Dmitrij Koltakov dal další maximum

Berlín – 4. března
Dmitrij Koltakov exceloval rovněž v dnešním šestém pokračování finálové série světového šampionátu ledařů v Berlíně. Stejně jako včera neprohrál jedinou rozjížďku a jeho náskok na jeho pronásledovatele v aktuální klasifikaci se dostal na úroveň, která nemůže být setřena v jednom jediném podniku. Skvěle dnes zajel rovněž Jan Klatovský, který opět pronikl do semifinále. Bohužel si však hned před úvodním vítězstvím připomněl svá bolavá záda, takže jeho start v mistrovství republiky v Kopřivnici je příští sobotu s největší pravděpodobností vyloučený.

Dinar Valejev, Dmitrij Koltakov a Dmitrij Chomicevič na dnešním pódiu

 

Jan Klatovský měl na dohled semifinálovou osmičku již včera. „Chyběla mi trojka,“ přibližoval svůj handicap, jenž jej nakonec při bodové rovnosti uzamknul na závěrečné deváté příčce. Nicméně český šampión se do dnešních bojů pustil s plnou vervou, nicméně ve třetí jízdě se ocitnul na ledě.

„První jízda byla držka jako partesu,“ komentuje svůj pád. „Z vinglu jsem to dal na Zorna. Před náma byl Ove Ledström. Jemu se to kouslo, Zorn mě na někoho tlačil a už jsme lítali.“

Repete se pochopitelně muselo obejít bez diskvalifikovaného Švéda. „Odved‘ jsem Zorna a Svenssona,“ říká český borec. „Pak to šlo, až ta poslední jízda mně to pokopala. A v semifinále jsem dal Simona.“

Finále pokračuje za čtrnáct dnů v Inzellu. Ove Ledström by chtěl startovat, ačkoliv si při dnešním úvodním pádu zlomil kotník a mítink nedokončil. Chybět by neměl ani Günther Bauer, který Berlín vynechal kvůli patáliím se svou zraněnou nohou. Nepojede ale Sergej Karačincev, jehož včera poranily hřebíky. Dnes odstoupil po první sérii a míří domů.

„Bylo to hratelný, uvidíme v Inzellu“ bilancuje Jan Klatovský berlínský víkend a dodává, že jej v Kopřivnici diváci neuvidí. „Mistrák nejedu, mám zase obnovený ty záda a finále je dobře rozjetý, proto do Kopřivnice nepojedu. Sehnal jsem v Praze fyzioterapeuta, budu tam jezdit denně, ať mě dá do kupy.“

I s vynechanými dvěma závody v Astaně figuruje Jan Klatovský na desáté pozici aktuální klasifikace světového šampionátu. „Inzell mám rád, Heerenveen taky,“ přemítá. „Kdyby se zadařilo…“

Jan Klatovský zajel i dnes povedený závod
1. Dmitrij Koltakov, RUS 3 3 3 3 3 3 3 21
2. Dinar Valejev, RUS 0 2 3 3 3 2 2 15
3. Dmitrij Chomicevič, RUS 3 2 2 1 3 2 1 14
4. Danil Ivanov, RUS 3 3 3 2 3 3 0 17
5. Martin Haarahiltunen, S 2 3 3 3 2 F 13
6. Harald Simon, A 1 3 1 3 2 0 10
7. Jan Klatovský, CZ 3 1 2 2 0 1 9
8. Franz Zorn, A 2 1 2 2 0 1 8
9. Stefan Svensson, S 1 2 1 2 1 7
10. Jimmy Olsen, S 2 2 0 1 1 6
11. Johan Weber, D X 0 2 M 2 4
12. Jasper Iwema, NL 1 1 0 0 2 4
13. Niclas Svensson, S 1 0 1 1 1 4
14. Max Niedermaier, D 0 0 1 1 1 3
15. Sergej Karačincev, RUS 2 – – – – 2
16. Tobias Busch, D (res) 1 0 0 0 1
17. Stefan Pletschacher, D (res) 0 0 0 E 0 0
18. Ove Ledström, S X – – – – 0
Dmitroj Koltakov nemohl v Berlíně získat víc

Průběžné pořadí seriálu:

1. Koltakov 122, 2. Ivanov 97, 3. Chomicevič 92, 4. Karačincev 68, 5. Haarahiltunen 68, 6. Simon 46, 7. Valejev 40, 8. Zorn 40, 9. N. Svensson 35, 10. Klatovský 31, 11. Olsen 30, 12. Ledström 26, 13. Kononov 22, 14. Weber 20, 15. S. Svensson 19, 16. Šišegov 17, 17. Iwema 12, 18. Bauer 10., 19. Ebner 10, 20. Niedermaier 7, 21. Čeblokov 7, 22. Busch 1, 23. Pletschacher 0.

Foto: Pavel Fišer a oficiální tiskový servis FIM – Reygondeau/Good Shoot

Vrásky na čelech Přeloučanů se prohlubují

Přelouč – 4. března
Polonahý chlap, který běhá po ledě a snaží se ze studené vody vylovit oranžový ledařský motocykl. Takový obrázek se naskytl během včerejšího soustředění Motoklubu Úhřetická Lhota na Pohránovském rybníku poblíž Pardubic. Příběh skončil zaplaťpánbůh happy endem, nicméně přeloučští ledaři vraští čela. Sobota s plánovaným závodem mistrovství republiky se totiž kvapem blíží, ale led v Mělicích tloustne opatrně jako hospitalizovaná anorektička.

 

Malá oranžová tečka na snímku je utopený motocykl Hutla Teamu

Marek Richter jezdil motocyklové sprinty, odkud se zná s klanem Hultových. Proto když včera projevil přání vyzkoušet si speciál na ledovou plochou dráhu, bylo mu pochopitelně vyhověno. Bruslaři jej ale vyhnali z místa, které si vybral.

Najednou se mu při jízdě propadlo přední kolo pod led. Nešťastný závodník přeletěl přes řidítka a mohl jen sledovat, jak se motocykl potápí. Naštěstí hloubka nebyla příliš velká a záchrana stroje si nevyžádala přehnaně velké úsilí.

 


Otazníky nad Mělicemi

Václav Hutla kvitoval příchod arktického vzduchu. Již v pondělí měřil sílu ledu v Mělicích a naměřil dvanáct centimetrů. Ve čtvrtek přijel opět a zjistil, že ledová vrstva navzdory tuhým celodenním mrazům ztloustla o pouhé dva centimetry.

Led v Mělicích tloustne jen velice pomalu

Se čtrnácti centimetry by proto o závodu o tomto víkendu nemohlo být ani řeči. Nicméně po včerejším incidentu Marka Richtera se prohlubují otazníky i nad příští sobotou. Václav Hutla by nesmírně rád sponzorům z okolí Přelouče prezentoval jejich loga na závodních motocyklech přímo v akci.

Na druhou stranu se obává zrádných kapes se slabším ledem, protože na rozdíl od Pohránovského rybníku je v Mělicích až šestimetrová hloubka. Bližší informace o kondici místního ledu by měly být známé dneska, kdy zde chtějí na šroubcích trénovat Hynek Štichauer a Martin Mejtský.


Foto: Radek Hutla, ilustrační Mirek Horáček

Veteráni se stali skvělým protipólem plochodrážního mládí

Slaný – 24. února
Sobota 24. února byla ve Slaném ve znamení slavnostního setkání generací plochodrážního sportu. Restaurace Sokolovna Slaný – Kvíček ve spolupráci s AK v AČR Slaný vyslyšela přání především té starší generace, která psala bohatou historii nejen slánské plošiny, aby jim bylo umožněno se sejít a zavzpomínat na staré dobré časy.

 

Význam této akce potrhl svoji přítomností starosta Královského města Slaný Mgr. Martin Hrabánek,nechyběl viceprezident AČR pro motocyklový sport Petr Moravec a cestu do Slaného vážil i generální sekretář AČR pro motocyklový sport Karel Nauš, navíc tito dva pánové zde předali poháry mistrům ČR v mládežnických soutěžích za sezonu 2017. Program setkání zahájil a celý i moderoval slánský patriot Stanislav Berkovec a postupně přítomné účastníky svými projevy pozdravili Mgr. Martin Hrabánek, Petr Moravec, Karel Nauš, Petr Křikava a Antonín Vilde.

