Josef Franc přijede zítra závodit

Praha – 5. dubna
V šesti závodech, které na Markétě určovaly ať tak či onak podobu startovní listiny SGP České republiky, ani jednou nechyběl ve finálové jízdě. Pódiové umístění nestihnul jen jednou, ale zato již čtyřikrát vyhrál, z toho třikrát v řadě. Josef Franc se však magazínu speedwayA-Z svěřil, že na statistiky nemyslí, protože zítra bude jen dělat svou práci.


Tipujte:

Označte trojici, která zítra bude stát v Praze na pódiu.

View Results

Loading ... Loading ...

Statistiky stranou

„Budu závodit,“ reaguje Josef Franc suše, ale výstižně na otázku po jeho ambicích v zítřejší Velké ceně UNITOP. „Uvidíme až po závodech, jestli jsem ready. Ale doufám, že to bude v cajku.“

Pouze jednou, před sedmi lety, se Josef Franc nedostal v jarním pražské rozstřelu o velkou cenu na pódium

Pakliže by opět projel pod šachovnicovou vlajkou v rukou Stanislava Klenovce opět jako první, jeho rekord pěti primátů by v jarním klání o náhradnickém místě české velké ceny mohl být poslední. Kvůli peripetiím se sestavením zítřejší startovní listiny se totiž z kuloárů pořadatelského klubu ozvaly pochyby, zda má takový závod vůbec smysl.

„Neřeším to,“ odhaluje český šampión svůj postoj vůči historickým statistikám. „Uvidíme zejtra. Všechno je připravený, já taky, necháme se překvapit.“

Jak šly roky s finálovou rozjížďkou Prague Open:

datum: ročník: pořadí v cíli:
10.4.2012 Václav Milík, Grzegorz Zengota, Jan Jaroš, Josef Franc
30.4.2013 Josef Franc, Václav Milík, Andrej Kudrjašov, Roman Čejka
11.4.2015 1. Václav Milík, Josef Franc, Matěj Kůs, Patryk Malitowski
9.4.2016 2. Josef Franc, Eduard Krčmář, Tomáš Suchánek, Viktor Trofimov
8.4.2017 3. Josef Franc, Sebastian Ulamek, Hynek Štichauer, Václav Milík
7.4.2018 4. Josef Franc, Hynek Štichauer, Eduard Krčmář, Zdeněk Holub

Poznámka: do roku 2013 se závod konal pod názvem Markéta Open a v roce 2012 neměl vliv na nominaci pro SGP


Osmnáctka je připravená

Oproti původním záměrům ze startovní listiny zítřejšího závodu vypadli Matěj Kůs a Hynek Štichauer, kteří pro své omluvy měli pádné důvody. Nicméně přesto je startovní listiny Velké ceny UNITOP zaplněná odshora až dolů.

Daniela Šilhána pomáhal vrátit do hry také Martin Málek

Volná místa doplnili slibní junioři Jan Macek a Daniel Šilhán, jež si Pražané původně schovávali do rukávu jako náhradníky. Přitom Severočech v pardubické vestě neměl cestu k šestnáctce zrovna jednoduchou. Při úterním tréninku na Markétě totiž zadřel motor a jen rychlá a šikovná pomoc Martina Málka jej udržela ve hře.

V akci uvidíme také německou dívčinu Celinu Liebmann a jejího krajana Tima Wunderera, kteří k nám svého času jezdili už se stopětadvacítkami. Na rezervách budou dvě dvěstěpadesátky. Zatímco Michal Baštecký vodil čtvrtlitrový stroj mezi půllitry již loni, pro Jaroslava Vaníčka půjde v tomto směru o premiéru.

Startovní listina zítřejší Velké ceny UNITOP na pražské Markétě:

1 Daniel Klíma, Praha
2 Josef Franc, Praha
3 Jan Kvěch, Praha
4 Celina Liebmann, D
5 Richard Geyer, D
6 Jan Macek, Kopřivnice
7 Ondřej Smetana, Praha
8 Michal Škurla, Praha
9 Tim Wunderer, D
10 Filip Hájek, Praha
11 Zdeněk Holub, Praha
12 Petr Chlupáč, Praha
13 Ronny Weis, D
14 Patrik Mikel, Pardubice
15 Eduard Krčmář, Slaný
16 Daniel Šilhán, Pardubice
17 Jaroslav Vaníček, Praha (250 ccm)
18 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)

Foto: Pavel Fišer a Mirek Horáček

 

Zdeněk Holub je ve skvělé náladě

Ústí nad Labem – 5. dubna
O víkendu provětral klubový dlouhodrážní motocykl na tréninku v Mühldorfu. Byl nadšený natolik, že by jej rád osedlal i v mistrovství republiky v Mariánských Lázních. To se však pojede až na sklonku příštího měsíce a do té doby je na programu spousta jiných závodů. Zdeněk Holub se magazínu speedwayA-Z svěřil, že by se rád v dobrém světle ukázal při zítřejší Velké ceně UNITOP na svém domácím ovále, jejíž startovní listina se však nerodí lehko.

 

Minulý čtvrtek byl Zdeněk Holub se svým týmem na nejvyšším stupínku pódia

„Jezdil jsem na dlouhánovi,“ usmívá se Zdeněk Holub. „Pěkný svezení to bylo. Jeli jsme s Honzou Kvěchem motorku z Markéty. Uvidí se, jak to dopadne na mistráku v Mariánkách. Chtěl bych jet…“

A co sobota odpoledne, kdy se na Markétě strhne boj o vestu se sedmnáctkou pro českou velkou cenu? „Mám naladíno, sám jsem naladěnej‘,“ říká pražský závodník, jehož včerejší poledne zastihlo při práci v dílně. „Mělo by to všechno vyjít.“

Zdeněk Holub už má za sebou závodní debut na Markétě. „Ve čtvrtek byla smůla,“ vrací se k prvoligové ouvertuře z minulého týdne. „Doufám, že jsem si všechny ty defekty už vybral na lize.“


Startovní listina stále v procesu zrodu:

Pražskou Markétu čeká zítra zajímavý závod

Pražským pořadatelům komplikuje život fakt, že se o víkendu koná spousta jiných závodů. Kupříkladu polské plochodrážníky nepustil do matky měst jejich klub v obavách, aby se před nedělní ligou nezranili. Ostatně kvůli wroclawskému angažmá zítra neuvidíme v akci na Markétě Václava Milíka.

Konkurencí pro Velkou cenu UNITOP je také pouťák ve Wittstocku a především první kolo slovinského šampionátu v Kršku. Než Pražané stačili oslovit žarnovické závodníky, již celá čtveřice David Pacalaj, Jakub Valkovič, Michal Tomka a Ján Mihálik přislíbila start ve Slovinsku.

Naposledy zveřejněná podoba startovní listiny zítřejšího závodu:

1 Daniel Klíma, Praha
2 Josef Franc, Praha
3 Jan Kvěch, Praha
4
5 Richard Geyer, D
6
7 Ondřej Smetana, Praha
8 Michal Škurla, Praha
9 Hynek Štichauer, Pardubice
10 Filip Hájek, Praha
11 Zdeněk Holub, Praha
12 Petr Chlupáč, Praha
13 Ronny Weis, D
14 Patrik Mikel, Pardubice
15 Eduard Krčmář, Slaný
16

Foto: Pavel Fišer a Mirek Horáček