Maksymilian Pawelczak přišel, viděl, zvítězil a odjel do Dánska

Pardubice – 6. srpna
Ošklivé ráno se dokázalo přemalovat make upem slunečného dne, aby zlatá trofej stopětadvacítek na svítkovském stadiónu neměla sebemenší chybičku. Opanoval ji v Čechách dobře známý Maksymilan Pawelczak. Ryšavý Polák zvítězil ve všech pěti svých rozjížďkách, stal se nepsaným mistrem světa kolibříků, aby se rovnou vypravil do stovek kilometrů vzdáleného dánského Randersu na evropský pohár v kubatuře 85 ccm. Díky rozpisu známého blahé paměti z českého přeboru se s ostatními medailisty potkal až na stupních vítězů. Druhý Lester Mathijsen podlehl pouze Makaru Levišinovi, jehož čekal rozjezd o bronz s Thiesem Schweerem. Ten měl sice nakročeno k maximální patnáctce, avšak v rozjížďce s číslem deset zůstal kvůli poruše stát na startu. Třetí příčku si však sebrat nenechal. Z českého čtyřlístku se stal nejlepším Štěpán Melč. Plzeňský závodník skončil devátý.

Lester Mathijsen, Maksymilian Pawelczak a Thies Schweer na stupních vítězů | foto Karel Herman

Češi nehrají první housle

Čeští reprezentanti Dominik Hrbek, David Hofman, Štěpán Melč a Luboš Hromádka před novou světelnou tabulí | foto Štěpán Ševčík

O nové pardubické světelné tabuli se vědělo již od zimy. Její o pětatřicet let starší sestřička spočinula na věčném odpočinku překonaných udělátek a její nástupkyně svá písmenka zobrazila právě při dnešní zlaté trofeji stopětadvacítek. Sliby, že budou vidět lépe a z větší dálky, nelhaly. Mezi prvními se na ní objevilo jméno Dominika Hrbka.

Závodní pořádajícího klubu se na ovále objevil hned v rozjížďce s číslem jedna. Po startu nic moc, ale z první zatáčky vyjel hned za vedoucím Mychajlo Tymoščukem. Jenže chyba po odstartování rozjížďky s číslem osm jej odsoudila k nule. A pauza po předchozím zranění a určitě závodnické vakuum bylo hodně znát.

Luboš Hromádka jako jediný s dvouventilovým motorem v celém patnáctičlenném poli velkou díru do světa neudělal. Nedařilo se ani David Hofmanovi. Do páté jízdy se ani nerozjel. V rozjížďce s číslem devět upadl ve druhé zatáčce při souboji o vedení s Filipem Beczkowskim.

Štěpán Melč skončil za našich nejlépe | foto Štěpán Ševčík

Zkrátka a dobře, čeští reprezentanti při zlaté trofeji nehráli první housle. Nejlépe se umístil Štěpán Melč, jenž skočil přesně v polovině výsledkové listiny. Na úvod se mu nevyhnula nula, nicméně poté již bodově naprázdno ani jednou nevyšel.

 


Štěpán Melč komentuje závod:

„Dobrý, super, vydařený. Užil jsem si to, jsou to zkušenosti. Velká dráha mě baví víc, zejtra budu náhradník na Evropě, pak už půjdu na půllitr.“


 

Polák vládne kolibřímu světu

David Hofman přišel dvakrát o body | foto Štěpán Ševčík

Boj o vítěze zlaté trofej byl dlouho nerozhodný. První dva své starty proměnili ve vítězství hned tři závodníci. Maksymilian Pawelczak, známý z působení v českém šampionátu, Němec Thies Schweer a Makar Levišin z Ukrajiny.

Právě mladší bratr Marka Levišina zaznamenal podstatný bonus. V rozjížďce s číslem dvě totiž razantně vykázal místa za svými zády všem svým soupeřům včetně žhavého favorita Lestera Mathijsena! A právě tento výsledek rozhodl o nejvyšším stupínku.

