel druhého Jana Jeníčka. Jenže pak na ovál vyjel Václav Milík. Pardubický kapitán odrazil útočícího Oskara Polise toužícího dostat Slaný také ke tříbodovému lizu.

Hynek Štichauer vysvětluje své odstoupení z páté jízdy:

„Napadalo mi to do motoru. To byly zvuky. Udělalo to trr a trr. A každý trr je deset, dvacet, čtyřicet tisíc korun.“

Andrzej Lebeděvs (červená) vede před Zbigniewem Sucheckim (modrá), Danielem Klímou (bílá) a Matoušem Kameníkem (žlutá) | foto Karel Herman

Slánskému Polákovi se povedlo zvítězit až v rozjížďce s číslem pět. V ní byl Hynek Štichauer vzadu, než ukončil trápení svému zadírajícímu se motoru a zastavil v prvním kole na trávníku před vraty depa. Jenže pardubickou vítěznou vlnu opět spustil Andrzej Lebeděvs. Zbigniew Suchecki sice v prvním oblouku dokázal podjet Daniela Klímu, avšak dál se už nedostal.

V sedmé jízdě vyšel Jan Jeníček naprázdno, kdežto Jakub Jamrog se navzdory zranění kolena dokázal prezentovat velkým sólem. Pak ovšem přišla rozjížďka s číslem osm. A pokud si někdo myslel, že Pardubice mohou dnes nevyhrát, srazil se s drsnou realitou.

Vedení se ujal Nick Škorja ve vestě pražské Markéty před Eduardem Krčmářem. Václav Milík měl zprvu za sebou jen Mikolaje Czaplu. Na protilehlé rovince se však držel vnitřní stopy. Protáhnul nájezd do druhého oblouku a než by stačil říct švec, první kolo končil jako vedoucí závodník.

Eduard Krčmář (žlutá) útočí na Nicka Škorju (bílá) | foto Pavel Fišer

Pardubice končily druhou sérii s šestnácti body. Liberecké Gniezno jim mohlo kontrovat dvanácti, Slaný jedenácti a Praha devíti body. A na ovále se ani nadále nemělo pranic měnit. Minimálně v otázce vedoucího družstva. Když v rozjížďce s číslem devět Daniel Klíma odstartoval na Hynka Štichauera, pardubický borec jej nechal v čele pouze do druhé zatáčky. Andrzej Lebeděvs si hned na to své předjetí vedoucího Oskara Polise načasoval do první zatáčky druhého okruhu.

 

Slaný se natáhne pro druhé místo

Zbigniew Suchecki (modrá) za sebou Oskara Polise (žlutá) v úloze žolíka neudržel | foto Karel Herman

Upřímně řečeno, soupeři mohli kalkulovat pouze se zlomky bodového zisku svých suverénních hostitelů.  S něčím podobných se nikdo z nich nechtěl smířit. Milan Mach si dobře spočítal, že v jedenácté jízdě musí za Pardubice nastoupit junior. A že Jaroslav Petrák místo Jana Jeníčka na ovál vyslal náhradníka Matěje Frýzu na věci nic neměnilo.

Slánský kouč povýšil Oskara Polise na žolíka. Polák se dlouho přetahoval se Zbigniewem Sucheckim, ale nakonec mu vedení přece jen řeklo pane a na slánském kontě přistálo šest bodů naráz. Svou šanci zavětřil také Tomáš Topinka. Jaroslav Vaníček už stál nahoře v depu nachystaný na rozjížďku s čéslem dvanáct, když jej jeho kouč poslal nazpět do jeho boxu. A coby jokera poslal do boje Petra Chlupáče.

Milan Mach na téma úspěšného žolíka v rozjížďce s číslem jedenáct:

„Nebylo, co řešit. Oskar jel pěkně, Kuba to nebyl on po tom zranění.“

Václav Milík (červená) vede před Szymonem Szlauderbachem (modrá) a Matoušem Kameníkem (žlutá) | foto Karel Herman

Na čele úřadoval Václav Milík. Szymon Szlauderbach se v nájezdu do druhého okruhu dostal před druhého Matouše Kameníka, avšak pražský junior uzavíral řadu. Nová tabule tím pádem ukazovala skóre Pardubice 25, Slaný 20, Gniezno/Liberec 17 a Praha 13. A tak nějak podobně to mělo jít až do konce závodu. Slaný nemohl sundat Pardubice z čela, zatímco koalice se prala s Prahou o bronz.

Václav Milík o takových tvrzeních dal pádný důkaz, když v prvním oblouku třinácté jízdy objel Oskara Polise, jemuž k triumfu nepomohl ani skvělý start. A Mikolaj Czapla se neprobil před třetího Daniela Klímu.

Praha však udeřila.  Nick Škorja ve čtrnácté jízdě v první zatáčce druhého kola předčil Hynka Štichauera, zatímco Zbigniew Suchecki bral za třetí místo se žolíkem stejné dva body jako Pardubičan bez něho. Slovinec šel vzápětí do akce znovu jako taktická rezerva místo Jakuba Exlera.  A opět vyhrál, tentokrát na úkor Eduarda Krčmáře.

Jakub Jamrog (žlutá) jede v čele před Hynkem Štichauerem (červená) a Marcelem Studzinskim (bílá) | foto Karel Herman

Čtvrtou sérii uzavřelo sólo Václava Milíka před Zbigniewem Sucheckim. Petr Chlupáč se slibně rozjel v první zatáčce. Ovšem Jakub Jamrog jej nesmiřitelně přibil ve výjezdu na mantinel a on se dnes již podruhé vracel do depa s nulou.

Druhou juniorskou rozjížďku sice vyhrál, nicméně pražský budík zvonil na poplach marně. Osmnáctou jízdu totiž opanoval Jakub Jamrog pádící před zraky Hynka Štichauera potvrdit slánské druhé místo. Definitivní slovo ovšem v této otázce pronesl Oskar Polis. Spolu se Szymonem Szlauderbachem v rozjížďce s číslem devatenáct za sebe poslali Andrzeje Lebeděvse, jenž se ujal vedení současně s letem pásky.

Praze po druhé nule nemohla pomoci ani svěcená voda. Nick Škorja projel cílem dvacáté jízdy jako druhý před Eduardem Krčmářem a Zbigniewem Sucheckim. Byť by ovšem nakrásně vyhrál a porazil Václava Milíka, na pořadí Pardubice, Slaný, Gniezno/Liberec a Praha by jeho počin neměl vůbec žádný vliv.

 

Hlasy z depa

„Výtečný,“ rozplýval se Václav Milík. „Zkoušel jsem novej motor, včera jsem ho tady jel na tréninku, dneska první závody. Každou jízdu nový nastavení. Celej tým jel dneska krásně, udělali jsme výsledek před takovým nádherným publikem. Jestli v Čechách plochá dráha umírá, v Pardubicích ne, to mně udělalo radost. Otáčí se to, máme v plánu titul, Praha se nepovedla, teď bude Slaný a Liberec, musíme to udržet. Uvidíme, kdo přijede na pomoc, bral bych Andrzeje Lebeděvse, to je můj plochodrážní brácha a jede krásně.“

Hynek Štichauer se cítil jako správný Pardubičan | foto Pavel Fišer

„Dneska dobrý závody,“ bilancoval Hynek Štichauer. „Ve druhý jízdě mi to tam napadalo, to byly zvuky. Udělá do trr a každý trr je deset, dvacet, čtyřicet tisíc. Vyhráli jsme doma, tak jsem spokojenej a hrdej Pardubák. V tabulce se to otáčí, ještě že se teď jede extraliga ve Slaným, to je naše druhá domácí dráha.“

„Dobrý,“ odtušil hodnocení Jan Jeníček. „V první jízdě jsem nečekal, že tak dobře odstartuju. Poslal jsem to na střed a Polák mě předjel. Dráha suprová, motorky jely.“

Eduard Krčmář (modrá) a Václav Milík (červená) při triumfálním wheelie | foto Pavel Fišer

„Paráda, zase jsem po dlouhý době v Čechách,“ svěřoval se Eduard Krčmář. „Spokojenost, byli jsme třetí, ale extraliga je teprve v půlce. Jak to bude dál, se mě neptej, víš, že nikdy nepředvídám.“

„Motorka byla nastavení pořád stejně,“ přemítal Petr Chlupáč. „Asi blbý hvězdy. Bylo to nahoru a dolů. Mám vždycky jeden závod na hovno, druhej super. Doufám teda, že teď Cardiff bude dobrej.“

„Měli dobře připravenou dráhu,“ rozhovořil se Jaroslav Vaníček. „Nemohli jsme dopasovat motorku, jinak dobrý a udělali jsme pro to všechno.“

 

Hynek Štichauer (červená) posílá Pardubice do vedení a vede před Zbigniewem Sucheckim (modrá) a Eduardem Krčmářem (žlutá) | foto Karel Herman
Hynek Štichauer (červená) posílá Pardubice do vedení a vede před Zbigniewem Sucheckim (modrá) a Eduardem Krčmářem (žlutá) | foto Karel Herman
1. AMK ZP Pardubice 40
Václav Milík 3 3 3 3 3 15
Jan Jeníček 1 0 – – 1 2
Andrzej Lebeděvs, LAT 3 3 3 3 1 13
Hynek Štichauer 3 E 3 2 2 10
Matěj Frýza 0 0 0
2. AK Slaný 32
Jakub Jamrog, PL 0 3 R 1 3 7
Eduard Krčmář 1 2 2 2 1 8
Matouš Kameník 0 0 1 0 E 1
Oskar Polis, PL 2 3 6* 2 3 16
Bruno Belan DNR
3. Start Gniezno – Liberec 27
Zbigniew Suchecki 2 2 2 2* 2 0 10
Szymon Szlauderbach 2 1 2 1 2 8
Marcel Studzinski 1 2 0 – 1 4
Mikolaj Czapla 2 0 1 0 2 5
4. AK Markéta Praha 25
Petr Chlupáč 3 2 1 0* 0 3 9
Jakub Exler – – – – DNR
Nick Škorja, SLO 1 1 1 3 3 2 11
Jaroslav Vaníček 0 1 – – 0 1
Daniel Klíma 0 1 2 1 0 4
Václav Milík (červená) vede před Nickem Škorjou (bílá) a Eduardem Krčmářem (žlutá) | foto Karel Herman

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Pardubice 1-0-1-0 71 6
2. Slaný 0-2-0-0 66 6
3. Praha 1-0-0-1 62 5
4. Gniezno-Liberec 0-0-1-1 50 3
Oskar Polis (žlutá) odráží Zbigniewa Sucheckeho (modrá), aby do slánských boxů přivezl šest bodů | foto Karel Herman

Rozjíždí se boj o extraligový titul

Pardubice – 10. srpna
Čtyři měsíce, byť bez jednoho týdne, jsou na plochodrážní poměry dost dlouhou dobou. A tak se musí lovit vzpomínky, jak vlastně první kolo extraligy v dubnu na pražské Markétě dopadlo. Pro připomenutí tehdy vyhráli domácí před Slaným, Pardubicemi a Gnieznem. Dnešní druhé pokračování v Pardubicích však může všechno zamotat. Ve Svítkově bude také prodejní stoleček našeho vydavatelství. Kromě posledních kousků publikace Česká plochodrážní ročenka 2022 a starších publikací bude v prodeji také nová publikace 25 let Speedway Grand Prix Prague. A zhruba od čtvrt na šest se zájemcům bude podepisovat Josef Franc.

 

Pardubice: ambice

Hynek Štichauer bude oporou Pardubic | foto Karel Herman

Bílý koník nevstoupil do extraligy optimálně, když si na Markétě vyskočil jen na třetí stupínek pódia. Soutěž na pouhé čtyři závody je však krátká a s útokem na titul není radno otálet. Ostatně Východočeši o tom přesvědčili svou zdrcující kampaní. Něco takového by pro obhajobu svého zlata potřebovali rozpoutat také dnes.

„Uvidím až večer,“ je Jaroslav Petrák ve svých prognózách stejně opatrný jako jeho předchůdce Lubomír Vozár. „Nazbrojeno je. Mateje Žagar jsme vyměnili, má ligu v Dánsku. Pojede Andrzej Lebeděvs, nejel dřív špatně. Stejně jsem počítal buď s jedním nebo druhým.“

Zbytek pardubického družstva je stejný jako v Praze. A jeho kouč se přiklání ke strategii bez přílišného taktizování silným náhradníkem, pro nějž je ostatně ideální špičkový junior. V základní čtveřici má proto nejen juniora Jana Jeníčka, ale všechny tři esa, tedy Václava Milíka, Andrzeje Lebeděvse i Hynka Štichauera. Sedmnáctku vyfasuje Matěj Frýza.

„To nikdo neví,“ opáčí Jaroslav Petrák, když se jej optáte na výsledek. „Chtěl bych vyhrát. Můžou se kousnout i ti z Prahy, jsou slabší, ale mladá krev. Slaňáci taky budou zlobit, slabí nebudou ani Poláci.“

Sestava na dnešní večer: 1 Václav Milík, 2 Jan Jeníček (junior ACCR/PZM), 3 Andrzej Lebeděvs (LAT), 4 Hynek Štichauer, 17 Matěj Frýza

 

Gniezno – Liberec: otazníky

Minulost koaličního týmu vypadala lépe | foto Karel Herman

Polský celek ukázal loni svůj potenciál, když v závěru sebral Slanému bronzovou medaili. Avšak letos je všechno jinak. Gniezno skončilo poslední v první lize a vypadlo z její finálové části. Dnes dorazí se čtveřicí mladých talentů a Věroslav Kollert zatím nezná manažera, který po Blažeji Skrzeszewském společný tým povede.

„Nový manažer nám ještě nebyl představen, ale pro nás je manažer pořád Blažej,“ říká Věroslav Kollert. „Dnes k nám jede zástupce klubu, se kterým se domluvíme, jak dál. Jede se na mladé jezdce z důvodu problémů, s nimiž se Gniezno potýká.“

Sestava na dnešní večer: 5 Zbigniew Suchecki, 6 Szymon Szlauderbach, 7 Marcel Studzinski, 8 Mikolaj Czapla (junior ACCR/PZM), 18 neobsazeno

 

Praha: změny

Jaroslav Vaníček dostává prostor v extralize | foto Karel Herman

Na Markétě Pražanům vyšlo úplně všechno. Dokonce i počasí, jehož se zprvu obávali. Nicméně obhajoba postavení leadera nebude nikterak snadná. Po Josefu Francovi totiž minulý čtvrtek při plzeňské juniorce ze sestavy také Jan Kvěch.

„Nemám rád snadný vítězství,“ zlehčuje situaci Tomáš Topinka. „Ale tak to je, situace je taková, jaká je. Honza je zraněnej, nebudeme ho nutit, aby jel extraligu, když má Cardiff.“

Pražané budou dnes mít mladý tým. Na pozici juniora stojí Petr Chlupáč, Daniel Klíma nastoupí jako klíčový náhradník. V základní sestavě nechybí Jaroslav Vaníček, Slovinec Nick Škorja, jenž pražskou vestu oblékl již loni, a Jakub Exler. Ten se dočká svého extraligového debutu.

„Nick Škorja už za nás jel, měl zájem i teď a bylo v plánu, že se sveze,“ vysvětluje pražský kouč, aby se jedním dechem podíval na své večerní ambice. „Nebude to určitě jednoduchý, ale naši kluci jednou dobře. Jsou to závody, ať to dopadne, jak to dopadne, nebudeme ještě v půlce soutěže dělat závěry.“

Sestava na dnešní večer: 9 Petr Chlupáč (junior ACCR/PZM), 10 Jakub Exler, 11 Nick Škorja, 12 Jaroslav Vaníček, 19 Daniel Klíma

 

Slaný: klasika

Eduard Krčmář v Čechách dlouho nezávodil | foto Pavel Fišer

Středočeský tým je jediný, kdo oproti pražskému závodu dnes nemění sestavu ani v nejmenším. Milan Mach dnes přivede na nástup Jakuba Jamroga, Eduarda Krčmář, juniora Matouše Kameníka, Oskara Polise a náhradníka Bruna Belana.

„Neměl jsem sestavu, dobrá sestava se nemění,“ usmívá se Milan Mach, nicméně připouští, že jet se dnešní mítink v dřívějším termínu, improvizovat by musel i on. „Kuba je po zranění kolena. Zatím jel jen pár závodů.“

A jakpak to dnes skončí? „Všichni jedou,“ reaguje slánský kouč. „Je to klasicky vyrovnaný. Jako vždycky doufám, že vyhraje ten nejlepší. A že to budeme my.“

Sestava na dnešní večer: 13 Jakub Jamrog (PL), 14 Eduard Krčmář, 15 Matouš Kameník (junior ACCR/PZM), 16 Oskar Polis, 20 Bruno Belan