Mezi významnými hosty byl rovněž nestor slánské ploché dráhy Čestný předseda pan Karel Ležák. Návštěvníci setkání měli možnost se seznámit z nastupující generací mladých plochodrážních jezdců,
kteří si na podium postupně přišli pro poháry za úspěšné výsledky v roce 2017.

Jan Verner s Jiřím Štanclem

Sokolovna ve Kvíčku pamatuje zlaté časy slánského boxu kde domácí BC HEROS Slaný vyrohoval nejednoho protivníka, své si zde odehráli odbíjenkáři  TJ Jiskry Kvíček ale plochodrážní setkání zde
mělo premiéru. Slánský plochodrážní sport zaznamenal ve své bezmála sedmdesátileté historii nejeden úspěch, vychoval celou plejádu úspěšných reprezentantů, uspořádal řadu významných mítinků, slánský ovál byl první na našem území, který hostil účastníky mistrovství světa, slánský tým ve své historii vybojoval tři mistrovské tituly a pamětníci vzpomínají i na neopakovatelné souboje pod umělým osvětlením.

Petr Křikava se role hostitele zhostil na výbornou

Mezi více jak stovkou přítomných jsme mohli registrovat mimo jiné Miloslava Vernera, plošináře, který do slánského družstva přišel začátkem šedesátých let, legendární Václav Stanislav rozpoznal
jeho talent a dal mu záhy příležitost v družstvu KV Svazarmu Praha – venkov, slánskému AMK pomohl v roce 1969 k mistrovskému titulu a po skončení sportovní činnosti zastával post státního trenéra.

Z mistrovské sestavy nechyběl samozřejmě Zdeněk Majstr, kterému řada zranění neumožnila pokračovat ve slibně rozjeté kariéře a slánskému klubu později vychoval celou řadu velmi dobrých plošinářů, další jezdec ověnčený mistrovským titulem Miroslav Rosůlek je činný do dnešních dnů v roli trenéra AK Slaný se pohybuje mezi mladými kluky a prakticky nestárne.

Z Českých Budějovic přicestoval Stanislav Kubíček, ten přišel s nápadem v roce 2019 uspořádat oslavu padesáti let od slánského mistrovského titulu. Tradičně jako velmi dobrý společník se prezentoval Pavel Mareš, ten kromě toho, že inicioval tento sraz, má stále plno elánu. Mezi hosty se nacházel i jezdec, který svým stylem jízdy zvedal ze sedadel davy diváků a z pohledu slánské ploché dráhy patří k nejúspěšnějším zdejším odchovancům, jezdec světových parametrů Roman Matoušek dorazil v doprovodu svého bratra Milana a Reného Juny.

Vypráví Karel Voborník

Sobotní odpoledne si nenechal ujít ani Jan Verner závodník, který v roce 1977 startoval ve všech světových finálových závodech, nechyběl historicky nejlepší tuzemský jezdec Jiří Štancl, z Pardubic dorazil Evžen Erban, plzeňský klub reprezentovala mistrovská dvojice z roku 1978 Jan Hádek – Jindřich Dominik. Petr Ondrašík z pražské Markéty zažil slavné časy československé ploché dráhy a jako jezdec k nim přispěl nemalou měrou, jeho oddílový kolega Zdeněk Schneiderwind zde měl své mladé svěřence. Kdysi slavnou ústeckou plošinu ve Slaném připomněl Jaroslav Zobal.

Pozvání přijal i František Ledecký ten se zde objevil jako první, nemohl se dočkat, až se zde uvidí se svými přáteli a v doprovodu svého syna zde setrvali do pozdních nočních hodin, nebyli jediní kteří ve Slaném měli rezervovaný nocleh.

Zleva Pavel Mareš, Stanislav Kubíček a František Ledecký

Je těžké, aby se na někoho nezapomnělo, Václav Krail je pravidelným návštěvníkem slánských závodů a je jen škoda, že jeho kariéru, kdy již měl za sebou i reprezentační start v mistrovství světa ukončilo zranění, Václav Bečvář sklouzl od ploché dráhy ke sbírání motocyklů ORION a jeho muzeum v obci Hobšovice je toho svědectvím.

