Markéta ve své klubovně uzavřela sezónu 2018

Praha – 29. listopadu
Úderem šestnácté hodiny se včera ukončovala sezóna na Markétě. Ovšem ne na dráze, ale v teple pražské klubovny ve druhém patře administrativní budovy. Za barem se točilo pro všechny pivo víno i nealko včetně kávy i čaje, vedle na stolech se mohli návštěvníci obsloužit třeba tlačenkou, salátkem ze zeleniny s výborným dipem.

 

Pavel Kuchař, Jan Kvěch a Filip Hájek získali tituly mistrů republiky

Po krátkém čase se začaly z terasy přinášet steaky přímo z grilu a jako příloha mohl posloužit klidně naložený sýr ve vlastní šťávě. Brzy na to se začalo s vyhlašováním nejlepších členů, závodníků Olympu.

Začala jej svým nástupem Filip Hájek, k němuž se připojil Jan Kvěch a Pavel Kuchař, jež ve svých kategoriích získali tituly mistra republiky. Odměnou se jim staly dvě pneumatiky na jejich plochodrážní speciály.

A přišel zlatý hřeb večera! Byl pozván na pomyslné podium starý junior zároveň s mladým veteránem, aby přebrali od Petra Ondrašíka zbrusu nové kombinézy s logy sponzorů, a sice rytíř motocyklové sportu Jaroslav Vaníček a mistr republikán Josef Franc.

Josef Franc si zkouší novou kombinézu před zraky Luboše Hájka

Po jejich důkladném nafocení pro magazín speedwayA-Z byl otevřen opět prostor pro důkladné zhodnocení sezóny u skleniček pivka a vína a kolem sedmé hodiny se lidé začali trousit ke svým domovům.

Dárkový koš byl také předán osobnosti, která má na starosti závodníky od juniora po veterána, nikdo menší než Zdeněk Schneiderwind. Byli však pochváleni všichni, kteří nebyli na první pohled vidět, ale byli důležití při pořádání plochodrážních podniků. Traťáci, údržbáři, hlídači i hlavní kropič Tomáš Topinka.

Ocenění závodníci pražského klubu

Foto: Pavel Fišer

Čeští plochodrážníci zasáhnou do akce na všech evropských frontách

Řím – 27. listopadu
Nasazení reprezentantů jednotlivých zemí do šampionátů Evropy zatím provázejí dílčí problémy. Týkají se i obsazení pardubického semifinále dvojic a formátu plzeňského poháru dvojic do devatenácti let. Nicméně na základě proseb národních federací, které musí určit systém svých kvalifikací, včera FIM Europe zveřejnila aktuální stav jezdeckých alokací pro závody ve své gesci.

Alokace českých závodník v evropských šampionátech 2019:

požadováno získáno alokace
ME jednotlivců: 6 5 Goričan 1, Poznaň 1, Rovno 1, Krško 2
ME juniorů: 4 3 Grudziadz 1, Nagyhalasz 2, Holsted 0
ME juniorských drzžstev: tým tým Liberec: CZ – D – UA – S
ME dvojic: tým tým Pardubice: CZ – D – DK? – UA – N – SK – FIN
EP do 19 let: 3 3 Pardubice 2, Güstrow 1
EP dvojic do 19 let: tým tým Plzeň: CZ – D – DK – LAT – RUS – PL – S*
Pohár mládeže 250 ccm: 3 3 Pardubice 2, Pardubice 1
Pohár mládeže 125 ccm: 4 4 Toruň 4
ME ledy: 3 2 lokalita se hledá
ME tráva: 4 4 Bielefeld 2, Lemington 2

Poznámka: v evropském poháru dvojic se uvažuje rovněž o formátu pro deset dvojic, přičemž rozhodnutí má přijít nejpozději 30 dnů před závodem

V Plzni by mohlo závodit deset dvojic o evropský pohár

Foto: Mirek Horáček

A dál se uvidí…

Přelouč – 28. listopadu
S koncem listopadu vrcholí příprava ledařů na nastávající závodění. Po loňské úspěšné sezóně má Lukino další cíl, a sice postup z kvalifikace do finálového seriálu mistrovství světa. Původní záměr, tréninkový kemp v Rusku padl, když jsme se z internetu dozvěděli o odjezdu německé reprezentace 20. listopadu na kemp do Šadrinska. Ještě pár dnů zbývalo, jenomže z čilé telefonické korespondence vyplynulo, že je plně obsazen nejen Šadrinsk ale i další kemp v Kamensku Uralském. Takže smolík.

 

Horší je, že se včas nedostaneme k objednanému materiálu, hlavně přední vidlice od mistra světa Nikolaje Krasnikova na druhý motocykl bude chybět. Nedá se nic dělat, jedeme dál.

 

Loňský vyhrávací motocykl prošel repasí exponovaných dílů, hodně nám pomohla podpora Jawy. Díky pochopení výkonného ředitele pana Leffnera a majitele pana Diatky máme k dispozici nový kit motoru a převodovku na druhý špičkový konkurenceschopný motocykl.

Na doladění motocyklu a trénink zbývá tradiční soustředění ve Švédsku, zatím nevíme kdy, protože většina pravidelných účastníků bude na začátku prosince ještě v Rusku.

 

Další možnost je první víkend v lednu při závodech švédské ligy, kde je Lukáš na soupisce týmu Gävle. A další víkend klíčový závod kvalifikace o postup  na mistrovství světa.

 

A dál se uvidí…

 

Kalendáře jsou průběžně doplňovány

Pardubice – 27. listopadu
Listopad přinesl kalendáře FIM, FIM Europe a AČR, nicméně některá volná místa v něm zůstala. A ta jsou průběžně zaplňována. Včera bylo zřejmé, že semifinále mistrovství světa juniorů se vedle Pardubic a Stralsundu pojede také v Krakově. V národním kalendáři byly doplněné pražské termíny pro mistrovství republiky stopětadvacítek na krátké dráze, které 6. dubna budou předcházet volný závod a 14. května českou juniorku. V Divišově se pojede 2. června s flat trackem a 28. září před posledním dílem juniorského šampionátu. Zatím nejasný termín je pouze pro mistrovský flat track v Mariánských Lázních, jenž bude buď 3. nebo 10. srpna. Žhavou novinkou je rovněž stažení Ufy coby dějiště evropského šampionátu na ledě. Nový pořadatel se usilovně hledá.

Divišov doplnil kalendář svými mistrovskými podniky stopětadvacítek
Divišov doplnil kalendář svými mistrovskými podniky stopětadvacítek

Foto: Karel Herman

Tommy Broch nežije

Smutná zpráva k nám dorazila z jihu Dánska. O víkendu podlehl v pouhých osmapadesáti létech zákeřné nemoci Tommy Broch. Patřil k první generaci jezdců, kteří vyrostli na Olsenově projektu v druhé polovině sedmdesátých let. Věnoval se především dlouhé a travnaté dráze, kde dosáhl řady úspěchů. Tím největším byla bezpochyby bronzová medaile v mistrovství Evropy na trávě v roce 1985 ve francouzském La Réole. U nás nikdy nestartoval, ale především na travnatých drahách se s ním potkávala celá řada našich jezdců. Kariéru Tommy Brocha ukončil těžký pád po kolizi se Sebastianem Rötzerem v Berghauptenu v létě 1988. Po dlouhém léčení se ještě pokusil na plochodrážní ovály vrátit v následujícím roce. Dle vlastních slov ale ihned pochopil, že plnohodnotný návrat už není možný a dál se bude moci věnovat pouze druhé velké lásce, kterou byla sportovní střelba. Čest jeho památce!