Slaný uvidí novou podobu přeboru jako první

Slaný – 18. dubna
Přebor v podobě okázalého seriálu, který se táhne napříč celou sezónou od jara do podzimu, na našich oválech již zdomácněl. Na důležitosti mu přidala kvalifikační úloha pro mistrovství republiky jednotlivců, na prestiži zase kvalitní boje na oválech po celé zemi. Jeho letošní ročník startuje pozítří ve Slaném, kde prvně uvidíme novou podobu soutěže danou novými reglementy. A protože jej doprovodí hned dva závody stopětadvacítek, čeká nás pod nejjižnějším výběžkem třetihorní sopečné aktivity Českého středohoří, všeobecně známém coby Slánská hora báječná podívaná po celý den.


Tipujte:

Označte trojici, která se ve Slaném postaví na pódium:

View Results

Loading ... Loading ...

Zdeněk Simota patří rozhodně k favoritům

Zásadní novinkou je kvalifikační proces, jelikož účast v každém závodě má automaticky zabezpečená pouze první dvanáctka aktuální klasifikace aktuální klasifikace. K tomu přistupuje právo každého pořadatele mít jednoho svého závodníka ve startovní listině hlavního závodu. Proto v sobotu uvidíme ve Slaném Michala Dudka, který přitom loni neodjel ani jeden z přeborů.

Vůbec poprvé se v novodobé historii přeboru objevuje kvalifikace. V sobotu se v ní představí sedm závodníků, z nichž pět postoupí do hlavního závodu, dva obsadí pozice náhradníků a dva pojedou domů předčasně. Ve Slaném proběhne kvalifikace s největší pravděpodobností během tréninku, a pakliže bude potřeba vypsat rozjezd, bude vypsán po nástupu.

Martin Gavenda bude patřit k těm závodníkům, kteří pojedou jak zítra v Kopřivnici, tak pozítří ve Slaném

Vzhledem k omezení počtu závodníků v hlavním závodě na šestnáct a tradičně velkému zájmu o prakticky jediné pravidelné závodění pro každého plochodrážníka u nás, není třeba příliš pochybovat, že se klasický rozpis stane běžným zjevem. Ostatně více než šestnáct závodníků se dle nových řádů nesmí v mítinku objevit, takže jako jediná alternativa je formule pro menší počet borců.

Na to konto padly tabulkové body, jež pozbyly svého smyslu. A v celkové klasifikaci budou za bernou minci považovány body z jízd. Nebudou se už škrtat žádné nejhorší výsledky, což platí pro všechny letošní seriály, a první čtyři si rozdělí mezi sebe čtyřiadvacet tisíc z patnáctitisícového zápisného jednotlivých pořadatelů za závod. Zbývající částka bude rozdělena mezi kluby, aby závodníci byli honorováni stovkou za každý bod, pokud jim jejich vedení ještě něco nepřidá.

V akci nebude chybět ani Petr Chlupáč

Nejen přeborem však bude živ plochodrážní fanoušek v sobotu ve Slaném. Již dopoledne od deseti pokračuje svým druhým dílem mistrovství republiky stopětadvacítek na malých oválech. Premiérový podnik jejich klasického šampionátu posléze doprovodí přeborové klání.

losování startovních čísel

Startovní listiny slánské plochodrážní soboty:

kvalifikace pro přebor:
1 František Klier, Divišov
2 Pavel Čermák, Praha
3 Václav Kvěch, Plzeň
4 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
5 Roman Marek, Kopřivnice
6 Jan Macek, Kopřivnice
7 Milan Dobiáš, Chabařovice
8 neobsazeno
Hlavní závod českého přeboru:
1 Daniel Šilhán, Pardubice
2 Jan Kvěch, Praha
3 Martin Gavenda, Březolupy
4 Patrik Mikel, Pardubice
5 vítěz kvalifikace
6 Filip Hájek, Praha
7 Hynek Štichauer, Pardubice
8 Daniel Klíma, Praha
9 Michal Dudek, Slaný
10 Michal Škurla, Praha
11 Jaroslav Petrák, Pardubice
12 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)
13 Petr Chlupáč, Praha
14 Zdeněk Simota, Plzeň
15 druhý z kvalifikace
16 třetí z kvalifikace
17 čtvrtý z kvalifikace
18 pátý z kvalifikace
MR 125 ccm na krátké dráze:
1 Antoni Kawczynski, PL
2 Štěpán Ševčík, Plzeň
3 Mateusz Lopuski, PL
4 Bruno Belan, Slaný
5 Adam Bednář, Praha
6 Vojtěch Šachl, Divišov
7 Dominik Hrbek, Pardubice
8 neobsazeno
9 Josef Černý, Plzeň
10 Jan Jeníček, Pardubice
11 Matouš Kameník, Divišov
12 Adam Nejezchleba, Chabařovice
13 Jaroslav Vaníček, Praha
14 Matěj Frýza, Plzeň
15 neobsazeno
MR 125 ccm:
1 Josef Černý, Plzeň
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 neobsazeno
4 Štěpán Ševčík, Plzeň
5 Adam Bednář, Praha
6 Mateusz Lopuski, PL
7 Vojtěch Šachl, Divišov
8 Antoni Kawczynski, PL
9 Bruno Belan, Slaný
10 Jan Jeníček, Pardubice
11 Matěj Frýza, Plzeň
12 Matouš Kameník, Divišov