Václav Koucký rovněž navštěvuje, když mu to pracovní povinnosti dovolí mítinky na slánském stadionu, mezi pravidelné návštěvníky patří Zdeněk Řezáč, který na začátku osmdesátých let po návratu z RH Praha po těžkém zranění musel na sportovní činnost zapomenout, Antonín Kabát s Jaroslavem Knotkem pamatují nervy drásající kvalifikaci o extraligovou příslušnost na podzim roku 1982 s týmem Preglejka Žarnovica.

Slánská plohcodrážní historie je skutečně bohatá

Karel Voborník opora a reprezentant v mistrovství světa společně s dalším reprezentantem Václavem Čivišem patřili ke stálicím v sedmdesátých letech, kdy tým AMK Bateria Slaný patřil ke špičce extraligového dění na tuzemských oválech, oba dva poseděli v družné besedě a zavzpomínali společně s paní Jarkou Klokočkovou a dalšími i na časy, kdy Jan Klokočka plnil tribuny zdejšího stadionu.

Slavnostní setkání určitě těm, kteří se na něj těšili, přineslo nespočet krásných chvil strávených ve společnosti svých kolegů, kteří zavzpomínali a připomněli si možná dávno zapomenuté momenty nejen z bojů na oválech, ale při různých soustředěních nebo cestách za svými závodnickými povinnostmi, vzpomněli i na kolegy, kteří bohužel nejsou již mezi námi a psali historii československého plochodrážního sportu.

Skvělá nálada v sále

Poděkování patří těm, kteří se na realizaci této akce podíleli, uznání zaslouží personál Restaurace Sokolovna Slaný – Kvíček, kterou v současně jako provozní vede Petr Křikava.  Věřím, že toto setkání nebylo poslední a čas si udělají i ti, kteří se z různých důvodů tentokrát nedostavili.

Foto: Pavel Fišer

Vyhlášení juniorských mistrů zažil Kvíček

Slaný – 24. února
Slánská Sokolovna na Kvíčku byla uplynulou sobotu svědkem společného setkání plochodrážních pamětníků a současných juniorských nadějí, kteří si zároveň převzali ocenění v podobě pohárů od Autoklubu ČR, který tak zviditelnil nemalé úspěchy v kubaturách 125ccm a 250ccm v loňské sezóně.

Na programu byla také video projekce o historii ploché dráhy, a vzpomínka na zesnulé jezdce Slaného. Odpolednem provázel známý moderátor Stanislav Berkovec. Mezi pozvanými hosty nechyběl starosta města, generální sekretář AČR Karel Nauš, Petr Moravec a další, kteří měli co do činění se Slánským klubem, byl to průřez generacemi a určitě si všichni měli co povídat. Pro plochodrážníky bylo připraveno skvělé pohoštění, které připravil Petr Křikava s kolektivem.

 

Ocenění převzali:

EDUARD KRČMÁŘ (převzal trenér AK Slaný Miroslav Rosůlek)
MISTR ČR 2017 V KATEGORII DO 21 LET

PATRIK MIKEL (převzal trenér AMK ZP Pardubice Lubomír Vozár)
MISTR ČR 2017 V KATEGORII DO 19 LET

JAN KVĚCH (AK Markéta Praha)
VICEMISTR EVROPY 2017 V KATEGORII DO 250 CCM
MISTR ČR 2017 V KATEGORII DO 250CCM

PAVEL KUCHAŘ (AK Markéta Praha)
VICEMISTR SVĚTA 2017 V KATEGORII DO 125 CCM
DVOJNÁSOBNÝ MISTR ČR V KATEGORII DO 125 CCM

FILIP ŠIFALDA (SC Chabařovice)
MISTR EVROPY V KATEGORII DO 125 CCM

DANIEL KLÍMA (AK Divišov / AK Markéta Praha)
VICEMISTR EVROPY 2017 V KATEGORII DO 125 CCM
3. MÍSTO V MISTROVSTVÍ SVĚTA 2017 V KATEGORII DO 125 CCM

Pavel Kuchař, Jan Kvěch, Daniel Klíma a Filip Šifalda na pódiu

Foto: Pavel Fišer

Na další úspěchy