Alan Zubr se pochlubí speciální spojkou pro Václava Milíka

Lysá nad Labem – 8. listopadu
Spojky LZ engineering jsou v plochodrážním světě dobře známým zavedeným pojmem. V posledních letech na ně nedá dopustit ani Václav Milík. Právě spojka, kterou Alan Zubr připravil speciálně pro něho na sezónu 2019, bude k vidění na víkendové výstavě Rychlá kola na výstavišti v Lysé nad Labem.

 

„Spojka na krátkou plochou dráhu, která je připravená na zakázku pro Vencu Milíka na sezónu 2019, vychází ze sériového modelu,“ říká Alan Zubr. „Venca tam má pár svých detailíků, které jsou k dispozici jenom pro něho.“

Speciální spojka pro kapitána pardubické Zlaté přilby nebude jediným produktem LZ engineering na lyské výstavě. „Bude k vidění i sériová spojka na dlouhou dráhu,“ pokračuje Alan Zubr. „A hřídel plochodrážní spojky z vysokopevnostní třídy titanové slitiny. Byla vyrobená na zakázku pro amerického zákazníka ještě v době, kdy titan byl zakázaným materiálem.“

Speciální spojku pro Václava Milíka bude možné vidět v Lysé nad Labem

Foto: Zdeněk Schneiderwind

Očekávané miminko bude mít na svém křtu skvělé kmotry

Praha – 8. listopadu
Milovníci vína se nemohou dočkat nebližší neděle, kdy se přesně v 11:11 začnou odšpuntovávat láhve Svatomartinského. Na zrání mělo sice pouze jen pár týdnů, nicméně i za krátkou dobu stačila získat osobitý charakter. Navíc vzhledem k charakteru počasí má být letošní ročník vskutku znamenitý. Ovšem patříte-li k fanouškům ploché dráhy, měli byste svou první degustaci přece jen odložit. V neděli 11. listopadu se v 11:11 bude na druhém veletrhu motoristického sportu Racing Expo v areálu PVA v pražských Letňanech křtít nová kniha Sedmdesátkrát Zlatá přilba od Petra Dufka. A lepší kmotry by si snad ani nemohla přát.

 

„Je to takový zvláštní křest před narozením miminka, protože kniha se v těchto dnech ještě dodělává,“ říká Petr Dufek. „Vhodnější příležitost bychom však v následujících dnech nenašli. Takto alespoň Zlatou přilbu a plochou dráhu víc zviditelníme před veřejností.“

A jak tedy bude slavnostní křest probíhat? „Budeme mít k dispozici zvětšeninu titulní stránky,“ přibližuje renomovaný motoristický spisovatel. „A pokřtí ji nejlepší kmotři, a sice Jiří Štancl, Milan Špinka a Tomáš Topinka. A možná přijde i kouzelník… Oldřich Klaudinger.“

Historie pardubické Zlaté přilby je nesmírně barvitá a nová kniha bude dozajista skvělým tipem na vánoční dárek

Foto: archív autora

Shupa vystaví úspěšný motocykl z pohárů

Praha – 8. listopadu
Za úspěchy českých kolibříků stojí pochopitelně podpora týmu pražské Shupy, která nemůže chybět v Lysé nad Labem. Na výstavě Rychlá kola, jež svým návštěvníkům otevírá brány již zítra, nabídne na odiv stopětadvacítku, v jejímž sedle dojel Bruno Belan druhý na evropském poháru v Divišově a třetí ve světovém poháru v Morizes. Kromě toho bude přítomná Micro Shupa, kterou Tony Katra předvede v akci během jízdních ukázek na venkovní ploše.

Bruno Belan míří ke stříbru v Divišově za řidítky motocyklu, který si návštěvníci výstavy Rychlá kola prohlédnou zblízka

Foto: Karel Herman

Flat track nebude na výstavě v Lysé nad Labem chybět

Lysá nad Labem – 8. listopadu
Příznivci ploché dráhy určitě velmi dobře vědí, kdo je Pavol Pučko. Od sedmi let závodí na motorce. Původně začal s motokrosem, ve dvanácti letech ale přešel na plochou dráhu. Jeho domovským stadiónem se stala pražská Markéta. V roce 2009 si poprvé přičichl k flat tracku.

 

Osudové setkání – Pavol Pučko (uprostřed) spolu se svými tehdejšími kolegy z Markéty Jakubem Fenclem (vlevo) a Jiřím Brummerem se před Tomíčkovým memoriálem v září 2009 chystá na vložený závod flat tracku

Ve dvou dalších sezónách jel ještě pár závodů na vypůjčeném motocyklu jako vedlejší zábavu při ploché dráze. Od roku 2012 se ale věnuje na plno flat tracku. Loňský mistr České republiky letos bohužel kvůli úrazu titul neobhájil. Od začátku své kariéry také startoval v seriálu FIM, v jehož rámci se podíval i do domovské země tohoto sportu, do USA. V tomto seriálu mu celkem pravidelně patří příčky kolem šestého místa.

Připomeňme ještě začátky této disciplíny u nás. Tento americký sport se v České republice začal objevovat od roku 2009 při jednotlivých závodech pořádaných zahraničními pořadateli.  V roce 2011 a 2012 se odjely první ročníky tehdy ještě Czech flat track série. Od roku 2013 se závody pořádají pod hlavičkou AČR jako mezinárodní mistrovství České republiky, a to ve dvou kategoriích.

Václav Gehart na výstavě Rychlá kola zastupoval flat track již loni

Jedná se o třídu FT1, kde startují motocykly o objemu 250 ccm až 1200 ccm a potom kategorie FT Classics, kde startují motocykly stejných objemů s datem výroby do roku 1989. Při těchto závodech se jezdí také přebor České republiky v kategorii Veterán, a to opět podle roku výroby motocyklů. Tady startují motocykly vyrobené do roku 1962.

Mohou jet i s minimálními úpravami – s odpojením přední brzdy a silničním obutím. K těmto závodům není ani potřeba mít licenci. Oproti závodům na ploché dráze jsou motocykly pro flat track opatřeny zadní brzdou a jezdí se deset až patnáct kol a to ve dvanácti jezdcích na dráze.

A právě Pavol Pučko se letos premiérově představí na výstavě Rychlá kola v Lysé nad Labem. Spolu s ním své motocykly vystaví také Václav Gehart, Jiří Mikšovský a Jiří Slezák.

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer