Opatovický písník zůstává kačenkám

Přelouč – 28. února
Sotva se Radek Hutla včera vrátil z ruského turné, smůla se jej drží jako helvétská víra. Na jisté benzínové pumpě si v myčce promáčknul střechu své dodávky, protože zaměstnankyně byla líná se jít podívat, zda se tam vůz přeloučského ledaře vůbec vejde. Mnohem horší však byla inspekce písníku v Opatovicích nad Labem. Nyní je jasné, že mistrovství republiky na ledové dráze tady příští sobotu rozhodně nezačne, a že se do hry dostávají Mělice.

 

Radek Hutla zůstane o tomto víkendu doma

„Opatovice určitě nebudou,“ říká Radek Hutla smutným, ale rozhodným hlasem. „Byl jsem se tam podívat. Jak je tam otevřenej‘ prostor, fouká tam vítr, dělá vlnky a ty nezamrzaj‘. Plujou tam kačeny.“

Za těchto okolností Radek Hutla upírá svou pozornost k Mělicím, kde se před sedmi lety poprvé představil ledařskému světu v úloze pořadatele. „Budu se modlit, aby dopadly Mělice,“ uvědomuje si, že ani v této lokalitě ještě není vyhráno. „Je tam dvanáct cenťáků ledu, ale je to zamrzlý celý.“

Problém je, že příští týden by se denní teploty měly dostat do kladných dílků stupnice pana Celsia. „Jde o to, jestli led bude nabejvat‘ nebo ne,“ uvědomuje si Radek Hutla. „Teoreticky by se mohla odjet jen asi Kopřivnice, jestli teda nekecaj‘, že maj‘ dvacet čísel ledu.“

Pokud by nevyšla alternativa se sobotním přesunem Opatovic do Mělic, ke slovu by se mohla dostat náhradní alternativa v Chrastné. Radek Hutla mění plány i na tento víkend. Se svým synem Lukášem nepojede na pouťák do Malilly on, ale druhým českým závodníkem ve startovní listině se stane Andrej Diviš.

Aktuální stav písníku v Opatovicích nad Labem – na první pohled je zřejmé, že se tady příští sobotu ledy nepojedou

Foto: Karel Herman a Radek Hutla

Oba březnové ledařské závody se pojedou jako individuální

Pardubice – 28. února
Ráno posledního dne letošního února přineslo oficiální potvrzení předchozích informací ohledně nejbližší budoucnosti mistrovských ledů. Sportovní komise potvrdila, že příští sobotu se pojede v Opatovicích nad Labem a hned druhý den v Kopřivnici. Chrastná zůstává v záloze, pakliže by na východě Čech a severu Moravy museli hodit ručník do ringu.

 

Oba podniky jsou vypsány v rámci mistrovství republiky jednotlivců. Na první rizpravě bude předložen návrh, aby se výsledky členů jednotlivých družstev sčítaly a podobně jako svého času v první lize vzniklo rovněž pořadí šampionátu družstev.

Klíčovým datem zůstává úterý 6. března, během něhož by na základě aktuální povětrnostní situace měly být potvrzeny termíny a lokality.

Pro březnové ledy je nutné především zachování současného rázu počasí

Foto: Karel Herman

Berlín odsouvá české ledy na historicky nejzazší termínovou hranici

Pardubice – 27. února
Tuhé mrazy, které na sklonku února začaly přepisovat historické tabulky, vzbuzují u fanoušků ledové ploché dráhy choutky jako u posádky atomové ponorky vracející se do přístavu po půlroční misi. Nicméně navzdory příznivému počasí nejsou okolnosti závodům vůbec příznivé, takže se pojede až další víkend. Nezbývá než doufat, že se mítinky v Opatovicích nad Labem a Kopřivnici nestanou oběťmi ohlašovaného oteplení.


Jaký je Váš názor?

Věříte v úspěch termínového vabanku českých ledů na samé hraně třetiny března?

View Results

Loading ... Loading ...

Opatovické ledy se svého druhého ročníku dokčají příští sobotu

Holický mítink tuto neděli vzal za své kvůli vetu místních rybářů. Nicméně bychom v akci neviděli špičkové závodníky. Jan Klatovský pochopitelně startuje ve víkendovém pokračování mistrovství světa v Berlíně. Lukáš a Radek Hutlovi se dnes vrátili z ruského turné, nicméně doma se příliš neohřejí, protože si domluvili závody ve Švédsku.

Loni se mistrovství republiky v Chrastné konalo i s osmi závodníky ve startovní listině a program gradoval nadstavbovým Memoriálem Saši Kopeckého. Jenže právě na severu Čech loni dorazilo proklatě málo diváků a hodně lidí z organizačního týmu se chce jet podívat na světová esa do Berlína.

Větřkovická přehrada přijde na řadu další neděli

Proto se na chrastenském Žabáku bude závodit jen v případě, že o následujícím víkendu budou mít problémy v Opatovicích nad Labem či Kopřivnici.

Opatovický písník do dneška narostl na dvanáct centimetrů ledu a lidé okolo Hutla Teamu zde začnou zítra pracovat, protože je zapotřebí přidělávat led z vrchu. Vzhledem k cestě do Švédska však za závodní den přichází do úvahy až příští sobota. Na trati se maká i v Kopřivnici, kde si zvolil pro svůj závod příští neděli, protože také ze severu Moravy chtějí vyrazit do Berlína.

 


Nový rekord ve hře:

Loňský rekordní počet sedmi podniků mistrovství republiky na ledové dráze letos pochopitelně nepadne. Ale pakliže klapne alespoň jeden z mítinků o příštím víkendu, historikové budou znovu přepisovat historické tabulky.

Na kalendáři je datum 9. března 1975 a nešťastný Bohumír Bartoněk stojí ve Svratouchu u svého potopeného motocyklu

Jediné ledy v měsíci březnu u nás se konaly v sezóně 1975. První a druhý den třetího měsíce roku proběhlo mistrovství republiky v Táboře a na Lipně. Následující neděli, tedy 9. března však už další závod ve Svratouchu nebyl dokončen, když se Bohumír Bartoněk se svým motocyklem probořil pod led.

Od té doby je v reglementech stanoven limit pro minimální tloušťku ledu, aby se závod mohl konat. Bude-li splněn také za týden, dočkáme se prozatím nejzazšího termínu pořádání ledové ploché dráhy v naší republice.


Aktuální plán českých ledů 2018:

sobota – 10.3. Opatovice nad Labem MR jednotlivců či družstev
neděle – 11.3. Kopřivnice MR jednotlivců
náhradní lokalita Chrastná
Tloušťka ledu je to hlavní, oč v těchto dnech běží

Foto: Karel Herman a Václav Vítek

Pohránovský rybník ožije plochodrážním zvukem

Úhřetická Lhota – 27. února
Rybáři z Pardubic nejsou tak ortodoxní jako jejich kolegové z Holic v Čechách, kteří nepovolili nedělní závod ranku mistrovství republiky na ledové dráze. Proto Motoklub Úhřetická Lhota může na Pohránovském rybníku tuto sobotu 3. března uspořádat trénink. Bude probíhat mezi desátou a jedenáctou a po krátké polední pauze bude pokračovat až do zhruba šestnácti hodin. Pakliže všechno klapne, další trénink se uskuteční hned v neděli, přičemž není vyloučen Ice Srandamač o příštím víkendu.

V sobotu bude šroubkařský trénink na Pohránovském rybníku u Pardubic

Foto: Pavel Fišer

Václav Milík a Zlatá řidítka se ještě nepotkali

Praha – 22. února
Vloni byl Václav Milík přítomen, ale nevyhrál, minulý čtvrtek nebyl přítomen, avšak pro změnu vyhrál. S triumfem prvního plochodrážníka vůbec v anketě Zlatá řidítka to nebylo vůbec jednoduché. Každopádně krásná trofej na pardubického kapitána stále čeká, nicméně může si ji prohlédnout alespoň na snímcích magazínu speedwayA-Z, jemuž se podařilo k ní proniknout skrze zamčené dveře.

 

 

Václav Milík byl v Letňanech pouze ve virtuální podobě

Slavnostní vyhlašování začalo ve čtvrtek úderem devatenácté hodiny. Ve svých kategoriích si zlaté volanty převzali Adam Lacko, Jan Kopecký, Petr Nikodém, Tomáš Vavřinec a Patrik Hájek. Barbora Holická dostala Cenu Elišky Junkové, Jan Stárek vyhrál portrétem Vale fotografickou soutěž Zlaté oko.

 

Příznivce motocyklového sportu pochopitelně nejvíce zajímala soutěž Zlatá řidítka, kde hlasoval také magazín speedwayA-Z. Trojicí finalistů se stali freestylista Libor Podmol, silničář Karel Abraham a plochodrážník Václav Milík.

