Poloviční nováček rozpoutal extraligovou revoluci

Praha – 23. dubna
Chladný večer se silným větrem, v němž voněl grog jako někde na ledech, poskytl aranžmá úvodnímu extraligovému kolu na pražské Markétě. V rozjížďce s číslem jedna zvítězil Václav Milík před Eduardem Krčmářem, Michalem Škurlou a Filipem Hájkem a zdálo se, že v extralize zůstává všechno při starém. Jenže ujo Vopat, jak Ján Daniel překřtil duchovního otce INTERTEAMU Vladimíra Vopata, nestahoval klubovou vlajku na půl žerdi. Adrian Gala ve druhé jízdě porazil Patryka Dudka a nadnárodní družstvo nepřišlo o vedení ani, když vedoucího Davida Pacalaje mistrovsky uštval Petr Chlupáč. Spolu s ním prahnul po triumfu Slaný a vítězným hattrickem v podání Zdeňka Simoty, Jakuba Jamroga a Eduarda Krčmáře vskutku pronikl do čela. Jenže Ján Daniel měl v rukávu eso v podobě Martina Vaculíka, který dnes neměl ztratit jedinou jízdu, a INTERTEAM se záhy vrátil do čela před Slaný, zatímco tradiční favorité Pardubice a Praha byli rázem ti druzí. Josef Franc nebyl ve své kůži, Václav Milík se svými mechaniky v depu odhalil prasklé těsnění u karburátoru. Než přišel na správné nastavení druhého stroje, jeho skalp visel u opasku Zdeňka Simoty. Ba co víc, v rozjížďce s číslem patnáct, kam jej Lubomír Vozár poslal pro dvojnásobné žolíkové body, dojel třetí až po diskvalifikaci Zdeňka Holuba za zaviněnou kolizi s Petrem Chlupáčem. Do závěrečné série vstupoval v roli leadera INTERTEAM s náskokem bodu na Slaný, třech na Pardubice a osmi na Prahu. Martin Vaculík dvakrát po sobě zaúřadoval na plno, a když Adrian Gala nenašel přemožitele, bylo v devatenácté jízdě rozhodnuto o triumfu nového celku v soutěži. I když v tomto případě je označení nováčka až přespříliš ošidné, protože si v Žarnovici rychle vzali družstvo za své a myšlenky na ručník v extraligovém ringu jsou ty tam. V osmnácté jízdě se blýskl Ondřej Smetana, když své druhé místo ubránil před dotěrným Patrykem Dudkem. Markétě na pódium nepomohl, ale sebral Pardubicím poslední záchvěv větru v plachtách. A tak ačkoliv Václav Milík v závěru exceloval a Eduard Krčmář zůstal stát ještě v prvním kole, byl Slaný druhý.

Stupně vítězů

Nadnárodní tým dohání Slaný

Vácůav Milík svým úvodním vítězstvím před Eduardem Krčmářem poslal do vedení Pardubice

Zima se dnes vskutku nestyděla. A silný vítr, který je na Markétě častým hostem, už vůbec ne. Po skončení každé série jakoby vymetl diváky z tribun, aby si u stánku dali něco teplého na zahřátí. Ale pak zase honem zpátky, protože extraligové ouvertura nabídla závody jako řemen.

Nejlépe je otevřel Václav Milík. Skvěle odstartoval a vyhrál stylem start – cíl před Eduardem Krčmářem, jenž jeho náskok hlavně v závěru stahoval. Hned vzápětí nejlépe vypálil Jakub Jamrog, ovšem ještě v první zatáčce jej na čele střídal Adrian Gala. Polák, který do nového INTERTEAMu přišel spolu se Žarnovicou, však neměl jednoduchý život.

Trať dnes nutila závodníky hodně laborovat s nastavením a Patryk Dudek odstartoval až jako třetí. Ve druhém oblouku elegantně objel Jakuba Jamroga, avšak svého krajana z čela navzdory veškeré své snaze nevystrnadil. Letmý start Patrika Mikela o chvilku opozdil časový harmonogram. Pardubičan si vykoledoval žlutou kartu. A při repete si dával takový pozor, že odstartoval jako poslední.

Zdeněk Simota (modrá) letí před Zdeňka Holuba (bílá) a Hynka Štichauera (žlutá)

Stejně jako Jakub Valkovič před ním nenašel cestičku první zatáčkou dopředu. Na čele úřadoval David Pacalaj, jehož ovšem trápil Petr Chlupáč. Správná chvilka pro pražského benjamínka udeřila ve druhém okruhu. V jeho první zatáčce zkusil venek. Když mu záměr nevyšel, protáhnul nájezd do druhého oblouku a slovenského závodníka podjel.

Úvodní pětinu uzavřel Zdeněk Simota. Letěl do čela jako blesk. Hynek Štichauer se mu snažil konkurovat, nicméně skončil pádem ještě v prvním výjezdu. Ačkoliv se rychle vrátil do sedla, nedohnal ani třetího Ondřeje Smetanu. Bojoval také Zdeněk Holub, jenže na svého jmenovce Zdeňka si nepřišel.

Po čtyřech jízdách měly Slaný a INTERTEAM po sedmi bodech, zatímco Praha a Slaný dva body ztrácely. Na začátku druhé série udeřil Slaný. Milan Mach se netajil, že navzdory přítomnosti Michala Dudka v sestavě, pojede ve čtyřech. Nepřekvapilo tedy, že do rozjížďky s číslem pět nahlásil Jakuba Jamroga. Tomáš Topinka kontroval Josefem Francem, jímž nahradil Michala Škurlu, jehož jeden bod v první jízdě nikterak neoslnil.

Hynek Štichauer se dokázal vrátit nazpět do sedla

Polák ve slánské vestě zahrál velké sólo, zatímco úřadující český šampión trčel za Hynkem Štichauerem. Neztrácel však hlavu a v prvním oblouku druhého okruhu Pardubičana objel. Za Jakubem Jamrogem nezůstal pozadu ani Eduard Krčmář. V první zatáčce se jako blesk mihnul okolo Zdeňka Holuba a během sekund mu ujel o bezmála deset metrů.

Pražan ve vestě nadnárodního týmu neměl snadný život s Janem Kvěchem. Toho prve svedlo nasazení mezi tři Poláky, čehož výsledkem se stala nula. Nicméně pražský junior dostál své pověsti bojovníka. Zejména v závěrečném okruhu byl jeho tlak enormní, avšak Zdeněk Holub jakoby měl oči i vzadu a na druhé pozici se udržel.

Slaný díky dvěma trojkám uletěl INTERTEAMu o čtyři body, jenže Ján Daniel měl v rukávu eso. Úvodní nulou skončil závod pro Filipa Hájka, jelikož od té chvíle místo něho na ovál vyjížděl Martin Vaculík. V sedmé jízdě byl sice po vylétnutí pásky rychlejší Patryk Dudek, avšak jeho start byl posouzen jako letmý a oceněn napomenutím.

Václav Milík vysvětluje ruch ve svém boxu před třetí sérií:

„Už v první jízdě se zasekával plyn. Něco jsme s tím udělali, ale pak zase začal znova viset. Před karburátorem byla prasklá guma, podsával vzduch a ztrácel výkon.“

Josef Franc (červená) objíždí Patrika Mikela (žlutá) a Davida Pacalaje (bílá)

Napodruhé zamířil Martin Vaculík neomylně do vedení, aniž by jej Patryk Dudek příliš ohrožoval. Zdeněk Simota ostrážil poslední bod před Petrem Chlupáčem, takže Slaný zůstával na čele i nadále. Nesundal jej z něho ani výsledek rozjížďky s číslem osm. Václav Milík totiž odvedl Adriana Galu, takže byť Jakub Valkovič vyšel naprázdno ze svého duelu s Ondřejem Smetanou, Slaný a INTERTEAM byly bodově vyrovnáni.

 

Ján Daniel sedlá rychlé koně

Martin Vaculík při svém prvním výjezdu na ovál porazil Patryka Dudka

Jenže po dvou pětinách bylo ještě proklatě brzy na skládání závěrečných účtů. Patryk Dudek v první zatáčce deváté jízdy objel Zdeňka Holuba a dostal svoje Pardubice na jednobodový dostřel Slaného a dvoubodový od INTERTEAMU. Klíčovým mužem ofenzívy se měl stát Václav Milík. Jenže co se v rozjížďce s číslem deset nestalo!

Pardubický kapitán osedlal druhý motocykl se stejným nastavením jako první, který musel odstavit kvůli těsnění karburátoru. Dle svého zvyku dlouho kopal kolej na startovním roštu. Jenže když se bílá páska hrnula vstříc šedivé pražské obloze, pádil dopředu Zdeněk Simota.

Zdeněk Simota komentuje své vítězství v desáté jízdě:

„Z dvojky se mi poved‘ start, Vašek pořád s něčím špekuloval, já to měl rychlejší.“

Václav Milík odrazil Jana Kvěcha, který v úvodním výjezdu přeskočil Davida Pacalaje, ovšem Jihočech ve slánské vestě mu unikal.  Slaný se vrátil do čela, ale dva body jeho náskoku před Pardubicemi a INTERTEAMU byly vskutku marginální. Hlavně Ján Daniel se mohl plným právem cítit na hřbetě arabského hřebce.

Zdeněk Simota v desáté jízdě získal skalp Václava Milíka

Adrian Gala vypálil do vedení jedenácté jízdy jako blesk. Stačil ještě v prvním nájezdu zavřít Eduarda Krčmáře, jehož měl na roštu po své levici, na vnitřní čáru. Z Polákova manévru měl profitovat Hynek Štichauer. Od mantinelu minul nejen Petra Chlupáče, ale rovněž slánského závodníka. Eduard Krčmář se vytrvale pokoušel o revanš, avšak Pardubičan před ním jel jako z partesu.

V rozjížďce s číslem dvanáct se Jakub Jamrog blýsknul náramně povedeným startem. Jenže ještě v nájezdu do první zatáčky se před něj mihnul Martin Vaculík. Polák ve slánské vestě měl ovšem jiné starosti. Jeho druhé místo totiž očuchával Josef Franc, jehož motivace byla o to větším, že coby žolík jel pro dvojnásobné body.

Jakub Jamrog se zprvu nenechal zaskočit, když na něho český mistr uhodil vnějškem první zatáčky. Hned vzápětí ale spolknul návnadu i s navijákem. Josef Franc se ve druhém oblouku přesunul na vnitřek, aby ve výjezdu jezdil už druhý. Ovšem ani čtyři body sebrané jedním šmahem nepozvedly Pražany z čtvrté příčky.

Adrian Gala (bílá) veze čtvrté vítězství v řadě pro INTERTEAM před zraky Josefa France (červená) a Daniela Šilhána (žlutá)

Naopak INTERTEAM strávil třetí přestávku coby leader aktuální klasifikace. A to ještě ani zdaleka neřekl své poslední slovo.  Hned po přestávce se totiž Martin Vaculík objevil ve vratech z depa znovu. Vnějškem úvodního oblouku překonal Hynka Štichauera, pod nímž se ve výjezdu prosmýkl ještě Jan Kvěch. Pardubičan kul odvetu, ale pražský junior mu ve třetím kole ujel.

Čtrnáctí jízda viděla velké sólo Adriana Galy, jenž briskně zmizel z perimetru Zdeňka Simoty, Josefa France a Daniela Šilhána, jímž Lubomír Vozár nahradil Patrika Mikela. Osamocený Speedway Club na dvanáct bodů mnohdy ani nedosáhl v celém extraligovém závodě, nyní je v koalici Vladimíra Vopata inkasoval ve čtyřech rozjížďkách po sobě jdoucích.

 

Tři zuby garantují třetí místo

Nevídaná věc v patnácté jízdě – Jakub Jamrog (modrá) vede úřed Zdeňkem Holubem (bílá) a Petrem Chlupáčem (červená), zatímco Václav Milík (žlutá) se žolíkem uzavírá v řadě

INTERTEAM vedl již o šest bodů před Slaným, o devět před Pardubicemi a o jedenáct před Prahou, když přišla rozjížďka s číslem patnáct. Zdeněk Holub vystřihnul start jako z partesu, ale v první zatáčce mu pokazil radost Jakub Jamrog. Po skalpu svého kolegy v barevné vestě prahnul i Petr Chlupáč.

Ve druhém okruhu se v nájezdu do druhého oblouku vskutku dostal spodní stranou na druhé místo. Zdeněk Holub si takové móresy nenechal líbit, jenže o kolo později se oba zvedali z dráhy.

Protože Jakub Jamrog již projel cílem posledního kola, Pavel Kubeš vyloučil Zdeňka Holuba a ostatním přidělil technické body. Při sledování strhující duelu obou pražských závodníků si teprve teď uvědomili, že Václav Milík celou dobu jezdil poslední! A to jej Lubomír Vozár povýšil na žolíka. Nebýt kolize, vyšel by bodově naprázdno rovnou dvakrát!

Petr Chlupáč (červená) padá a k zemi má nakročeno také Zdeněk Holub (bílá)

Jenže na slůvko kdyby se plochodrážní závody nejezdí a Pardubice uhájily třetí příčku průběžné klasifikace před Prahou. V rozjížďce s číslem šestnáct se navíc východočeských záležitostí ujal Patryk Dudek triumfující stylem start – cíl. Josef Franc až do poslední chvíle atakoval druhého Josefa France a David Pacalaj přivezl svou třetí nulu.

Sotva na ovál vyjely traktory, v depu se vytvořily čtyři hloučky. Nominaci do závěrečných jízd porady v jednotlivých týmech provázejí standardně, ale dnes si manažeři lámali hlavy o poznání více. Každý jeden z nich mohl nejen všechno ztratit, ale i získat. Světelná tabule zobrazovala skóre INTERTEAM 28, Slaný 27, Pardubice 24 a Praha 20.

„Vždycky jsem si vybíral jako první,“ připomínal Ján Daniel v žertu nedávné časy, když jeho Žarnovica vesměs uzavírala klasifikaci. Nyní však musel čekat, až své muže nahlásí Tomáš Topinka, Lubomír Vozár a Milan Mach. Slovenský kouč však tak či onak zosnoval frontální útok.

Václav Milík (žlutá) pospíchá před Josefa France (červená) a Davida Pacalaje (bílá) rozhodnout závod

V rozjížďce s číslem sedmnáct odstartoval Martin Vaculík jako střela. Jakuba Jamroga za jeho zády trápil Jan Kvěch, zatímco společnost na dráze uzavíral Hynek Štichauer.

Ondřej Smetana září nad porážkou Patryka Dudka v osmnácté jízdě:

„Dokázal jsem si, že můžu porazit kokokoliv. Měl jsem namále v posledním kole, není lehký někoho takovýho udržet za zádama, je to velkej‘ závodník.“

Martin Vaculík svůj dokonalý triumf ve stylu start – cíl zopakoval rovněž v rozjížďce s číslem osmnáct. V ní ale největší překvapení nastrojil Ondřej Smetana. Zatímco Zdeněk Simota zůstal vzadu, on celá čtyři kola za sebou vodil Patryka Dudka. Odolal i závěrečnému útoku polského esa a pod šachovnicovou vlajkou v rukou Stanislava Klenovce prosvištěl o chvilku dříve.

Martin Vaculík neprohrál jedinou rozjížďku

Díky Ondřeji Smetanovi se Pražané dostali do pásma útoku na nejnižší stupínek pódia, když Slaný a INTERTEAM měly v zásadě již svoje jisté. Jejich závodníci však v devatenácté jízdě neuznávali kompromis. Adrian Gala vyletěl do čela jako raketa a Jakub Valkovič jel hned za ním. Petr Chlupáč pro úspěch Markéty nemohl udělat více, než ve druhém kole podjel Patrika Mikela v úvodním výjezdu.

Praha stála za Pardubicemi již jen o jediný bod. „Dal jsem o tři zuby nahoru, což je nesmysl, ale ono to fungovalo,“ usmíval se později Václav Milík, kterak v rozjížďce s číslem dvacet vyzrál na Josefa France a dostal své kolegy na třetí příčku.

 

Hlasy z depa

Martin Vaculík neporhrál jedinou rozjížďku

„Určitě je to krásný úspěch pro nás,“ radoval se Martin Vaculík. „Extraliga je kvalitně obsazená soutěž. Vašek, Patryk, to je světová špička, Pepa Franc, nejsou to lehké závody. O to víc si to ceníme. Hodně se z toho raduju, měli jsme svůj den, ale to je plochá dráha, jednou prohraješ, jednou vyhraješ.“

„Pěkný závody, závodivá dráha, pěkný,“ rozplýval se Zdeněk Holub. „Výhra je super, tým outsiderů vyhrál. Ten pád, to je prostě speedway, bylo tam málo místa. Chlup si myslel, že uberu, ale neubral jsem. Párkrát do mě šťouchnul. Třeba budeme mistři, třeba ne, třeba jo, to je plochá dráha.“

Zdeněk Simota sršel optimismem

„Dráha oproti mistrovství republiky byla dnes lepší,“ svěřoval se Zdeněk Simota. „Na Vaška se mi z dvojky poved‘ start, měl jsem to taky rychlejší. Porazil jsem i Pepíčka. Druhý místo je dobrý, navíc teď Vaculda už asi tolikrát nepojede. Po Kopřivnici uvidíme, třeba bychom mohli vést.“

„Zkoušel jsem nastavení motorky,“ říkal Eduard Krčmář. „Kluci jeli krásně, druhý místo.  Doufám, že to bude lepší a lepší. Skvělej‘ začátek, uvidíme dál… V poslední jízdě jsem zkusil úplnou blbost. Už od startu jsem to věděl, že to nastavení je blbý.“

„Dobrý,“ užil Václav Milík oblíbené plochodrážní přídavné jméno. „Ale dvě jízdy jsem jel na motorku, co jsem tady jel o mistrovství republiky, a fungoval. Dvě jízdy super, ale zasekával se plyn. Něco jsme s tím udělali, ale pak zase začal znova viset. Před karburátorem byla prasklá guma, podsával vzduch a ztrácel výkon. Vzal jsem druhou motorku se stejným nastavením. Prohrál jsem se Zdendou, udělali jsme změny, ale k horšímu. Na finálovku jsem dal o tři zuby nahoru, což je nesmysl, ale i Patryk Dudek říkal, že to půjde. A šlo to! Dozvěděl jsem se i dost věcí od Martina Vaculíka. Budu bojovat, je začátek sezóny, chci jet dobře.“

Hynek Štichauer v souboji se Zdeňkem Holubem

„Trošku jsem se hledal,“ netajil se Hynek Štichauer. „Ale na obstarožního fotříka dobrý. Zákeřná dráha. Letos jsem tu byl na třech závodech a pokaždý se trápil. Nemyslím, že to bude motorkama. Je to ten článek mezi řidítkama a sedátkem. Jsem rád, že jsem zdravej‘ a jedu domů.“

„Žádný velký překvapení,“ glosoval Josef Franc. „Jsem za kluky rád, že se rvali za každej‘ bod. Máme juniorskej‘ tým, akorát já to narušuju. Já tady měl ukázat něco jinýho, ale všichni závodníci s dráhou bojujou. Ostudu jsme neudělali, ostatní byli našláplí, ale moh‘ jsem mít o dva, tři body víc.“

Michal Škurla, Ondřej Smetana a Josef Franc na tribunce u depa

„Není to jen ta poslední jízda,“ odmítal Ondřej Smetana přehnanou radost nad skalpem Patryka Dudka. „První jízdu jsem zkazil, druhá byla těžká. Pokazil jsem start, letos s nima mám problém, ale už jsem byl rychlej‘. A třetí jízdu jsem si dokázal, že dokážu porazit kohokoliv.“

„Dneska se nedařilo,“ vzdychal Michal Škurla. „Jel jsem jen dvě jízdy, nebylo, kde to vyzkoušet a otestovat…“

Souboj Petra Chlupáče (červen) se Zdeňkem Holubem (bílá) skončil pádem
1. SC INTERTEAM 38
David Pacalaj 2 0 0 0 1 3
Zdeněk Holub 2 2 2 X 6
Adrian Gala, PL 3 2 3 3 3 14
Filip Hájek 0 – – – 0
Martin Vaculík 3 3 3 3 3 15
2. AK 3ton Slaný 31
Eduard Krčmář 2 3 1 2 E 8
Michal Dudek – – – – DNR
Zdeněk Simota 3 1 3 2 0 9
Jakub Valkovič, INTERTEAM 1 0 1 0 2 4
Jakub Jamrog, PL 1 3 1 3 2 10
3. AMK ZP Pardubice 28
Patryk Dudek, PL 2 2 3 3 1 11
Václav Milík 3 3 2 2* 3 13
Patrik Mikel 0 0 0 – 0 0
Hynek Štichauer 0 1 2 1 0 4
Daniel Šilhán 0 0
4. AK Markéta Praha 26
Ondřej Smetana 1 1 – – 2 4
Petr Chlupáč 3 0 0 2 1 6
Jan Kvěch 0 1 1 2 1 5
Michal Škurla 1 – 0 – 2
Josef Franc 2 4* 1 1 2 10
Martin Vaculík vede před Patrykem Dudkem, Zdeňkem Simotou a Petrem Chlupáčem

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. INTERTEAM 1-0-0-0 38 4
2. Slaný 0-1-0-0 31 3
3. Pardubice 0-0-1-0 28 2
4. Praha 0-0-0-1 26 1
Ondřej Smetana připravil o bod Patryka Dudka

Foto: Pavel Fišer, Kiril Ianatchkov a Petr Čunek

Hynek Štichauer se po svém pádu v rozjížďce s číslem čtyři vrátil do sedla

Věty o vítězství toho nejlepšího nezní dnes jako prázdná fráze

Praha – 23. dubna
Ještě předloni byla česká extraliga výkonnostně rozdělena na dvě poloviny oddělenými stejně brutálně jako Korejský poloostrov na osmatřicáté rovnoběžce. Loni jsme už viděli trojboj o titul, když se Slaný v úloze favorita přidal k Pardubicím a Praze. Letošní soutěž má ovšem ambice zajít ještě dále. Bez sebemenšího přehánění totiž její první kolo dnes večer na Markétě může vyhrát kdokoliv.

sestavy a anketa zde

Jan Kvěch je již zkušeným extraligovým harcovníkem

„Hodně vyrovnaný sestavy, vyhraje ten  nejlepší, ale kdo to bude, netuším,“ říká Tomáš Topinka. Sám jako jediný nepřivede okolo osmnácté hodiny na nástup jediného cizince. Josefa France nominoval na náhradníka k mladým seniorům Ondřeji Smetanovi a Michalu Škurlovi v hlavní čtveřici, kterou doplnil o Petra Chlupáče a Jana Kvěcha. Oba mladíci v základní sestavě dávají tušit, že je bude jejich kouč pravidelně střídat.

„Kluci junioři potřebujou závodit,“ souhlasí pražský kouč. „Takový závody jsou pro ně výborný. Z toho důvodu jedou oba.“

Michal Dudek si o místo v extralize řekl v sobotním přeboru

Rovněž Milan Mach si je dobře vědomý, jak moc konkurence zhoustla. „Takhle dlouho extraliga vyrovnaná nebyla,“ uznává. „Všechny čtyři týmy můžou vyhrát. Trošku mám obavy z dráhy, co s ní udělali, bude asi vyhovovat domácím.“

Eduard Krčmář, Zdeněk Simota a Jakub Jamrog se stali úhelnými kameny slánské sestavy již loni, husarským kouskem je také hostování Jakuba Valkoviče, zatímco návrat Michala Dudka po více než roce lez charakterizovat jako nesmírné překvapení. „Líbil se mi v sobotu ve Slaným,“ připomíná Milan Mach. „Kuba je dobrej‘ taky, počítal jsem, že Pražáci už budou jezdit za svý a Milan Dobiáš se na extraligu musí ještě hodně učit.“

Zdeněk Holub by měl být po sobotním pádu v Güstrowě již v pořádku

Ján Daniel se dnes ocitne v nové roli, jelikož prvně ve svém životě bude koučovat jiné než žarnovické družstvo. „Jaký jiný tým?“ reaguje svým typickým humorem. „Je to náš tým, z poloviny je to Žarnovica. Ale když to ujo Vopat chce platit, musí mít taky slovo (smích)!“

Výběr CS INTERTEAMU je vskutku zajímavý, když žarnovické opory Martina Vaculíka, Davida Pacalaje a Adriana Galu doplňují Pražané Zdeněk Holub a Filip Hájek. „Vyhraje ten nejlepší,“ přemítá Ján Daniel. „A kdo to bude, to je ta otázka. Zabojujeme, neboj se.“

Václav Milík je tradiční eso v rukávu Lubomíra Vozára

Pardubice patří k favoritům extraligy standardně již od konce sedmdesátých let. Dnes se prezentuje tím nejlepším, co může mít k dispozici. V základní čtveřici jsou Patryk Dudek, Václav Milík, Patrik Mikel a Hynek Štichauer, druhý junior Daniel Šilhán je náhradníkem.

„Jak to vidím?“ přemítá Lubomír Vozár. „Bude to vyrovnaný, vítěz není jasný. Bude to opravdu vyrovnaný závody. Bude to pěkná extraliga, o to jde.“

 


Knihy letos naposledy na Markétě:

Dnes se poprvé na ploché dráze budou prodávat básně

Dnes večer budou v Praze naposledy k mání v přímém prodeji Česká plochodrážní ročenka za Kč 130,- a publikace Petra Dufka a Romana Apeltauera „sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA“ za zvýhodněných Kč 390,-. V rámci dne knihy bude Petr Leifr alias také prodávat knížku svých undergroundových básní, kde je řeč i o ploché dráze. Pouze dnes ji dostanete za Kč 180,-.


 

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Češi a Slováci v akci 304

Uplynulý týden byl na našich oválech poměrně bohatý na události a ten další slibuje zase čtyři závody. Rovněž v cizině se o Velikonocích konala spousta závodů, v nichž se ve výsledkových listinách objevili čeští a slovenští závodníci. Svátek posunul tradiční kompilaci magazínu speedwayA-Z až na dnešek, kdy se podívám do Polska, Německa, Slovinska, Francie a Nizozemí.

 

Málo štěstí při německých pouťácích

Jakub Valkovič – na snímku s otcem Štefanem a mechanikem Narkem Štefankou – dal najevo, že je na jaře v dobré formě

Proč se Sindy Weber neobjevila na českých závodech, bylo zapříčiněno jejím polským startem. Ve čtvrtek vytvořila v Tarnowě dvojici se svou krajankou Celine Liebmann v prvním kole Nice Cup, který se jezdí s dvouventilovými Jawami. Obě skončily poslední. Zvítězili Rusové Jevgenij Sajdulin a Vjačeslav Monachov. V pátek se německá dívka startující s českou licencí měla objevit na pouťáku v Pile, který byl však odvolán.

Po Kopřivnici se slovenští závodníci vraceli domů, aby se nad ránem vydali na další cestu do Lublaně. Jedním důvodem, proč dali přednost druhému dílu slovinského šampionátu před slánským přeborem, bylo i sto padesát euro na cestovné. Ve finále projel cílem jako vítěz Matej Žagar před Maticem Ivačičem, Nickem Škorjou a Nicolasem Vicentinem. Jakub Valkovič (3 3 2 0 2) byl vyřazen až v rozjížďce poslední šance a obsadil pátou příčku. Michal Tomka (2 1 2 2 1) byl osmý, Ján Mihálik (2 1 0 3 1) desátý. David Pacalaj nestartoval, protože měl být na pouťáku v Neuenknicku, kde se však nakonec neobjevil.

