Josef Franc pobavil a pohostil všechny své hosty, část jich však rozplakal

Církvice – 24. listopadu
Včera okolo osmnácté hodiny byl sál myslivny v Církvici poblíž Čáslavi natřískaný. Nově příchozí už jen horko těžko hledali prázdné židle. Ochutnávali výtečné speciality z teplého i studeného rautu, dopřávali si pivečka i skvělá vína. Josef Franc mezi nimi pobíhal jako pozorný hostitel. Když si vzal slovo, tradičně své posluchače rozesmál. Ale že nakonec jen málokteré z očí přítomných dam zůstane suché, nečekal nikdo.

 

Josef Franc bilancuje svou sezónu 2018

Český šampión měl kvůli dovolené tak napilno, že se dokonce při pátečním vyhlašování motocyklových mistrů republiky za rok 2018 v budově pražského Autoklubu nechal zastupovat Pavlem Ondrašíkem. Tradiční setkání se sponzory a přáteli, které již druhý rok po sobě nasměroval do útulné myslivny v Církvici, ovšem neošidil.

První příchozí dorazili již okolo šestnácté hodiny. Potěšili se pohledem na medaile a poháry i dva motocykly. Na tom pro dlouhou plochou dráhu seděla figurína oblečená v závodních proprietách pražského závodníka. Stroj pro klasický speedway lákal zejména děti, které se mohly vesele fotografovat v jeho sedle.

Plochodrážní koutek v myslivně

Hosté se spolu vesměs dobře znali z předchozích let. Mohli jste se potkat s Adrianem Rymelem, Michal Stárkem či Václavem Matunou. Pochopitelně nemohli scházet oba mechanici Jiří Georgiev a Jakub Fencl a trenér Zdeněk Schneiderwind. Dorazili i Ondřej Smetana a Petr Chlupáč i se svými rodiči.

Někdy okolo půl sedmé Josef Franc vyskočil na stůl. Než se pustil do řeči, musel se ještě malinko posunout. Jelení trofej na stěně rovnou za ním dělala z úřadujícího plochodrážního mistra dokonalého paroháče.

Josef Franc žádá svou přítelkyni o ruku

„Byla to povedená sezóna,“ pustil se do bilancování sezóny anno domini 2018 ve svém podání. „Až na malý výjimky se dařilo. Sezóna dopadla špičkově, jak říká trenér. Je to druhá nejúspěšnější sezóna v kariéře, i když mi už bude spousta let.“

Na prahu čtyřicítky dokázal Josef Franc obhájit svůj titul mistra republiky jednotlivců, což je pro něho o to cennější, že v přímém souboji porazil nejen Eduarda Krčmáře jako loni, nýbrž také Václava Milíka. Zlato z dlouhé dráhy zajistilo mistrovský double, k němuž je nutno připočíst stříbra z extraligy a z šampionátu dvojic. A pochopitelně titul evropského vicemistra na travnaté dráze i trochu nečekaný postup z challenge do finále mistrovství Evropy jednotlivců.


Dámský hlas před pořízením skupinové fotografie:

„Teda Pepo, ty nás nejdřív rozbrečíš a pak chceš, abychom se s tebou fotily!“


Řekla ano!

„Chci poděkovat klukům, co se mnou jezdí na závody,“ pokračoval Josef Franc, jehož ani na chvilku neopustil jeho pověstný humor. „A děkuju i kuchařům, že nám dnes něco málo nachystali. V sezóně nám všechno fungovalo. Jestli na to budu mít nervy a zdraví vydrží, chtěl bych pokračovat. A teď panáka na kuráž a veliká improvizace.“

Taneček plochodrážního šampióna

Vmžiku pokynul, abych se z reproduktorů ozvala píseň Když muž se ženou snídá. Sotva Karel Gott začal o citu prázdném století a řádu všeho, seskočil ze stolu a s kyticí a zásnubním prstýnkem v ruce poklekl před svou přítelkyní a požádal jí o ruku. A příběh skončil happy endem.

Josef Franc se dočkal souhlasného ano a sklidil bouřlivý potlesk od hostů svého večírku, kteří se na společný snímek ani nevešli. Skvělá zábava posléze pokračovala i nadále, i když se část přítomných vydávala listopadovou nocí vstříc svým domovům.