 

Krásná trofej na Václava Milíka stále čeká

K němu se pozvánka dostala až v pátek před slavnostním večer v letňanském areálu PVA EXPO. Pořadatelská agentura mírně podcenila program pardubického plochodrážníka. Ten je od středy až do soboty vázán v polské Wroclawi, kde piluje fyzickou kondici. Z tréninku jej může uvolnit pouze žádost AČR, kterou musí schválit předseda polského klubu a jeho trenér Rafal Dobrucki. Pokud by se závodník vzdálil svévolně, hrozí mu od klubu mastná pokuta. Nicméně na jiné akce nebyl problém, aby Wroclaw Václava Milíka uvolnila.

 

Velkolepý doprovodný program

V Letňanech však chyběl, což byla nesmírná škoda. Zatímco v minulosti odborná porota dávala nejvíce hlasů silničářům a to dost možná vlastně jen z podstaty jejich účinkování v silničním mistrovství světa, letos zohlednila výsledky pražské SGP i Zlaté přilby města Pardubic. A Václav Milík o šest bodů předčil Libora Podmola a o dvanáct Karla Abrahama.

 

Krásnou trofej si pardubický závodník přebere na některém plochodrážním závodě zkraje sezóny. V průběhu večera zůstává zamčen za dveřmi, od kterých ses ztratily klíče. Ale podařilo se mi je sehnat a pohár vyfotit. A nakonec jsem zase hledal pět minut člověka, jemuž jsem měl klíče vrátit.

 

Mick Doohan, silničářská legenda, se svých zlatých řidítek dočkal

Foto: Pavel Fišer

Václav Milík mezi oceněnými závodníky chyběl

Holické ryby zůstávají v bezpečí, i když rybáři zrušili nedělní závod

Pardubice – 26. února
Mrazy k nám přišly sice pozdě, ale přece. A tak se na přetřes dne opět dostává otázka pořádání ledové ploché dráhy. A vskutku, již v neděli měla startovat družstva na rybníku Hluboký v autokempu v Holicích v Čechách. Chyběl jen souhlas rybářů, kteří ovšem nakonec ledařský závod skáceli. Pro nadcházející víkend se zatím nepodařilo najít jinou lokalitu, avšak na příští týden byly potvrzeny Opatovice nad Labem a Kopřivnice. V tomto ohledu však ledy mohou prohrát závod s časem, jelikož meteorologové slibují oteplení.

 

Že závodní motory ruší spící ryby, se báli již ve třicátých letech

Ještě dnes dopoledne se zdálo, že nedělnímu závodu v Holicích nestojí nic v cestě. Chyběl jen souhlas rybářů, jimž rybník v místním autokempu patří. Na podzim do něho nasadili spoustu nových ryb, a přestože se zdálo, že jejich ano plochodrážnímu závodu je pouhopouhou formalitou, opak se bohužel ukázal pravdou.

Obava, že hluk závodních motorů probudí ryby, které se zvednou ode dna, přimrznou zespodu k ledovému příkrovu, je stará jako samotné české ledy. Již ve třicátých letech se s ní potýkal pražský Jawa Club, který nakonec v Jevanech uspořádal první ledovou plochou dráhu v naší zemi. Nicméně za dalších osmdesátých let se nikdy nic takového nestalo.

V Opatovicích nad Labem by se mohlo jet za týden v sobotu

Každopádně s holickým závodem je tak či onak amen. Přitom okolnosti mu byly příznivě nakloněny, protože se ve startovní listině mohli objevit holandští závodníci, kteří budou ve čtvrtek v Berlíně bojovat o německý titul.

„Tento víkend se zatím hledají lokality a možnosti,“ nechce Petr Moravec, předseda plochodrážní sportovní komise hodit ručník do ringu. „Předpověď na další týden není dobrá…“

V Kopřivnici by příští neděli svůj individuální titul obhajoval Jan Klatovský

Jenže Radek Hutla a spol. se z ruského turné vrátí zřejmě až někdy ve středu, takže na přípravu závodu by mu zbyl setsakramentsky krátký čas. V sobotu 10. března však chce pořádat mistrovský závod v Opatovicích nad Labem. Druhý den si termín pro ledařský mítink vyhradila Kopřivnice.

Protože mistrovství světa má volný víkend, mohl by se obou závodů zúčastnit také Jan Klatovský. Zatímco není jasné, zda by se v Opatovicích konal šampionát jednotlivců či družstev, na severu Moravy by každopádně proběhl individuální šampionát.

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman