Další evropský šampión bude známý po zítřejší půlnoci

Tayac – 31. července
Ve středu se Robert Lambert stal mistrem Evropy a jako první si také vyjel účast v seriálu velkých cen na příští rok v duchu nových reglementů. Další plochodrážní mistr starého kontinentu bude známý po sobotní půlnoci. Ve francouzském Tayacu se mělo dle původního kalendáře konat pouze semifinále, avšak po všech koronavirových změnách se finále pojede už zítra večer zde místo britského Leamington Spa. Ve startovní listině figurují rovněž Josef Franc a Martin Málek.

Startovní listina:

1 Max Dilger, D
2 Jacob Bukhave, DK
3 Martin Málek, CZ
4 Stephen Green, GB
5 Kenneth Kruse Hansen, DK
6 Edward Kenneth, GB
7 Mathieu Tresarrieu, F
8 James Shanes, GB
9 Dave Meijerink, NL
10 Bernd Diener, D
11 Romano Hummel, NL
12 Gaetan Stella, F
13 Theo Pijper, NL
14 James Wright, GB
15 Stephane Tresarrieu, F
16 Fabian Wachs, D
17 Josef Franc, CZ
18 Paul Cooper, GB
19 Jerome Lespinasse, F (res)
20 Gabriel Dubernard, F (res)
Josef Franc a Martin Málek pojedou v Tayacu o evropský titul

Foto: Kiril Ianatchkov

Robert Lambert tahal za delší konec provazu v přetahované s Leonem Madsenem

Toruň – 29. července
Pátý díl finálového seriálu evropského šampionátu v Toruni viděl boj o titul. Robert Lambert zprvu navýšil svůj náskok získaný v Toruni, ovšem Leon Madsen z něho ukrajoval. Závěr však patřil zcela jednoznačně Britovi. Vyhrál před Dánem finálovou jízdu, tím pádem i celý závod a také titul evropského šampióna. Václav Milík skončil čtrnáctý a desátý celkově.

1. Robert Lambert, GB 3 1 1 3 3 3 14
2. Leon Madsen, DK 2 1 3 3 2 2 13
3. Timo Lahti, FIN 2 3 2 2 1 1 11
4. Kai Huckenbeck, D 3 3 1 2 3 0 12
5. Bartosz Smektala, PL 2 3 3 0 2 10
6. Nicki Pedersen, DK 3 2 2 3 0 10
7. Pawel Przedpelski, PL 1 2 3 2 2 10
8. Kacper Woryna, PL 3 2 2 1 1 9
9. Grigorij Laguta, RUS 1 0 3 2 2 8
10. Mikkel Michelsen, DK 1 1 0 3 3 8
11. Krzysztof Kasprzak, PL 0 0 1 1 3 5
12. Peter Ljung, S 2 2 ex 1 0 5
13. Michael Jepsen Jensen, DK 0 0 2 1 1 4
14. Václav Milík, CZ 0 3 0 0 0 3
15. David Bellego, F 1 1 1 – – 3
16. Norbert Krakowiak, PL (res) 0 1 1
17. Andrej Kudrjašov, RUS 0 0 X – – 0
18. Igor Kopec-Sobczynski, PL (res) 0 0 0

Konečné pořadí seriálu:

1. Lambert 67, 2. Madsen 63, 3. Laguta 52, 4. Michelsen 46, 5. Smektala 45+3, 6. Pedersen 45+2, 7. Lahti 43, 8. Woryna 33, 9. Bellego 31, 10. Milík 26, 11. Huckenbeck 25, 12. Kasprzak 25, 13. Zmarzlik 25, 14. Ljung 23, 15. Jensen 22, 16. Kudrjašov 21, 17. Sajfutdinov 14, 18. Przedpelski 10, 19. Dudek 8, 20. Fajfer 3, 21. Kopec-Sobczynski 1, 22. Krakowiak 1, 23. Brzozowski 0, 24. Logačev 0, 25. Gala 0

Český nároďák pojede finále Speedway of Nations

Londýn – 29. července
Vedle revidovaného kalendáře velkých cen se londýnský promotér BSI dnes prezentoval rovněž novou podobou Speedway of Nations. Srpnové semifinále v Daugavpilsu bylo zrušeno s výhledem na pořádání napřesrok. Díky tomu sedm nejlepších týmů z loňského ročníku bylo přímo nasazeno do říjnového finále v Manchesteru. Jenže Německo stáhlo své družstvo, takže přišla řada na devátý tým v pořadí, kterým je Česká republika.

Kdo by si loni v Landshutu pomyslel, že se těsně vyřazený český tým kvalifikuje do letošního finále Speedway of Nations?
Kdo by si loni v Landshutu pomyslel, že se těsně vyřazený český tým kvalifikuje do letošního finále Speedway of Nations?

Foto: Pavel Fišer

V Praze se nepojede velká cena, protože se pojedou rovnou dvě

Praha – 29. července
Pavel Ondrašík v předchozích dnech čelil záplavě otázek, jak to vlastně bude s pořádáním Speedway Grand Prix na Markétě v září. Mohl však jen krčit rameny. Až do dnešního rána, kdy se na jeho počítači objevil e-mail od BSI. Potvrdil stále hlasitější spekulace, že každé z pořadatelských míst bude hostit rovnou dvě velké ceny. Stověžatou matičku nevyjímaje.

 

Kapacita pražského hlediště bude muset být omezena

Složitá jednání vyústila v revidovaný kalendář osmi velkých cen, které se uskuteční během čtyř víkendů v Polsku a v České republice. Znamená to mimo jiné, že dánská velká cena plánovaná na 12. září je zrušená a vrátí se až napřesrok.

Pražská Markéta bude hostit pátý a šestý závod 18. a 19. září. Bohužel kvůli koronavirové krizi nebude moct otevřít svou širokou náruč všem fanouškům. Obě velké ceny se budou konat s omezeným počtem diváků.

Na sobotní je kapacita hlediště již takřka zaplněna. Předprodej lístků totiž probíhal již od konce loňského roku, kdy se covid jevil jako neškodná chřipečka milovníků netopýrů kdesi v Číně.

V půlce srpna se rozběhne předprodej na páteční mítink. Na druhou stranu není vyloučena ani alternativa prázdného stadiónu, pakliže semafor ministra Vojtěcha rozsvítí pro Prahu krizovou barvu.

Aktuální kalendář SGP 2020:

28.8. Wroclaw
29.8. Wroclaw
11.12. Gorzow
12.9. Gorzow
18.9. Praha
19.9. Praha
2.10. místo bude potvrzeno
3.10. Toruň
Praha bude v září hostit rovnou dvě velké ceny

Foto: Pavel Fišer a Petr Makušev (Sport Photo)

Boj o evropského mistra startuje v Divišově

Divišov – 29. července
Zatímco evropský mistr jednotlivců bude známý po dnešním posledním finále v Gniezně, juniorský šampionát starého kontinentu má před sebou kvalifikaci. V sobotu je na programu semifinále v Divišově. České barvy budou hájit Jan Kvěch a Petr Chlupáč, slovenské Jakub Valkovič a David Pacalaj a v roli náhradníků budou připraveni Daniel Klíma a Jan Macek.


Tipujte:

Označte trojici, která v sobotu bude stát v Divišově na pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

Petr Chlupáč v sobotu vyhrál juniorku v Plzni

Startovní listina:

1 Andrej Rozaljuk, UA
2 Mateusz Swidnicki, PL
3 Tom Brennan, GB
4 Petr Chlupáč, CZ
5 David Pacalaj, SK
6 Viktor Lampart, PL
7 Jan Kvěch, CZ
8 Marko Levišin, UA
9 Jakub Valkovič, SK
10 Lukas Fienhage, D
11 Danil Kolodinskis, LAT
12 Oleg Michajlovs, LAT
13 Leon Flint, GB
14 Steven Goret, F
15 Noric Blödorn, D
16 Andrei Popa, ROM
17 Daniel Klíma, CZ
18 Jan Macek, CZ
Jan Kvěch se po pádu z horského kola vrací do závodního kolotoče

Foto: Karel Herman

Takřka poražený Jaroslav Vaníček nakonec neztratil ani bod

Praha – 28. července
Celkem třikrát za půldruhé hodiny před tréninkem se v horkém tropickém odpoledni objevila na trati malé Markéty kropička. Los svedl Jaroslava Vaníčka a Adama Bednáře na startovní čísla deset a jedenáct a oba favorité dalšího dílu seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup se snažili již při tréninku. Pilovali hlavně starty, ale ten při jejich vzájemném duelu v rozjížďce s číslem čtyři neměl zase takovou váhu. Jaroslav Vaníček se sice ujal vedení při vylétnutí pásky, avšak Adam Bednář se stejně během úvodního kola dostal před něho. Jenže ve třetím okruhu upadl a v obavách o stehy po nedávné operaci slepého střeva raději ze závodu odstoupil. Jaroslav Vaníček posléze vyhrál repete a od té chvíle nepoznal přemožitele. Ani ve finále A, které vyhrál stylem start – cíl před Adamem Nejezchlebem a Karlem Průšou.

Adam Nejezchleba, Jaroslav Vaníček a Karel Průša na stupncíh vítězů

Leadeři jsou dva

Petr Marek (červená) jezdí před Oliverem Schmidem (modrá)

Horko bylo doopravdy úmorné. A k tomu se přidala dopravní nehoda v tunelu Blanka, která na dlouhé minuty zmrazila dopravu v Praze. Pavel Marek by mohl vyprávět. Trčel v koloně bezmála dvě hodiny a jeho syn Petr se do závodnického převléknul již v kabině. Jejich příprava byla hektická, ale z programu dalšího dílu série PRO-TEC Speedway Mini Cup nepřišli vůbec o nic.

Již o tréninku slibovali Jaroslav Vaníček a Adam Bednář velké věci. A ony se o závodech doopravdy děly a to nejen zásluhou obou super favoritů. Pořádná mela se strhla již po startu rozjížďky s číslem jedna. Nejlepší start vystřihnul Josef Černý. Dominik Hrbek se ale spodní stranou první zatáčky prodral do čela.

Adam Bednář (žlutá) podjíždí Jaroslava Vaníčka (červená)

Jenže Karel Průša byl hodně nekompromisní a spodkem druhého oblouku se z třetího místa prosadil rovnou do čela. Drama však pokračovalo až do cíle. Josef Černý se snažil inkasovat aspoň dva body. V poslední zatáčce před cílem se dral zleva, avšak nakonec za Dominikem Hrbkem zaostal o pouhý kousíček.

Ve druhé jízdě zahaprovalo startovací zařízení. Pak konečně mohl Adam Nejezchleba vypálit za svým triumfem ve stylu start – cíl. Tony Katra mu komplikoval život, ale on si s ním poradil. Antonín Pták musel zajet na trávu již ve druhém okruhu. A protože mu prskající motor po repasi příliš nefungoval, po polovině základní části se svými rodiči naložil své vybavení a odjel domů.

Adam Bednář se sbírá za zády Jaroslava Vaníčka

Třetí jízdě kraloval Petr Marek. Oliver Schmid s novým motocyklem se hnal venkem celé jedno kolo, než předčil Štěpána Ševčíka. A pak již tady byla rozjížďka s číslem čtyři. Jaroslav Vaníček a Adam Bednář si stoupli vedle sebe loket na loket. A na lokty se bojovalo i po vylétnutí pásky.

Jaroslav Vaníček se ujal vedení. Ovšem během úvodního kola se mu Adam Bednář dostal po spodní stranou na kobylku. Na první příčce vydržel až do první zatáčky třetího okruhu, kdy po kontaktu s mantinelem upadl. Tomáš Topinka mával červenou vlajkou, Adam Bednář byl pochopitelně diskvalifikován. Navíc v obavách o stehy po nedávné operaci slepého střeva rychle se svým otcem raději opustil závodiště.

Adam Bednář jezdí před Karlem Průšou a Oliverem Schmidem

Jaroslav Vaníček při repete za sebou dovedl do cíle Josefa Novotného, aby v rozjížďce s číslem šest přestřihnul vítěznou šňůru Adama Nejezchleby. Zdeněk Schneiderwind jej na startovním roštu vyhnal dál od chabařovického vlasáče, přesto však triumfoval ve stylu start cíl. Na hrotu průběžné klasifikace nebyl ovšem osamocen.

Karel Průša totiž inkasoval další tři body v rozjížďce s číslem sedm. Skvěle odstartoval, zatímco Petru Markovi nevyšel útok spodní stranou první zatáčky. A slánský borec mezitím poodjel. Nicméně Chabařovičan stále živil naději na finále A. Měl na svém kontě pět bodů stejně jako Adam Nejezchleba i Dominik Hrbek. Ten v páté jízdě zvládnul v prvním výjezdu odstavit za svá záda Olivera Schmida, jemuž vyšel nejlépe start, a poté i pacifikovat veškeré nájezdy Tonyho Katry.

 

Mistr vyhrává i z trojky

Dominik Hrbek (modrá) podjíždí Olivera Schmida

Nahoru se ovšem dral také Štěpán Ševčík. V osmé jízdě hladce triumfoval před Josefem Novotným, aby hned po přestávce uletěl právě Dominiku Hrbkovi. Adam Nejezchleba však srovnal krok s Karlem Průšou. V rozjížďce s číslem jedenáct jej odvedl a pak si na lejně slánského závodníka hlídal v první zatáčce i v druhém nájezdu. Jaroslav Vaníček hned na to odvedl Petra Marka a zůstal bez porážky také nadále.

Otázka obsazení finále A se začala řešit již zkraje poslední série základní části. Karel Průša skvěle odstartoval a na čele zůstal i po průjezdu úvodní zatáčkou. Na začátku druhého kruhu však opět přišly ke slovu červené vlajky.

Karel Průša (3) v duelu s Petrem Markem

Josef Novotný doháněl druhého Tony Katru, ale v první zatáčce upadl. Chvilku ležel na dráze, pak vstal a odběhl do depa, zatímco o motocykl se postaral jeho otec. Z opakovačky byl samozřejmě diskvalifikován. Dopředu pronikl opět Karel Průša.

Avšak Tony Katra jel v jeho těsném závěsu. V poslední zatáčce Karel Průša zpomalil a oba závodníci se málem srazili. Naštěstí se Tony Katra dokázal vyhnout k mantinelu. Karel Průša vedení udržel a s jedenácti body byl v áčku. Stejně jako Adam Nejezchleba, jenž ve čtrnácté jízdě odvedl Petra Marka.

Štěpán Ševčík se vyhnul Oliveru Schmidovi za cenu nárazu do mantinelu

Jak Karel Průša, tak Adam Nejezchleba disponovali jedenácti body. Štěpán Ševčík se mohl dostat jen na deset. Přesto k nim v rozjížďce s číslem patnáct vyrazil. Ale v první zatáčce vyjel ven. V tom okamžiku vedl Josef Černý před Oliverem Schmidem. Bitva plzeňského gangu ještě neskončila.

Ale ve druhé zatáčce Oliver Schmid permanentně atakující Josefa Černého upadl. Štěpán Ševčík se mu vyhýbal na venek, vrazil předním kolem do mantinelu, ale zůstal stát. Opakovalo se bez vyloučeného Olivera Schmida a Josef Novotný Štěpána Ševčíka porazil stylem start – cíl.

Petr Marek vede finále B před Štěpánem Ševčíkem a Dominikem Hrbkem

Výsledek patnácté jízdy však neměl pražádný vliv na obsazení finále A. Jaroslav Vaníček totiž v rozjížďce s číslem šestnáct zkompletoval své dvanáctibodové maximum. Při losování startovních pozic se nechal vyhecovat, aby jako nejstarší zvolil na startovním roštu postavení až u mantinelu.

Finálový pořad však startoval déčkem. Po odstoupení Adama Bednáře a Antonína Ptáka v něm osamocený Oliver Schmid prostě musel vyhrát. Céčko se stalo kořistí Josefa Novotného, který na závěr jakoby ožil a nechal za sebou Josefa Černého a Tonyho Katru.

Jaroslav Vaníček si užívá triumf ve finále A před Adamem Nejezchlebou

Petr Marek opanoval finále B, zatímco Štěpán Ševčík za jeho zády v první zatáčce vyvezl Dominika Hrbka. Nakonec v áčku Jaroslav Vaníček i z trojky dokázal triumfovat stylem start – cíl. Adam Nejezchleba za jeho zády ohlídal Karla Průšu.

 

Jeden z klíčových momentů pro obsazení finále A – Karel Průša (3) ddrsně podjíždí Dominika Hrbka (1)
D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Adam Nejezchleba, Chabařovice 3 2 3 3 2 13
3. Karel Průša, Slaný 3 3 2 3 1 12
4. Petr Marek, Chabařovice 3 2 2 2 3 12
5. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 3 3 2 2 11
6. Dominik Hrbek, Pardubice 2 3 2 2 1 10
7. Josef Novotný, Pardubice 2 2 1 X 3 8
8. Josef Černý, Plzeň 1 1 3 3 2 10
9. Tony Katra, Slaný 2 2 2 2 1 9
10. Oliver Schmid, Plzeň 2 1 1 X 3 7
11. Antonín Pták, Plzeň E E – – 0
12. Adam Bednář, Praha X – – – 0
Adam Bednář (uvnitř) dokázal Jaroslava Vaníčka (červená) podjet, ale posléze upadl

Průběžné pořadí seriálu:

SLA SLA PHA PLZ CHA PLZ DIV PHA MaL PHA TOT
3.6. 10.6. 13.6. 27.6. 4.7. 5.7. 6.7. 7.7. 17.7. 28.7.
1. Jaroslav Vaníček 15 11 15 15 13 14 14 15 15 127
2. Adam Nejezchleba (4) 12 11 11 11 12 13 13 12 13 108
3. Petr Marek (5) 8 9 11 13 11 10 12 11 12 97
4. Vojtěch Šachl 5 12 14 12 11 10 13 14 91
5. Josef Černý (5) 11 8 8 9 12 12 10 10 10 90
6. Matěj Frýza (6) 12 12 13 11 13 15 14 90
7. Štěpán Ševčík (4) 13 7 10 8 11 7 10 11 11 88
8. Adam Bednář 13 11 11 12 15 14 12 0 88
9. Dominik Hrbek (4) 7 9 9 11 8 8 9 10 10 83
10. Josef Novotný 8 7 10 11 9 9 13 8 75
11. Tony Katra (5) 11 2 1 8 9 12 8 8 9 68
12. Oliver Schmid (2) 6 8 7 5 8 8 10 9 7 68
13. Karel Průša (4) 6 2 9 8 9 11 10 12 67
14. Antonín Pták (4) 8 10 10 9 11 9 8 0 65
15. Štěpánka Nyklová (2) 7 3 7 8 7 7 6 9 55
16. Marián Jirout (3) 5 4 5 6 7 6 8 7 48
17. Lester Matthijssen 8 8
18. Alina Sassenhagen INJ
NC Roman Štola S

Poznámka: mítink v Praze 28.5. byl vinou deště změněn na trénink, závod ve Slaném 3.6. byl ukončen předčasně a nezapočítán; s = samostané sólo jízdy; INJ = nestartoval po zranění z tréninku

Kolize Olivera Schmida (9) s Josefem Černým (vpředu)

Foto: Antonín Škach a Kiril Ianatchkov

Na vyhlášení chyběl nejen Adam Bednář, nýbrž také Antonín Pták, jehož zradil motocykl