Maksymilian Pawelczak míří za titulem nejlepšího stopětadvacítkáře světa | foto Karel Herman

Thies Schweer totiž přišel o body díky poruše na startu desáté jízdy. Ani Makar Levišin neudržel vítěznou sérii. Na rozdíl od Maksymiliana Pawelczaka, jenž na svém motocyklu s malým rámem válcoval soupeře. Přál mu i los, jelikož s ostatními medailisty se potkal až na pódiu. S Makarem Levišinem, kterého Thies Schweer porazil v rozjezdu o bronz, ostatně také.

Štěpán Melč (bílá) v souboji s Makarem Levišinem (modrá) | foto Karel Herman

 

1. Maksymilian Pawelczak, PL 3 3 3 3 3 15
2. Lester Mathijsen, NL (DMSB) 2 3 3 3 3 14
3. Thies Schweer, D 3 3 E 3 3 12+3
4. Makar Levišin, UA 3 3 1 3 2 12+2
5. Matys Sambarrey, F 2 1 3 2 3 11
6. Niek Meijerink, NL 2 2 2 2 3 11
7. Kewin Nycz, PL 1 2 2 2 2 9
8. Noah Urda, F 1 1 2 1 3 8
9. Štěpán Melč, CZ 0 2 2 2 1 7
10. Michajlo Tymoščuk, UA 3 1 1 1 0 6
11. Tim Widera, D 1 1 1 1 2 6
12. Filip Beczkowski, PL 2 3 0 E 0 5
13. Dominik Hrbek, CZ 2 0 1 1 0 4
14. David Hofman, CZ 1 E X 2 1 4
15. Carl Wynant, D 0 2 0 0 1 3 (los)
16. Silvar Avi, EST 0 0 0 1 2 3 (los)
17. Luboš Hromádka, CZ 0 0 0 1 1 2
Maksymilian Pawelczak létá k pardubické obloze jako nejlepší plochodrážní kolibřík na světě | foto Karel Herman

Déšť posunuje dnešní program ve Svítkově

Pardubice – 6. srpna
V noci přišel do Svítkova nevítaný host. A to ještě v nejhorším možném termínu. Po sérii tropických dnů začalo pršet v noci na dnešek. Šikovní pardubičtí pořadatelé sice nemají ambice poroučet věrtu a dešti, ale umí pořádně vzít za svou práci. Program zlaté trofeje FIM v kubatuře 125 ccn byl proto operativně posunut. Trénink odstartuje až ve čtrnáct nula nula a hlavní závod bude následovat hned vzápětí.

Déšť si vynutil posunutí dnešního programu | foto Petr Moravec

Jan Kvěch má v myšlenkách Cardiff, Cardiff a jen Cardiff

Zielona Gora – 6. srpna
Historie se mnohdy opakuje častěji, než by měla. A to platí i pro českou plochou dráhu. A její juniorský šampionát. V něm mu obhajoba jeho jediného titulu z roku 2019 pokaždé sebrala smůla, která se evidentně ujala scénáristického pera také předevčírem na Borech. Co čert nechtěl, Jan Kvěch po krachu svého Brovstu odmítnul nabídku jiného dánského klubu, aby se mu před SGP2 v Cardiffu proboha nic nestalo.

 

Jan Kvěch závod v Plzni nedokončil | foto Pavel Fišer

„Nečekal jsem, že někdo přiletí zezadu,“ připouští Jan Kvěch, že incident z rozjížďky s nechvalně proslulým číslem třináct byl pro něho překvapením. „To je vždycky nejhorší, když to nečekáš.“

V plzeňské nemocnici se ale moc neohrál. „Měl jsem vykloubený rameno,“ svěřuje se. „Ale teď už jsem v Polsku, aby mě dali do kupy. Rameno je pochroumaný, říkali, že vazy, ale dají mě do kupy, abych jel v Cardiffu.“

Velšská metropole bude nejbližším závodem, kde se Jan Kvěch představí, což před středeční extraligou v Pardubicích není dobrá zpráva pro Markétu. „Extraligu určitě nepojedu,“ plánuje. „Jsem tady do středy, mám procedury, budou mě dávat do kupy.“

Jan Kvěch chce určitě stihnout SGP2 v Cardiffu | foto Pavel FIšer