Jaroslav Vaníček je po deštivé středě i na čele stopětadvavítek

Slaný – 10. června
Déšť se negativně zapsal letošního poháru stopětadvacítek. Pražkou ouverturu spláchl docela, slánské pokračovaní z větší části a dost provokoval ve Slaném i dnes, ale seriál PRO-TEC Speedway Mini Cup přece jen konečně odstartoval. Po dvou sériích přišel o jednoho z favoritů. Vojtěch Šachl v rozjížďce s číslem šest vinou problémů s motorem upadl. Ačkoliv se ze zablácené tratě zvednul a byl nezraněn, v depu se převlékl a raději již nepokračoval. Od vítězství k vítězství šel Jaroslav Vaníček, jenž se po pardubickém primátu s dvěstěpadesátkou ujal vedení i v poháru kolibříků. Druhou příčku si na Adamu Nejezchlebovi nakonec vyvzdoroval Adam Bednář.

 

Déšť zahnal kolibříky na vyhlášení z oválu do depa

Rozpačitý déšť

Na rozpravě bylo jasné, že se závodem nelze příliš otálet

Déšť jakoby váhal, má-li se z šedivé oblohy spustit k zemi. Jako nějaké stydlivé děvče se schovával za závoj hrozivě olověné barvy. A tu a tam nesměle pustil dolů první kapky, aby v roli průzkumnic vyzkoušely, jak je v hloubce pod ním přijmou. Samozřejmě země po rekordním suchu suchého jara prahla po kapce stejně jako troseční ztracený na malé lodičce v pustých tichomořských končinách. Ovšem lidé z plochodrážní branže si kladli otázku, na níž neznal odpověď vůbec nikdo. Proč má, proboha, pršet jen ve dnech závodů?!

Každopádně Slaňáci měli jasno, že nemá cenu zbytečně otálet. A po rozpravě posílali kolibříky na ovál jednoho za druhým. Jako první se na seznam vítězů zapsal Vojtěch Šachl, který triumfoval v rozjížďce s číslem jedna stylem start – cíl. Za sebou měl zprvu Štěpánku Nyklovou, ovšem s ní se Karel Průša vypořádal ve druhé zatáčce.

Vojtěch Šachl (1) se dostává do čela před Karla Průšu (3) a Štěpánku Nyklovou (2)

Hned na to se stejně oslnivým způsobem jako divišovský nováček v chabařovické vestě prosadil Tony Katra, který za sebou nechal Dominika Hrbka. Mezi suverény se stylizovali rovněž další kolibříci. Matěj Frýza, který ve třetí jízdě odvedl Adama Nejezchlebu, či Štěpán Ševčík. Ten ovšem v úvodním oblouku čtvrté jízdy musel objet Petra Marka. Stylem start – cíl v rozjížďce s číslem šest zvítězil rovněž Jaroslav Vaníček, byť mu hlavně v závěru šlapal na paty Adam Bednář.

Idylku narušila až šestá jízda. Páska si postavila hlavu a Tony Katra si ji odvážel namotanou na svém motocyklu. Při repete však znovu vystřihl start jako z partesu. Než se Vojtěch Šachl dostal do útoku, upadl. Prskající motor dával hlasitě najevo, v čemž že vězela příčina. Dokázal se ale vrátit do sedla a na začátku třetího okruhu stihnul podjet Mariána Jirouta.

Tony Katra vodí Dominika Hrbka

V depu se však raději převlékl z kombinézy do normálního oblečení. „Motor nejde do otáček, štěká to,“ vysvětloval jeho otec Petr. Mítink dostal díky odstoupení jednoho z velkých favoritů zbrusu nový rozměr, který se však netýkal Jaroslava Vaníčka. Pražský závodník se rychle ujal vedení před Matějem Frýzou v osmé jízdě. Nakonec slavil triumf předčasně, když Karel Průša upadl na konci předposledního okruhu a ke slovu se dostaly technické body.

 

Rozjezdu se nelze vyhnout

Matěj Frýza vede před Adamem Nejezlebou a Josefem Novotným

Jaroslav Vaníček porazil Matěje Frýzu ještě jednou v rozjížďce s číslem devět a s devíti body na tom byl ze všech závodníků naprosto nejlépe. Za sebou měl však početnou řadu pronásledovatelů. Adam Bednář prvně zvítězil v deváté jízdě, aby své sólo zopakoval ob rozjížďku později.

Od vítězství k vítězství putoval také Tony Katra. Pravda, hodně mu nahrál pád Vojtěcha Šachla v šesté jízdě, ale jinak si trojky vydřel sám. Platilo to o té úvodní, o níž již byla řeč, stejně jako o výsledku rozjížďky s číslem dvanáct, v níž Štěpánce Nyklové a Mariánu Jiroutovi nechal pouze boj o druhou pozici.

Štěpán Ševčík vede před Petrem Markem

V třinácté jízdě pádil za svým druhým primátem také Adam Nejezchleba, zatímco Josef Černý za jeho zády statečně čelil náporu Karla Průši. Slušným bodovým přídělem disponoval také Štěpán Ševčík. Obrýlený Plzeňan v úvodním oblouku rozjížďky s číslem patnáct objel Dominika Hrbka. A ve třech sériích se klaněl pouze před Adamem Nejezchlebou v rozjížďce s číslem sedm.

Nicméně dostat se do áčka nebylo v žádném případě nic jednoduchého. Základní předpoklad byl pochopitelně výhra v závěrečné sérii. Adam Bednář se vydal takový předpoklad splnit v šestnácté jízdě. Jenže Matěj Frýza byl rychlejší a ve druhé zatáčce se na něho doslova položil, ovšem Adam Bednář se ukázal jako přece tvrdší.

Tony Katra se shodou okolnosít od Vojtěcha Šachla předjet nenechal

Jenže ani s jedenácti body si Adam Bednář nemohl být jistý, že se postaví na startovní rošt finále A. v devatenácté jízdě se dopředu rychle dostal Adam Nejezchleba. Na dráze, která se vlivem dešťových kapek stávala stále těžší a těžší, se Tony Katra nedokázal dostat dopředu. A tak také oni dva skončili základní část s jedenácti body.

Jak na takový vývoj mohl reagovat Jaroslav Vaníček? Zcela po svém. Vojtěch šachl mu upřímně řečeno na startovním roštu dvacáté jízdy nechyběl. A Štěpána Ševčíka, který mimochodem jel doposud nejlepší závod své kariéry, vyřešil současně s letem pásky.

 

Rozuzlení v dešti

Adam Bednář, Adam Nejezchleba a Tony Katra losují postavení na startu rozjezdu o finále A

Samotnému program finálových jízd musel předcházet rozjezd o dvě místa ve finále A. Los startovních pozic se stal dílem okamžiku. Adam Nejezchleba si nenechal vzít vidinu pódia a po startu se usadil na čele. Jeho jmenovec Bednář odrazil Tonyho Katru a nakonec v nájezdu do druhého okruhu převzal vedení.

Ale pak se šlo abecedou nahoru. Ve finále E napravil Karel Průša svou dnešní smůlu lemovanou dvěma pády. Vyšlápnul si na Mariána Jirouta a Olivera Schmida. V duelu obou pohárových debutantů měl nakonec vrch debutant.

Karel Průša jede před Oliverem Schmidem

Ačkoliv Vojtěch Šachl odstoupil, měl startovat ve finále D. Za daných okolností přijeli na rošt jen dva závodníci. A Josef Novotný se po startu usadil před svým klubovým kolegou Dominikem Hrbkem. Matěj Frýza by se pochopitelně raději viděl výše než v céčku. Jenže mu chyběla jediná vítězná rozjížďka.

A tak musel vzít zavděk sólem ve finále C, v němž změřil Petra Marka, jehož přetržený řetěz připravil o dva body. Štěpánka Nyklová díky třetímu místu zaknihovala nejlepší umístění své kariéřičky vůbec. Potom přišlo na řadu béčko.

Tony Katra se v něm cítil poněkud nesvůj. A bodejť by ne, když se užuž viděl na stupních vítězů. Navíc v první zatáčce upadl. Při repete zaostal vzadu a mohl jen sledovat, kterak Štěpán Ševčík objel Josefa Černého. Při vyhlašování pak skrýval obličej pod obrovským kšiltem své čepice. Nikdo nemusel vidět, že mu do očí spadlo smítko velké jako cihla.

Jaroslav Vaníček se ujal vedení ve finále A před Adamem Nejezchlebem a Adamem Bednářem

To už však slánský ovál skrápěl regulérní déšť, který přiměl organizátory uspořádat vyhlášení pod střechou depa. Klíčovým hráčem se stal Jaroslav Vaníček. Po rychlém startu rychle osaměl ve vedení. Na druhou příčku se prosadil Adam Nejezchleba, který nakonec vyhrál na Adama Nejezchlebu.

Jaroslav Vaníček – na snímku s Matějem Frýzou (vlevo) a Karlem Průšou (vpravo) – vyhrál všechny své rozjížďky
E D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Adam Bednář, Praha 2 3 3 3 2 13
3. Adam Nejezchleba, Ch. 2 3 3 3 1 12
4. Štěpán Ševčík, Plzeň 3 2 3 2 3 13
5. Josef Černý, Plzeň 1 3 2 3 2 11
6. Tony Katra, Slaný 3 3 3 2 F 11
7. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 2 2 3 12
8. Petr Marek, Chabařovice 2 E 2 2 2 8
9. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 1 2 1 1 7
10. Josef Novotný, Pardubice 1 F 1 3 3 8
11. Dominik Hrbek, Pardubice 2 E 2 1 2 7
12. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 2 – – 5
13. Karel Průša, Slaný F X 1 2 3 6
14. Oliver Schmid, Plzeň – 2 1 1 2 6
15. Marián Jirout, Pardubice 1 1 1 1 1 5

Poznámka: při bodové rovnosti rozhodl o účastnících finále A rozjezd s pořadím: Adam Bednář, Adam Nejezchleba a Tony Katra

Příjemná překvapení dnešní pohárové ouvertury – Štěpán Ševčík, Josef Černý a Tony Katra ve finále B

Foto: Antonín Škach

Adam Bednář (blíže) v tuhém souboji se svým jmenovcem Nejezchlebem o druhé místo ve finále A

Na svou sezónu se chystá také Kopřivnice

Kopřivnice – 10. června
I kdyby nepřišel koronavirus, v Kopřivnici by se ještě nezávodilo kvůli rekonstrukci Letního stadiónu. Místní závodníci zatím jezdí za tréninky do Březolup, avšak během léta dorazí plochá dráha i na sever Moravy.

 

„Prvního srpna flat track a dva další závody necháme na termínech, jak jsou,“ přibližuje Richard Dufek. „Pohár přátelství se zruší, ale pojedeme místo něho první ligu.“

Důležitou otázkou je stav sportoviště. „Všechno probíhá, včera byl kontrolní den,“ svěřuje se kopřivnický místopředseda. „Jsou tam nedostatky, ale na dráze ještě nezačli. Ohlašují lehké zpoždění, plus mínus týden nebo dva.“

Taková zpráva zní plochodrážnickým uším dobře. „V půlce července se může trénovat,“ říká Richard Dufek. „Ale stejně zatím budeme víc trénovat v Březolupech než v Kopřivnici, protože pro mladý kluky naše dráha moc není. Od té doby, co se v Březolupech začalo, jsme tam každý trénink.“

Součástí stavebního projektu je také instalace umělého osvětlení, ale bude možné jej využít také pro plochou dráhu? „Jsou tam čtyři stožáry,“ reaguje Richard Dufek. „Ale údajně nemají svítit ani při fotbale. Jsou namířené na atletickou dráhu. Plány do budoucna jsou, že by se i na plochou přidaly světla. Někdo z městské sportovní komise prohlásil, že by si to uměl představit.“

V létě se závodění dočká také Kopřivnice
V létě se závodění dočká také Kopřivnice

Foto: Karel Herman