Češi a Slováci v akci 429

Juniorka v Kopřivnici a pohár přátelství v Žarnovici narušily minulý týden prázdninové ticho na našich oválech. Dlužno poznamenat, že ticho před bouří, jelikož září se chystá plochodrážně pořádně vytáhnout, jak to umí. Nezbývá, než vyčkávat anebo si v tradiční pondělní kompilaci magazínu speedwayA-Z přečíst, kterak se našim borcům dařilo na zahraničních oválech.

 

Rušný program Václava Milíka

Václav Milík se v Krosně přes pád v Glasgowě objevil | foto laskavostí Václava Milíka

Začínáme klasicky úterkem. Gorzow si v závěrečném kole základní části přijel do Lublinu pro vítězství 41:49. Jakub Valkovič inkasoval pro domácí dva body (0 0 2 0 0), kdežto Daniel Klíma v sestavě hostí exceloval třinácti body (3 3 3 3 1). O vítězství se ve finále střetnou Leszno a Ostrow, další pořadí je Wroclaw, Gorzow, Grudziadz, Toruň, Lublin a Czestochowa.

Vskutku velkorysý program měl v v minulém týdnu Václav Milík. Všechno začalo v úterý. Jeho Piraterna Motala doma s přehledem zametla s Västervikem 55:35 a on sám jí přispěl dvanácti body (3 3 3 3 E).

Ve čtvrtek přijela Piraterna do Avesty, kde jí domácí předčili 42:36. Kvůli dešti se končilo již po třinácti jízdách a Václav Milík skóroval čtyřmi body (1 2 1 0). Následoval přesun do skotského Glasgowa, kde pro pardubického kapitána challenge o SGP 2023 skončil pádem hned v první jízdě.

Pád samotný byl o poznání děsivější než jeho následky. Lékaři zaplaťpánbůh nenašli žádné zlomeniny a závodník byl jen pořádně potlučený. Včera si zkusil trénink v Krosně před odvetou čtvrtfinále první polské ligy. Na vysoké porážce Ladshutu 58:32 se podílel čtyřmi body s jedním bonusem (2 2 R).

 

Před dlouhou krátká

Hynek Štichauer vyrážel na víkend do Německa pořádně naložený | foto Hynek Štichauer

V sobotu se již po sedmačtyřicáté uskutečnila Velká cena Debrecenu. Ve finále byl první v cíli Niels Kristian Iversen, následovali Jason Doyle, Timo Lahti a Jakub Jamrog. Petr Chlupáč (E 1 0 1 1) skončil čtrnáctý.

Napilno měl rovněž Hynek Štichauer. Včera bojoval o další body ve světovém šampionátu na dlouhé dráze, ale na cestu do Německa si vzal také své motocykly na klasický ovál. Důvod byl nasnadě, v sobotu večer se v Ludwigslustu konal K. H. Poyden Pokal.

V něm zvítězil Grzegorz Zengota, na stupně vítězů šli ještě Kevin Wölbert a Sam Jensen. Eduard Krčmář skončil sedmý (0 2 3 3 1), Hynek Štichauer (1 1 2 1 0) třináctý.

Ještě předtím Zielona Gora v odvetném čtvrtfinálovém duelu proti Lodži vyhrála před domácím publikem 52:38. Jan Kvěch jí pomohl osmi body se dvěma bonusy (2 3 1 2 0). Zielona Gora se v semifinále střetne s Bydhoští, zatímco Krosno potká Lodž.