Josef Franc si své hosty pozval opět do myslivny v Církvici

Foto. Karel Herman a Eva Palánová

Autoklub hostil motocyklové šampióny

Praha – 23. listopadu
V pátek večer by v pražské Opletalově ulici normální obyvatel metropole nepoznal motocyklové závodníky přicházející do budovy autoklubu. Byli oblečeni podle dress code motýlek nebo kravata pro muže a večerní róba pro ženy.

Osobně či v zastoupení

Pavel Ondrašík se prohýbá pod tíhou pohárů Josefa France

Všichni se přišli podívat, jak jejich nejbližší dostávají ocenění za svou celoroční práci. Po zahájení večera moderátorky České televize zahájil galavečer i prezident Autoklubu ČR Jan Štovíček.

Poté začalo předávání klasicky od sportovní mototuristiky, kde cenu obdržela mimo jiné už po dvacáté paní Andrea Gurevič. Hned po té přišel na řadu trial a hned poté plochá dráha. Ceny předával Petr Moravec.

První várka plochodrážních mistrů na pódiu

Jako první převzal v zastoupení cenu pro Josefa France Pavel Ondrašík. Nastoupil i Filip Hájek jako junior do 21 let, Jan Kvěch do 19 let, Pavel Kuchař do 250ccm. A pak začala smršť pohárů pro Jaroslava Vaníčka v kubatuře do 125 ccm na malé i klasické dráze. S ním přišli na podium i otec a sny Aleš a Daniel Plecháčovi, kteří vyhráli kategorie FT1 a FT Classics ve flat tracku.

Extraliga, flat track a juniorská družstva

Pódium se uvolnili pro pardubické mistry v extralize 2018. Přišli jen někteří, Poláci se omluvili kvůli dlouhé cestě, takže za ně ocenění přebíral manažer Lubomír Vozár. Hynek Štichauer převzal pohár za mistrovské dvojice i místo Václava Milíka.

Za Žarnovice však přijel celý tým, který vyhrál mezinárodní šampionát juniorských družstev. Vedle Michala Tomky a Davida Pacalaje nechyběl ani jejich manažer Ján Daniel.

 

Plochodrážní rytíř

Úspěšní borci z evropských šampionátů

Po enduru, silničních závodech motocyklů a motokrosu se přešlo k dekorování medailistů z evropských soutěží, jehož se zhostil generální sekretář Tomáš Kunc. Pavel Ondrašík posloužil opět coby alter ego Josefa France, evropského vicemistra na travnaté dráze. Poté přišla řada na úspěšné kolibříky Vojtěcha Šachla, Bruno Belana a Jaroslava Vaníčka.

Jaroslav Vaníček je právě pasován na rytíče motocyklového sportu

Medailisty mistrovství světa oceňoval prezident AČR Jan Šťovíček. Za plochou dráhu nastoupili Bruno Belan a Jaroslav Vaníček, jehož si moderátorka nechala na vyvýšeném pódiu, aby s mikrofonem v ruce bilancoval svůj letošní rok. Vzápětí se dočkal pasování na rytíře motocyklového sportu a vedle meče dostal i malý pitbike.

Na závěr celého večera pronesl viceprezident pro motocyklový sport AČR Petr Moravec pár závěrečných slov. A následovalo jen pozvání na raut.

Foto: Pavel Fišer

V Kostěnicích si navzdory špatné předpovědi nedali pokoj

Kostěnice – 24. listopadu
Byť předpověď na včerejšek nevypadala nikterak vábně, v Kostěnicích se opět trénovalo. Závodníků nebylo mnoho. Za nejlepší byli vyhlášeni Adam Nejezchleba, Jan Hlačina a Josef Novotný. Spolu s nimi trénovali Aleš Duben, jenž opět skvěle připravil závodní trať, Dan Macl, Stanislav Buňka a Jaromír Kašpar. Po hodině se vskutku rozpršelo, takže nezbývalo než si opéct na ohýnku buřtíka a sbalit závodní nádobíčko.

Déšť ukončil včerejší kostěnický trénink

Foto: Jan Hlačina