Zemřel František Richter

Mariánské Lázně – 7. června
S téměř tříměsíčním zpožděním se k nám dostala smutná zpráva, že v březnu zemřel ve věku 88 let legendární mariánskolázeňský závodník František Richter. František Richter se začal ploché dráze věnovat až v roce 1957 poté, co měl za sebou několik terénních závodů a soutěží. Již rok nato se mohl pochlubit nečekaným třetím místem v mistrovství Československé republiky. Hned v následující sezoně pak vybojoval titul mistra ČSR jednotlivců, k němuž později dokázal přidat ještě stříbrnou a bronzovou příčku.

 

Pódium posledního závodu v Žatci v květnu 1960: zleva Karel Polák, František Richter a Karel Průša

Dlouhá léta byl oporou reprezentace a zasloužil se o historicky první plochodrážní medaili pro naši zemi. Ve světovém finále družstev v Göteborgu vybojoval spolu s Antonínem Kasperem, Jaroslavem Machačem a Lubošem Tomíčkem třetí místo za vítěznými Švédy a druhou Anglií. Byl rovněž prvním československým závodníkem, který se probojoval do tehdy ještě evropského finále na dlouhé dráze.

V německém Plattlingu obsadil v roce 1960 vynikající páté místo. Účast ve finále si vybojoval i o rok později, ale v norském Oslo nestartoval. Mezi velké úspěchy Františka Richtera patří také účast v evropském finále mistrovství světa jednotlivců 1960 ve Wroclawi. Dokázal vyhrát i slovenskou Zlatou přilbu v roce 1959. Dle vlastních slov si mimořádně cenil i účasti v sérii Švédsko vs. Výběr Evropy v roce 1960. František Richter si ve třech závodech připsal úctyhodných třiadvacet bodů a byl nejlépe bodujícím členem hostujícího družstva.

Československý nároďák po triumfu ve světové kvalifikaci na nových Borech: Jaroslav Machač, Luboš Tomíček, Antonín Kasper, František Richter a Stanislav Svoboda

František Richter se i po skončení aktivní kariéry zajímal o plochodrážní dění a býval častým hostem především na závodech v Mariánských Lázních, odkud to ze svého chebského bydliště neměl daleko.

 

 

Čest jeho památce!

Noví bojovníci se připravují

Slaný – 6. června
Na jednu stranu slýcháme zprávy o konci, případně v lepším případě přerušení závodních kariér výtečných závodníků, ale na své kariéry se chystají noví borci. Při včerejším tréninku, který se ve Slaném konal pod mistrovskou taktovkou Miroslava Rosůlka, se na oválu proháněli Vojtěch Zamazal a Luboš Krejča. Na svůj vstup do přeboru se usilovně připravoval rovněž Patrik Linhart, dvěstěpadesátky proháněli Bruno Belan a Adam Bednář a do tajů stopětadvcítky se dostával nový jedenáctiletý adept Tobias Jeník. Smutný mohl být pouze Milan Dobiáš, který s poraněnými vazy mohl pouze přihlížet.

Vojtěch Zamazal jede před Lubošem Krejčou

Foto: Jan Zamazal a Marcela Hoffmanová

Miroslav Rosůlek vysvětluje Lubošovi Krejčovi, co dělat, aby se jednou postavil na stupně vítězů v pozadí