Zdeněk Holub měl pech při sobotním Velikonočním poháru v Güstrowě. „Zezadu mě sestřelil nějakej‘ závodník,“ vysvětloval, proč závod nedokončil. „A jak to do mě pustil, skříplo mi to levou nohu. Mám to naražený a oteklý. Ale je to dobrý, úterý při extralize budu zase sedět na motorce.“

V Morizes upravili dlouhou trať pro speedway zúžením zatáček

Závod vyhrál Timo Lahti, jemuž na pódiu dělali společnost Tobias Busch a Rasmus Jensen. Pražský závodník byl klasifikován jako sedmnáctý (0 1 F/R – -). Z Güstrowa se měl přesunout do Pockingu, kde na Velikonoční neděli čekal Čechy test match proti Němcům, Dánům a Evropě. Místo něho byl narychlo povolán Petr Chlupáč.

Závod vyhráli Dánové Andreas Lyager, Patrick Hansen, Mads Hansen a Jonas Seifert před domácími a Evropou, zatímco Čechům chybělo od pódia pět bodů. Nejlepším mužem týmu se stal Josef Franc se sedmi body (2 2 M 1 1), Jan Kvěch skóroval šesti (1 2 0 2 1) a Petr Chlupáč (1 0 0 2 0) a Hynek Štichauer (0 0 1 0 2) inkasovali po třech.

 

Český mistr Francie

Ondřej Smetana a jeho mechanik Stanislav Stehlík slaví francouzský titul

V Morizes v neděli vyvrcholila francouzská liga. Morizes doma remízovalo s La Reole 42:42. Ondřej Smetana měl tentokrát výrazně nižší skóre, protože se dostal jen na šest bodů s jedním bonusem (2 0 0 1 3 0). Pražanova radost však nebyla nikterak zkalena, protože se svým La Reole mohl slavit titul.

„Bylo to hodně těžký, protože se jelo na dráze pro dlouhou plochou, takže jsem nikomu motorka nestačil,“ popisoval Ondřej Smetana. „Všichni měli motory na dlouhou. I když jsem odstartoval dobře, na rovince to bylo jako, když mě potkaj‘.“

 

Velikonoční pondělí na oválech

Martin Málek byl se svými motocykly včera v Balkbrugu spokojený

Tradiční velikonoční volný závod na travnaté dráze v nizozemském Balkbrugu se včera stal kořistí Romano Hummela. Ten ve finále A projel cílem jako první před Dave Meijerinkem a Stephanem Kattem, jenž se však do jízdy nejlepších šesti musel dostat skrz finále B. Zato Martin Málek (4 5 2 5) se sem kvalifikoval rovnou.

„Do finále jsem se dostal přímo ze třetího místo v základní části,“ říká březolupský závodník. „Dráha docela dobrá, na motorce se dalo udržet, pak se to hrozně protahovalo kvůli pádům. Ale ve finále se mi povedl docela start, vyjel jsem druhý, jen se v nájezdu do druhé zatáčky zezadu přiřítil Romano Hummel. Dostal jsem takovou cejchu, že v okamžiku se zhaslo a nic jsem neviděl. Ani nevím, jak jsem to ustál, a než jsem odhodil slídy, byli všichni v prdeli. Tak se mi podařilo dohnat aspoň Paula Coopera v cíli, takže až páté místo.“

Přesto se Martin Málek vracel domů v dobré náladě. „Na první závody docela dobré, jsem spokojený, že jsem to přečkal ve zdraví, techniku mám taky dobře připravenou, starty docela šly,“ přetřásá samé superlativy. „Takže teď už jen jezdit a zdokonalovat se. Myslím si, že finále bylo dobrá vizitka na první závody.“

Aby byl náš dnešní výčet kompletní, včera v Rzeszowě porazilo Polsko výběr světa přesvědčivě 51:38. Do akce se dostal také Martin Vaculík, který skončil s devíti body a jedním bonusem (2 1 3 X 3).

Foto: laskavostí Jakuba Valkoviče, Ondřeje Smetany a Martina Málka