Veteráni se stali skvělým protipólem plochodrážního mládí

Slaný – 24. února
Sobota 24. února byla ve Slaném ve znamení slavnostního setkání generací plochodrážního sportu. Restaurace Sokolovna Slaný – Kvíček ve spolupráci s AK v AČR Slaný vyslyšela přání především té starší generace, která psala bohatou historii nejen slánské plošiny, aby jim bylo umožněno se sejít a zavzpomínat na staré dobré časy.

 

Význam této akce potrhl svoji přítomností starosta Královského města Slaný Mgr. Martin Hrabánek,nechyběl viceprezident AČR pro motocyklový sport Petr Moravec a cestu do Slaného vážil i generální sekretář AČR pro motocyklový sport Karel Nauš, navíc tito dva pánové zde předali poháry mistrům ČR v mládežnických soutěžích za sezonu 2017. Program setkání zahájil a celý i moderoval slánský patriot Stanislav Berkovec a postupně přítomné účastníky svými projevy pozdravili Mgr. Martin Hrabánek, Petr Moravec, Karel Nauš, Petr Křikava a Antonín Vilde.

Mezi významnými hosty byl rovněž nestor slánské ploché dráhy Čestný předseda pan Karel Ležák. Návštěvníci setkání měli možnost se seznámit z nastupující generací mladých plochodrážních jezdců,
kteří si na podium postupně přišli pro poháry za úspěšné výsledky v roce 2017.

Jan Verner s Jiřím Štanclem

Sokolovna ve Kvíčku pamatuje zlaté časy slánského boxu kde domácí BC HEROS Slaný vyrohoval nejednoho protivníka, své si zde odehráli odbíjenkáři  TJ Jiskry Kvíček ale plochodrážní setkání zde
mělo premiéru. Slánský plochodrážní sport zaznamenal ve své bezmála sedmdesátileté historii nejeden úspěch, vychoval celou plejádu úspěšných reprezentantů, uspořádal řadu významných mítinků, slánský ovál byl první na našem území, který hostil účastníky mistrovství světa, slánský tým ve své historii vybojoval tři mistrovské tituly a pamětníci vzpomínají i na neopakovatelné souboje pod umělým osvětlením.

Petr Křikava se role hostitele zhostil na výbornou

Mezi více jak stovkou přítomných jsme mohli registrovat mimo jiné Miloslava Vernera, plošináře, který do slánského družstva přišel začátkem šedesátých let, legendární Václav Stanislav rozpoznal
jeho talent a dal mu záhy příležitost v družstvu KV Svazarmu Praha – venkov, slánskému AMK pomohl v roce 1969 k mistrovskému titulu a po skončení sportovní činnosti zastával post státního trenéra.

Z mistrovské sestavy nechyběl samozřejmě Zdeněk Majstr, kterému řada zranění neumožnila pokračovat ve slibně rozjeté kariéře a slánskému klubu později vychoval celou řadu velmi dobrých plošinářů, další jezdec ověnčený mistrovským titulem Miroslav Rosůlek je činný do dnešních dnů v roli trenéra AK Slaný se pohybuje mezi mladými kluky a prakticky nestárne.

Z Českých Budějovic přicestoval Stanislav Kubíček, ten přišel s nápadem v roce 2019 uspořádat oslavu padesáti let od slánského mistrovského titulu. Tradičně jako velmi dobrý společník se prezentoval Pavel Mareš, ten kromě toho, že inicioval tento sraz, má stále plno elánu. Mezi hosty se nacházel i jezdec, který svým stylem jízdy zvedal ze sedadel davy diváků a z pohledu slánské ploché dráhy patří k nejúspěšnějším zdejším odchovancům, jezdec světových parametrů Roman Matoušek dorazil v doprovodu svého bratra Milana a Reného Juny.

Vypráví Karel Voborník

Sobotní odpoledne si nenechal ujít ani Jan Verner závodník, který v roce 1977 startoval ve všech světových finálových závodech, nechyběl historicky nejlepší tuzemský jezdec Jiří Štancl, z Pardubic dorazil Evžen Erban, plzeňský klub reprezentovala mistrovská dvojice z roku 1978 Jan Hádek – Jindřich Dominik. Petr Ondrašík z pražské Markéty zažil slavné časy československé ploché dráhy a jako jezdec k nim přispěl nemalou měrou, jeho oddílový kolega Zdeněk Schneiderwind zde měl své mladé svěřence. Kdysi slavnou ústeckou plošinu ve Slaném připomněl Jaroslav Zobal.

Pozvání přijal i František Ledecký ten se zde objevil jako první, nemohl se dočkat, až se zde uvidí se svými přáteli a v doprovodu svého syna zde setrvali do pozdních nočních hodin, nebyli jediní kteří ve Slaném měli rezervovaný nocleh.

Zleva Pavel Mareš, Stanislav Kubíček a František Ledecký

Je těžké, aby se na někoho nezapomnělo, Václav Krail je pravidelným návštěvníkem slánských závodů a je jen škoda, že jeho kariéru, kdy již měl za sebou i reprezentační start v mistrovství světa ukončilo zranění, Václav Bečvář sklouzl od ploché dráhy ke sbírání motocyklů ORION a jeho muzeum v obci Hobšovice je toho svědectvím.

Václav Koucký rovněž navštěvuje, když mu to pracovní povinnosti dovolí mítinky na slánském stadionu, mezi pravidelné návštěvníky patří Zdeněk Řezáč, který na začátku osmdesátých let po návratu z RH Praha po těžkém zranění musel na sportovní činnost zapomenout, Antonín Kabát s Jaroslavem Knotkem pamatují nervy drásající kvalifikaci o extraligovou příslušnost na podzim roku 1982 s týmem Preglejka Žarnovica.

Slánská plohcodrážní historie je skutečně bohatá

Karel Voborník opora a reprezentant v mistrovství světa společně s dalším reprezentantem Václavem Čivišem patřili ke stálicím v sedmdesátých letech, kdy tým AMK Bateria Slaný patřil ke špičce extraligového dění na tuzemských oválech, oba dva poseděli v družné besedě a zavzpomínali společně s paní Jarkou Klokočkovou a dalšími i na časy, kdy Jan Klokočka plnil tribuny zdejšího stadionu.

Slavnostní setkání určitě těm, kteří se na něj těšili, přineslo nespočet krásných chvil strávených ve společnosti svých kolegů, kteří zavzpomínali a připomněli si možná dávno zapomenuté momenty nejen z bojů na oválech, ale při různých soustředěních nebo cestách za svými závodnickými povinnostmi, vzpomněli i na kolegy, kteří bohužel nejsou již mezi námi a psali historii československého plochodrážního sportu.

Skvělá nálada v sále

Poděkování patří těm, kteří se na realizaci této akce podíleli, uznání zaslouží personál Restaurace Sokolovna Slaný – Kvíček, kterou v současně jako provozní vede Petr Křikava.  Věřím, že toto setkání nebylo poslední a čas si udělají i ti, kteří se z různých důvodů tentokrát nedostavili.

Foto: Pavel Fišer