Foto: Karel Herman

Kopřivnice se konečně dočkala ligy

Kopřivnice – 19. dubna
První termín posunulo fotbalové utkání, druhý zase katastrofální předpověď počasí. Druhé kolo první ligy na kopřivnickém Letním stadiónu tím pádem uskuteční až zítra po obědě. Nicméně pětidenní posun je ve srovnání s jednadvaceti lety, kdy měl severomoravský klub naposledy svůj vlastní ligový tým, zanedbatelnou maličkostí. A co víc, startovní listina přináší poměrně vyrovnané sestavy a s nimi pochopitelně příslib skvělé podívané.


Tipujte:

Kdo se stane vítězem páteční první ligy v Kopřivnici?

View Results

Loading ... Loading ...

Martin Málek – na snímku před Jaroslavem Petrákem – se při prvním finále prezentoval skvělým výkonem

Vedle pražského Michala Škurly bude za domácí Walbo Railway hostovat také Martin Málek, který se předevčírem při prvním českém finále prezentoval poměrně ve slušné formě, ačkoliv absolvoval svůj první letošní závod. Kopřivnický výběr doplní juniorské duo Jan Macek – Roman Marek, přičemž druhý jmenovaný oblékne vestu náhradníka.

Žarnovický Speedway Club staví tradičně na svých odchovancích. Novinkou je ligový debut Michala Danka. Kouč Marián Šebián závodníkem, který svým ostrým debutem prošel právě před rokem v rámci slovenského šampionátu, nahrazuje Jána Mihálika. Zbytek slovenského družstva je klasický s Michalem Tomkou, Jakubem Valkovičem a Davidem Pacalajem s náhradnickou čtrnáctkou.

Michal Škurla se stane další oporou domácích pro zítřejší utkání

Lubomír Vozár nebude mít Hynka Štichauera. V základní sestavě figurují Martin Gavenda, Daniel Šilhán a Patrik Mikel. Ke slovu se nepochybně dostane rovněž náhradník Jaroslav Petrák.

Lví podíl na úvodním suverénním triumfu pražské Markéty měl juniorský tandem Jan Kvěch – Petr Chlupáč, jenž uvidíme také zítra. Vzhledem ke svým zahraničním startům budou chybět Zdeněk Holub i Ondřej Smetana. Filip Hájek je tím pádem ve svých dvaadvaceti letech nejstarším závodníkem sestavy ze stověžaté matičky, jíž doplňuje Daniel Klíma. Borec, který v prvním kole hostoval za Kopřivnici, se stane rezervním jezdcem.

Oficiálně nahlášené sestavy:

Walbo Railway Kopřivnice: 1 Martin Málek (Slaný), 2 Michal Škurla (Praha), 3 Jan Macek, 13 Roman Marek
Speedway Club Žarnovica: 4 Michal Tomka, 5 Jakub Valkovič, 6 Michal Danko, 14 David Pacalaj
AMK ZP Pardubice: 7 Martin Gavenda, 8 Daniel Šilhán, 9 Patrik Mikel, 15 Jaroslav Petrák
AK Markéta Praha: 10 Jan Kvěch, 11 Petr Chlupáč, 12 Filip Hájek, 16 Daniel Klíma
Zítra se Kopřivnice vrátí domů s vlastním prvoligovým týmem po jednadvaceti letech – na snímku z Prahy zleva Tomáš Wanke,Daniel Klíma, Sindy Weber, Michal Škurla a Jan Macek

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman